PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Active-Allure değişikliğine değer mi?

HarunHoca
31-12-2015, 17:44
Bundan üç ay kadar önce küçülme ve yeniden yapilanma gereği nedeniyle C segmenti benzinli aracimi sattım. Amacım B segmenti dizel bir araç satın alarak hem yakıt tüketimini azaltmak hem de aradaki fark ile oğlumun üniversite parasını ödemek idi. Symbol, Linea, Blue derken biraz da korkarak 2013 model 301 e karar verdim ve 56 binde active aldım. Geçen üç ayı aşkın süreçte araç yakıt, diz mesafesi ve bagaj hacmi olarak beni mest etti, gözüme girdi. C segmentinde olmayan diz mesafesi ve bagaj olayı çok iyi geldi. Yakitini hiç söylemiyorum. Aynı şartlarda 50 kuruş yakarken şu an 23 kuruş yakmanın tadı çok başka. Uzun yillar boyle bir aracı kullanırım diye düşünmeye başladım. Ancak eski aracimdan alışık olduğum bazı özelliklerin olmaması açıkçası zaten beklediğim şeyler. Ancak bluetooth telefon bağlantısının olmaması, usb girişinin bulunmaması, direksiyonda radyo kumanda tuşlarinin bulunmaması, airbag sayısının azlığı gibi işlevsel özellikleri ciddi ciddi arıyorum. Görsel olarak da krom dekorların olması, 16 inçlik alaşımlı jantlar, iç siyah trim, bej koltuk kılıflar, bej konsol ve kapı içleri, yol bilgisiyar değerlerinin üçünün aynı anda görünmesi gibi özelliklerin olması da hiç fena olmaz.
Şimdi gelelim sormak istediğim, önerinizi beklediğim şeye; 2013 model 60 bin deki active ile devam mı edeyim, yoksa 8-9 bin fark ödeyip 10-15 binde 2015 model bir allure'ye terfi mi edeyim. Değer mi değmez mi sizce? Aradaki fiyat farkı elde edeceklerine değer mi? Bazı arkadaşlarım dolu bir B segmenti aracin en az boş bir D segmenti kadar anlamsız ve tuhaf olduğunu söylüyor. Ancak yukarıdaki saydıklarım benim için hem işlevsel hem de görsel olarak önemli.
Siz ne yapardınız?

bacadir68
31-12-2015, 18:01
Ben biraz daha dişimi sıkardım ve ilk uygun olduğunda sınıf yükseltirdim.

HarunHoca
31-12-2015, 18:07
Teşekkür ederim görüşünüz için. Dolu bir C segmenti kullanıyordum en fulünden. Maddi olarak dolu bir C segmenti beni aşıyor dizel olarak. O kadar para vermek istemiyorum. Tekrar teşekkürler.

ssgti
31-12-2015, 18:12
C sınıfı dizel dolu ve 2015 modelli sedan bir araç için en az 30 bin lira civarı bedel ödemeniz gerekir. Karar sizin ama allure 301 de yeterince donanım var. Ancak otamatik yanan far otamatik çalışan silecek, elektrikli katlanan ayna gibi bence gereksiz donanımlar alacaksanız C segmentinin en dolusuna sahip olabilirsiniz.

HarunHoca
31-12-2015, 18:28
C sınıfı dizel dolu ve 2015 modelli sedan bir araç için en az 30 bin lira civarı bedel ödemeniz gerekir. Karar sizin ama allure 301 de yeterince donanım var. Ancak otamatik yanan far otamatik çalışan silecek, elektrikli katlanan ayna gibi bence gereksiz donanımlar alacaksanız C segmentinin en dolusuna sahip olabilirsiniz.

Ben de öyle düşünüyorum, lüks denilebilecek bir çok donanım yerine araç kullanırken işime yarayacak özellikler daha çok işime geliyor. Buna da 8-9 bin fark vererek ulaşmak mümkün gibi. O dediğiniz dolu bir C sınıfı için evet 35- 30 bin daha vermek lazım. O da bende yok. Ha tabi hiç vermeden böyle de devam etmek bir seçenek. Teşekkür ederim.

ssgti
31-12-2015, 18:40
Yazınızda beklediğiniz özellikler allure da var. Hatta allure daki bir çok özellik C segmentinin en düşük donanım seviyesinde bile yok. Yakıtı ve iç hacimi ile 301 sınıfında bence en iyisi...

HarunHoca
31-12-2015, 19:18
Yazınızda beklediğiniz özellikler allure da var. Hatta allure daki bir çok özellik C segmentinin en düşük donanım seviyesinde bile yok. Yakıtı ve iç hacimi ile 301 sınıfında bence en iyisi...

301 konusunda söyledikleriniz tamam da.. asıl can alıcı nokta 2013 active varken 2015 allureye yaklasik 40 bin km az, iki model yüksek ve artı donanımlar için 8-10 bin verilerek geçilir mi?
Aradığımız cevap bu!!! Teşekkür ederim.

407 exe.b.
31-12-2015, 19:30
Harun hocam,gelin sizinle araçları takas edelim.Ne siz bana para verin ne de ben size.Böylelikle siz dolu bir d segmenti araca binersiniz,bense aracımı böylelikle küçültmüş olurum.

ssgti
31-12-2015, 19:33
Bence geçilir... Sıfırında zaten active ile allure arasında 3 bin lira civarı fark var. Her sene için 2 bin lira değer kaybı olduğunu düşünürsek 8 bin lira vermek benim görüşümce mantıklı.

HarunHoca
31-12-2015, 21:20
Harun hocam,gelin sizinle araçları takas edelim.Ne siz bana para verin ne de ben size.Böylelikle siz dolu bir d segmenti araca binersiniz,bense aracımı böylelikle küçültmüş olurum.

Çok teşekkür ederim ama şimdilik B segmenti ile idare etmem gerekiyor. Belki çok sonraları olur ya denk gelirse 508 e hayır demem.:gül4:

HarunHoca
31-12-2015, 21:28
Bence geçilir... Sıfırında zaten active ile allure arasında 3 bin lira civarı fark var. Her sene için 2 bin lira değer kaybı olduğunu düşünürsek 8 bin lira vermek benim görüşümce mantıklı.

Aklımı çelmiyor değil bu takas ama uygun şartların oluşması lazım. Dediğiniz gibi 10-15 binde orijinal bir allureye 8 bin fark verilir gibi geliyor bana da. Aradaki farkları yazarken park sensörünü de saymadım ama şimdi üst üste sıralayınca aslında gerek işlevsel gerekse de görsel olarak active ile allure arasında kayda değer farklar var. Ama hem benim aracı değerinde alacak hem de fiyatı makul ve özellikleri (km ve bej kabin) istediğim gibi bir araç bulmak kolay değil. Zaten benim de acelem yok, eğleniyorum. Aracımı satışa çıkarıp allure peşine düşmek istemiyorum, keyfe keder denk gelirse diye düşünüyorum. Kaçmaz bir araç olursa zaten aracımı bin tl eksiğe de verebilirim. Ha bir de renk problemi var, beyaz ve gri düşünmüyorum, şimdiki araç da füme. Geriye sanırım siyah veya kahverengi kalıyor.

ssgti
31-12-2015, 21:30
Bej kabini tavsiye etmem. Heleki çocuğunuz varsa arabadan soğutur. Ben özellikle bej almamıştım.

HarunHoca
31-12-2015, 22:01
Bej kabini tavsiye etmem. Heleki çocuğunuz varsa arabadan soğutur. Ben özellikle bej almamıştım.
Şu anki araç da koyu renk ve çok kasvetli. Çocuklar artık aracı kirletme yaşını geçtiler, biri 19 diğeri 17 yaşında. Hala da kirletirlerse ne diyeyim. Zaten genelde büyük oğlan kullanıyor okula giderken, ben sadece mazotunu dolduruyor, bakımını yaptırıyor ve hafta sonları yıkıyorum hobby olarak, yerim müsait. Dolayısıyla bakınca görünüm olarak iyi mesajlar vermesi benim için önemli.

Cem B
31-12-2015, 22:14
Onca zaman ve adette peugeot kullandıktan sonra söyleyecegim tek şey sanırım kesinlikle değiştirmeyin olacaktır.Zarar edersiniz.Buradan yazarsam kitap olur benim ve aracını takas yada satarak değiştirmek isteyenlerin zararları. Bu yüzden Peugeot alıp binilecek bir araçtır.Özellikle kısa sürede araç değişimi için uygun bir marka değil. Avanyajlı bir araç alıp aracınızı da degerinde satarsanız ne ala..

HarunHoca
31-12-2015, 22:24
Onca zaman ve adette peugeot kullandıktan sonra söyleyecegim tek şey sanırım kesinlikle değiştirmeyin olacaktır.Zarar edersiniz.Buradan yazarsam kitap olur benim ve aracını takas yada satarak değiştirmek isteyenlerin zararları. Bu yüzden Peugeot alıp binilecek bir araçtır.Özellikle kısa sürede araç değişimi için uygun bir marka değil. Avanyajlı bir araç alıp aracınızı da degerinde satarsanız ne ala..
Bu tür alış verişlerde, yani kısa süre önce alınıp satılan bir araçta genelde hangi marka olursa olsun belli bir miktar zarar etme olasılığı var, hatta büyük ihtimal. Ancak active ile peugeot dünyasına ilk girişim oldu. Fark ettim ki ihtiyaçlarıma cevap verecek olan model allure. Başta da alabilirdim belki ama peugeotta kalacağımdan emin değildim. Şimdi anladım ki peugeotta aradığım özellikler var. 301 ile başladığım girişe 508 ve RCZ ile devam etmeyi düşünüyorum ömrümüz olursa:D

407 exe.b.
31-12-2015, 22:43
Hocam niyetiniz uzun yıllar binmekse alin derim.Ama sunu da belirtmek isterim ,aracinizin mekanik kaporta durumunu bilmiyorum tahmini olarak 36-37eder diye düşünüyorum.Anladığım kadarıyla hem sürüş güvenliği hem yolcu güvenliği olan bir araç düşünüyorsunuz.Bence 301 allure donanım dahil bunu size pek sunamaz.Allure deneme firsatim oldu.Yol tutuş , frenleme v.s bana vasat geldi.Yerinizde olsam 40 bin civarına çok güzel 2010-2011 model makyajlı kasa millesim paket 407 tercih ederim.Ciddi anlamda 301 ile farklı olan bir araçtır 407.

