PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracınızda sarf malzemesi ve temizlik malzemesi olarak neler kullanıyorsunuz?

xweser
17-02-2016, 08:40
Temizlikte illa sonax ya da başka bir marka olmalı diyor musunuz?

Aynı şekilde camsuyun da marka arar mısınız?

Benim dış yıkama yapma durumum maalesef yer uygunluğu olmadığı için yok ama iç temizliğini çok güzel yapabilir. Bu konuda ne tür malzeme / marka tavsiye edersiniz? Ön konsol için şu, bez için şu, koltuklar için şu diyebilir misiniz?

Jant temizliği, lastik temizliği, motor temizliğini nasıl yapmalıyız?

Bu konuda deneyimlerini paylaşırsa arkadaşlar sevinirim?

Konuya denk gelmedim. Varsa eğer yönetici arkadaşlar birleştirebilir ya da kaldırabilir.

mimit
17-02-2016, 11:49
konu çok derin ve çok uzun ama kısaca yardımcı olmaya çalışayım,

meguiars,autoglym,sonax, gibi markların amatör ürünleri her zaman kullanırım,sonax ın jant temizleyicisi,meguiars ın lastik parlatıcısı ve autoglym ın plastik aksam bakım ürünü 39b yi görev yerlerinde kullanırım, marka ve seçenek artık çok fazla,hatta prof malzememelere ulaşmak bile kolay ama acemilik yada en kaba tabirle eli işe yatkın olmayan kişi çok büyük zararlr verebilir araca bunun içi amatör ürünler amacına uygun yerlerde kullanılmalı.

mesela göğüs temizlemek için ayrı bir bez kullanırım ve parlak göğüs görüntüsü hoşuma gitmediği için arexons markasının mat torpido bakım ürünü kullanırım,bu ürün de sonax ın mat ürününden daha güzel bence.göğüs için kullandığım bezde pamukludur ve aracın başka hiç bir yerinde kullanmam.

cam temizliğinde ise normal evlerde kullandığımız cam sil ürünlerini kullanırım,cam bezim de ayrıdır, camın dış yüzeyini silerken camda yada bezde her hangibibir taş çamur vs olmamasına özen gösteririm,mikronluk şeylerii göremeyiz ama gözle görülenleri de üstünde bırakmak olmaz. yaz kış fark etmeksiniz ayda bir defa araç camlarına cam cilası kullanırım,kış aylarında yağmur kaydırıcıda kullanıyorum,bu üründe seçenek çok fazla.

jant temizliği için sonax ürünü kullanıyorum şöyle kabaca bir kiri akıttıktan sonra spreyi püskürtüp biraz bekleyip fırçalıyor sonra tekrar sprey sıkıp tazikli su ile duruluyorum,lastik değişimlerinde jantın arkasınıda aynı şekilde temizliyorum. bu ürünler biraz fazla aşındırıcı olduğundan jantta vernik atması falan varsa bu iş büyüte bilir,onun yerine turttle wax ın ürününü kullanabilirsiniz daha az agresif bir kimyasal diyebiliriz.

kaporta durulama gene pamuklu mümkünse 40x40 yada daha büyük ebatlarda emiciliği yüksek ve iz bırakmayan bezlerle yapılabilir,bu bezden iki adet olmasında fayda var.

Krom kaplı aksesuarlar, bu ürünler plastik üzerine kaplı olduğundan kimyasallar bunlar üzerinde olumsuz etki gösterebiliyor,mümkünse sadece su ile nemlendirilmiş bez ile silmekte fayda var.

