PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : karter muhafaza

labarf
20-09-2010, 19:34
herkese merhaba.. adıyaman da oturuyorum. benımde 2010 model millesim siyah 1.6 90hp dizel aracım var.. daha önceden 206 x line vardı sattım 308 aldım.. mazim bundan ibaret..
2 gün önce malatya adıyaman yolunda sürgü tüneli vardır bilen bilir türkiyede böyle bir tünel yoktur o tünelin yoluda girişide çıkısıda 2 şer araçlıktır . ben gece 11 suları o yoldayken önümde yaklaşık 5 kg luk yağ tenekesi kadar bir taş olduğunu gördüm diğer şerittende kamyon geldiğini farkettim ve kaçamadım neticede taşı ortalamak zorunda kaldım ve taşın üzerrinden geçtim ..bu aynı 3 kasisi üst üste koyun onun üzerinden geçmek gibiydi.. sonra az ilerde durdum 1-2 araba da durmus geçmiş olsun diyerekten aynı şeyi onlarda yaşamışlar ben arabanın aldına baktım karter muhafaza orjinali plastik ortasından parçalanmış vaziyette.. karterin kenarı hafif yamuk şaseyi biraz eğmiş..allahtan beni yoldan atmamış aşağısıda uçurum aşağı uçardım kimsede bizi bulamazdı.. o tek tesellimizdi..sonuçtan beni kurtaran bu karter muhafaza diye düşünüyorum şimdi asıl sorum: muhafazayı tekrar yaptırıcam plastik mi sac olandanmı yaptırayım?

Gökay
20-09-2010, 19:51
Cok gecmis olsun Allah korumuş.O taş oraya gökten gelmemistir sanırm,çiğ süt emmiş birilerinin haltıdır.Genelde arkadaslar plastiği çikartip sac taktiriyorlar.Anadolunun bozuk ve süprizli yollarna sac daha iyi olur kanaatindeyim.

Gökay
20-09-2010, 19:52
Ceptel.den yazyorum baz harfler ckmams.pardon.

Ömer Gedik
20-09-2010, 20:02
Öncelikle geçmiş olsun. Aramıza hoşgeldiniz aracınızla sıkıntısız sürüşler dilerim. Karterinizde sadece eğilme var ise iyi ucuz atlatmışsınız. Kırılan muhafaza yerine plastik veya sac takmak size kalmış ben olsam plastik takardım.

Eren
20-09-2010, 20:06
Geçmiş olsun, bende plastik takardım açıkcası.

labarf
20-09-2010, 20:07
neden plastik?

Ömer Gedik
20-09-2010, 20:14
Orjinalliği sebebiyle, esnek olması sebebiyle, yeri geldiğinde darbeleri emip kırılır ama metal darbe kuvvetini iletir.

cmr_cihangir
20-09-2010, 20:15
labarf herşeyden evvel çok geçmiş olsun. Bahsettiğin durum hepimizin başına gelebilecek türden bir olay. Nitekim bunun için Anadolu da seyahat etmeye de gerek yok. İstanbul daki yollarda da böyle ucube durumlarla karşılaşıyor insan. Allah hepimizi görünür görünmez kaza belalardan korusun diyelim. Karter koruyucuları konusunda standart ürünlerin dışına çıkmamanı tavsiye ediyorum. Keza sağlam olsun diye çok kalın veya ağır bir koruyucu aparatı taktırman aracının sürüş dinamiğini olumsuz yönde etkileyebilir. Ben buna benzer bir hatayı 15 yıl evvel lada samaramda yapmıştım. En iyisi en sağlamı olsun ısrarım yüzünden takılan karter koruyucu aracın altını iyice alçaltmıştı. Her kasiste aracın altını sürtmeye başlamıştım. Kaş yapalım derken göz çıkarttım :-\ Bu bağlamda orjinali ne ise yine onu taktırmanın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

reisG
20-09-2010, 20:46
aramıza hoşgeldiniz bende 308den önce 206 kullanmıştım. bence de Ömerin dediği gibi plastik olandan kullanın.

mygold
20-09-2010, 21:16
karter muhafazanın zararı nedır acaba merak ettım arkadaslar

hakan308
20-09-2010, 21:49
karter muhafazanın zararı nedır acaba merak ettım arkadaslar

Mücahit abi metal olanlar darbe esnasında kırılmadığı için darbenin etkisini direk olarak bağlantı noktalarına şaselere iletiyor metal önerilmemesinin sebebi bu

Gökay
20-09-2010, 22:04
Sac taktıranlar var aramızda neden sac taktırdıklarını açıklayabilirlermi?

