PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mazot Donması

mstfkarsli
02-01-2016, 19:29
S.a. Arkadaşlar. 1.6 dizel 301'im bugün 5-10 dakika çalışıp söndü. Tekrar çalıştırdığımda da 5 saniye çalışıp sönüyor (stop ediyor). Servisi aradım mazot donmuş diyor. Aksaraydayım. Dizel aracı olan arkadaşların araçlarının donduğuna şahit olmadım. Sizin başınıza geldi mi? Ya da normal mi? Mazotu shellden euro dizel alıyorum. Neler yapılmalı?

serdarhoca
02-01-2016, 19:42
Ben de hep shell den aliyorum hic donma yasamadim. Kayseri'deyim soguklar -18 de..

serdarhoca
02-01-2016, 19:44
Bu sorunun cevabini merak ediyorum bende. Aracimiz donarsa ne yapmaliyiz?

mstfkarsli
02-01-2016, 19:48
Ben iki gün çalıştırmadım bugün çalıştı ama stop ediyor. Çalışıyor duruyor arıza ışığını yakıyor. Aksarayda diğer arkadaşlardan duymadım hiç ilk defa başıma geldi arabayı rüzgarı az alan bir yere çektim bakalım yarın ne olacak... Bugün kullanamadım...

serdarhoca
02-01-2016, 20:05
Bu sogukta bence gunluk calistirilmali. Bende bugun hic calistirmadim..

301gti
02-01-2016, 20:06
Bugün Eskisehirde bir arkadaşımın Linea sida çalışmadi. Sabah -17 derece idi sorun.mazot fitresindeymiş.Mazottaki su oranlarından kaynaklandığını solemis ler.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emrah_06
02-01-2016, 20:16
Maalesef bu havalardan dolayı sorun mazot filtresi donmasından kaynaklı. Mazot filtresinde kalan su donup filtreden mazot geçişini engellemekte.

Eğer filtre ulaşılabilecek bir yerde ise içerisini açıp temizleyip tekrar takarsanız sorun kalmayacaktır.

Mazota donmaya karşı katkı koymakta fayda var bu mevsimde.

mstfkarsli
02-01-2016, 20:36
bu mazot filtresi nerededir ki?

katkı maddeleri tavsiye edeceğiniz var mı? Kullandığınız?

gonsales
02-01-2016, 22:15
açıkçası yeni jenerasyon bir otomobilde hertürlü yakıt ve motor katkısına soğuk bakıyorum eğer yakıt donması olayı varsa arkadaşların dediği gibi yakıt yada filtre içerisinde mevut olan su'dan kaynaklanabilir. Servise danışarak hareket etmek yerinde olur

HamzaHakkı
02-01-2016, 22:34
Geçen sene benim de başıma gelmişti. Eğer güneş var ise motoru güneş görecek şekilde aracı park edin ve şaç kurutma makinesi ile ya da ısıtıcı ile motoru ısıtırsanız büyük ihtimal çalışır ben öyle çalıştırmıştım.

mstfkarsli
02-01-2016, 22:41
servise sordum yapacak bir şey yok diyor çözülmesini bekleyecekmişiz. İlk defa dizel araç kullanıyorum birinci kış girer girmez böyle bir şey çok garip geldi.

ahmetdogu
02-01-2016, 22:55
Babam uzun yol şoförü.kamyonetimize mazot aldıktan sonra 5-6 liralık benzin attırır.bugüne kadar -17 de bile bizim kamyonetin mazotunun donduğunu duymadım

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mstfkarsli
02-01-2016, 22:57
Babam uzun yol şoförü.kamyonetimize mazot aldıktan sonra 5-6 liralık benzin attırır.bugüne kadar -17 de bile bizim kamyonetin mazotunun donduğunu duymadım

Bir çok yerde benzinden bahsetmişler ama zararlı olacağına dair uyarılar da var. Bu nedenle servise danışmak lazım onlarda olumlu bir şey demeyeceklerdir sanırım.

ahmetdogu
02-01-2016, 23:02
Valla zararı var yada yok bilemem.94 model kia ceres in bu sebepten bir sıkıntı yaşadığına şahit olmadım.ben olsam ortalama yarım depo mazota 1 litre benzin alırdım.şimdi babamlada bahsini ettik.daha bugün bu yöntemi tekrarlamış.inşallah zararı yoktur

Emrah_06
03-01-2016, 00:00
2014 model golfa 3 hafta önce 2 litre benzin koyduk depoya simdilik sorun yok gibi ����

ahmetdogu
03-01-2016, 03:39
Emrah bey babam 21 yıldır koyuyor hiç bir sıkıntı yok :)

mstfkarsli
03-01-2016, 11:09
benzin koymaya cesaret edemiyorum. Garantisi var bir sorun olursa garanti dışı derler.

Bugün yine aynı çalışıyor sönüyor. Bu arabanın mazot filtresi nerededir. Kışın böyle yatacaksa niye aldık bu arabayı????

