PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 ön camlar yarı açıkken gelen çıt çıt sesi nasıl giderilebilir

mygold
15-09-2010, 15:35
arkadaşlar 1 yıl dolmasıyla aracım 12500km iken serviste bakım yaptırdım. genel bakım işlemleri ve tam sentetik yağ ile toplam 260 tl tuttu. birde 150 tl ye karter koruma sacı takıldı . bakım işlemi bitti ama bakım sırasında camlardan ses geldiğini söyledim ve bunun için özellikle teste cıkıp sesi tespit ettik. çözüm herzamanki gibi yağlama yapmak oldu. ama 2 -3 gun gecmedi tekrar sesler ortaya cıkmaya başladı.ozellıkle camlar yarım acıkken kasislerden gecerken çıt çıt diye ses yapıyor.bu camdaki sesin giderilmesi için kesin çözümü nasıl buluruz arkadaşlar. cumaya randevu aldım. burdan edindiğim bilgileri randevuda belirteceğim...teşekkürler..

Yasin CCK
15-09-2010, 15:37
Kesin çözüm ;

Müziğin sesini açın hocam ;D

mygold
15-09-2010, 15:41
yasin eşim varken nası açiyim sesi imkanı varmı yani ;D

γuяdaeя
15-09-2010, 15:44
Kapı trimlerini söküp camları tutan plastik naneyi sıkılaştıracaklar. Tabi sadece trimler sökülmüyor. Kapı içindeki izolasyonunda sökülmesi icap ediyor diye daha önce DH'de tartışılmıştı hatırladığım kadarıyla :)

mygold
15-09-2010, 15:46
o zaman söktürmek iyi olmaz mı diyorsun yurdaer abi.

Yasin CCK
15-09-2010, 15:51
Hımm, yengeyi rahatsız etmeden bir çözüm bulmamız gerekecek o zaman :)

Şaka bir yana sesin camdan geldiği kesin mi? Yani başka bir parçadan veya lastiklerden geliyor olabilirmi?

Şayet camsa kapı kartonunu söktürüp cam kaldırma krikosuna baktırmanızı öneririm.

mygold
15-09-2010, 16:01
teste cıkan arkadaş şöyle anlattı yasin. kapılar zamanla toz alıyor ve bu tozlarda cam mekanızmasında boyle seslere sebeb oluyor dedi. hatta sokmekte istemiyorum kapı izolasyonları orjinal kalsın dedi. bende bu ses devam edecegıne sök bak dedım. o gun bakımdan sonra saat 7 yi bulunca kapı içini açıp bakmayada zaman kalmadı tabi.. şimdi cumaya randevu aldım bakalım ne diyecekler.

Yasin CCK
15-09-2010, 16:17
Bakalım ne çıkacak kapının içinden :D

Ozan
15-09-2010, 16:24
Faredir.
Aracın içine koyacağın bir kapan vasıtasıyla kesin çözüme ulaşırsın.Ancak mutlaka beyaz peynir koy daha etkili olur.

mygold
15-09-2010, 16:29
ozan abi çözüm bulmak lazım yardımlarını bekliyorum. ;)

γuяdaeя
15-09-2010, 16:49
Mücahit ses illa kesilsin diyorsan söktür kapıyı, bağlantıları sıkılaştırsınlar. Ama tekerrür etmeyeceğinin garantisi yok tabi :)
Ben alıştım hiç duymuyorum bile ;D

mygold
15-09-2010, 16:59
yurdaer abi bende bu noktada kararsız kaldım. eger sonradan gene ses olacaksa hiç dokundurtmayım diyorum... ah ah niye kesin çözüm bulamazlarki bizi boyle ugraştırırlar... ???

γuяdaeя
15-09-2010, 17:22
Takma kafana :) Ben camı indirdikten sonra bir gıdım kaldırıyorum. Sanki ses daha az geliyo gibi. Muhtemelen bağlantı yeriyle cam arasında oluşan boşluğu alıyoruz böylece ama tabi sıkılaştırmadığın sürece bir şeyler çatur çutur ötmeye devam ediyor.

mygold
15-09-2010, 17:38
bu servisler çözüm üretmiyor yurdaer abi. olmazsa biz bi çözüm üretecegiz artık zaten forumumuz bu anlamda gerçekten çok yararlı oluyor.