Hatta 150 lira fark verip takılıyor galiba,banada teklif etmişti servis?

SAMET010
20-09-2010, 22:15
benim 308imde daha önce kullandığım bora vs araclarımda saç var nedeni daha önce balıkesirde dogalgaz kazıları zamanında kuzenim ve bazı arkadaşlarım karteri deldi eger zaten Allah korusun o kadar siddetli bişi olup ileticekse plastigi kırıpta deler yani karteri ... ben metal taktım memnunum alcalma falanda hissetmedim hic sorun yaşamadım en azından kafam rahat

mygold
20-09-2010, 22:39
saol hakan. bence bır darbe sonucu plastık korumanın hıc bır faydası olmuyor bu durumda. karter delınıp ortada kalmak plastık koruma ıle mumkun yanı. ama karter muhafaza sacı ile ucuz atlatma şansı daha yuksek bence..

labarf
20-09-2010, 22:40
yani şöyle söylyeyim bu çok ilginç eğer demirden sac olsaydı beni daha çok savurur darbeyi daha çok hissederdim yoldan çıkma bence daha kolay olurdu ama arabaya kartere bişey olmazdı. plastik olanda ise darbeyi saca nazaran daha az hissettiğimi düşünüyorum ve ayak altından top yovarlanır gibi hissettirdi bana.. plastik kırıldı karterin sag köşesi yamuldu şasedede hafif bir yamuk oldu ama yoldan çıkmadım .. ki arka tekerlere dogru bi çok yerde taşın vurduğu izler belli..

Yasin CCK
21-09-2010, 00:55
Büyük geçmiş olsun, inanın verilmiş sadakanız varmış yoksa plastik veya sacla alakalı bir durum değil yoldan çıkmamanız.

Bende oyumu sactan yana kullanıyorum. Umarım hiçbirzaman muhafaza etmesi gerekmez ;)

Taylan43
21-09-2010, 08:43
Valla arkadaslar bundan önceki aracım 206da, aracı sıfır almıştım, saç olan standart gelmişti ve beni kaç defa kurtardı. Hatta 308i ilk aldığımda, servise gidip plastik olanı saç ile değiştirttim ve bunu bedavaya yaptılar çünkü plastik olan Fransadan orijinal geldiği için ve saç olanı Türkiye'de yaptıkları için... Ayrıca arkadaslar plastik olan saç olandan 2 kat daha pahalı..

TanerHoca
21-09-2010, 17:00
http://img638.imageshack.us/img638/6246/resim1eewq007.jpg ;)

BahadırALTUN
21-09-2010, 17:26
Bende aracımı alır almaz çelik muhafaza taktırdım. Daha önceki tüm Peugeot araçlarımdada vardı.
Hiç dezavantajını görmedim. Öneririm.

Gökay
21-09-2010, 19:05
Taner hocam, ben ne plastik ne sac olanı görmedimde o yüzden soruyorum.Eklediğin resimdeki hangisi?

TanerHoca
21-09-2010, 19:15
Taner hocam, ben ne plastik ne sac olanı görmedimde o yüzden soruyorum.Eklediğin resimdeki hangisi?

fotoğraftaki sac olan.
plastik olan evde elbise dolabının arkasında dolabı tozlara karşı koruyor :D

emax34
21-09-2010, 20:29
labarf cok gecmis olsun kardesim,,

allah beterinden saklasin,

ben,m gorusum de plastikten yana gelen baskiyi deforme edebilmesi bakimindan..
ama sac konusunda da dusunmek lazim, bak simdi bende ikilemde kaldim...

