PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Michelin Crossclimate

bacadir68
30-12-2015, 14:38
İyi günler arkadaşlar. Sabah uyandığımızda her yer beyaza bürünmüştü Aksaray'da. Bende yılın bu ilk karında Ağustos ayında almış olduğum lastiklerimi hem işlerimi halledeyim hemde lastiklerin performansına bakayım dedim ve yola çıktım. Bu lastiğin en büyük rakibi Goodyear 4Seasoons'u yıllarca kullanmış biri olarak ikisi arasında gözlem yaptım. Tek cümle ile yorumum Michelin bu lastikleri geri alacak olsun anında iade eder tekrar 4seasoons alırdım. Bu lastiğin kesinlikle 4seasoons kadar iyi bir kar/buz performansı yok. Hatta o kadar kötü ki bir ara bu lastiğe nasıl M+S özelliği onaylanmış diye sordum kendime. İlk işim Michelin'i arayıp iade şartlarını konuşacağım. Şunu anladımki Michelin bu lastik ile 4seasoons'un satışlarının önüne baya bir taş koyacak, çünkü görünen o ki bu performansla kimse bu tip lastikleri tercih etmez. Yazık...

Ömer Gedik
30-12-2015, 14:49
CrossClimate'i görünce bu lastikte kış lastiklerinde bulunana kılcak kanalların olmadığını farketmiştim. Ne olacak karlı zeminde nasıl tutunacak soru işaretiydi kafamda. Hiç kullanmadığım için yorum yapamıyorum. Bilgilendirmeniz faydalı olacaktır.

Ürün görseli
http://www.michelin.co.uk/content/img/tyres/2.1/michelin_crossclimate_og.jpg

Olması gereken Kış lastiği modeli (Michelin Alpin A5)
https://i.ytimg.com/vi/ARRBf-HEqKU/hqdefault.jpg

stormhan
30-12-2015, 14:55
Bahsi geçen ürünlerin, özellikle ülkemiz adına çok başarılı olduğunu sanmıyorum. Hele ki, Ankara gibi havanın çok ters uçlarda yaşayan memleketlerde. (gündüz +5 gece -5, kar,buz ise yanında cabası)

bacadir68
30-12-2015, 16:10
Bahsi geçen ürünlerin, özellikle ülkemiz adına çok başarılı olduğunu sanmıyorum. Hele ki, Ankara gibi havanın çok ters uçlarda yaşayan memleketlerde. (gündüz +5 gece -5, kar,buz ise yanında cabası)
Ben gerek Aksaray, Ankara şehir içi gerekse şehirler arası 4seasoons kullandım ve o kadar memnun kaldım ki michelinin reklamlarına kanıp bu ürünü tercih ettim açıkçası. Çünkü kıyas olarak 4seasoons'u gösteriyorlar ve daha başarılıyız diyorlardı.

Müşteri hizmetleri hiç ilgilenmedi diyebilirim. Bayiye gidin dedi. Bayiye gittim durumu anlattım. Bakalım nasıl sonuçlanacak.

Ömer Gedik
30-12-2015, 17:50
Ben 4 mevsim lastikleri makul bulmuyorum. Kışlık lastiğin hamuru ve deseni farklı olur. Kış için üretilen lastik yazın ses gürültü ve tutunma problemi yaşatır.

asdfg112
30-12-2015, 22:04
yaklaşık 2 aydır bahse konu olan CrossClimate lastiği kullanıyorum, 205/55/16.

kuru zeminde yol tutuşu ve gürültüsü erken emekliye ayırdığım Goodyear Eff Grip Performance ile aynı sayılır, hatta yeni olduğu için daha iyi bile diyebilirim.

karlı yolda da gayet yeterli performansa sahip olduğunu deneyimledim. herkesin sağa çekip beklediği veya zincir taktığı karlı yolda problemsiz bir şekilde sürüşüme devam edebildim, benden geçer not aldı bu lastikler :)

yakın zamanda farklı markaların da benzer özelliklere sahip lastikler çıkaracağını düşünüyorum. hatta Nokian çıkardı bile, fiyatı da Micheline yakın, kar performansının daha iyi olduğunu okumuştum bir yerde. özellikle kar lastiğinin zorunlu olduğu ticari araçlarda kullanımı gitgide yaygınlaşacaktır.

bacadir68
31-12-2015, 08:03
Yazlık lastiklere göre kesinlikle daha iyi bunda sıkıntı yok. Dediğim gibi daha önce 4seasoons kullanıyordum ve crossclimate kar/buz'da 4seasoons'dan daha iyi diye lanse edildi. Ama öyle değilmiş. Bu tip lastikleri ilk defa kullanıyorsanız bu lastik sizi memnun eder ancak benim gibi bu tip lastikleri daha önce deneyimlediyseniz tatmin olmuyorsunuz. Ben bu lastiklere güvenip bozuk havada uzun yola gidemem açıkçası.

mygold
31-12-2015, 09:58
yaz kış ayrı lastik kullanmak en mantıklısı ..