KARADENİZ
03-01-2016, 23:21
hocam bir usta çağırıp müdahale ettirin bence.garantili ise alıp götürsünler servise çekiciyle.ne demek açılmasını beklemek?belki de depodaki mazot komple jelleşti.garantili aracı yapmak zorundalar.yoksa durduğu yerde aküsü de bitecek arabanın.daha çok uğraştıracak sizi.benzin falan asla koymayın bu motorlar mazotu bile çok seçiyor.kesinlikle algılar en ufak farklılığı.şakırdamaya başlar

ANKA
04-01-2016, 01:38
Mazot filtresinde tahliye yok muydu benim mi aklımda yanlış kaldı acaba? İçinde su kalıp donması pek aklıma yatmadı öyle olsa tüm arabalarda böyle bir risk oluşur. Artı bizim arabalarda sulu mazotu anlayan sistem de var filtrede olsa uyarı vermez mi? Bence araba çalışınca gerekli kontrolleri yaptırın ve yakıtı başka yerden alın ben de hep shell ve totalden aldım 308'e Ankara'da -16 'da bile donmadı mazot şu firmaların arabayı rölantide mutlaka 5 dk çalıştırın diye uyarı mesajları attığında bile. Hamza'nın öneri de mantıklı mazot filtresi sol üst köşede idi 308de 301'de de benzer yerdedir zaten görürsünüz üzerinde epeyce hortum giriş çıkışı var. Tutun bakalım ne olacak? Bir de filtrenin değişim zamanı geldi ise değiştirin. Hem yakıt firmasını hem mazot filtresini değiştirin bana anlamlı gelmedi bu donma olayı. Benzin koyma işi de tabi herkes kendi aracından sorumlu ama ben asla yapmazdım yeni nesil motorinler epeyce iyi donması çok zor. Benzinden kaynaklı enjektör sorunu oluşursa daha kötü olabilir. Ayrıca benzin eklemenin eski tip euro 2 3 motorda sorun çıkartmaması euro 5de sorun çıkartmayacağı anlamına gelmez. Bence bu riski almayın. Katkıya falan da gerek yok öyle olsa Doğuda şimdi hiçbir kamyon otobüsün çalışmaması lazım dün -36 görülmüş Ardahan ve Kastamonu'da düşünün.

mstfkarsli
04-01-2016, 15:15
Arkadaşlar ilgi ve önerilerinize teşekkür ederim. Dün güneş vardı biraz derecede 4 derece civarıydı. Kaputu açtım güneşe karşı biraz durduktan sonra tekrar çalıştırdım çalıştı araba. Bugün de sıkıntı yok şükür. Aksarayda servis yok öyle olunca başka ustayada götürmek istemiyorum. Bakalım tekrar olmaz umarım. 2 gün çalıştırmadığıma veriyorum umarım ondandır.

serdarhoca
04-01-2016, 15:17
Bence ara ara calistirin Mustafa bey. Akunuzde bosalabilir...

mstfkarsli
04-01-2016, 15:21
Bence ara ara calistirin Mustafa bey. Akunuzde bosalabilir...

Serdar Bey, bu bana ders oldu zaten. Bundan sonra her gün çalıştırmayı düşünüyorum.

CaglarB
04-01-2016, 17:51
Deponun dibinde kalan mazotu kullanmayın, çeyrek deponun altına düşmeyin, merkezi çok iş yapan bir istasyondan yakıtınızı alın.
Kayseri'de -24 Dereceydi dün -30 lara da düşer bazı seneler, daha yakıt donmasıyla karşılaşmadık. Benzin karıştırmak bana çok mantıklı gelmiyor.

bacadir68
04-01-2016, 17:58
Arkadaşlar ilgi ve önerilerinize teşekkür ederim. Dün güneş vardı biraz derecede 4 derece civarıydı. Kaputu açtım güneşe karşı biraz durduktan sonra tekrar çalıştırdım çalıştı araba. Bugün de sıkıntı yok şükür. Aksarayda servis yok öyle olunca başka ustayada götürmek istemiyorum. Bakalım tekrar olmaz umarım. 2 gün çalıştırmadığıma veriyorum umarım ondandır.
Geçmiş olsun, bende Aksaray'dayım. Yakıtı nereden alıyorsunuz? Ben aracı Ankara'ya götürüyorum servise. Benimki benzinli gerçi. Bu arada filtrede su birikiyorsa her gün çalıştırmanız fayda etmez.

serdarhoca
04-01-2016, 18:04
Ben geçtiğimiz sene Shell den alıyordum. -28 ler gördüm mazot donmamıştı. Kayseri'de de Shellden alıyorum,henüz bir donma yaşamadım. Hatta yakıtım 1,5 aylık felan depodaki. Cağlar beyin dediği gibi en son -24 gördük donmadı yakıt. Shell derim başka bişey demem ;) :dans3

tsinanb
04-01-2016, 19:01
Bizim 308 20 gündür bir tanıdığımızın açık otoparkında yatıyor birkaç gündür evde de değiller diyarbakır aşırı soğudu hava -18 i gördü acaba arabanın durumu nedir çok merak ediyorum. Kar buz altında çalışır mı acaba bilmem. Hava şu an yine karlı yarın hava düzgün olursa yollar açık olursa gitmeyi düşünüyorum arabanın yanına bakalım artık.

