PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yokuş aşağı parkettiğimde, sabah ilk çalıştırmadaki pervane çarpma sesi....

teoman
22-09-2010, 02:59
Problemden emin olmak için tam 2 haftadır test ediyorum.Aracın önü yokuş aşağı gelicek şekilde çalıştırdığımda pervane çarpma sesine benzer ses geliyor, motor devrinin 700 lere düşmesini beklersem ses bu devirde kesiliyor, yada motoru durdurup tekrar çalıştırırsam ses yine yok.Aracın önü yokuş yukarı bakıcak şekilde parkedip sabah çalıştırdığımda yine problem yok.Bunu servise sormuştum problem göremedik şu an yapmıyo demişlerdi.Yorum alıyim arkadaşlar.

reisG
22-09-2010, 08:08
Yorum yerine benden bir hikaye ile yanıt vereyim. bir ay kadar evvel bir yere giderken yol kenarında durdum. bir büfeden su alacağım; içeride eşim ve kızım da var. hava sıcak, klima açık, araç ta çalışır pozisyonda arabadan indim, alacağımı aldım arabama yaklaştım; motor kısmından takur tukur bir sürtme sesi geliyor hemen kaputu açtım. motor bölümüne görünür bir şey yok, radyatör pervanesinin bulunduğu yer öndeki aslan ambleminin hemen arkasındaki ufak boşluktan görülüyor oradan baktım benim ön park sensörlerinin kablosu yerinden çıkmış pervanenin rüzgarından oraya buraya çarpıyor yerine taktım ve ses kesildi..... :D

hakan308
22-09-2010, 10:40
Söylediğiniz problemin benzeri benim 2004 megane aracımda da yaşandı geçen günlerde.Sabah ilk çalıştırmada 2-3 saniyeliğine sanki pervane biryere çarpıyormuş gibi bir ses çıkartıp sonra düzeliyordu.Sorun egzantirik kasnağındaymış.Arasına 900 TL sıkışmış...

reisG
22-09-2010, 11:03
Arasına 900 TL sıkışmış...

:-\

teoman
22-09-2010, 11:44
Söylediğiniz problemin benzeri benim 2004 megane aracımda da yaşandı geçen günlerde.Sabah ilk çalıştırmada 2-3 saniyeliğine sanki pervane biryere çarpıyormuş gibi bir ses çıkartıp sonra düzeliyordu.Sorun egzantirik kasnağındaymış.Arasına 900 TL sıkışmış...

2-3 sn liğine 900 tl sıkışıyosa benim 1-2 dk ne kadar eder acaba ;D, problem 1-2 dk beklersem düzeliyo, arkadaşlar ben turbodan mı şüphelensem bilmiyorum, ilk çalıştırıyorum devir 1100-1200 problem başlıyo,devir azaldıkça ses azalıyo, 700 e düşünce kesiliyo,yada stop tekrar çalıştır bişi yok....

γuяdaeя
22-09-2010, 11:55
Bence duyduğunuz ses egzantrik zincirinin sesi. İlk çalıştırmalarda genelde biraz daha şiddetli olur sonra azalır, kaybolur. Ama aracın konumu bunu etkiler mi bilemiyorum işte :)

hakan308
22-09-2010, 16:54

2-3 sn liğine 900 tl sıkışıyosa benim 1-2 dk ne kadar eder acaba ;D, problem 1-2 dk beklersem düzeliyo, arkadaşlar ben turbodan mı şüphelensem bilmiyorum, ilk çalıştırıyorum devir 1100-1200 problem başlıyo,devir azaldıkça ses azalıyo, 700 e düşünce kesiliyo,yada stop tekrar çalıştır bişi yok....

