PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Engine Management System Faulty ve Depollution System Faulty arızaları hakkında.

ldrrby
10-11-2015, 15:02
Peugeot 407 Executive Premium 2.0 BVA 2005 model araba. Kasım 2014'de Ankara Mavi Umut Oto gaz sevisinde sıralı sistem Landirenzo Marka Lpg Kiti montajı yapıldı. Montaj yapıldığı günden itibaren arabada titreme meydana geldi. Titreme, ışıkta durduğumda stop etme, sabahları geç marj alma ve arıza lambası yanması problemlerinde dolayı Mavi Umut Oto gaz servisine götürdüğümde araçtan kaynaklı sorun olduğunu söylediler. Ekim 2015'de Şaşmaz Olgun Lpg Bölge Bayisine test için araç 1 günlüğüne bırakıldı. 100 km üzerinde yol testi yapılarak Lpg Regülatör arızası tespit edildiği ve gaz kaçırmasından dolayı sabahları geç marş almasının bu yüzden kaynaklı olduğunu tespit ettiklerini ve parça değiştirerek sorunu çözdüler. Aracı teslim aldığımda titremede kesilmişti. Ancak 3 gün sonra arabada videodaki sorun meydana geldi. Kendiliğinden düzeldikten sonra pek umursamadım ancak bir kaç defa daha bu olay meydana gelince ve benzinde kullanırken yapmayınca sorunun Lpg tesisatından kaynaklı olabileceğini düşünüyorum.
İstanbul yolu ABC Peugeot yetkili servisini aradım arıza tespiti için, Lpg li araçlara bakmadıklarını söylediler.
Sizlerden böyle bir durumda karşılaşan ve çözüme ulaşan var mı?

Arıza ile ilgili videoyu ekledim.
https://plus.google.com/u/0/109571862383330996803/posts/7qEub6AoTX9?pid=6215150551621305010&oid=109571862383330996803

Ömer Gedik
10-11-2015, 15:15
LPG ile ilgili yanma bozukluğu var gibi? Motor arızası LPG den ötürü Oksijen sondasından kaynaklı yanıyor.

ldrrby
10-11-2015, 16:39
Cevabınız için teşekkür ederim Ömer bey.
Lpg dönüşümünü yapan yer araçta sorun var diyor.
1-İlk montajın yapıldığı gün araçta titreme oluştu ve usta enjektörlerde pislik olduğunu ve temizlenirse düzeleceğini söyledi. Ardından motor arıza lambası yandı lpg montaj yapılan servise götürdüm ışığı söndürdü tekrar yanabileceğini söyledi araçtan kaynaklı olduğunu ve uyumlu buji olmadığından yapabileceğini söyledi.
2-Lpg uyumlu bujiler takıldı titreme gitmedi, lpg servisine tekrar götürdüm ateşleme bobininden olabileceği söylendi ve servis çalışanı ile sıfır ateşleme bobini ile test ettik titreme gitmedi.
3-Haziran ve Ağustos aylarında sabahları geç marş alma problemi başladı. Lpg servisine tekrar götürdüm; Aracın sibop ayarının bozuk olduğunu söyledi kısaca sürekli aracıma kusurlu diyerek geçiştirdi.
4-Ancak Regülatör arızası nedeni ile sabahları geç çalışıyormuş ve bu sorun düzeldi.

Titreme hem benzinde hemde lpg de devam ediyor. Ancak regülatör değiştirildiği gün titreme bitmişti, sonrasında yine başladı. Araba arızalı olmuş olsa bunu sürekli yapmaz mı?

Oksijen sensörünü değiştirmek için özel servise götürdüm. Onlarda Boğaz kelebeğinden olabileceğini söylediler, Bilgisayarda bu parçanın arızalı olduğu gösteriyor. Parçanın fiyatı 540 TL. Parça değiştirildiğinde kesin düzelir mi diye sorduğumda bilmiyoruz diyorlar. Yetkili servise arıza tespiti için götürmek istediğimde Lpg sistemini komple söktür getir diyor.

ldrrby
10-11-2015, 17:18
Bu arada Mavi Umut Oto gaz lpg montajını yapmadan önce kesinlikle arıza lambasnı yakmayacağını ve %100 uyumlu çalışacağını söyleyerek ikna ettiler ancak sorunlar başlayınca arabayı suçladılar. Ankara Şaşmaz Olgun LPG Bölge bayisinde ise bu marka arabalarda titreme oluğunu ve yapılacak bir şey olmadığını söylediler. Tekrar test için götüreceğim.

kırmızı35
10-11-2015, 17:41
Öncelikle geçmiş olsun can sıkıcı arızalar. bende bundan önceki araçlarımda lpg kullandım reno12 tipo ve honda civic ikisine ben lpg taktırdım hondada benzer sorun yaşayanları duydum montaj sırasında emme manifoldu deliniyor biliyorsunuz bunu araç üzerindeyken yaparlarsa genelde butarz sorunlar çıkabiliyormuş diye çok duydum ve bu parça sökülüp delme işlemi yapıldı delindikten sonra geri takıldı ve enjektörler bağlandı hiç sorun yaşamadım sizdede belki bundan kaynaklı bir sorun doğmuş olabilir. Ama yaşandıysa bile delme esnasında içeri bir çapak gittiyse bile ki biraz düşününce gitmesi çok muhtemel nasıl bulunurda çıkartılır nasıl temizlenir buna birşey diyemeyeceğim..

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ldrrby
10-11-2015, 20:50
Özel servisteki ustada çapak içerisine düşmüş olabilir demişti, tamir edilse düzelir mi diye sorduğumda garanti veremiyor. Lpg montajı sırasında başında bekledim ve manifold üzerindeyken delindi. Delerken içerisine çapak düşmüş mü bilemiyorum. Şaşmazdaki Olgun Lpg servisinde konu ile ilgili olabilir mi diye sorduğum zaman çapakları dışarı çıkartan matkap ucu kullanılarak işlemin yapıldığını söylediler. Bugün yine Lpg'de kullanırken seyir halinde yaptı, benzine aldım 3-4 defa tekrar çalıştırdıktan sonra düzeldi. Benzinden Lpg'ye aldım ve spor modda sürdüm saatte 150-160 km hız yaptım bir şey olmadı. 25 km test ettim değişik hızlar yine bir şey yoktu ışıkta durduğumda rölantide hafif bir titreme var.

ldrrby
11-11-2015, 10:31
LPG ile ilgili yanma bozukluğu var gibi? Motor arızası LPG den ötürü Oksijen sondasından kaynaklı yanıyor.

Bu sabah çektiğim bir videoyu paylaşıyorum. Hiç bir sorun yok. Çözüme ulaşana kadar araştırmaya devam.

https://plus.google.com/u/0/109571862383330996803/posts/daWqvEm2dFX?pid=6215805381749087938&oid=109571862383330996803

Ömer Gedik
11-11-2015, 10:40
Aracınız lpgden ötürü arıza ışığı yakar. Ancak lpgde tekliyorken benzinde teklemiyorsa Lpg sisteminde sorun vardır.