CES
22-10-2010, 14:12
Arkadaşlar, 308 THP Sportium'a karter muhafaza taktırmakistiyorum; ancak danışmak istediğim: muhafazanın takılması sonucu kapanan motor bölümünde (hava sirküleasyonunun azalması sonucu) motor hararetinin artıp, artmayacağı ya da turbo besleminin üzerindeki etkisinin ne olacağı? Yani motoru blokunu dış etkenlere karşı korumaya alalım derken, bunun performans ya da parçaların ömrü üzerinde olumsuz bir sonuç doğurması mümkün müdür. Tecrübelerinizi paylaşırsanız, sevinirim.

Abdullah
22-10-2010, 14:14
Arkadaşlar, 308 THP Sportium'a karter muhafaza taktırmakistiyorum; ancak danışmak istediğim: muhafazanın takılması sonucu kapanan motor bölümünde (hava sirküleasyonunun azalması sonucu) motor hararetinin artıp, artmayacağı ya da turbo besleminin üzerindeki etkisinin ne olacağı? Yani motoru blokunu dış etkenlere karşı korumaya alalım derken, bunun performans ya da parçaların ömrü üzerinde olumsuz bir sonuç doğurması mümkün müdür. Tecrübelerinizi paylaşırsanız, sevinirim.

Eğer orjinal parçayı taktırırsanız Kesinlikle düşündüğünüz yönde bir olumsuz etkiye uğramazsınız fakat aracın ağırlığı artacağı için yakıt konusunda az da olsa farkeder diye düşünüyorum.

CES
22-10-2010, 14:19
Yanlış hatırlamıyorsam, aracımın boş ağırlığı 1500 kg'ın üzerinde, turbonun devreye girdiği anlarda da yakıt türketimin 15-17 lt bandına girdiğini düşünürsek, aradaki farkı çok anlayacağımı düşünmüyorum ^-^ Motor üzeridne yan etkisi olmayacaksa, İstanbul şartlarında taktırmak iyi bir seçim diye düşünüyorum.

Abdullah
22-10-2010, 14:28
Evet muhtemelen farkedemezsiniz yakıt farkını zaten forumda birçok arkadaş çelik muhafazayı taktırdı. Daha önce bu konu üzerine tartışıldı bir kısım arkadaşda plastik muhafaza darbelerde esneyebililyor bu yüzden daha sağlıklı diye yorumda bulunmuşlardı.

Taylan43
22-10-2010, 14:49
Arkadaşlar arabayı ilk aldığım gün taktırdım, hemde hiç düşünmedim bile, hatta bedavaya takmışlardı, plastik olan daha pahalı diye ;D

Ama şunu söyleyebilirim, yakıt sarfiyatını arttırdığını düşünmüyorum, çünkü bir insan kadar ağırlığı yok, ve hararet yapmasından korkuyorsan eğer, 2 yılı geçti benim arabam 1 kere bile hararet yapmadı maşallah ;) yani yaptıracağını da sanmıyorum. Çünkü eski arabam 206'da bile vardı, hatta bikere kaza yaptığımda radyatörü bile korumuştu, alttan darbelerde kesinlikle çok ama çok faydalı birşey, kesinlikle alınmalı..

CES
22-10-2010, 14:58
Arkadaşlar arabayı ilk aldığım gün taktırdım, hemde hiç düşünmedim bile, hatta bedavaya takmışlardı, plastik olan daha pahalı diye ;D

Ama şunu söyleyebilirim, yakıt sarfiyatını arttırdığını düşünmüyorum, çünkü bir insan kadar ağırlığı yok, ve hararet yapmasından korkuyorsan eğer, 2 yılı geçti benim arabam 1 kere bile hararet yapmadı maşallah ;) yani yaptıracağını da sanmıyorum. Çünkü eski arabam 206'da bile vardı, hatta bikere kaza yaptığımda radyatörü bile korumuştu, alttan darbelerde kesinlikle çok ama çok faydalı birşey, kesinlikle alınmalı..

