PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Öğrenim Kredisi Hk.

GOXIN
11-02-2016, 12:05
Arkadaşlar öncelikle üyelerimizden ya da tanıdıklarından vergi dairesinde çalışan biri var mıdır? Direkt içinde olan biri çok yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Eşim üniversite yıllarında öğrenim kredisi çekmiş ve çalışmadığı içinde ödeyememiş ve öyle kalmış. Dün, vergi dairesi tarafından maaş hesabının hepsine bloke konmuş. Öncelikle okuduğum bazı kaynaklarda bloke işleminin sadece %25ini kapsayabileceği bilgisine ulaştım, ne kadar doğrudur acaba? Buna istinaden vergi dairesini arayıp tarafımıza tebligat gelmeden bloke konmuş dediğimizde "kem küm 2-3 defa yollanmış sizi bulamamışlar, muhtara bırakmışlar" gibi afaki bir cevap verdiler. Muhtarı aradığımızda "biz 6 ay saklıyoruz ama gelse muhakkak size bilgi veririz, en olmadı kağıt yapıştırılıyor güvenliğe bırakılıyor" dediler. Sitede 7/24 güvenlik var, evde oturanlar var ve herhangi bir kağıt yok. Daha sonra tekrar V.D. ni aradığımızda daha önceden konuştuğumuz kişiden evrak istedik, evrakı size yollayamam gelirseniz gösterebilirim dedi. Daha sonra telefonu şefine verdi. Şefi ise size gönderilmiş, arkadaş bilmiyor (burada kağıt fln yok gibisinden söylüyor.) dedi. Bu durumda ne yapmak lazım? Tecrübeniz bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim. 2000 lira için 2500 lira faiz işletmişler ve maaş hesabının tümüne bloke koymuşlar. Hesabı bırakırsanız ödeme yaparız diyoruz ona da yok olmaz başka yerden bulun diyorlar. Canım Türkiye'm.

Şimdiden teşekkürler.

shaho
11-02-2016, 13:07
Arkadaşlar öncelikle üyelerimizden ya da tanıdıklarından vergi dairesinde çalışan biri var mıdır? Direkt içinde olan biri çok yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Eşim üniversite yıllarında öğrenim kredisi çekmiş ve çalışmadığı içinde ödeyememiş ve öyle kalmış. Dün, vergi dairesi tarafından maaş hesabının hepsine bloke konmuş. Öncelikle okuduğum bazı kaynaklarda bloke işleminin sadece %25ini kapsayabileceği bilgisine ulaştım, ne kadar doğrudur acaba? Buna istinaden vergi dairesini arayıp tarafımıza tebligat gelmeden bloke konmuş dediğimizde "kem küm 2-3 defa yollanmış sizi bulamamışlar, muhtara bırakmışlar" gibi afaki bir cevap verdiler. Muhtarı aradığımızda "biz 6 ay saklıyoruz ama gelse muhakkak size bilgi veririz, en olmadı kağıt yapıştırılıyor güvenliğe bırakılıyor" dediler. Sitede 7/24 güvenlik var, evde oturanlar var ve herhangi bir kağıt yok. Daha sonra tekrar V.D. ni aradığımızda daha önceden konuştuğumuz kişiden evrak istedik, evrakı size yollayamam gelirseniz gösterebilirim dedi. Daha sonra telefonu şefine verdi. Şefi ise size gönderilmiş, arkadaş bilmiyor (burada kağıt fln yok gibisinden söylüyor.) dedi. Bu durumda ne yapmak lazım? Tecrübeniz bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim. 2000 lira için 2500 lira faiz işletmişler ve maaş hesabının tümüne bloke koymuşlar. Hesabı bırakırsanız ödeme yaparız diyoruz ona da yok olmaz başka yerden bulun diyorlar. Canım Türkiye'm.

