PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot 508 1.6 HDI ESP / ASR sorunu

TekinO
04-12-2015, 12:39
İyi Günler arkadaşlar,
Bu hafta başımdan geçen bir olayı anlatırsam belki başka Peugeot kullanıcılarına da yardımcı olurum.

Peugeot 508 1.6 HDI 112 HP Auto 2012 model aracım var. Aracın kilometresi 26.400

Geçen hafta trafiğin içinde ESP/ASR ve motor ikazları vererek aracım birden gaz yemez oldu.
Zar zor iş yerime gidebildim.

Ömer Gedik kardeşimi aradım.
Lastik sensörlerine toz kaçmış olabilir, önemli değil kendi kendine bile düzelebilir dedi.

Bir kaç gün sonra aracı tekrar çalıştırdığımda ESP/ASR ikazları sönmüş sadece motor ikazı yanıyordu ve araç gaz yiyordu.
Anadolu yakasından Ömer Gedik kardeşimin servisine doğru yola çıktım.
Tam köprü yoluna girdim ki ESP/ASR ikazları yine yandı ve araç yine gaz yemez oldu.

Bu şekilde köprü geçmem mümkün değildi Aktif İriyıl servise güçlükle gidebildim.

Servisin tespiti Enjektör arızası.
4 enjektörün de değişmesi lazım.
Tanesi 550+KDV işçilik de dahil toplam 2800 TL.

Sağ olsun Ömer Gedik servis sorumlusunu aradı, yardımcı olacaklarını söylediler ama sonuç olarak karşımda 3.000'e yakın bir fiyat duruyordu.
Düşüneyim dedim çıktım servisten.

Geldim eve oturdum bilgisayarın başına Pegueot Türkiye merkezine önce mail yazdım sonra telefon ile aradım.
3,5 yaşında araç, 26400 KM'de ve siz bana enjektörler değişecek 3000 TL masraf diyorsunuz, bu doğru değil dedim.
İstanbul'da yaşıyorum, Shell'den yakıt alıyorum, evet garantisi bitti ama sonuç olarak 26400 Km'de araç.
Benim kullanıcı olarak enjektörleri bozmam mümkün değil ki dedim. Enjektör kullanıcı hatası olamaz ki.
Kaldı ki Peugeot'nun amiral gemisi diye tanıttığı bir model bu.

Birinci gün sessizlik.
İkinci gün aradılar.
Evet haklısınız, enjektörlerin bedelini biz karşılıyoruz siz işçililk ve bakım ücreti ödeyeceksiniz dediler.
Teşekkür ettim.

Aktif İriyıl'da enjektörlerin değişme işçiliği 350 TL imiş.
30.000 bakımını da yapalım dediler. O da 420 TL imiş.

Bu arada servis ile konuşmamda bazı notlar çıkardım kendime göre.
Paylaşayım :

Yakıtı hangi şirketten aldığınız çok önemli değil. Hepsi Kocaeli Tüpraştan alıyor yakıtı.
Önemli olan bayii. Çok iş yapan, sirkülasyonu fazla olan bayiileri seçmek lazım.
Yani yakıtın kalitesi şirketten ziyade bayiinin sütüne kalmış.

Servis Pegueot'larda enjektör arızasına çok sık rastlamıyormuş.
Onların en sık rastladıkları husus şanzımanın yanması imiş.

Ne demek şanzımanın yanması dedim.
Her ne kadar bu araçlarda debriyaj pedal olarak yok ise de arkada şanzımanda çalışan bir debriyaj varmış.
Ve bazı durumlarda şanzıman ile bu debriyaj yanarmış.

Bundan kaçınmak için:
Aracı yokuş yukarı gaza basılı şekilde durur vaziyette tutmamak lazımmış. Frende tutmalı imiş.
Dik yokuşları manuel olarak çıkmak lazımmış.
Sık dur kalklardan mümkün olduğunca kaçınmak, öndekinin her dur kalkışında değilde bir kaç dur kalkışı birleştirerek gitmekte yarar varmış.

İşin üstatları bunları zaten biliyorlardır.
Ben benim gibi pek bilmeyenler için paylaşayım dedim.

Bu vesileyle Ömer Gedik kardeşime yardımları ve yol göstericiliğinden dolayı bir kez daha çok teşekkür ediyorum.
Herkese kazasız, arızasız sürüşler diliyorum.

mmusavir
04-12-2015, 14:28
geçmiş olsun valla serviste enjokter temizliği yapıyoruz diyorlar ama bilemiyorum tabi

Ömer Gedik
04-12-2015, 16:06
Tekin ağabey öncelikle sorunun çözülmesine sevindim. Bu enjektör mevzuu 2010-2011-2012 model yıllarındaki Euro5 motorlarda yaşanabiliyor. Peugeot bu konuda iyi niyet kapsamında enjektör değişimi yapıyor. Debriyaj yakma ile ilgili bilgiler doğru sadece çok sık karşılaşılan bir durum değil.

Şunu da belirteyim ya ben tam analatamadım ya siz yanlış hatırladınız. ESP/ASR ışığı genellikle her bir lastikte bulunan ABS kaptörünün farklı okumalarından kaynaklanır. Mesela karda patinaj yaparak zorlarsanız bu arıza belirir. Çünkü bir lastik yüksek hız okurken diğer 0km/h hız okuyacaktır. Eğer 4 lastikte aynı hızı okuyorsa sistem sorun yok olarak algılar. Eğer sistemde anlık bir sorun olduysa da düzgün çalışmaya başladığı anda sistem arızayı kaldırır.

tsinanb
04-12-2015, 21:00
Geçmiş olsun Peugeot Türkiye'nin davranışını takdir ettim sorunlarını görüp karşılamaları hoş bir şey. Allah başka sorun, kaza, bela vermesin

msoner
05-12-2015, 01:29
Bilgiler icin tesekkurler

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi