PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Viteste iken Gaza Basıp Bırakma Sırasında Gelen Ses

mygold
04-10-2009, 00:17
merhaba arkadaslar. aranıza yeni katıldım.aracımı bayramdan once aldım . 308 hdi 110 bg comfort stil paket ve klima paketine sahip.su an 700 km de. zıebart altın zırh yapıldı.aracımdan memnunum.hele yuksek hızlarda cok keyıflı.
Bir konu hakkında bılgınızı almak ıstıyorum. aracım vıteste ıken (3, 4 veya 5 olabilir) gaza basıp cekmelerde debriyaj balatası sanki vuruyormus gibi ses yapıyor. cok az bı ses. teyp kapalı ıken farkettım. acaba yenı oldugundanmıdır yoksa karakteristiğimi boyle. yardım ederseniz seviniri. simdiden tesekkurler.
aranıza katılmaktan dolayı mutluyum.

Ömer Gedik
04-10-2009, 00:47
Aracınızın hangi bölgesinden nasıl bir ses geldiğini tarif edebilir misiniz? Bende de aynı motor 308 var böyle bir ses dikkatimi çekmedi ama Sizin için dikkat edeceğim. Yalnız gazdan çektiğinde anlık bir ses varsa bence önemsizdir. Yine de irdeleyelim.

mygold
04-10-2009, 11:14
gelen ses bana gore debrıyaj balatasından gelıyor. yavas degılde anlık bırakma yapıyor ondan herhalde. 2007 corsa arac var babamda. onunla denedım. mesela 4. vıteste ıken hızlanmak ıcın gaza basıp hızlanırken gazdan ayagı cekınce debrıyaj balatasından bı ses gelmıyor sankı sımsıkı tutuyor ve bırakınca ses yapmadan bırakıyor hıssı verıyor.
ama 308 aracımda vıteste hızlanma sırasında gazdan ayagını cektıgın an debrıyaj balatası sankı bırden bırakıyo hissı var ve o anda ses yapıyor.kendıme gore tek acıklamam var oda debrıyaj balatasının yenı olması.ayrıca torklu bı arac halıyle debrıyaj balatasına yuksek kuvvet uyguluyo ondanda olabilir gıbı. bıraz daha kullanıp tecrube edecegım eger o ses devam ederse servıse gıdecegım herhalde.
ılgınıze tesekkurler
yorumları beklıyorum.

otmotvmhndsi
04-10-2009, 11:54
Vites 3,4 ve 5 te HDI 110 hp lik motorlarda bulunan değişken geometrili TURBO dan dolayı bu viteslerde Turbo anlık olarak 240 yerine 260nm tork üretir. Bu üretimi Torbo panel kapaklarının anlık olarak daha fazla açılması ile yapar. İşte bu noktada o ses geliyor. Ancak bu ses ilerliyen km lerde azalacak ve/ ya da yok olacaktır. İlerliyen kmlerde tekrar yorumlarınızı paylaşmak üzere...

Ömer Gedik
04-10-2009, 12:59
Bu ses olayı hiç başıma gelmedi dikkat edeceğim bakalım bende de var mı ? Gazdan çekmenizle oluşan baskıdan kaynak lı da olabilir. Belkide aracın alışma sürecinden kaynaklanıyordur. Umarım sorun yoktur.

mygold
06-10-2009, 10:04
tecrube ederek gelişmeleri sızlere aktarırım arkadaslar. tesekkurler.

reisG
06-10-2009, 10:11
benim 308 de duyduğum tek tıkırtı ön kapı içi ceplerine koyduğum cd lerin yaptığı tıkırtı. ;D

mygold
19-10-2009, 12:13
kilometre yaptıkca ses kalmadı arkadaslar. suan aslanım 2200km . ses yok.tesekkurler

Ömer Gedik
20-10-2009, 10:07
çok sevindim demek ki alışma sürecinde düzelen bir ses...

volcanic
21-10-2011, 22:22
o ses muhtemelen alt motor kulağından geliyordu... 2011 lerde yenilendi o takozlar, bende geçen hafta yağlattım, şimdilik ses yok :D

Ömer Gedik
21-10-2011, 22:26
volcanic

Konu tarihine baktın değil mi? Sorun zaten alışma sürecinde düzelmiş ve araç eski model.