PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot 301 Rüzgar Sesi Problemi

tebukan
15-03-2016, 08:57
Arkadaşlar peugeot 301 rüzgar sesi ile ilgili olarak deneyimlerimizi burada paylaşalım. Bu sorun genel bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Belki birbirimize faydalı oluruz.

kartal_74
15-03-2016, 09:00
Konu icin tesekkurederim tebukan insallah faydalı bilgilere ulasabiliriz bu ciddi bi sorun benim aracımda şuan bu konu üzerinde çalışmalar yapılıyo aracım.şuan serviste teknik ekip tarafındsn incelemede umarım faydalı bi gelisme olurda sizinle paylaşimda bulunurum

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ayzinim
15-03-2016, 09:48
Konu icin tesekkurederim tebukan insallah faydalı bilgilere ulasabiliriz bu ciddi bi sorun benim aracımda şuan bu konu üzerinde çalışmalar yapılıyo aracım.şuan serviste teknik ekip tarafındsn incelemede umarım faydalı bi gelisme olurda sizinle paylaşimda bulunurum

Umarım en kısa sürede sorun çözülür ve rahata erersiniz.

kartal_74
15-03-2016, 09:51
İnsallah tek temennim bu valla artık saclarım beyazla sitresten aracı kullanmak bile istemiyorum

tebukan
15-03-2016, 16:11
İnşallah sorun çözülür. Benim aklımda şöyle bir soru var. Bizim 301 lerin ön camı normal camdan biraz daha inceymiş diye birşey okumuştum. Acaba rüzgar sesi bundan ötürü olabilir mi?

mechanix
15-03-2016, 16:29
Kesin bir çözümü var mıdır bilemiyorum, inşallah vardır. Ancak B segmenti sedan bir araçta rüzgar sesi duymasanız başka bir eksiklik sizi rahatsız edecektir. İnanın Symbol ve Linea'da da benzer bir sürü sorun var. Ses yalıtımı, süspansiyon, yol tutuş, sürüş dinamikleri vb. konularda daha yüksek beklentiler var ise mutlaka bir üst segmente geçmek lazım.

ssgti
15-03-2016, 17:12
Kullandığım bütün 301 lerde 110 km ve üstünde hafif rüzgar sesi sızmaya başlıyor. Çok rüzgarlı ve yan rüzgar aldığı zamanlarda düşük süratlerde rüzgar sesi kabine sızıyor. Ancak rüzgarsız havada 110 km altı süratlerde içerde duyulan rüzgarı andıran ses büyük aynalar nedeniyle oluşan ses. Mesela ayna sesi en çok yeni clio larda duyuluyor. 301 deki ses clio dan bile düşük. 301 lerde duyulan rüzgar sesi sınıf standartlarında.

kartal_74
15-03-2016, 18:12
Arkadaşlarım benim aracımda 80km de başlıyo rüzgar gercekten hafife alınacsk gibi degil zaten 100 ve 120de baslayan ruzgar sesi olsa bu kadar kafaya takmıcam
Bizim araclarda en bosu ne ise en fulude aynı bence full diye araba yapiyosan biraz özen göstereceksin lineda boyle degil fulunile bosu arasında dağlar kadar fark var yani ki rüzgar sesi hic yok lineada 55bin tl para ödemisim 301 rüzgar sesi cekmek icin mi?

ssgti
15-03-2016, 18:23
O zaman satıp kurtulacaksın.

kartal_74
15-03-2016, 18:25
Sat demesi cok basit bi cözüm kardesim aradaki zararı ödiceksen hemen simdi satıyorum 55bin tlye sıfır araç al 40bin tl ye sat ne güzel dimi

ssgti
15-03-2016, 18:29
Hergün ses çekeceğine ve memnun değilsen başka çare yok. Tek çare satmak. Yada takasla ses gelmeyen symbol veya linea almak. Sen diyorsun ya lineada ses olmuyor diye. Buna göre lineayı seviyorsun. Takasla alacağın Rüzgar sesi olmayan linea ile kafan rahat olur. Hemde takasta zararın olsa bile minumum seviyede olur. En fazla 2-3 bin lira zarar oluşur. Bunun yanında bana soruptamı 55 bin lira verdin. Sıfır araç alırsan tabii ki zarar edeceksin. Gidip 2. El araba alsaydın. Sonra zararını düşünmezdin.