HarunHoca
31-12-2015, 23:00
301 ile 407 hiç bir şekilde mukayese edilemez. 407 çok güze bir araç. 301 yüksek hızlarda veya zor anlarda evet hiç güven vermez diye düşünüyorum haklısınız. Ancak 407 artık yerini 508 e bıraktı sahneden çekildi. en genci şu an 4 yaşında 3 yıl kullansam 7 yaşında olacak, üretimi bitmiş bir aracı elden çıkarmanın zorluğu bir yana 4 yaşından itibaren yıpranan parçalar sorun çıkarmaya başlayacaktır diye düşünüyorum. Yoksa 407 leri gerek görünüm gerekse de donanım ve güvenlik anlamında çok beğeniyorum. 301 ile idare edip yüksek hızlara çıkmayıp kaza yapmamaya dua etmekten başka seçenek yok gibi. active veya allure.

ssgti
31-12-2015, 23:38
407 güzel araba ancak artık üretimi bitmiş tarihte yerini almış bir araç. 301'lerin güvensiz olduğuna katılmıyorum. Çarpışma testlerinde kabin içini çok iyi koruduğu ortaya çıktı. Ancak pasif güvenlik elemanlarının eksikliğinden bayağıpuan kaybetmişti diye hatırlıyorum. Bu arada 301 in yerden yüksek yapısı nedeniyle virajlarda yığılma yaptığı ve yükseklikten ötürü alttan rüzgar alması dolayısıyla yüksek süratte özellikle 160 km üzeri süratlerde salınımlar yaptığı doğrudur, Ancak unutmamak gerekirki bu araçlar aile kullanımına yönelik üretilmiştir. Otobanda bile sürat sınırı 130 dur. Şöyle bir şey daha var sert ve kısa stroklu yay takılmış 301 kullandım araç adeta yere yapışıyordu. Yüksek süratede çıktım çok stabil gidiyordu. Ama bir miktar sertlik vardı. Belki yay uygulamasıyla yol tutuşu iyileştirebişirsiniz. Bu arada 301 lerin esp si çok doğru müdahalelerde aracı yolda tutmada çok başarılı. Ben çizgiden çıkarmak için çok uğraştım ancak başarılı olamadım.

HarunHoca
01-01-2016, 09:43
407 güzel araba ancak artık üretimi bitmiş tarihte yerini almış bir araç. 301'lerin güvensiz olduğuna katılmıyorum. Çarpışma testlerinde kabin içini çok iyi koruduğu ortaya çıktı. Ancak pasif güvenlik elemanlarının eksikliğinden bayağıpuan kaybetmişti diye hatırlıyorum. Bu arada 301 in yerden yüksek yapısı nedeniyle virajlarda yığılma yaptığı ve yükseklikten ötürü alttan rüzgar alması dolayısıyla yüksek süratte özellikle 160 km üzeri süratlerde salınımlar yaptığı doğrudur, Ancak unutmamak gerekirki bu araçlar aile kullanımına yönelik üretilmiştir. Otobanda bile sürat sınırı 130 dur. Şöyle bir şey daha var sert ve kısa stroklu yay takılmış 301 kullandım araç adeta yere yapışıyordu. Yüksek süratede çıktım çok stabil gidiyordu. Ama bir miktar sertlik vardı. Belki yay uygulamasıyla yol tutuşu iyileştirebişirsiniz. Bu arada 301 lerin esp si çok doğru müdahalelerde aracı yolda tutmada çok başarılı. Ben çizgiden çıkarmak için çok uğraştım ancak başarılı olamadım.
Yani geçiyor muyum 2015 allureye? Bakinayim mı sağa sola?

ssgti
01-01-2016, 10:06
Karar sizin. Allure donanım yeter ihtiyaçlarımı karşılar diyorsanız neden olmasın... 301 ler segmentinde güvenlik ve donanımları tam olarak karşılayan araçlar. Benim donanım olarak tek aradığım sunroof . Buda olsaymış benim için tam olurdu.

407 exe.b.
01-01-2016, 10:33
Satışı zor olur diye düşündüğünüz için mi üretimi durmuş araba alınmaz diyorsunuz.Buna pek katılamayacağım.Her aracın bir değeri vardır,değerini söylerseniz mutlaka alıcısı çıkar.Araç alırken beklentiler çok önemli bence.

HamzaHakkı
01-01-2016, 11:22
Kimse kusura bakmasın ama isterse allure artı olarak onlarca özellik olsun ben 301'e 45-50 bin lira para vermem. Bence en mantıklısı madem üretimi bitmiş bir araç istemiyorsunuz o zaman bir miktar birikim yaptıktan sonra 508 e geçin. Gerçi 508 de yeni kasaya geçti ama en azından daha yeni yüze sahip bir araç.

HarunHoca
01-01-2016, 11:36
Karar sizin. Allure donanım yeter ihtiyaçlarımı karşılar diyorsanız neden olmasın... 301 ler segmentinde güvenlik ve donanımları tam olarak karşılayan araçlar. Benim donanım olarak tek aradığım sunroof . Buda olsaymış benim için tam olurdu.

Evet dediğiniz gibi benim vermem gereken bir karar. Tüm mesele aslında 8-9 bin tl vererek iki model yüksek ve 50 bin az km yapmış kayda değer donanım farkları olan aynı aracı almak mantıklı mı? Neticede aynı araba.