Şimdiden teşekkürler.
Benim de öğrenim kredisi borcum var, bi türlü başlamadım. 2 arkadaşıma da bloke gelmiş. Ben de bekliyorum. En fazla 3te1'ine bloke koyabilirler diye biliyordum ben de

converse10
11-02-2016, 13:27
Öğrenim kredisi borcu eşimin vardı.Bende vergi affına taksitlendirdim ve Son iki taksidim kaldı.Şöyle anlatayım taksitlendirme yapmadığını sürece borç olan tutarın miktarları parça parça ödesenizde bir anlamı olmuyor her halükarda ödediğiniz para faize gidiyor.Ayrıca size tebliğ yaptırmayıp MAİL bile atsalar bu tebligat geçiyor. Edevletiniz kontrol edin mali durumunuz nasıldır bilmem ama ödeyebiliyorsanız hepsini ödeyin yeni yasa gereği öğrenim kredisi borcu olanlara mülk alma hakkıda sınırlaniyor.

GOXIN
11-02-2016, 21:40
Arkadaslariniza nasıl bir uygulama yaptılar? Hayır bloke koyuyorlar sonra da öde diyorlar maaş hesabıma bloke koyup ödememi nasıl bekliyorsunuz? Memlekette mantıklı bir iş olmaz mı ya?

GOXIN
11-02-2016, 21:44
Öğrenim kredisi borcu eşimin vardı.Bende vergi affına taksitlendirdim ve Son iki taksidim kaldı.Şöyle anlatayım taksitlendirme yapmadığını sürece borç olan tutarın miktarları parça parça ödesenizde bir anlamı olmuyor her halükarda ödediğiniz para faize gidiyor.Ayrıca size tebliğ yaptırmayıp MAİL bile atsalar bu tebligat geçiyor. Edevletiniz kontrol edin mali durumunuz nasıldır bilmem ama ödeyebiliyorsanız hepsini ödeyin yeni yasa gereği öğrenim kredisi borcu olanlara mülk alma hakkıda sınırlaniyor.

Ya bilgi gelse ödenir tabi sorun değil de mail bile yok. Vergi dairesi kem Kum cevap veriyor. BİMER ilgilenir mi acaba bu durumla? Üyelerimizde hiç yok mudur? Yapılandırma da ayrı bir komedi okuduğum kadarıyla faizi siliyorlar ama atıyorum 36 ay ödeme seçince ekstra bir kalem çıkarıyorlar ve %15 faiz istiyorlar aynı rakama geliyormuş neredeyse.

woonmalker
11-02-2016, 23:08
İyi bir avukat bulup dava acmaninizi oneririm.maasinizi cikan bir kanunla bolke edebiliyorlar ama ayni zamanda hacizle ilgili kanunlari incelediginizde de maasin belli bir tutarindan fazlasini alamazlar ..burda bir yasal bosluk var maasinizi teknik olarak almayip kullanmanizi engelliyorlar. Benim esimde ayni sikinti olddu .vergi dairesi muduruyle gorusup faizleri silmislerdi dilekce alip ana borcu odedim yapilandirmayla. Tebligat konusunda birseyler tutturup faizleri sildirebilirsiniz kanimca.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mimit
11-02-2016, 23:49
benzer bir durum başımıza geldi ancak yazması çok uzun sürer, Tek söyleyebileceğim bu işler telefonla falan yürümüyor,gidip memurların şeflerin başına ekşimeniz lazım,memurlarında her konuda bilgisi olmadığı için o ona soruyor o bir başkasına derken tlf la yapıyorsanız bu işleri bir sonuç alamıyorsunuz, mesai başlama saatinde vergi dairesinde olursanız,bir iki saat içide işlerini halledebilirsiniz,biz yapılandırdıktan neredeyse bir ay sonra maaş hesabından bloke kalktı, hasabın tümüne bloke koyulma sebebi olarak borç tutarının yüksek olması gösterildi, normalde belli oranları var gelir durumuna göre değişen. bir iki dilekçe ile çözülebilen bir durum ama dediğim gibi yüzyüze tabiri caizse başlarında bekleyerek iş yaptırcaksınız.