tamam iste benim arctada ayni problem vardi egzantirik kayisi ve kasnagi kontrol ettirmenizde fayda var

teoman
22-09-2010, 19:29

tamam iste benim arctada ayni problem vardi egzantirik kayisi ve kasnagi kontrol ettirmenizde fayda var

problemin tesbiti nasıl, dışardan bakmakla görülebiliyo mu, motor mu açmak gerekir, bu arada benim motorda zincir var triger kayış yok, aracın konumuyla nasıl bi bağlantısı var acaba, megan larda bu kronik bi problem duyduğuma göre çok megan sahibi bu yüzden problem yaşamış ( bu da peugeot lar problemli araç diyenlere kapak olsun)

sayın hakan308 direniyom problemlerimiz farklı olsun diye o kadar emin bi şekilde söylüyosun ki, 900 ü hazırlamaya bile başladım ;D

hakan308
22-09-2010, 19:38

problemin tesbiti nasıl, dışardan bakmakla görülebiliyo mu, motor mu açmak gerekir, bu arada benim motorda zincir var triger kayış yok, aracın konumuyla nasıl bi bağlantısı var acaba, megan larda bu kronik bi problem duyduğuma göre çok megan sahibi bu yüzden problem yaşamış ( bu da peugeot lar problemli araç diyenlere kapak olsun)

sayın hakan308 direniyom problemlerimiz farklı olsun diye o kadar emin bi şekilde söylüyosun ki, 900 ü hazırlamaya bile başladım ;D

kayış yazmışım kusura bkmayın evet benim meganede otomatik son zamanlarda soğukken çalıştırmada 2-3 saniyeliğine devir 1100-1200lerdeyken ses yapıp 800-900 devirde kesiliyordu.Ustamı aradım sorunu anlatmaya başladım lafımı bitirmeden egzantirik kasnağı dedi götürdüm söküldü değiştirildi ses kesildi şimdi saat gib maşallah

teoman
22-09-2010, 19:59

kayış yazmışım kusura bkmayın evet benim meganede otomatik son zamanlarda soğukken çalıştırmada 2-3 saniyeliğine devir 1100-1200lerdeyken ses yapıp 800-900 devirde kesiliyordu.Ustamı aradım sorunu anlatmaya başladım lafımı bitirmeden egzantirik kasnağı dedi götürdüm söküldü değiştirildi ses kesildi şimdi saat gib maşallah

bu şekilde kullanmanın ne gibi sakıncası var acaba...

hakan308
22-09-2010, 20:12
Eğer sorun benim dediğim gibi egzantirik kasnağında ise bundan daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.İşi bilen bir ustaya göstermenizde büyük fayda var

Abdullah
23-09-2010, 12:20
bu sesin benzeri bende de mevcut zaten benim motor bu ara lökürtü sesinden, pancar motoru sesinden ve şimdide sizin bahsettiğiniz sanki pervanenin balansı bozulmuşta sürtüyormuşcasına bir ses benim servis zaten bu sesleri biliyor bayramdan sonraya bırakmıştık bir ara götüreceğim tekrar.

teoman
11-11-2010, 01:09
arkadaşlar,problemle ilgili olarak akşamdan arabayı servise bıraktım, yokuşu aşağı ve sabah ilk çalıştırma koşullarını sağlamışlar.Sabah ilk çalıştırdıklarında sesi duyduklarını sölediler ve bunun normal olduğunu yokuş aşağı durumda yağın bi yere toplandığını ve ilk çalıştırmada yağ pompasının yetersiz olmasından dolayı böyle bi ses olduğunu söledir.Durumun normal olduğunu sölemelerinden dolayı tam olarak yağlamayla ilgili açıklamalarını dinlemedim.THP motorlu aracımda tek dikkatimi çeken ilk çalıştırmada devir 1300 gibi yüksek bir devir, ilk çalıştırmada böyle yağlamayla ilgili bir problem varsa bu tehlikeli bir durum değilmidir, yoksa peugeot bmw bu motoru geliştirirken bu durumu gözden mi kaçırmışlardır, hani arabalar piyasa sürülmeden bilmem kaç bin km ve bütün doğa şartlarında test ediliyordu.Durumla ilgili Peugeot fransaya bi mail mi atsam acaba, belki ödül bile alırım ;D ( hadi varsayalım ödüllük bir durum bile olsa peugeot nun bunu asla yapmıcağından adım gibi eminim ;D ama neyse )....

