PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon Kitlenmesi

3saniye
05-01-2016, 15:18
Merhaba arkadaşlar;
Biliyorsunuz ki direksiyon araç çalıştıktan sonra aktifleşiyor. Yaklaşık 2 hafta önce aracı çalıştırdığımda direksiyon hemen değil yaklaşık 5 saniye sonra aktifleşti. Bundan 4-5 gün sonra aracı çalıştırdım ve 5 metre ilerlememe rağmen direksiyon aktifleşmedi. Kontağı kapatıp tekrar çalıştırınca düzeldi. Daha sonra bu sorun tekrar etmedi. Bu sorun direksiyon kilit mekanizmasından mı kaynaklanır yoksa direksiyon sisteminden mi? Aracın neresini kontrol ettirmeliyim? Bu durum risk oluşturur mu? Malum soğuk günler yaşıyoruz. Burada sıcaklık gündüz -15 ºC civarında. Belki bunun da etkisi vardır.

bacadir68
05-01-2016, 16:42
Ben böyle bir şeyi ilk defa duydum. Direksiyon kilitli haldeyken araç çalışmaz ki, kontak marş durumuna gelmez.

ANKA
05-01-2016, 16:53
Direksiyon kutusunda sıkıntı olmasın? Ya da kilit mekanizması kapalı iken aşırı bir zorlama falan mı oldu? Çok ciddi bir sorun güvenlik anlamında bence hemen baktırın Allah korusun 80-90 km ile giderken takılır falan, telafisi olmaz.

ahmetyldz
05-01-2016, 18:36
Bence arkadasinKilitlenmesinden kasti hidroligin devreye girip direksiyonun yumusamasi

3saniye
06-01-2016, 17:47
Bence arkadasinKilitlenmesinden kasti hidroligin devreye girip direksiyonun yumusamasi

Ben de öyle düşünüyordum. Diğer ihtimal aklıma daha sonra geldi. Bazı sitelerde de, araç çalışır durumdayken direksiyon kilidi devreye girmez denilmiş. Diğer ihtimale gelirsek hidrolik neden devreye girmemiş olabilir?

Halil5759
06-01-2016, 18:28
Direksiyon hidrolik ise yağını bi kontrol ettirin zamanla özelliğini kaybedince soğuklarda yoğunlaşması normal,diğer bir ihtimalde direksiyon hidrolik pompasının kayışı kaçırıyor olabilir kayış gerginliğini de kontrol ettirmenizi tavsiye ederim
Tapatalk For Windows Phone

3saniye
06-01-2016, 19:26
Direksiyon hidrolik ise yağını bi kontrol ettirin zamanla özelliğini kaybedince soğuklarda yoğunlaşması normal,diğer bir ihtimalde direksiyon hidrolik pompasının kayışı kaçırıyor olabilir kayış gerginliğini de kontrol ettirmenizi tavsiye ederim
Tapatalk For Windows Phone

Teşekkürler. İlk fırsatta baktırayım. Ama benim kafama şu takılıyor. Direksiyon, kilit mekanizması yüzünden kitlenmiş olamaz di mi? Arıza ilk oluştuğunda zor mu dönüyor yoksa hiç mi dönmüyor diye kontrol etmedim. Zorla bile dönüyor olsaydı, hidrolikten kaynaklandığından emin olurdum. Şimdi emin olamıyorum.