HarunHoca
01-01-2016, 11:42
Kimse kusura bakmasın ama isterse allure artı olarak onlarca özellik olsun ben 301'e 45-50 bin lira para vermem. Bence en mantıklısı madem üretimi bitmiş bir araç istemiyorsunuz o zaman bir miktar birikim yaptıktan sonra 508 e geçin. Gerçi 508 de yeni kasaya geçti ama en azından daha yeni yüze sahip bir araç.
45-47 araligındaki bir bütçeden bahsediyoruz. 508 şu an gündemimizde yok doğal olarak. Anlaşılan active ile devam edeceğim. Gönül allure derken, -edilecek zarar göz önüne alındığında- akıl active diyor. Maceraya gerek yok dediğinizi duyar gibiyim. Yorumda bulunan, fikrini söyleyen arkadaşlara Teşekkür ederim.

ssgti
01-01-2016, 12:01
Evet sizinde dediğiniz gibi Active çok boş Allure ise dolu bir araç. Hatta active den inip allureye binince sanki farklı bir üst segment araca binmiş gibi hissediyprsunuz.

HarunHoca
01-01-2016, 13:58
Evet sizinde dediğiniz gibi Active çok boş Allure ise dolu bir araç. Hatta active den inip allureye binince sanki farklı bir üst segment araca binmiş gibi hissediyprsunuz.

O kadar farklı mı gerçekten? O hissiyatı yaşattı mı Allure. O kadar da boş sayılmaz active aslında. Fakat Allure nin donanım fazlalığı var doğru. Ilk sefer alacak olsam evet Allure tercih ederdim. Lakin 8-9 bin verip aynı arabayı satın almak cesaret ister.

HamzaHakkı
01-01-2016, 16:29
45-47 araligındaki bir bütçeden bahsediyoruz. 508 şu an gündemimizde yok doğal olarak. Anlaşılan active ile devam edeceğim. Gönül allure derken, -edilecek zarar göz önüne alındığında- akıl active diyor. Maceraya gerek yok dediğinizi duyar gibiyim. Yorumda bulunan, fikrini söyleyen arkadaşlara Teşekkür ederim.

50 Bin liraya 1.6 hdi active donanım navigasyon, f1 vites, start stop, çift bölge klima, far sensörü, yağmur sensörü, viraj aydınlatması, yokuş kalkış desteği, elektrikli koltuk vs gibi bir çok özelliğe sahip 508 bulabilirsiniz. 45-47 gibi fiyatlara da bulunabilir fakat kaportada değişen ya da boyanan parçası olur.

HarunHoca
01-01-2016, 16:56
50 Bin liraya 1.6 hdi active donanım navigasyon, f1 vites, start stop, çift bölge klima, far sensörü, yağmur sensörü, viraj aydınlatması, yokuş kalkış desteği, elektrikli koltuk vs gibi bir çok özelliğe sahip 508 bulabilirsiniz. 45-47 gibi fiyatlara da bulunabilir fakat kaportada değişen ya da boyanan parçası olur.
Teşekkür ederim ama c segmenti aracımi satıp ekonomik bir araç kullanmak için B segmenti 301 e geçmiş ve yakıt ve masraf anlamında aradığımı bulmuşken D segmenti olan 508 e geçmek benim adıma isabetsiz olur diye düşünüyorum. 301 den dediğim gibi memnunum. Sadece acaba 5-10 fark verip işlevsel donanımlara sahip olabilir miyim diye düşünüyordum. Ayrıca bu değişiklik bütçemi çok zorlamadan görsellik de verecekti. Ancak maceraya gerek yok sanki. Borç yokken borca girmenin manası da yok gibi. Olay degip değmeme olayı.

301gti
01-01-2016, 23:14
Hocam bendede 301 active var.Alip kullandiktan sonra keşke Allure alsaydim dedim, o zamanin şartları ve bütçem active yetti gerçi arada 4-5 bin gibi fark vardı ama nasip buymuş. Active den Allure a geçmek Şahin den doğan a binmek gibi hersey aynı tek farkı donanım. Bence arabanın tadını çıkartin ileride segment değişimi daha mantikli gibi...

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HarunHoca
01-01-2016, 23:45
Hocam bendede 301 active var.Alip kullandiktan sonra keşke Allure alsaydim dedim, o zamanin şartları ve bütçem active yetti gerçi arada 4-5 bin gibi fark vardı ama nasip buymuş. Active den Allure a geçmek Şahin den doğan a binmek gibi hersey aynı tek farkı donanım. Bence arabanın tadını çıkartin ileride segment değişimi daha mantikli gibi...

Kararım da bu yönde olacak gibi. Ama Allure aklımın bir köşesinde durmuyor değil. Teşekkür ederim.

Emrah_06
02-01-2016, 00:38
Hocam ben bu ikilemde kalsaydım eğer araç değiştirmemekte karar kılardım. Nihayetinde mevcut aracınız var ve artık tanıyorsunuz birbirinizi. Satarken zarar etme ihtimaliniz var alırken de temizini bulmak 2. elde sıkıntı temizi sorunuzu şans işi. Eğer sıfır düşünüyorsanız da sıfırına o kadar para verilirir mi bilmem çünkü her aracın piyasası yüksek. ( Şuan ben sıfır araç alacak olsam fiat egea alırdım)

Maalesef active ve allure arasında ciddi farklar var konfor açısından. En basitinden koltuk konforu ... Çok dert edilecek unsurlar da yok. Krom çizgiler aksesuarcıdan tamamlanır. Radyo konsolunu dokunmatik ekranlı aparat alabilirsiniz. Birçok yerde mevcut olan otomatik cam kapatma ve far sensörü alabilirsiniz ( Allure versiyonlarda da yok bende almadım). Yada hepsini boşverin kafanızı bunlara takmayıp rahat rahat düşük yakıt tüketimli keyfinize bakın. Nihayetinde hafife alınacak bir araç değil. İnşAllah birgün B+ sınıfından direkt D sınıfına geçiş yaparsınız.

