PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor hava alma pompası kullanımı hakkında

akisioglu
15-11-2015, 15:16
Merhaba arkadaşlar,
Yaşadığım bir tecrübeyi
anlatmak istiyorum.Arabam 2011 308 1.6 dizel sportium euro 4 motor.
İlk mazot ışığı yandığında yol bilgisayarı 120 km gösteriyordu sonrasında 45 km derken km yerine çizgi çıktı ve ondan sonra yaklaşık 30 km daha gittim ve araba teklemeye başladı ve beklenen son mazot bitti.Arabayı kenera çektim.
Yanıma aldığım 5 litre mazotu döktum.Fakat araba çalışmadı.
O anda biraz gerildim neden neden diyordum aslında cevabı belliydi mazot bitmişti enjektörlere giden borularda mazot gitmediği için araba çalışmıyordu.
Aklıma arabanın kitapçığında motor hava alma pombası ile birşey takıldı ve açtım kitabı nerde olduğunu anladım.
Şonuçta ilk defa böyle bir durumla karşı karşı kalmıştım.
Olurda başınıza gelirse umarım gelmez 15 yıldır dizel kullanıyorum ilk defa geldi tamamen aynı benzin istasyonundan alma inadım yüzünden.
Şimdi sırasıyla,
Önce aldığımız mazotu döküyoruz ardından 5-6 defa kontağı açıp kapatıyoruz sonrasında marsa basıyoruz çalışırsa sorun yok çalısmazsa sakın marsa basıp basıp araçı boğmayın.
Kontağı kapatıp iniyoruz.
Motor kaputunu açıyoruz,üzerinde peugeot logosu olan kapağı yavaşça yukarı doğru kaldıyoruz.Kapak çıkarıldıktan sonra karsımıza enjektörler çıkıyor.
Motor hava alma pompası hemen arkasında yatay bir biçimde duruyor baska bir ifade ile ön camın bittiği yerdeki bakatlitin altında parmaklarımızla pombanın üzerine 15- 20 basıyoruz sonrasında tekrar arabaya binip kontağı ac kapa yaparak marsa basıyoruz olmazsa aynı şeyleri tekrar yapıyoruz.
Ben 3.denemede çalıştırdım.Ve su anda da hiçbir sorun yok.
Sakin olun arabayı boğmayın.
Ayrıca şehir efsanesi olan depodaki tortular gibi bir durum yok.Hepimizn aldığı mazotlar belli
Umarım ihtiyaçınız olmaz ama araçlarımızda bu iş için bir pompa var.
İyi forumlar.

zafer407
15-11-2015, 16:11
Merhaba arkadaşlar,
Yaşadığım bir tecrübeyi
anlatmak istiyorum.Arabam 2011 308 1.6 dizel sportium euro 4 motor.
İlk mazot ışığı yandığında yol bilgisayarı 120 km gösteriyordu sonrasında 45 km derken km yerine çizgi çıktı ve ondan sonra yaklaşık 30 km daha gittim ve araba teklemeye başladı ve beklenen son mazot bitti.Arabayı kenera çektim.
Yanıma aldığım 5 litre mazotu döktum.Fakat araba çalışmadı.
O anda biraz gerildim neden neden diyordum aslında cevabı belliydi mazot bitmişti enjektörlere giden borularda mazot gitmediği için araba çalışmıyordu.
Aklıma arabanın kitapçığında motor hava alma pombası ile birşey takıldı ve açtım kitabı nerde olduğunu anladım.
Şonuçta ilk defa böyle bir durumla karşı karşı kalmıştım.
Olurda başınıza gelirse umarım gelmez 15 yıldır dizel kullanıyorum ilk defa geldi tamamen aynı benzin istasyonundan alma inadım yüzünden.
Şimdi sırasıyla,
Önce aldığımız mazotu döküyoruz ardından 5-6 defa kontağı açıp kapatıyoruz sonrasında marsa basıyoruz çalışırsa sorun yok çalısmazsa sakın marsa basıp basıp araçı boğmayın.
Kontağı kapatıp iniyoruz.
Motor kaputunu açıyoruz,üzerinde peugeot logosu olan kapağı yavaşça yukarı doğru kaldıyoruz.Kapak çıkarıldıktan sonra karsımıza enjektörler çıkıyor.
Motor hava alma pompası hemen arkasında yatay bir biçimde duruyor baska bir ifade ile ön camın bittiği yerdeki bakatlitin altında parmaklarımızla pombanın üzerine 15- 20 basıyoruz sonrasında tekrar arabaya binip kontağı ac kapa yaparak marsa basıyoruz olmazsa aynı şeyleri tekrar yapıyoruz.
Ben 3.denemede çalıştırdım.Ve su anda da hiçbir sorun yok.
Sakin olun arabayı boğmayın.
Ayrıca şehir efsanesi olan depodaki tortular gibi bir durum yok.Hepimizn aldığı mazotlar belli
Umarım ihtiyaçınız olmaz ama araçlarımızda bu iş için bir pompa var.
İyi forumlar.
Güzel bilgilendirme

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ömer Gedik
15-11-2015, 21:11
Dizel araçların hepsinde eğer ikincil pompa yoksa mazot hava alma elemanı vardır.

Sizin aracınızın içine geçip kontak aç kapama işini yapmanız hiçbir işe yaramaz.

Eğer dizel araçta ikincil pompa var ise depodan yakıt gönderir ve hava alma durumu ortadan kalkar.

İşin özeti eğer yakıtınız biterse yani hava yaparsa o pompayı sertleşinceye kadar sıkmalısınız. Aracınızı marşa basarakta boğamazsınız çünkü zaten yakıt gelmeyen araç boğulmaz. Eğer marş basmakta ısrar ederseniz marş motorunuz yanar.

akisioglu
16-11-2015, 14:21
Telefonda servisi aradım yazdığım şekilde tarif ederek yardımcı oldular.
Bende bilgi paylaşımı yapmak istedim.
Sizin söylediklerinizide öğrenmiş oldum.Umarım tekrar olmaz ama olursa aklımda iz bırakmış oldu.