PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kış lastiği için lastik ebatı değişir mi?

Yeniçeri
23-10-2015, 15:02
merhabalar,

aracımı aldığımda üzerinde yeni takılmış lassa snoways era + vardı
geçtiğimiz kış ne karda ne de yağmurda hiç ama hiç memnun değildim, fren mesafem akıllara zarardı, hatta frenlerde diskte balatada vs sıkıntı var diye düşünüyordum ki onlarda sorun olmadığını öğrendim
yaz lastiği olarak da goodyear efficient grip perf aldım ve ohhh be dünya varmış dedim

şimdi elimdeki az kullanılmış lassaları satıp yerine biraz yorum+test sonucu okuyarak conti wintercontact ts850 veya michelin alpine a5 almayı planlıyorum
(tabi lassaları satabilirsem :)

aracımdaki normal ebatlar 205/60 r16
michelinde bu ebatlar var, ankarada tanesi 275e buldum (10-15 yer aradım en ucuzu buydu) (daha ucuzu bilen duyan varsa sevinirim)
fakat continental içinse daha iyi sonuçların alındığı testleri görünce canım çekiverdi ama bunda da benim ebat yokmuş :kafa

sorum şudur ki; 215/55 r16 ebat lastik taktırsam araçta sıkıntı yaşarmıyım?
yaklaşık 0.5 cm alttan üstten toplamda 1 cm daha alçalıyor araç
tabanı 1 cm daha büyük lastik takınca tam sağ ya da tam sola kırdığımda sıkıntı olur mu? iç tarafta değmemesi gereken yerlere değer mi?
bir de zincir taktığımı düşünün, hareket alanım iyice daralıyor

emin olamadım, fikri olan yardımcı olursa memnun olurum

teşekkürler

ayzinim
24-10-2015, 22:20
Öncelikle tavsiyem orijinal ebatta kalmanız. Nette ölçü değişikliklerinin hesaplanmasına ait formülleri bulabilirsiniz. Buradan tolerans aralığına bakıp uygun olup olmadığını anlarsınız.
Ben 15 jantları çıkarıp yerine 18'' taktım ve kesinlikle bir sıkıntı yaşamadım. Sizinde sürtme sorunu yaşayacağınızı düşünmüyorum.