HarunHoca
02-01-2016, 10:25
Hocam ben bu ikilemde kalsaydım eğer araç değiştirmemekte karar kılardım. Nihayetinde mevcut aracınız var ve artık tanıyorsunuz birbirinizi. Satarken zarar etme ihtimaliniz var alırken de temizini bulmak 2. elde sıkıntı temizi sorunuzu şans işi. Eğer sıfır düşünüyorsanız da sıfırına o kadar para verilirir mi bilmem çünkü her aracın piyasası yüksek. ( Şuan ben sıfır araç alacak olsam fiat egea alırdım)

Maalesef active ve allure arasında ciddi farklar var konfor açısından. En basitinden koltuk konforu ... Çok dert edilecek unsurlar da yok. Krom çizgiler aksesuarcıdan tamamlanır. Radyo konsolunu dokunmatik ekranlı aparat alabilirsiniz. Birçok yerde mevcut olan otomatik cam kapatma ve far sensörü alabilirsiniz ( Allure versiyonlarda da yok bende almadım). Yada hepsini boşverin kafanızı bunlara takmayıp rahat rahat düşük yakıt tüketimli keyfinize bakın. Nihayetinde hafife alınacak bir araç değil. İnşAllah birgün B+ sınıfından direkt D sınıfına geçiş yaparsınız.

Söylediklerine katılıyorum ancak activeyi üç buçuk aydır kullanıyorum ve memnunum. Ancak gorsellikten ziyade bluetooth ile araç kullanırken konuşabilmek, araç tüketim değerlerini üçünü aynı anda görebilmek, dijital klima, müzik sistemini direksiyondan kontrol edebilmek ve park sensoru gibi işlevsel özellikler işime yarardi. Sorun şurada ortaya çıkıyor zaten ekonomi için zar zor aldığımı aracımi bu saydığım artı özellikler ve gorsellikler için bu kadar maddî külfete değer mi? Yoksa kimse active ile Allure arasındaki farklar önemli şeyler değil diyemez sanırım. Hem aracımi 2 yıl 50 bin km gençleştirme de okudukça keyifli olacaktır. Düzgün araç bulmaya gelince, ıstanbul gibi yerde 5-10 bin km de 2015 araç denk geliyor. Yeter ki karar vereyim.

tebukan
02-01-2016, 15:27
Söylediklerine katılıyorum ancak activeyi üç buçuk aydır kullanıyorum ve memnunum. Ancak gorsellikten ziyade bluetooth ile araç kullanırken konuşabilmek, araç tüketim değerlerini üçünü aynı anda görebilmek, dijital klima, müzik sistemini direksiyondan kontrol edebilmek ve park sensoru gibi işlevsel özellikler işime yarardi. Sorun şurada ortaya çıkıyor zaten ekonomi için zar zor aldığımı aracımi bu saydığım artı özellikler ve gorsellikler için bu kadar maddî külfete değer mi? Yoksa kimse active ile Allure arasındaki farklar önemli şeyler değil diyemez sanırım. Hem aracımi 2 yıl 50 bin km gençleştirme de okudukça keyifli olacaktır. Düzgün araç bulmaya gelince, ıstanbul gibi yerde 5-10 bin km de 2015 araç denk geliyor. Yeter ki karar vereyim.
Geçen gün bluetooth kitini sattım. Çok güzel bir aletti. Yine güneşliğe takılan kendinden hoparlörlü kitler var. Bakabilirsiniz nette

HarunHoca
02-01-2016, 16:50
Geçen gün bluetooth kitini sattım. Çok güzel bir aletti. Yine güneşliğe takılan kendinden hoparlörlü kitler var. Bakabilirsiniz nette

Olay sadece bluetooth kiti değil. O işe girilirse arka park sensör, de16 inç jant ve lastik de ön kol dayama da mümkün. Ancak araç hala 2013 ve 60 binde olacak. Içi ve koltuklar koyu renk olmaya, radyoyu yerinden kontrol etmeye, yol b.sayar verilerinin üçünü birden görmemeye devam edeceğim. Iyi olan şey bu durumda param cebimde kalacak.

HarunHoca
04-01-2016, 19:05
Gönül 2015 Allure, akıl 2013 active ile devam diyor hâlâ. Her gün ilanlara bakıyorum, aklımı çelecek bir araç henüz denk gelmedi. Denk gelirse sonucunu kestiremiyorum, bir çılgınlık yapabilirim küçük çaplı.

Emrah_06
05-01-2016, 11:49
Harun Hocam 2013 VTI lpgli Allure verelim sana 46 binde :)

RcA
05-01-2016, 13:49
boş olsun. arada 10 bin fark vereceğine o parayla istediğin gibi yap sende. Sayılan çoğu özellik takılır, airbag hariç. kol takılır belki.direksiyon bile değiştiren var gti direksiyonlarını takıyorlardı .koltuklarıda yarı suni derili kaplarsın tamam. :D Benim 208 active. Üstünde jant olmasına rağmen jantı büyüttüm. Daha birçok proje var yapacığım. Tek beyendiğim isteyerek aldığım özellik aynaların katlanması.. :D orjınal parçalar kullanarak küçük dokunuslarla daha güzel olurlar.