Ozan
15-09-2010, 17:46
Cam fitillerine WD40 sıksan çare olabilirmi acaba?Denemekte fayda var.

ysf76
15-09-2010, 19:42
yurdaer in dediği gibi yapıyorum ben de.camı indirdikten sonra çok az birşey kaldırırsan ses benimkinde tamamen kesiliyor.bence bunun için kapıyı söktürme.

reisG
16-09-2010, 08:04
sevgili dostum kapının içini söktürme derim, bende...zaten çözüm yolları gayet güzxel yazılmış.Birde kesinlikle camı dibe kadar açmayın.mutlaka bir miktar yularıda kalsın. camı sonuna kadar açmak motordan çıkan gerdirme tellerinin aşırı zorlanmasına sebep oluyor.

mygold
16-09-2010, 08:37
"yurdaer abi metodunu" deniyeceğim. hiç boyle bi yol düşünmemiştim. teşekkürler.. ;)

okan
16-09-2010, 11:15
Çaresi yok ,106 dan tutunda 206,207,307 tüm serilerde var eski bir sorunsal.

reisG
16-09-2010, 11:43
Tüm VW grubu araçların da cam motorlarının bağlantı braketleri kırılır. servise inanırsanız 250-350 TL arasında sağlam motoru değiştirirler. tamiri ise çok basittir.

mygold
18-09-2010, 11:43
arkadaşlar servise gittim. ses kesilmedi deyince tekrar teste cıkıldı. testte sesi duyan usta kapı içini açıp bakacagız dedi. bende sadece sağ kapıyı açtırırım dedım. tamam dediler. sağ kapıyı açıp orayı burayı sıkıladılar. temizlediler geri kapattılar. tamam deyıp deneme yapmadan aldım aracı cıktım çünki bundan başka yapacak bişey yok dediler. sonuç : evet sonuç fiyasko gene ses var. ama camı indirip bıraz kaldırınca ses bariz azalıyor. şimdilik boyle idare edecez.... teşekkürler..
not: eger sag kapıdaki ses kesilseydi sol kapıyıda yaptıracaktım ama servis çözüm üretemeyince sol kapıya ellettirmedim.

Ömer Gedik
18-09-2010, 12:45
Öncelikle eğer ses kaynağı bulunuyorsa bu ses neden çözümlenemiyor. Birde ben bu sesle hiç karşılaşmıyorum :D Camım ya tam açıktır ya tam kapalı :)

teoman
18-09-2010, 14:24
ctesi günleri servise asla gitmiceksin, sallama çalışıyolar o gün...

selin_ay
28-10-2010, 16:26
cam kirkosunun boşluğu var.cam kesimlerine bakarsanız zaten ovalimsi.anlıcanız o ses kirkosunun orjinal boşluğundan geliyor.eğer o boşluk olmasa ovalimsi kesim yerine oturmaz

aero
21-12-2010, 15:09
Aynı problem bende de var. 30bin bakımında cam krikoları garantiden değişecek. Böyle bir sesin normal olduğunu söyleyenler servisten istifa etsin.
Bilginize...

Haluk
02-04-2011, 14:32
önceki aracım octaviada gıcık olduğum durum malesef sportiumda da mevcut. camları yarım açıp hareket ettiğimde camdan resmen sallanma ile beraber tıkırtı geliyor acaba peugeotta da bu durum var mı yoksa benim şansım mı? birde camları açarken tozdan dolayı sanırım çizilme sesi gibi sesler gelmekte ne yapabilirim bu durumu çözmek için.yardımlarnızı bekliyorum

mygold
02-04-2011, 17:42
bu sorunu bende yasıyorum servıste acıp baktılar bıkac yerı sıkılayıp bırazda sprey sıkarak kapatılar. anlıyacagınız cozum yok. boyle devam..

γuяdaeя
02-04-2011, 20:55
önceki aracım octaviada gıcık olduğum durum malesef sportiumda da mevcut. camları yarım açıp hareket ettiğimde camdan resmen sallanma ile beraber tıkırtı geliyor acaba peugeotta da bu durum var mı yoksa benim şansım mı? birde camları açarken tozdan dolayı sanırım çizilme sesi gibi sesler gelmekte ne yapabilirim bu durumu çözmek için.yardımlarnızı bekliyorum

Camlar inip kalkarken fitilden ayrılmadığı için ses gelmesi kaçınılmaz. Uzun vadede camlarda dikine kılcal çiziklerin oluşması da cabası. Mümkün olduğu kadar kirliyken cam açmamakta fayda var ama pratikte bu pek mümkün değil :)

cihatgok
22-08-2011, 13:45
Arkadaşlar,

Bu sorun tüm Peugeot modellerinde kroniktir.