tebukan
15-03-2016, 19:51
Kartal kardeşim bugün teknik ekip incelemesi sonucu ne oldu.

tebukan
15-03-2016, 19:53
Birde bu konuda tartışma yersiz. Sonuçta bir problem varsa çözümü için uğraşmak gerekiyor. Birçok kişi bu rüzgar sesinden muzdarip. Israrla söylüyorum. Benim aracımda rüzgar sesi yok. Ne ıslık sesi ne başka bir extra ses.

ssgti
15-03-2016, 20:03
Bu araçlarda rüzgar sesi var. Ancak gelen ses sınıf standartlarında. Minimum rüzgar sesi isteyen ise çift cam ve çift fitil gibi donanımı bulunan ' e' sınıfına yönelir. Tabii bu araçlarda 301 in yaklaşık 10 katı fiyatlara satılıyor. Daha da fazla sessizlik isteyen ise 'f' sınıfına yönlenir.

tebukan
15-03-2016, 20:44
Doğrudur hocam. Daha önce c sınıfı focus titanium 1.6 dizel sahibi idim. 301 daha sessiz ona göre. Bakalım belki bazı serileri yalıtım konusunda hatalı olarak üretmiş olabilirler. Mesela delik radyatör bizim araçlarda sık rastlanan bir durum. Benimde başıma geldi. Sanırım benzinli 1.2 modelleri de katalizör problemi için çağırmışlar

Emrah_06
15-03-2016, 23:19
İşte Cem Abi bizde bunu anlatamıyoruz.

Ortada sadece bir araç ve 301. Başka bilgi veri yok. Aracın KM si modeli paketi hakkında bilgi yok. Kişinin mesajları aşırı çelişkili ısrarla araç hakkında tenekeye takılmış motor olarak bahsedilmekte.

Araç denenmeden test sürüşü yapılmadan incelenmeden alınmış.

Araç alınmasına karar vermekle şikayetler başlaması arasında 1 hafta bile süreç yok ve bu süreçte araç 2 kez servise gidiyor üstüne servis Allah Allah bu neki aceba değip üst düzey teknik ekip davet etmiş.

Burada ki ses sorununun özeti bu.

kartal_74
16-03-2016, 10:51
Ben aracı 17.09.2015 tarihinde aldım araç bi haftalık 7aydır bende fskat bazı kendini bilmezler herkimse forumda tsrtışma konusu yaptigimi dusunerek beni engellemis bende yeni 301 alacak gibi soru sordum kimseden cvp alamadım tekrar uyelik yaparak aractan memnun olan varmı diye sordum horun hoca kimse saki pejonun ortagı cins cins yorumlar yapıyo Ben hepinize tek bisey söylüyorum herkes cok biliyo özellikle ssgt ve emrah 06 ya siz gelin aracımı test edin görün yada bana yerinizi söyleyin ben geleyim öyle burda boş yazmakla olmuyo bu işler kimsenin kalbini kırmak degil amacım sizofren hastasıda degilim kafamdan uydurayım bana inanmayan aktif iriyıl servisini arar aracımla ilgili ne yapılmış kim gelip incelemis bilgi alır

tebukan
16-03-2016, 11:02
Kartal74 arkadaşım soruna odaklanalım. Harun Hocam Emrah bey sizin biraz daha araç hakkında iyimser olmanızı istemiştir. Kesinlikle daha önce böyle bir tartışma olmamıştı. Neyse aktif iriyıl neler yaptı. Çözüm noktasında ne dediler. Bizimle paylaşırmısınız. Diğer sevgili dostlardan da artık tartışma mevzusunu kapatmalarını rica ediyorum

ssgti
16-03-2016, 11:19
Kendini bilmez dediğin ya forumun adminidir yada moderatörüdür. Başka kimse seni forumdan uzaklaştıramaz. Bundan önce forum kurallarına aykırı haraket edip hakaret ve markayı kötüleme adına paylaşımlar yaptın. Bu nedenlede forum kuralları gereği uzaklaştırıldın. Zaten ilk paylaşımında da ' çöp üzerine tekerlek takılmış ' diyerek markayı aşağılamaya devam ediyorsun. Aracın hatalı veya kusurlu olmSı markaya veya kullanıcıları aşağılayacağın anlamını taşımaz. Bende 301 in kronik sorunu bagaj kapapı düşmesinde eleştiride bulundum ancak markayı kesinlikle kötülemedim. Sen bir araca çöp dersen bu forum kuralları gereği ceza gerektirir. Ayrıca daha önce uzaklaştırıldığını söylüyorsun bu durumda da forum kurallarının işletilmesi gerekir. Burada biz çözümler sunuyoruz sana. Ben mesela sat kurtul diye çözüm öneriyorum. Ama sen devamlı markayı kötüleme peşindesin.