HarunHoca
05-01-2016, 16:11
Fazladan 50 bin km nasıl inecek, bej kabin nasıl olacak, hava yastıkları ilave edilemez. Allure alıp bagaj amortisörleri, krom dış dekorlar, alüminyum pedal seti ve led ışıklar ile kisisellestirme yapabilirdim. Ancak bu haliyle böyle gider.

bacadir68
05-01-2016, 16:41
Siz almaya kafaya koymuşsunuz ki zaten.

HarunHoca
05-01-2016, 19:11
Siz almaya kafaya koymuşsunuz ki zaten.

Henüz oraya gelmedik :)

301gti
05-01-2016, 19:30
Makyajlı kasası ne zaman cikar ki ? Bekleyin dicem ama ufukta sanırım yok gibi

HarunHoca
05-01-2016, 20:41
Makyajlı kasası ne zaman cikar ki ? Bekleyin dicem ama ufukta sanırım yok gibi

2013 yılında çıkan b segmenti bir araç için üç yılda makyaj erken değil mi?

tebukan
05-01-2016, 20:50
Arkadaşlar 301 için beyaz ışıklı halojen gündüz ampulü tavsiyesine ihtiyacım var. Led ampuller olmuyor.

HarunHoca
13-01-2016, 20:51
Ilginçtir, Istanbul da 6-7 peugeot bayii aradım. Showroomlarında hiç birinin içi bej allure 301 yok. Hepsinin içi koyu renk. Hatta bazı bayiler ellerinde hiç 301 olmadığını ve bir aydan önce gelmeyeceğini söylediler. Ya tok satıcı algısı oluşturmaya çalışıyorlar ya da milletin durumu iyi durmadan araba satın alıyorlar. :gül4:

ssgti
13-01-2016, 21:19
İçi bej olan kirlenme problemi nedeniyle daha az getiriliyor. 2016 modeller şubatta çıkacağı için bayiler stoklarını bitirmiş olabilirler. Bende arabayı alırken yeni modeli beklemiştim.

Cem B
13-01-2016, 23:21
Vallahi kişisel fikrim kesinlikle içi bej açık renk bir araç almayın.hele hele sigara kullanıyorsanız.Ben iki ayda bir iç kuaför yaptırıyorum hem dünya para hemde koltuklar eskiyecek artık yıkana yıkana.:)

HarunHoca
14-01-2016, 07:41
Vallahi kişisel fikrim kesinlikle içi bej açık renk bir araç almayın.hele hele sigara kullanıyorsanız.Ben iki ayda bir iç kuaför yaptırıyorum hem dünya para hemde koltuklar eskiyecek artık yıkana yıkana.:)

Kişisel fikrinizde haklısınız. Bej döşeme renginin kullanımı dikkat ve titizlik istiyor. Koruması, kollaması zor haklısınız. Zaten sizin de belirttiğiniz gibi genelde koyu renk döşeme ve konsol getirilmesinin genel nedeni koyu renge talebin fazlalığı. Ancak benim gibi sigara içmeyen, artık çocukları büyümüş ve aracı kirletme ihtimali minimize olmuş bir insan için bej konsol ve döşemenin problem olacağını sanmıyorum. Zaten önemli olan zoru başarmak, koruyabilmek. Koyu konsol ile bej iç malzeme ferahlık ve genişlik ve görünüm açısından çok fark oluşturduğunu düşünüyorum. Araçlarını hem kendi temizleyen biri olarak da bunu başarabileceğimi düşünüyorum.
Ancak dediğim gibi bayiide içi bej 301 bulamadığımdan, gerek onsol gerekse de döşemenin bej olmasının yeterince ve düşündüğüm gibi fark yaratıp yaratmadığını anlayamadım. Belki de sizin dediğiniz gibi kirlenme olasılığına değmez eğer gerekli ambiyansı vermiyorsa. Canlısını görmek lazım ama şubat ortalarından önce yeni araçlar gelmeyeceğinden bu da pek mümkün görünmüyor. Zaten benim de hiç mi hiç acelem yok oyalanıyorum.

HarunHoca
14-01-2016, 07:41
Ilginçtir, Istanbul da 6-7 peugeot bayii aradım. Showroomlarında hiç birinin içi bej allure 301 yok. Hepsinin içi koyu renk. Hatta bazı bayiler ellerinde hiç 301 olmadığını ve bir aydan önce gelmeyeceğini söylediler. Ya tok satıcı algısı oluşturmaya çalışıyorlar ya da milletin durumu iyi durmadan araba satın alıyorlar. :gül4:
Öyleymiş evet şubat ortalarından önce mümkün görünmüyor.

mechanix
14-01-2016, 17:21
Yaklaşık 7 yıllık Peugeot tecrübem, bu hamlenin size maddi zarar olarak geri döneceğini söyler. Aynı araca vereceğiniz aradaki fiyat farkının size donanım olarak getirisi olsa da Allure 301'i Active'den zor satarsınız. Maalesef 2.elde temiz ve dolu araç değil, ucuz ve boş araç kolay satılıyor. Ben en son 308'imi satarken bunun acısını çok çektim. Kimse aracın emsallerine göre dolu ya da özellikli olmasına bakmıyor. Gider Allure 301'i Highline Passat ile kıyaslar yine sizin aracınıza boş der çıkar işin içinden. Üzülen siz olursunuz.

Bununla birlikte aracınız yaştan dolayı vergi indirimine girecek, ondan da yararlanamazsınız. 2015 araç için yüksek vergi ödersiniz.

