PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Radyatörün gazete veya kartonla kapatılması

mhmtcht46
24-01-2016, 21:34
S a arkadaşlar. Kış aylarında çokça gördüğümüz özellikle ticari minibüslerde filan araçların ön tarafının kapatılmasının araca ne gibi bi artısı vardır. Ben yarın sabah yola çıkacağım. Hava sıcaklığı ise güzergah üzerinde -12 ile -15 arası gösterilmiş epeyce soğuk. Şimdi sizce ben de aracın önünü birşeyle kapamalı mıyım. Detay??

Sent from my iPhone using Tapatalk

407 exe.b.
24-01-2016, 21:40
Özellikle geç ısınan mercedes gibi minibüslerde uygulanan bı yöntem. Hususî araçlarda hiç görmedim. Siz de yapmayın bence.

mimit
24-01-2016, 21:48
radyatörün rüzgar yemesini engelleyip motorun çabuk ısınmasını sağlamak için yapılıyor genelde, ne kadar sağlıklı bir sistem tartışılır ama uzun yolda gerek yok, 75 derecelere kadar düşebilir motor ısısı gidilen yol ve trafik şartlarına göre,çok sorun olacağını düşünürseniz, bir alt vites ve biraz daha yüksek devir ile yola devam edebilirsiniz belli bir süre. Kuzey avrupa amerika ülkeleri ve rusya için üreticilerin bölgelere özel aksesuarları içinde aşırı soğuklardan koruma adına ızgara yı kaplayan sök tak parçalar var. 308 için niyetlenmiştim ancak türkiye ye gelen yedek parça ve aksesuar listesinde olmadığını söylemişlerdi.

mhmtcht46
24-01-2016, 21:56
Araç içi ısınmada problem yok da. Aşırı soğuk nedeyle hararetin istediği kıvama gelememesinden endişeleniyorum. Yüksek devir kar ve buz için sakat. Gideceğim yol silme buz üstü kar

HamzaHakkı
24-01-2016, 22:08
-10 da 300 km civarı uzun yol yaptım kar yağışı altında sorun yaşamadın. Aracın sisteminde bir sorun yoksa sıkıntı olacağını sanmıyorum. -10 15 yeni nesil araçlara çok etki etmiyor fakat yanınıza bir karton alın eğer ısınmazsa o zaman sıkıştırırsınız araca bir zararı olmaz. Bir miktar açıklık bırakmanızda fayda var.

Ömer Gedik
24-01-2016, 22:15
Antifriziniz var ise düşünmeden devam edin. Araçta ısınır zaten. Sadece 90 derecede kalmayıp düşebilir.

mimit
24-01-2016, 22:17
çok dur kalk,sıkış trafik vs olmadığı sürece sorun olmaz,nacizane tavsiyem de soğutma sıvısının içinde damla su olmasın,kaliteli bir antifiriz ile aracın soğutma suğutma sistemini kontrol altın alın,ben ustamın tavsiyesi ile mobil in organik bir ürünü vardı arayıp tarayıp buldum ve ondan doldurdum sadece, şuana kadar gözlemlerim motor çok kolay ısınıyor,hararet göstergesi oldukça stabil şehir içinde alçalma yükselme gözlemleyemedim pek ve kutu üzerinde yazanlara bakarak,motor ve bileşenleri için zararlı bir içeriği yok.

bu ürünü koymadan önce ama boruları radyatörü falan temizlemesi için farklı bir ürünle kireçlenmeleri falan temizlemeye çalıştık,basınçlı suyla temizlik yaptık ama bunu yaptığımız araç 15 yaşında be son 5 yılı oldukça bakımsız geçmiş bir araçtı,yeni modellerde bu kadar uğraşmaya gerek olmaz sanırım.

mhmtcht46
24-01-2016, 22:40
Bnm 307 yazın dahi 90 derece olmuyor. Gecen ankaraya gittim geldim yine böyle soğuk 70 derecerde kaldı motor. Ve motordan gelen ses arttı. Bu artan sesin bununla bi ilgidi var mı acaba

mimit
24-01-2016, 22:45
ben 308 le ankara sivas malatya arası bir yolculuk yapmıştım kış aylarında - 18 -20 leri görmüştüm sivas civarında ama 70 e kadar düşmemişti motor ısısı,soğuk motorun sesli çalışması olası ama o derecelerde ses artışı bilemiyorum normal mi.

HamzaHakkı
24-01-2016, 22:52
Termostatınızda sorun olabilir. Eğer araç durduğu yerde hararet 90 a kadar yükseliyorsa fakat yola çıkıldığında düşüyorsa özellikle inişli yollarda hararet düşüyorsa termostatınız büyük ihtimal arızalıdır.

mhmtcht46
24-01-2016, 22:58
Hamza kardeş aynen senin dediğin gibi oluyo birebir.

mhmtcht46
24-01-2016, 22:59
Debriyaj baskı değişimcede sanki ondan kaynaklı gibi ses o gündem beri arttı.

asdfg112
24-01-2016, 23:32
Motor sicakligini saglamak icin karton ne derece ise yarar bilmiyorum ama kışın uzun ve sert gectigi bir yerde yaşıyorsanız ona gore uygun yağ kullanin bence. Ben ankarada 0w30 yag aradım fap uyumlu ama total turkiyeye getirmiyor, diger markalarda da fap uyumlu olani bulamadim.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mhmtcht46
24-01-2016, 23:43
Yağdan da huylandım zaten. Bizim bu arabalar çok naZlı.

ssgti
25-01-2016, 11:39
Gazete kapatma veya başka bir maddeyle radyatörle kapatma eski sistem kayış tahrikiyle pervane çeviren sistemlerde kullanılıyordu. Çünkü radyatörü soğutmaya yarayan pervane devamlı aktif dönüyordu. Ancak günümüzde kullanılan fanlı sistemlerde buna gerek yok. Daha doğrusu ülkemiz gibi ılıman sayılabilecek bir iklimde gerek yok. Bazı araçlarda radyatör önünde sök tak kapak veya soğukta otomatik kapanan radyatör kapakları var ancak bizim ülkemizde böyle bir şeye gerek yok.