GOXIN
12-02-2016, 08:23
Eşim şu anda hamile (6 aylık) ve Kurtköyde oturuyoruz. Vergi dairesi karşıda, gidip uğraşmak biraz zor görünüyor. Peki ben gidip onun adına işlemleri yapabilir miyim? Bir de bize yakın bir vergi dairesinde işlemi yapma imkanımız oluyor mu?

GOXIN
12-02-2016, 08:26
Müdürle konuşup faizi silme işlemi nasıl oldu? Yani gidip konuşarak hallediliyor mu yoksa dilekçe yaz cevap gelsin şeklinde mi olmuştu? Faiz olmasa 2000 lira hiç sorun değil, şu anda nakit ödeyebilirim ama üzerine gelen 2500 lira faiz insanın canını sıkıyor. E-devletten baktığımda 11/11/2010 yılında vergi dairesine bilgi verilmiştir deniyor ama bize gelen hiçbir şey yok. Mevcut adalet sistemine güvensem avukat bulup, uğraşıcam ama hem uzun sürecektir hem de bir şekilde kılıfına uydurup beni mağdur edeceklerdir. Başka bir yolunu bulmak lazım.

woonmalker
12-02-2016, 08:59
Ben mudurle konustugumda bu borcu odemek istiyorum ama tebligat gelmedi ve faizi cok yuksek dedim bir kolaylik sagkayabilir misiniz dedim, esimin agzindan bir dilekce yazdirdi tebligat olmadigina dair bikac madde ve kanun ismi yazdirdi , sonra dilekceyi isleme koydu 2 ayda bir olmak uzere 17 takside boldu. Yuzyuze gorusunce kolaylik saglarlar gibi dusunuyorum. Ben blokeyi kaldirayim derseniz de yine dilekce yazin onunla ilgili icra kanunlari var onu dayanak gosterin belki ise yarar. Dedigim gibi bu bloke isinde yasal bosluk var o uzden istedigi gibi ceviriyorlar.

GOXIN
12-02-2016, 09:48
Teşekkür ederim. O dilekçenin kopyası elinizde mevcut mu? Böyle bir örnek dilekçeyi nereden bulabilirim acaba? Gidip halletmek lazım anladığım kadarıyla. Burada bir vergi dairesinde yapılabiliyor olsa süper olacak.

Emrah_06
12-02-2016, 14:02
vergi dairesinin banka hesabına bloke koyması kadar saçma bi sistem olamaz.

Bu arada şuna dikkat edin banka hesabından vergi dairesine, vergi dairesi talebi ile sizden habersiz transfer olursa banka transfer ücreti keser. Bunu da banka şube müdürü ile konuşarak geri alabilirsiniz.

GOXIN
12-02-2016, 15:21
Kesinlikle saçma.. Hayır parayı öde diyor ama parayı ödeyebileceğim tek yer olan maaş hesabıma bloke koyuyor. Blokeyi kaldırın ödeme yapıcam diyorum başka yerden bulun diyor. Sanki sakız parası bulacağız. 5000 lirayı başkasından bul bana öde diyor, komedi.
Vergi Dairesi müdürü ile insanca konuşmayı deneyeceğiz bakalım ne olacak? Bir tane vergi dairesi çalışanı buldum ama tam olarak orada değilmiş yani araç vergileriyle ilgilenen birimdeymiş. Onun dediğine göre ilanen tebliğ diye bir şey varmış öyle yapmış olabilirler diyor. Resmi gazeteye yazıyorlarmış ne alakaysa.

woonmalker
13-02-2016, 19:56
Teşekkür ederim. O dilekçenin kopyası elinizde mevcut mu? Böyle bir örnek dilekçeyi nereden bulabilirim acaba? Gidip halletmek lazım anladığım kadarıyla. Burada bir vergi dairesinde yapılabiliyor olsa süper olacak.
Dilekcenin ornegi yok elimdw ama beni mudur yonlerdirdi nasil yazacagima dair, eger anlasabilirseniz sizi de yonlendirirler.