Araçta deri varsa belirli aralıklarla deri temizleme işlemi yapılmalı,özellikle kış aylarında deri bakımı dikkatlice yapılmalı,malzemeyi bol kullanmak değil yedirmek önemli.

cam suyu, normal şebeke suyu kullanıyoruz ve şebeke suyumuz maalesef kireç dolu,zaman içinde tıkanmalar falan olabiliyor, kış aylarında kesinlikle antifirizli yaz aylarında ise, özellikle uzun tatil yolculuklarında etkili bir cam suyu sabunu eklenmeli ben bu iş için würth ün konsantre ürününü kullanıyorum depo çok büyük 7,5 litre civarı su aldığından 1,5 ölçek ekliyorum,ekleme yaparken depoyu yarım seviyede tutum ürünü koyduktan sonra üstünü tamamlıyorum.

cila genelde yaz aylarında araç parlasın diye kullanıyoruz ama aracın boyası en çok kış aylarında zarar görüyor,su çamur araca ne kadar az tutunursa o kadar iyi,meguiars ın hızlı sıvı cilaları nı başarılı buluyorum ancak mümkünse öncesinde bir defa prof bir uygulama yaptırmakta fayda var.

xweser
17-02-2016, 12:01
Eline sağlık. Oldukça faydalı oldu.

mimit
17-02-2016, 12:52
Bütün malzemeleri tek sefer de almak herkes için mümkün olmayabiliyor,şahsen bende eksikleri 3 4 ayda tamamladım,kaliteli ürünler maalesef oldukça pahalı,ama ihtiyaçlar tamamlandıktan sonra biten ürünün yenisi almak daha kolay olur, bütün malzemeler aynı anda tükenmiyor :) Aklınıza takılan herhangibi birşey yada markalr hakkında danışmak istediğiniz birşey olursa tecrübelerimiz doğrultusunda bilgi alış verişinde bulunuruz.

xweser
17-02-2016, 13:08
Öncelikle cam suyu almam gerekiyor. İçindeki galiba çok iyi değil. Camlar iyi temizlenmiyor. Şöyle bir şey düşünüyorum.

http://www.hepsiburada.com/sonax-332300-antifrizli-cam-suyu-konsantre-1000ml-pm-otson332300

Jantlar içinde şundan düşünüyorum.

http://www.hepsiburada.com/sonax-jant-temizleyici-500ml-429200-p-OTSON429200

Ön konsol için nemli bez mi yoksa yine şöyle birşey mi karar veremedim.

http://www.hepsiburada.com/sonax-arac-ici-temizleyici-500ml-p-OTSON321200

Camları temizlemek içinde sizin gibi camsil kullanırım.

Temizlik bezi olarakta microfiber deniliyor. Marka çok nemli mi bilmiyorum ama bim de satılanlar bile tavsiye ediliyor.

Bir de motor temizliğinden bahsediliyor ama temizlemek gerekiyor mu? Temizlemek gerekiyorsa da onun için de ayrı bir temizlik ürünü mü almak lazım?

mimit
17-02-2016, 16:43
Konsantre ürünler yaz aylarında çok daha uzun ömürlü oluyor, bende würth ün cam suyu sabunu diye bir ürününü kullanıyorum yaz ayları için, 0 aracım varken de sürekli dinlenmiş şu koyuyordum çevremdekiler çok abarttığımı söylüyorlar ama sonuçta bir nevi hobi oluyor bu işler. şuan kullanmakta olduğum 406 araç içinde depoyu mümkün olduğunca temizledim çeşitli kimyasallar ile kışın zaten hiç normal su kullanmıyorum hep antifirizli cam suyu kullanıyorum,marketlerde satılan ürünler etiket değerini yakalayama biliyor, - 20 yazan bir ürün bu sene -17 de donmuştu mesela,bunun üzerine de gene würth ün konsantre bir ürününü buldum -63 dereceye kadar donmuyor, bu ürünün tamamını kullanmadım tabi ama antifirizli cam suyunun içine en az 400 ml olacak şekilde koyup bu kışı daha soğuk havalarda donmadan geçirdim. kışın cama zaten çok sinek böcek yapışmadığı için temizlik sorun olmuyor.