γuяdaeя
11-11-2010, 11:46
Bir sorun olmamasına sevindim :)
Araç eğimli parketse bile saniyeler içinde yağ bütün motora dağılıyordur diye tahmin ediyorum. Bizim otoparkımız da eğimli ve genelde araç burnu aşağı şekilde eğik duruyor. Eğer dediğiniz gibi bir durum söz konusu olsa benim motor şimdiye kadar çoktan mefta olmuştu ;D

cmr_cihangir
11-11-2010, 12:20
Dizel araçlarda kontağı yarım çevirip tüm ışıklar söndükten sonra motoru çalıştırın diye önerirler. Böylece yağlama işlemi daha verimli gerçekleştirile biliyormuş. Gerçi senin araç benzinli ama hiç bu hususta tavsiyede bulunan oldu mu?

γuяdaeя
11-11-2010, 12:47
Dizel araçlarda kontağı yarım çevirip tüm ışıklar söndükten sonra motoru çalıştırın diye önerirler. Böylece yağlama işlemi daha verimli gerçekleştirile biliyormuş. Gerçi senin araç benzinli ama hiç bu hususta tavsiyede bulunan oldu mu?

Onun yağlamayla ilgisinin olduğunu sanmıyorum Cihan. Işıkların sönmesini beklemek motorda herhangi bir sorun var mı diye bilgisayarın tespitini beklemek sadece. Yağ seviyesi vs gibi. Bir de dizel motorlarda kızdırma bujisi vardır. Çalıştırmadan önce bu ışığın sönmesini beklemek gerekiyor. Özellikle kış aylarında dikkat etmek gerek.

cmr_cihangir
11-11-2010, 13:19
Ben de alışkanlık oldu bu durum. Arabasını tek kontak çevirişiyle çalıştıran birini görünce aracına zarar veriyor gibi hissediyorum. Sanırım kendi kendime kuruntu yapıyorum ;D

teoman
11-11-2010, 13:45
Ben de alışkanlık oldu bu durum. Arabasını tek kontak çevirişiyle çalıştıran birini görünce aracına zarar veriyor gibi hissediyorum. Sanırım kendi kendime kuruntu yapıyorum ;D

aynen cihan bende de durum aynı ;D ;D ;D

servistekiler problem yok dediler ama hala rahatsızlığım var başka bi yere daha götürmeyi düşünüyorum aracı

levent7706
11-11-2011, 17:58
Aynı sorun benim aracımdada vardı düz zemine park edince ses kesildi. Sesi tarif etmek gerekirse eski model dizel araçların sesi gibi ama dahada çırtkak bir ses geliyordu.

Esat
11-11-2011, 18:05
Vallahi benimde kötü bi huyum var hep tek marş çalıştırıyorum arabayı hemende söndürüyorum :uzgun

levent7706
11-11-2011, 21:02
Işıklar sönmeden marşa basarsam günüm kötü geçiyor.

scorp
19-11-2011, 01:37
Selamlar,
Aynı sorun bende de var. Yokuş aşağı parkettiğimde her defasında olmasa da ilk bir iki dakika o çarpma sesini duyuyorum. Arabayı düz bir yere alıp, stop edip tekrar çalıştırdığımda geçiyor. ya da bir iki dakika yol yaptıktan sonra kayboluyor.
Servise götürdüğümde önce derdimi anlatmakta sorun çektim. Ben de periyodik bakım için gittiğim bir gün arabayı gece bıraktım, akşam çıkarken aynı şekilde park etmelerini tembihledim. Ama ertesi gün dediklerine göre öyle bir ses olmamış. İkinci bir bakımda yine bıraktığımda ise buldular ve tastamam aynı yanıtı verdiler: yağın yerine gelmesi vakit alıyor, sorun yok, vs.
En azından şikayetm sisteme işlendi diye görece içim rahat. İnşallah olmaz ama ileride bir şey çıkarsa ben demiştim diye hesap sorabileceğimi umuyorum...

Seramana
19-11-2011, 01:59
Işıklar sönmeden marşa basarsam günüm kötü geçiyor.

:gul5 :gul5 :gul5

S.keskin
13-05-2015, 22:14
geçmiş olsun

S.keskin
14-05-2015, 08:56
geçmiş olsun