Medellere göre en genel nedenleri ise;

406; merkezi kilit makarası ve kriko buşluğu
206; kapı içi kriko mekanizmasının yanlarındaki plastik parçaların gevşemesi ve bilimum parçalarınoynaması,
207; bilmiyorum,
307 - 308; kriko boşluğu nun ve fitil teşkilatının kapının en önündeki kısımları
daha eski modeller; cam tutma makaralarının tozlanması...

Kesin Çözüm: yok...

Ancak camı tam açmamak, cam açma işleminden sonra 1-2 cm camı kaldırmak ve cam yarım açıkken el ile camı aşağı dooru hafifçe bastırmak cam-kriko arası boşluklardan oluşan sesi biraz keser.

Cam açamk hoş bişiy değil, özellikle bozuk zeminde - yani ses geliyorsa camı kapatıp klima veya havalandırma açılabilir. düzgün zeminde zaten ses gelmez.

hem birde şöyle bakmaklazım:

sevgli arabalarımız bizlere haber veriyor;

"Bak dostum camları kapat yoksam kapı içi teşkülatlar tozlanıp eskiyor" mesajı veriyor.

Açamayınca sorun yok. :)....

cmr_cihangir
22-08-2011, 15:25
2010 model 308 imde de vardı bu kronik olay. Hatta zaman zaman şu an kullandığım 308 de de oluyor. Ama sorunu keşfettim lastiğin arasına giren çakıllardanmış. Lastiklerebir iki tekme çoğunlukla sorunu çözüyor :D

Ozan
22-08-2011, 22:11

"Bak dostum camları kapat yoksam kapı içi teşkülatlar tozlanıp eskiyor" mesajı veriyor.

Aslında bence arabalarımızın verdiği mesaj farklı.
Diyorlarki;

"Artık biz eskiyoruz,başınızın çaresine bakın"

Abdullah
23-08-2011, 10:59

Aslında bence arabalarımızın verdiği mesaj farklı.
Diyorlarki;

"Artık biz eskiyoruz,başınızın çaresine bakın"

:gul5 :alkis2 :iyi

mimit
23-08-2011, 12:52
bende çıt çıt değilde pat pat diye emniyet kemerinin tokası vuruyor :) gıcık oluyorum daha bir çözüm bulamadım ama muhtemelen cırt cırt dediğimiz şeylerden alıp tokanın oradan orta direğe yapıştırcam :)

cmr_cihangir
23-08-2011, 12:57
bende çıt çıt değilde pat pat diye emniyet kemerinin tokası vuruyor :) gıcık oluyorum daha bir çözüm bulamadım ama muhtemelen cırt cırt dediğimiz şeylerden alıp tokanın oradan orta direğe yapıştırcam :)

Bu olay bende yolcu koltuğunda oluyordu. Koltuğu yanında bulunan kol yardımıyla biraz yükseltince geçti. Bilginize...

mimit
23-08-2011, 13:04
bende her iki tarafta da oluyor camları açınca,yükseklik ayarından bende denedim dediğiniz gibi bir azalma oldu ama hala oluyor bende gıcık oluyorum :) kesin bir çözüm bulmak istiyorum :)

cihatgok
23-08-2011, 13:17
bende her iki tarafta da oluyor camları açınca,yükseklik ayarından bende denedim dediğiniz gibi bir azalma oldu ama hala oluyor bende gıcık oluyorum :) kesin bir çözüm bulmak istiyorum :)

Bende de zaman zaman oluyor. Tamamen koltuk, kemer konumu ile alakalı, koltuğu geriye-ileriye, yukarı-aşağıya hereket ettirince kesiliyor. Kesilmez ise, kemer takmayın, takmayınca yapıyorsa takın. Hiçbirinde geçmez ise, bir bez parçasını tokaya bağlayın :) hem böylelikle istediğiniz desende eşarp ile araç "fully customisible" olur :)

Abdullah
23-08-2011, 14:19

Bu olay bende yolcu koltuğunda oluyordu. Koltuğu yanında bulunan kol yardımıyla biraz yükseltince geçti. Bilginize...

aynı sorunu bende bu ayar sayesinde hallettim bir sıkıntı yok şuan.

γuяdaeя
23-08-2011, 16:53

Buradan araba sürüyorken kemer takmadığınız sonucu mu çıkıyor? :)

mimit
23-08-2011, 20:15
sürekli takıyorum dersem yalan olur. :)