Kendi aracınızı biniciye iyi fiyata verip düşeş bir araba bulursanız olabilir, ama onu da yapmak için bir süre arabasız kalmak lazım ve denk gelmesi imkansız gibi bir şey. Zaten Peugeot, özellikle binicisi olan bir araba değil. Bu forumda olan 30-40 kişi var işte 70 milyonluk ülkede.

HarunHoca
14-01-2016, 21:33
Yaklaşık 7 yıllık Peugeot tecrübem, bu hamlenin size maddi zarar olarak geri döneceğini söyler. Aynı araca vereceğiniz aradaki fiyat farkının size donanım olarak getirisi olsa da Allure 301'i Active'den zor satarsınız. Maalesef 2.elde temiz ve dolu araç değil, ucuz ve boş araç kolay satılıyor. Ben en son 308'imi satarken bunun acısını çok çektim. Kimse aracın emsallerine göre dolu ya da özellikli olmasına bakmıyor. Gider Allure 301'i Highline Passat ile kıyaslar yine sizin aracınıza boş der çıkar işin içinden. Üzülen siz olursunuz.

Bununla birlikte aracınız yaştan dolayı vergi indirimine girecek, ondan da yararlanamazsınız. 2015 araç için yüksek vergi ödersiniz.

Kendi aracınızı biniciye iyi fiyata verip düşeş bir araba bulursanız olabilir, ama onu da yapmak için bir süre arabasız kalmak lazım ve denk gelmesi imkansız gibi bir şey. Zaten Peugeot, özellikle binicisi olan bir araba değil. Bu forumda olan 30-40 kişi var işte 70 milyonluk ülkede.

Olaya sadece maddi kazanç -kayıp olarak bakılırsa elbetteki bu doğru bir alış veriş olmaz. Bir aracı sadece satacağın anı veya durumu düşünerek almak satmak bana mantıklı gelmiyor.
Belli bir oranda zarar etmeyi göze almak gerekiyor. Bu takasa değer mi şeklinde konu açmanın asıl nedeni zaten bu. Yani donanım farkı, az km olması ve daha yeni bir araç olması ile elde edeceklerim, kaybedecegim maddi kayba değer mi?

mechanix
15-01-2016, 01:50
Olaya sadece maddi kazanç -kayıp olarak bakılırsa elbetteki bu doğru bir alış veriş olmaz. Bir aracı sadece satacağın anı veya durumu düşünerek almak satmak bana mantıklı gelmiyor.
Belli bir oranda zarar etmeyi göze almak gerekiyor. Bu takasa değer mi şeklinde konu açmanın asıl nedeni zaten bu. Yani donanım farkı, az km olması ve daha yeni bir araç olması ile elde edeceklerim, kaybedecegim maddi kayba değer mi?

Olaya sadece maddi kazanç-kayıp olarak bakmıyorsanız böyle bir konu açmanıza gerek yok. Çünkü kaybedeceğiniz sadece maddi. Bir aracı sadece satacağın anı veya durumu düşünerek almak satmak size mantıklı gelmiyorsa istediğiniz aracı alabilirsiniz.

Ben tecrübelerime dayanarak size donanım farkı, az km olması ve daha yeni bir araç olması ile elde edeceklerinizin kaybedeceğiniz maddi kayba değmeyeceğini söylüyorum. Fikrini sorduğunuz insanların fikrini eleştiriyor sonra tekrar fikir soruyorsunuz. Ne demek lazım bilemedim.

HarunHoca
15-01-2016, 07:58
Olaya sadece maddi kazanç-kayıp olarak bakmıyorsanız böyle bir konu açmanıza gerek yok. Çünkü kaybedeceğiniz sadece maddi. Bir aracı sadece satacağın anı veya durumu düşünerek almak satmak size mantıklı gelmiyorsa istediğiniz aracı alabilirsiniz.

Ben tecrübelerime dayanarak size donanım farkı, az km olması ve daha yeni bir araç olması ile elde edeceklerinizin kaybedeceğiniz maddi kayba değmeyeceğini söylüyorum. Fikrini sorduğunuz insanların fikrini eleştiriyor sonra tekrar fikir soruyorsunuz. Ne demek lazım bilemedim.
Sevgili arkadaşım, fikrini sorduğum insanların fikrini, kırıcı olunmadığı sürece eleştirmenin ne gibi bir sakıncası var anlamadım. Elbette sizlerin fikirleri benim için değerli. Ancak bu demek değil ki söylediklerinizin hepsini kabul edeceğim. Hiç polemiğe veya gönül kırmaya gerek yok. Amacım sizi eleştirmek değildi aslında. Bakış açısına boyut getirmeye çalışmıştım. Neticede bu değişiklik yapıldığında maddi kaybın olacağının belli olduğunu, sadece cebimden çıkacak miktar ve edeceğim zararın, elde edeceklerime deyip değmeyeceğini anlamaya çalışıyorum. Bunu da neden sizlere soruyorum, benden daha tecrübeli ve active-allure arasındaki farkları yaşamış tecrübe etmiş olma durumunuza dayanarak soruyorum. Arkadaşların büyük çoğunluğu zaten bunun doğru bir hamle olmayacağını ifade ettiler.
Eğer son yazdığınız mesajın ikinci paragrafında yazmış olduğunuz şu ifadeyi :"Ben tecrübelerime dayanarak size donanım farkı, az km olması ve daha yeni bir araç olması ile elde edeceklerinizin kaybedeceğiniz maddi kayba değmeyeceğini söylüyorum." ilk mesajınızda yazsaydınız, hiç bir sözüm olamazdı. Ancak ilk mesajınızda bu değişikliğin maddi olarak beni zarara uğratacağı ana fikrinden yola çıkarak devam edince... Hala da öyle düşünüyorum, satacağım anı düşünerek araç almak, tek kaygısı bu olmak bana mantıklı gelmiyor eğer ticaret erbebı değilsem. Bu işten ekmek yiyorsam tabi buna dikkat etmeliyim.
Lakin milyonlarca otomobil sahibi insandan sadece bir kaç bini forumlarda araçlar hakkında yazıyorsa sizin gibi benim gibi... o kişiler için araç sahibi olmak veya kullanmak farklı bir anlam ifade ediyordur. Yoksa sabahın köründe gecenin karanlığında neden teneke yığınları için yazışalım. Şunu demek istiyorum maddi imkanlarımın elverdiğince bana keyif verecek araçları almaya çalışıyorum. Bir öğretmen olarak ben de herkes gibi parayı zor kazanıyor ve bir araya getiriyorum. Sokağa atacak param elbette yok. Ancak otomobilde ilk düşündüğüm edeceğim maddi kayıp değil. Araç bana kendi şartlarında keyif vermeli. Bu güzel sohbete vesile olduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.