jantlar için bende sonax ın aynı ürününü kullanıyorum,biraz fırça desteği ile güzel oluyor. Ben torpido için dediğim gibi mat ürünleri tercih ediyorum linki koyduğunuz ürün genel temizlik malzemesi olarak bütün yüzeylerde kullanıla biliyor açıklamsına göre ama 308 in ön göğüs parlarasa ön camda ki yansıma çok can sıkıcı oluyor.bunun için göğüste farklı bir ürün kullanmanızı tavsiye ederim.

motor temizliği çok tartışılan bir şey,her yerde yaptırılmayacak ve herkesinde yapamayacağı bir iş, faydası bana göre kaputu açtığınızda bir yerlerde bir sızıntı yada is olursa hemen fark edip erkenden önlem alabilirsiniz,temiz gözükmesi de ayrı bir zevktir tabi. Bu konuda benim tavsiyem dışarıda profesyonelce bu işi yapan ve yaptığı işe garanti veren bir yerde yapılması,sonrasında da ufak tefek tozlanmaları uygun ürünler ile siz giderebilirsiniz. ama yapılacaksa alt yıkama ile birlikte yapılması gerekiyor bence.

torpido için ; http://www.hepsiburada.com/arexons-mat-torpido-temizleme-bakim-sutu-400-ml-made-in-italy-p-OTELM7126

yazlık cam suyu takviesi olarak ; https://shop.wurth.com.tr/cam-temizleme-sabunu-250ml

bu ürünün tek kullanımlık şişeleride var benzinliklerde yada oto yıkamacılarda olabiliyor 4,5 5 tl arası bir fiyatı var.

bez olarak ben şöyle bir set almıştım ozmn fiyatı biraz daha uygundu gerçi,bunun yanına da iki adet autoglym pamuklu bez aldım 4 yıl odu hala kullanıyorum, ama kesinlikle nemli bırakmam,aracı yıkadıktan sonra mümkünse bezleri de yıkar durular ve kuruturum.birde marketlerde 4 5 tanesi 10 liraya satılan bezler var, onlarda arabada her ihtimale karşı durur zaman zaman ihtiyaç oluyor.

http://www.hepsiburada.com/nigrin-microfiber-bez-3-lu-set-cam-kaporta-torpido-840192-p-OTM840192

bu bezinde emiciliği hiç birinde yok ama birgün kaşla göz arasında kayboldu,bir daha da almadım :(

http://www.hepsiburada.com/meguiars-water-magnet-microfiber-kurulama-bezi-852000-p-OTM852000

xweser
02-03-2016, 14:21
Arkadaşlar aracın içini kendimce güzelce temizliyorum ama dışını temizlemek biraz sıkıntı. Bu nedenle mecburen yıkamacıya gitmem gerekiyor. Geçen gün autowax diye bir yere gittim başakşehir de pişman oldum.

Bana işini güzel yapan başakşehir/halkalı/ikitelli ya da bunlara yakın oto yıkamacı tavsiye eder misiniz?

turistömer
02-03-2016, 17:19
Arkadaşlar aracın içini kendimce güzelce temizliyorum ama dışını temizlemek biraz sıkıntı. Bu nedenle mecburen yıkamacıya gitmem gerekiyor. Geçen gün autowax diye bir yere gittim başakşehir de pişman oldum.

Bana işini güzel yapan başakşehir/halkalı/ikitelli ya da bunlara yakın oto yıkamacı tavsiye eder misiniz?

Güneşli ziebart ta yıkatabilirsiniz

Sent from my iPhone using Tapatalk

xweser
02-03-2016, 17:50
Devamlı gittiğiniz bir yer mi? Bir de yıkama fiyatları nedir acaba?

mimit
02-03-2016, 18:40
Autowax bayilik sistemiyle çalışır,memnuniyetsizliğinizi mutlaka genel merkeze bildirin, geri dönüş olacaktır,ankarada en iyi yıkama hizmeti veren yerlerden birisidir autowax bayileri.

xweser
02-03-2016, 19:05
Şikayetimi ilettim. Döndüler. Dediğiniz gibidir ama tavsiye edilen yere gitmekte fayda var.