mstfkarsli
04-01-2016, 19:36
Geçmiş olsun, bende Aksaray'dayım. Yakıtı nereden alıyorsunuz? Ben aracı Ankara'ya götürüyorum servise. Benimki benzinli gerçi. Bu arada filtrede su birikiyorsa her gün çalıştırmanız fayda etmez.

Teşekkür ederim. Ağaçlı shellden alıyordum. Bu donma işinden sonra Türkiye Petrollerinden doldurdum depoyu. Shellden almayı düşünmüyorum artık.

mstfkarsli
04-01-2016, 19:40
Deponun dibinde kalan mazotu kullanmayın, çeyrek deponun altına düşmeyin, merkezi çok iş yapan bir istasyondan yakıtınızı alın.
Kayseri'de -24 Dereceydi dün -30 lara da düşer bazı seneler, daha yakıt donmasıyla karşılaşmadık. Benzin karıştırmak bana çok mantıklı gelmiyor.

Çağlar Bey, Yarım depo mazot vardı. Aksarayın en işlek istasyonundan alıyordum. Dizel aracı olan başka arkadaşlar böyle birşeyle karşılaşmamışlar. Bana da garip geldi.

serdarhoca
04-01-2016, 20:05
Agacli tesislerini biliyorum. Cok faal bir istasyon. Shell istasyonlarinin denetimi cok siklikla yapildigina bizzat sahit oldum eski gorev yerimde. Bu nedenle Motorinde sorun olacagini sanmam..

bacadir68
04-01-2016, 20:41
Ağaçlı'nın yakıtında sıkıntı olmaz aslında. Özmenler BP'yide tercih edebilirsiniz. Aksaray'ın en çok perakende yakıt satan istasyonudur.

mstfkarsli
04-01-2016, 21:10
Ağaçlı'nın yakıtında sıkıntı olmaz aslında. Özmenler BP'yide tercih edebilirsiniz. Aksaray'ın en çok perakende yakıt satan istasyonudur.

geçen sene bir arkadaşında başına aynı şey gelmiş mazottan demişler o da aynı yerden alıyormuş? Dün bir arkadaşım bahsetti. BP'den benzin alıyordum önceki aracıma. Türkiye Petrollerini övenler oldu. İnternette de biraz bakındım olumlu yorumları çok ben de bu nedenle oradan aldım. Bakalım deneyeceğim. Hayırlısı artık.

ExCaLiBuR
13-01-2016, 00:35
Sivas'tayım. Aracı aldığımdan beri Shell V-power Nitro+ Euro diesel alıyorum. Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Bence yakıt aldığınız yeri değiştirin.

mmusavir
13-01-2016, 01:00
arkadaşlar bende nevşehir de tanığım bir firmada kullandıkları 3 tane 301 kullanıyorlar onlarda hem geçen kış hemde bu sene geçen haftalar aynı sorun olmuş bir kaç dakika çalışıp sonra stop etmiş servise(kayseri inciroğlu) durumu intikal ettirmişler aracımızda(301) sıkıntı yok mazot aldığınız yerdedir denmiş şirketin bünyesinde kullanılan foblo ve fiorino bar onlara aynı petrol mazot alıyorlarmış onlarda bir sıkıntı yaşamamışlar sanırım 301 de bir kronik sorun olabilir bu mazot donması

ExCaLiBuR
13-01-2016, 21:50
arkadaşlar bende nevşehir de tanığım bir firmada kullandıkları 3 tane 301 kullanıyorlar onlarda hem geçen kış hemde bu sene geçen haftalar aynı sorun olmuş bir kaç dakika çalışıp sonra stop etmiş servise(kayseri inciroğlu) durumu intikal ettirmişler aracımızda(301) sıkıntı yok mazot aldığınız yerdedir denmiş şirketin bünyesinde kullanılan foblo ve fiorino bar onlara aynı petrol mazot alıyorlarmış onlarda bir sıkıntı yaşamamışlar sanırım 301 de bir kronik sorun olabilir bu mazot donması

Şirketteki tüm 301'ler mi sorun yaşamış? 2 yıldır Sivas'ta hiçbir sorun yaşamadım. Kışın depomu hep dolu tutuyorum. Bir de kışın Shell Fuel Save dengi yakıtlar kullanmamak lazım dediler. V-power, BP Ultimate gibi yakıtlara göre daha çabuk donuyormuş.

serdarhoca
13-01-2016, 22:35
Yakiti hep shellden alirim. Gecen yil -27 derecelerde hic donma sorunu yasamadim sahsen...