Benim de eski aracım 206 RC'di. Ben de o canavarla içi tam dolu şekilde yükseklik farkı olan asfalttan geçmek durumunda kalmıştım (İstanbul şartları malum), o dönem muhafazanın faydasını görmüştüm; ama eksoz susturucum boydan boya patlamıştı. Halihazırda AÇI Peugeot verdiği fiyat işçilik+KDV 150.-TL, ilk bakıma gittiğimde takırmak en iyi çözüm gibi...

reisG
22-10-2010, 16:15
Yakıt tüketime - yönde katkısı olmaz. istiyorsanız hemen taktırın. saç veya başka madeni alaşım karter * motor korumalaraı medeni ülkeler belli sebebplerden ötürü kullanmıyorlar. ama bizim gibi rezil yolların olduğu 5nci dünya ülkelerinde faydası oluyor...
Bu arada bir not. turbonun devreye girdiği devir bandında tüketimin 15-17 lt. olması bana göre hatalı bilgi. hatırlayabildiğim kadarıyla turbo THP 156 bg.lerde 1.400 devirde ve anlık 240 Nm.lik ivmeleme gücü oluşturacak halde devrye giriyor ve 6.000 devirde maks. 115 kw güç üretene kadar devam ettikten sonra devir kesiciye kadar azalarak devam ediyor. Turbonun devreye girmesi ile bu tipte artışlar olmaz turbonun amacı atmosferik motorlara göre daha düşük devirde daha zengin yakıt hava karışımının yanma odalarına gönderilmesi ve torkun atmosferik motorlardan daha çabuk elde edilmesi ve öncelikle akselerizasyonun daah iyi olmasıdır.

TanerHoca
22-10-2010, 17:20
konu daha önce labarf nickli üyemiz tarafından açılmıştı...

http://www.forumpeugeot.com/index.php?PHPSESSID=00094da2ccf6841aa3cc1854c6c714 b0&topic=1295.0

CES
22-10-2010, 23:59
Yakıt tüketime - yönde katkısı olmaz. istiyorsanız hemen taktırın. saç veya başka madeni alaşım karter * motor korumalaraı medeni ülkeler belli sebebplerden ötürü kullanmıyorlar. ama bizim gibi rezil yolların olduğu 5nci dünya ülkelerinde faydası oluyor...
Bu arada bir not. turbonun devreye girdiği devir bandında tüketimin 15-17 lt. olması bana göre hatalı bilgi. hatırlayabildiğim kadarıyla turbo THP 156 bg.lerde 1.400 devirde ve anlık 240 Nm.lik ivmeleme gücü oluşturacak halde devrye giriyor ve 6.000 devirde maks. 115 kw güç üretene kadar devam ettikten sonra devir kesiciye kadar azalarak devam ediyor. Turbonun devreye girmesi ile bu tipte artışlar olmaz turbonun amacı atmosferik motorlara göre daha düşük devirde daha zengin yakıt hava karışımının yanma odalarına gönderilmesi ve torkun atmosferik motorlardan daha çabuk elde edilmesi ve öncelikle akselerizasyonun daah iyi olmasıdır.

Turbo için kişisel deneyimim: genel de aracı manuel değil de otomatik ve oto-adaptif modlar olmadan kullandığım için turbo'yu düşük devirlerde pek duymadım; ancak manuel kullanırken ise haklısınız 2000 devir'e doğru turbonun tatlı tınısını hissediyorum. Bu arada aracı kalkışlarda performanslı olarak kickdown ile birlikte kullandığım icin yol bilgisayarından aldigim anlık tuketim değerleridir 15-17lt...

http://www.forumpeugeot.com/index.php?PHPSESSID=00094da2ccf6841aa3cc1854c6c714 b0&topic=1295.0

Bu başlık altında karter muhafazanın genelde şase ve kaporta üzerindeki faydalarından/zararlarından bahsedilmiş; benim danışmak istediğim ise muhafazanın eklenmesi ile motorun harareti ve turbu üzerindeki muhtemel hava sirküleasyonun azalması nedeniyle oluşabilecek bir yan etkinin olup, olmadığıydı. Yine de deneyimlerini paylaşan herkese teşekkürler.

bet10
23-10-2010, 03:24
Selamlar,
Benimde aracımda 308 THP ve 1,5 yıl önce aracı aldığımda karter muhafaza taktırdım.
Motorun karter kısmındaki bir noktaya virajlara sert girince sürtme yapıyor, serviste bu durumu levye ile eğerek gidermeye çalıştılar fakat %100 giderilemedi. Birde yılda bir kaç kez civatalarını kontrol etmek gerekiyor, benimki bir kaç defa gevşedi.
Motorun harareti konusunda herhangi bir sorun yaşamadım.
Ankaradaki bozuk yollarda ve bilhassa şehir dışında bilmediğim yollarda çok işime yarıyor.
Yani sonuç olarak memnunum.