CaglarB
31-12-2015, 10:01
4 mevsim lastik kullanımı bana da mantıklı gelmiyor, Kayseri gibi kar buz dolu memlekette Alpin5 ile zincire bir kez bile ihtiyaç duymadık,
kış lastiği kadar performans verebileceğini düşünmüyorum, Ömer Bey'in dediği gibi kılcalları yok.
kış şartları olmadığında ise bu lastikler ses ve gürültü yapacak arabayı da yoracaktır diye düşünüyorum. bizde kış soguk ve kar yağışlı, yzaları kurak ve sıcak :)
Kışı çok çetin geçmeyen yerlerde 4 mevsim yeterli gelebilir belki

asdfg112
08-01-2016, 11:58
Bu lastiğin öne çıkan tarafı karda klasik kış lastiği kadar iyi olması değil, bunu michelin de söylüyor zaten. Klasik kış lastiği ile karşılaştırma videolarına bakınca zaten açıkça görünüyor.
Bu lastiğin esprisi bence şu, karlı yollarda sizi üzmüyor ve yaz geldiğinde de sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Etiket değerlerine bakınca premium bir yaz lastiği gibi görünüyor. Islak yolda fren performansı A, yakıt tüketimi sınıfı B ve gürültüsü 68desibel. Kış lastiklerinde bu değerler sırasıyla C, E-C, 70-72 civarlarında oluyor.
Yani bu şu anlama geliyor, sıcak geçen kış günlerinde normalde kış lastiği yaz lastiğini göre dezavantajlı, çünkü sıcakta karakteri değişiyor ancak crossclimate aynı şartlarda çok daha iyi performans sergiliyor.
Şöyle örnek vereyim, hava sıcaklığının 8 derece olduğu yağmurlu bir kış gününde crossclimate, klasik kış lastiğine göre daha kısa mesafede duruyor, daha az yakıt harcıyor ve çok daha sessiz bir sürüş sağlıyor.

bacadir68
08-01-2016, 12:34
O zaman goodyear 4seasoons'tan daha iyiyiz diye pazarlama yapmayacak firma olarak. 4seasoons ortalama bir kış lastiği kadar iyidir kış şartlarında. Bunlar ise berbat ötesi.

Bekir
08-01-2016, 14:23
Yerli malı yurdun malı herkes Petlas kullanmalı. :)

boss
07-02-2016, 20:38
Merhaba arkadaşlar.Bende lastikleri değiştiricem bu aralar araştırma yapıyorum bu lastik üzerinde yoğunlaştım testlerde baya iyi şeyler söylüyorlar fakat yinede tam karar vermiş değilim.İstanbulda senede yağan 2-3 haftalık kar için kış lastiği almaktansa bu lastikler mantıklı geliyor.Lastik ölçülerim 225-45-R17 94W birkaç forumda lastiğin çok büyük olduğu bu ölçü yerine 205/50/17 ölçüsünde alın gibi değişik bir yoruma rastladım.Konu ile ilgili fikir ve görüşlerinizi bekliyorum...

Cagatay
07-02-2016, 20:56
Michelin crossclimate gayet güzel bir seçim olur diyorum arabada lastik sesi duymuyorum kış lastiği kadar verim vermesede buzlu yolda az zorlansada çıkarttı sonuçta buz da çıktım önemli olan buydu 4 mevsim lastik almanız önerilir yaz ayrı kış ayrı kullanacağınıza tek 4 lastik fiyat bakımındanda size yardımcı olur...

bacadir68
07-02-2016, 20:59
İstanbul'da işinizi görür.

coosmanli
07-02-2016, 23:40
Abi ben Michelin 195/55 R16 91T XL ALPİN 5 serisini kullanıyorum böyle kaliteli lastik görmedim ben kesinlikle herkese öneririm

Deneyimlerime dayanarak konusurum ben internetten yorumlara bakarak degil veya lastik tekniklerine bakarak degil

bu lastik hicbir lastigin tutmadıgı kadar iyi tutuyor heryol şartında virajlara girdigim hızları en üst seviyelere tasıyor 120 130 dan aşşaya viraja girmyiroum kısın !

daha 3 gün önce Allah korudu cok büyük bir kaza atlattım gercekten ölümle 1 saniyelik fark vardı belki 110 120 gidiyorum onume araba cıktı bende hic frene basmadan gazı kökledim kacarak kurtarırım diye 150 ile revuje dogru sürdüm karsı seritten bizim şeride gectim bildiginiz direksiyonu kırdım 150 ile drifte oturdum hic banamasıın demedi öyle bir tuttuki gecenin nemiyle birlikte böyle bir tutma ben görmedim 150 ile drifte oturarak düzelte düzelte zorda olsa düzelttim başka lastik olsa daha ilk direksiyonu kırmakla beraber yoldan cıkardım büyük ihtimalle KESİNLİKLE ÖNERİRİRM bu forumda eminimki benden daha sert kullanan yoktur bu arabayı ben deneyimlerime dayanarak sölüyorum
saygılar

boss
08-02-2016, 13:34
Peki olcu konusunda standart olcumu takilmali yoksa farkli olculermi olmali benim aracta standart 225/45/r17 yaziyor

bacadir68
08-02-2016, 14:47
Orjinal ebat neyse onu taktırın.