PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : donma

mmusavir
09-01-2016, 19:44
arkadaşlar iyi akşamlar
Benim araç dan(508 1,6ehdi alure) memnun olmam hasebiyle bir arkadaşımda abisine 2012 model 508 1,6 ehdi Access aldı. İskenderun da yaşıyor geçen hafta Konya ya geliyor(depoyu iskenderunda dolduruyor) araç sabah çalışmıyor mazot filtresi donmuş. Basit araçlar bile çalıştı benim araç çalışmadı diyerek 3-4 haftalık olan aracı satacağım diyor.
Arkadaşlar 508 ler de böyle bir sorun yaşayan oldu mu?

serdarhoca
09-01-2016, 20:19
Sorun 508 aractan ziyade aldigi motorinle alakali birsey. Ayrica iskenderunda satilan motorinin donma derecesi daha dusuktur..

snlyldz
09-01-2016, 21:10
serdarhoca nın da yazdığı gibi donmanın sebebi yakıt. Araçla ilgisi yok. Kuzenimin kullandığı tır, Erzurumda hareket halinde dondu. Sebebi ise kaçak mazottu.

mimit
10-01-2016, 11:05
uygun olmayan yakıt türü ve yakıt seviyesinin az olması,donmaya neden olur.Mazot filtresi de orijinal mi yan sanayimi bakmak lazım,donma derken tıkanmış şişmiş gibi bir şeyde olabilir.

mmusavir
12-01-2016, 16:19
arkadaşlar konuyu bi tanıdğına anlatmış anlatığı kişinin ağabeyleri erzumda ikamet ediyorlarmış ve 2 adet 508 kullanıyorlarmış kış geldimi abimler aracı garaja kitler başka araca biniyorlar demiş bana ilginç geldi ama bilemiyorum

fatihtr
12-01-2016, 23:38
arkadaşlar konuyu bi tanıdğına anlatmış anlatığı kişinin ağabeyleri erzumda ikamet ediyorlarmış ve 2 adet 508 kullanıyorlarmış kış geldimi abimler aracı garaja kitler başka araca biniyorlar demiş bana ilginç geldi ama bilemiyorum

Hocam sadece erzurum degil agir kis goren butun yerlerde mazot donma riski vardir. O yuzden bu bolgelerde mazotlu arac fazla tercih edilmez.

Gelelim 508 deki mazot donmaya. Arkadaslarin yazdiklari gibi mazottan kaynakli bir donmadir. Sucu hemen araclara atmak kolay. Mazotu alan biziz bunda aracin sucu ne.

mmusavir
13-01-2016, 01:04
ben sucu araca atmıyorum bende aynı aracı kullanıyorum ve donma gibi bir sorun yaşamadım sadece böyle kronik bir sıkıntı varsa bilgilendirelim

CaglarB
22-01-2016, 16:22
Bu araçlar Norveçte de kullanılıyor, araba donmaz mazot donar, deponun dibini kullanırsanız filtrede su donar mesela,
Ben Kayseri'de yaşıyorum en düşük -27 derecede peugeot aracımızı çalıştırdık, mazot donmadı, 4-5 basmaya aldı fakat mazot donması hiç yaşamadık.
dizel araba ilgi ister, ilgilendiğinizde sizi asla üzmez.
böyle bir durumda filtreyi sökmeniz, depoda yakıt azsa yakıt eklemeniz gerekir
ülkemizde satılan dizeller katkılı -30 lara kadar donmuyorlar, tabi bu katkı yakıtı nereden aldığınıza göre değşiyor, merkezi bir istasyon ve opet Shell gibi büyük firmalardan almakta fayda var