kartal_74
16-03-2016, 11:41
Neyse arkadaşlar konuyu kapatalım tartışmaya gerek yok hepimiz insanız konusarak cözülmicek bisey yok ben hatam varsa özürdilerim belki benden yaşca büyüksünüz saygısızlık yapmak istemem belki benden yasca kücüksünüz kötü örnek olmak istemem simdi ben markayı kötüledim neden mi beni madur etmicek kardesim ben ne zorluklarla disimi tırnagima takarak ilkdefa bi araç sahibi olmusum ben bu aracla düz yolda 100km hızda giderken havanın iyi oldugu beliteyim rüzgarın sağsan vurmasıyla büyük binkaza atlattım arabada ailen hamile esim vardı hepsi panik oldu ben nasıl bu markayı kötülemem csn tasıyorum bu araçta inanın ki ciddi söylüyorum benim aracımdan gelen rüzgar sesi normal degil ama ne yazıkko servisw gelen teknik ekip bu durumu normal olarak degerlendirdi ki servis müdürü ise bu aracın fitilleri hatalı üretilmis iddasında bulunmuştu herkes farklı bisey söylüyo ama kimse cözüm üretemiyo buda pejo servislerinin yetersiz oldugunu gösteriyo herkesin aracında farklı sorunlar var kimisinde rüzgar sesi kimisinde bagaj düsme kimisinde radyatör kimisinde debriyaj.... keske benimkinde hepsi olsada rüzgar sesi olmasa cünki cözemiyolar diger arızlar basit giderilebiliyo...

kartal_74
16-03-2016, 11:44
Kartal74 arkadaşım soruna odaklanalım. Harun Hocam Emrah bey sizin biraz daha araç hakkında iyimser olmanızı istemiştir. Kesinlikle daha önce böyle bir tartışma olmamıştı. Neyse aktif iriyıl neler yaptı. Çözüm noktasında ne dediler. Bizimle paylaşırmısınız. Diğer sevgili dostlardan da artık tartışma mevzusunu kapatmalarını rica ediyorum
Tebukan arkadasım haklısın kusura bakmayın cidden aldıgım günden beridir bunaraçla ugrasiyorum her hafta sonum serviste geciyo benim halimide anlayın harun hocada yorumlarında ozaman aracı sevdirecek yorumlar yapmalı mesela bu aracı begenmeyen taş olsun taş demicek dimi...

Mustafa_03
16-03-2016, 12:00
Neyse arkadaşlar konuyu kapatalım tartışmaya gerek yok hepimiz insanız konusarak cözülmicek bisey yok ben hatam varsa özürdilerim belki benden yaşca büyüksünüz saygısızlık yapmak istemem belki benden yasca kücüksünüz kötü örnek olmak istemem simdi ben markayı kötüledim neden mi beni madur etmicek kardesim ben ne zorluklarla disimi tırnagima takarak ilkdefa bi araç sahibi olmusum ben bu aracla düz yolda 100km hızda giderken havanın iyi oldugu beliteyim rüzgarın sağsan vurmasıyla büyük binkaza atlattım arabada ailen hamile esim vardı hepsi panik oldu ben nasıl bu markayı kötülemem csn tasıyorum bu araçta inanın ki ciddi söylüyorum benim aracımdan gelen rüzgar sesi normal degil ama ne yazıkko servisw gelen teknik ekip bu durumu normal olarak degerlendirdi ki servis müdürü ise bu aracın fitilleri hatalı üretilmis iddasında bulunmuştu herkes farklı bisey söylüyo ama kimse cözüm üretemiyo buda pejo servislerinin yetersiz oldugunu gösteriyo herkesin aracında farklı sorunlar var kimisinde rüzgar sesi kimisinde bagaj düsme kimisinde radyatör kimisinde debriyaj.... keske benimkinde hepsi olsada rüzgar sesi olmasa cünki cözemiyolar diger arızlar basit giderilebiliyo...