TanerHoca
23-10-2010, 06:42

Bu başlık altında karter muhafazanın genelde şase ve kaporta üzerindeki faydalarından/zararlarından bahsedilmiş; benim danışmak istediğim ise muhafazanın eklenmesi ile motorun harareti ve turbu üzerindeki muhtemel hava sirküleasyonun azalması nedeniyle oluşabilecek bir yan etkinin olup, olmadığıydı. Yine de deneyimlerini paylaşan herkese teşekkürler.

sevgili ces karter muhafazanın gerek şase-kaporta gerekse motor veya turbo üzerindeki olumlu ve olumsuz tüm etkilerinin bir başlıkta toplanması sizce de daha iyi olmaz mı?
böylece karter muhafaza hakkında her türlü fayda ve zarar aynı başlık altında konuşulmuş olur. bu da bilgiye erişimi kolaylaştırır. ;)

BahadırALTUN
23-10-2010, 06:47
Motor soğutmasına yada türbinin ömrüne hiç bir olumsuz etkisi olduğunu sanmıyorum .
Sonuçta araçların üzerinden bakalit ilan çıkıyor . Çoğumuz bunun kirilacagini ve bu sebeple yeterli koruma yapmayacağını düşünerek demir olanı ile değiştiriyoruz . Diger çoğunlukta (aynı anda iki cogunluk olması haline demokraside diyebiliriz ;) ) esnek olduğu için bakaliti tercih ediyor. Darbeleri araca direk ilerliyormuş .

Bence taktirin ve gönül rahatlığı ile kullanın .

Ömer Gedik
26-10-2010, 09:31
Konular birleştirilmiştir.

Abdullah
26-10-2010, 10:57
Konular birleştirilmiştir.

En hayırlısı ve düzenlisi de bu zaten ;D ellerine sağlık Ömerim

werty
18-12-2010, 22:47
ARKADASLAR ONCELIKLE SELAMLAR
BU KARTER MUHAFAZASININ ORTALAM FIYATLARI NE ARADA DEGISMEKTE
VE NERDEN TEMIN EDEBILIRIM. YARDIMLARINIZ ICIN TESEKKUR EDERIM
SAYGILAR.

Ömer Gedik
18-12-2010, 23:26
werty aramıza hoşgeldiniz. Lütfen öncelikle forum kurallarını okuyup kendiniz ve aracınızı Aracım başlığında tanıtın. Kurallarımız gereği tüm harfleri büyük yazılar yasaklanmıştır.

StilGammni
01-09-2015, 11:56
Benimde aracımda sıfırdan itibaren sac karter muhafaza mevcut.
70 bin sorunsuz yaptık çok şükür fakat son zamanlarda sağ önden gelen dıngıldamalar duyuyorum ara ara..
Direk metal sesi olduğu anlaşılıyor.
Özel serviste aracı kaldırıp z rotlarını vs..leri kontrol ettik onlarda problem yok.
Karterden geliyor diye şüpheleniyorum gözle görülür bir eğilme vs yok fakat ses gelebilecek tek yer orası kaldı..
Sanırım karteri söküp düz zeminde kontrol etmek gerekiyor, bu konuda tecrübesi olan varmıdır?

TanerHoca
01-09-2015, 13:03
Karter muhafazanin baglanti noktalarini kontrol ettirmenizi oneririm.zamaninda benim aracin alt ön tarafindan bozuk yolda cik cik ses geliyordu.araci lifte kaldirdik.
Karter muhafazayi tutan civatalardan biri gevsemisti.sıkıştırılınca ses kesildi👍

"Gümüş Ok"

StilGammni
18-09-2015, 17:10
Vidaları da kontrol ettik fakat ses kesilmedi, çözemedik bi gün zaman ayırıp halledeceğim bakalım. Cevabınız için teşekkürler.