mechanix
15-01-2016, 08:43
İlk mesajımın başında yazmış olduğum "Yaklaşık 7 yıllık Peugeot tecrübem, bu hamlenin size maddi zarar olarak geri döneceğini söyler." sözü, "Ben tecrübelerime dayanarak size donanım farkı, az km olması ve daha yeni bir araç olması ile elde edeceklerinizin kaybedeceğiniz maddi kayba değmeyeceğini söylüyorum." sözünden ne kadar farklıdır ki acaba?

Neyse konuyu uzatmayalım. İstediğiniz aracı alınız.

HarunHoca
15-01-2016, 09:30
İlk mesajımın başında yazmış olduğum "Yaklaşık 7 yıllık Peugeot tecrübem, bu hamlenin size maddi zarar olarak geri döneceğini söyler." sözü, "Ben tecrübelerime dayanarak size donanım farkı, az km olması ve daha yeni bir araç olması ile elde edeceklerinizin kaybedeceğiniz maddi kayba değmeyeceğini söylüyorum." sözünden ne kadar farklıdır ki acaba?

Neyse konuyu uzatmayalım. İstediğiniz aracı alınız.

Faydalı paylaşımınız için teşekkür ederim, yararlanacağım fikirlerinizden.

HarunHoca
14-02-2016, 11:22
Konuyu bir buçuk ay önce açmıştım, hala durumda bir değişiklik yok. Altımda 2013 active 301, aklımda allure. Değişen şey sıfır allureye yönelmek oldu:D

407 exe.b.
14-02-2016, 11:52
Hocam çok fazla sorarsanız aklınız karışır. Hele ki peugeotta. O yüzden bence alın geçin kalbinin sesini dinleyin.
Bu arada bej döşeme araç kullanan biri olarak söyleyebilirim ki zamanında yapılmayan iç temizlik kalıcı kir olarak Size geri döner. O yüzden belirli periyotlarda kaliteli kir sökücü lerle koltuk ve taban temizliği çok önemli.

HarunHoca
14-02-2016, 12:22
Hocam çok fazla sorarsanız aklınız karışır. Hele ki peugeotta. O yüzden bence alın geçin kalbinin sesini dinleyin.
Bu arada bej döşeme araç kullanan biri olarak söyleyebilirim ki zamanında yapılmayan iç temizlik kalıcı kir olarak Size geri döner. O yüzden belirli periyotlarda kaliteli kir sökücü lerle koltuk ve taban temizliği çok önemli.

Dediğiniz gibi çok sormak zaman zaman akıl karıştırsa da fikir alış verişi faydalı oluyor. Evet zararını kârını çok fazla hesap etmeyip şartlar olgunlaşırsa operasyonu gerçekleştireceğim. Olay, her zaman olduğu gibi duygusal. Biraz borca girmekte sorun yok. Ben konsol ve döşeme aracı ferah ve kaliteli gösteriyor. Siyah parçalar kapı ve konsolda çok iyi duruyor. Kaliteli temizlik malzemesi nedir bakacağım günü geldiğinde. Araçlarımı genelde sürekli kendim temizlerim. Eğer yapısı itibariyle kirin içine işlemesi ve temizlenememesi gibi kronik bir sorunu yoksa uygun malzemelerle temizlemeyi severim. Tabi 301'in iç kabini bej diye geçse de bence gri, güzel bir bej olsa daha güzel olurdu.

407 exe.b.
14-02-2016, 12:49
Hocam 301 in kumaş özelliği nedir bilmiyorum.kalitesiz bir kumaşa ve bej olursa zor temizlenir.Benim aracın kumaş döşemesi kadife.Hem kiri fazla belli etmiyor hem temizliği kolay.
Piyasada satılan çok ürünü denedim.Tek ise yarayan biraz pahalı olsa da sonax araç içi genel temizleyici. Bunun yerine kendiniz de hazirlayabilirsiniz.Bir kovanı içine 2 lt kadar sıcak su,çamaşır suyu,kir çöz karışımı işinizi fazlasıyla görecektir.