Hocam kimse burda haklı haksız aramıyor bence sizin ilk baştaki tutumunuzdan dolayı bu şekilde tepki aldınız. Siz diyorsunuz ya rüzgar diye ben arabayı ilk aldığımda bagaj kapağıyla alakalı bi işlem yoktu düşüyordu sürekli benim aracım ilk üretimlerdendi çünkü malesef talihsiz bi olay yaşadım annemin başına düştü kapak ve gerekli yerlere başvurularımı yaptım 1 hafta içersinde sorun çözüldü ve burda bunu paylaştım. Ve diğer herkes de bu işlem için servislerine danıştı. Bizim burdaki amacımız bi problem varsa eğer çözümü de bulununduğunda herkese paylaşmak ve herkese yardımcı olmak.

kartal_74
16-03-2016, 12:08
Söyle bi durum var lineayı seviyorum demedim size bi örnek vereyim lineanın bi çok modeli var
Active
Active plus
Dynamic
Easy
Emotion
Pop urban
Hepsinin arasında degisik özellikler var
301 ise
Active
Acsess
Allure diye ayrılıyo allureyi full diye sarıyo ya full dedigin aracta olsun ses yalıtımı konusunda biraz özen göster mesela
Özellik olarak boşla fulun arasında cok bi fark yok mesela

Emrah_06
16-03-2016, 12:16
Müdür sen ne zaman aldın aracı ?

06.03.2016 da araç almayı planladığınızı ve yorumları beklediğini belirtmiştin.

Şimdi ortaya yeni bi tarih daha ekledin 17.09.2015 ?

kartal_74
16-03-2016, 12:17
Hocam kimse burda haklı haksız aramıyor bence sizin ilk baştaki tutumunuzdan dolayı bu şekilde tepki aldınız. Siz diyorsunuz ya rüzgar diye ben arabayı ilk aldığımda bagaj kapağıyla alakalı bi işlem yoktu düşüyordu sürekli benim aracım ilk üretimlerdendi çünkü malesef talihsiz bi olay yaşadım annemin başına düştü kapak ve gerekli yerlere başvurularımı yaptım 1 hafta içersinde sorun çözüldü ve burda bunu paylaştım. Ve diğer herkes de bu işlem için servislerine danıştı. Bizim burdaki amacımız bi problem varsa eğer çözümü de bulununduğunda herkese paylaşmak ve herkese yardımcı olmak.
Haklısın mustafa ben tam 6 aydır bunsorunla uğrasıyorum servisler cözemedigi icin paylasim yapmiyorum keske benim problemimde basit bisey olsaydıda servis cözseydi bende burda paylassaydım

kartal_74
16-03-2016, 12:17
Müdür sen ne zaman aldın aracı ?

06.03.2016 da araç almayı planladığınızı ve yorumları beklediğini belirtmiştin.

Şimdi ortaya yeni bi tarih daha ekledin 17.09.2015 ?
Emrah yorumumu iyi okursan zaten nedemek istedigimi anlarsın kardesim tmm

mechanix
16-03-2016, 12:34
Dün akşam iş çıkışı Dacia Lodgy araçla döndüm. Araç hareket etmeden radyo açıktı ve ses net bir şekilde duyulacak kadar açıktı. 100 km/h hıza çıkıldığında ise radyo sesini hiç duyamaz olduk o kadar fazla rüzgar sesi vardı. Bu olay Symbolde de aynıdır. Lineayı bilmiyorum ama 1 kere şehir içinde Linea kullandım. Bu kadar kalitesiz bir araba olamaz. Sadece tasarımı ve iç dizaynı için bile 301 tercih edilebilir. Yani 301'in rakipleri kesinlikle bu araçtan 1 adım önde değil.

Şunu unutmayalım; 301, bir Passat, 508 değil. 55.000 TL verdim diyorsun, sıfır Fiesta olmuş 61.000 TL. O zaman 55.000 TL'ye 2012 dizel otomatik 120.000 km'de Insignia alsaydın. Bu sorunların olmazdı.

Cem abi gibi arabalar konusunda engin tecrübeleri olan birini bile dinlemiyorsunuz. Ben bir aracın can güvenliğimi tehdit ettiğini bilsem hemen satar kurtulurdum. Markayı kötülemeyi bırak.

Emrah_06
16-03-2016, 13:48
Emrah yorumumu iyi okursan zaten nedemek istedigimi anlarsın kardesim tmm

Sorun da burada başlıyor işte. Yorumların arasında ki çelişki birinde alacağım diyorsun birinde aldım diyorsun bir diğerinde ise zaten araç vardı diyorsun.

tebukan
16-03-2016, 14:18
Hakikaten aracı yeni almış gibi belirtmiştiniz. Şimdi 6 aydan bahsediyorsunuz.

erener
16-03-2016, 14:35
Dün akşam iş çıkışı Dacia Lodgy araçla döndüm. Araç hareket etmeden radyo açıktı ve ses net bir şekilde duyulacak kadar açıktı. 100 km/h hıza çıkıldığında ise radyo sesini hiç duyamaz olduk o kadar fazla rüzgar sesi vardı. Bu olay Symbolde de aynıdır. Lineayı bilmiyorum ama 1 kere şehir içinde Linea kullandım. Bu kadar kalitesiz bir araba olamaz. Sadece tasarımı ve iç dizaynı için bile 301 tercih edilebilir. Yani 301'in rakipleri kesinlikle bu araçtan 1 adım önde değil.

Şunu unutmayalım; 301, bir Passat, 508 değil. 55.000 TL verdim diyorsun, sıfır Fiesta olmuş 61.000 TL. O zaman 55.000 TL'ye 2012 dizel otomatik 120.000 km'de Insignia alsaydın. Bu sorunların olmazdı.

Cem abi gibi arabalar konusunda engin tecrübeleri olan birini bile dinlemiyorsunuz. Ben bir aracın can güvenliğimi tehdit ettiğini bilsem hemen satar kurtulurdum. Markayı kötülemeyi bırak.

Kesinlikle katılıyorum,

tebukan
16-03-2016, 17:21
Bu arada Harun abi şaka yapmıştı. Bunu sıkıntı etmemek gerekiyor

HarunHoca
16-03-2016, 21:12
Valla yorumları tek tek okudum; sağ olsun, canı sağ olsun kartal74 nickli arkadaşım beni gömmüş. Cins cins yorum yapmakla itham edilmişim; öyle olsun.
Herkes bu aracı sevmek zorunda değil. Belki de arkadaşın yaşadığı sorunu ben yaşamadığım için onemsemedim, abarttığını düşündüm. Beklentilerinin bu segmentteki araçların uzerinde olduğunu düşündüm. Emsal araçlarda da bu sorunlar oldugunu bildiğimden abartılı buldum. Bunlar doğru. Ancak cins cins konuşuyor olmak ağır oldu sanki. Taş olur sözü sadece espri idi.
Tartışmayı uzatmaya niyetli değilim. Yaşıma, bakış açıma ve tarzıma uygun değil.

tsinanb
17-03-2016, 00:54
Bugün buluşmaya ben de 301 ile gittim araç 1.6 hdi active donanımı. Rüzgar sesinden çok yol sesi acayip fazla geldi bana. Muhtemelen arabanın yalıtımından kaynaklanıyor bu

ssgti
17-03-2016, 06:51
Sinan kullandığın sracın lastikleri kış lastiği olmasın.

tsinanb
17-03-2016, 09:18
Sinan kullandığın sracın lastikleri kış lastiği olmasın.
Olabilir abi emin değilim

ercoooo
17-03-2016, 14:16
En ufacik sese bile alerjisi olan biri olarak ses gelen yere bunu uyguluyorum http://shop.wurth.com.tr/silikon-sprey-500ml bitane bundan al kurtul kesin cozum.

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ercoooo
17-03-2016, 14:24
Veya su da sorunu cozecektir. Wurthu bulmak zor biraz :( Turtle Wax F21 TORPİDO Bakım Sütü 09g010

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mistercasp
17-03-2016, 20:21
301 i bilmem ama İki yıl kadar linea dynamic donanom araç kullandım bariz bir şekilde rüzgar sesi vardı hatta biraz hız artınca camlardan ıslık sesi geliyordu ayrıca rüzgarlı havalarda ve yanımdan bir araç.geçince araç.resmen çizgisinden sapıyordu ayrıca alt takımda çok sesli çalışıyordu yani demem o li linea parasına göre iyi araba ama sınıfı gereği bunlar normal arkadaşlara tavsiyem b sınıfı bir araca biniyorlarsa beklentileri ona göre olsun