PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : YERLİ otomobil!

Yasin CCK
13-10-2015, 13:29
Yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü AA Editör Masası'nda kamuoyuyla paylaşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 3 prototip üretildiğini, Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Anadolu Ajansı yerli otomobilin prototipinin fotoğraflarını yayımladı.

http://i.hurimg.com/i/hurriyet/98/620x350/561cb78c0f25445c6c2fb4c7.jpg

Anadolu Ajansı Editör Masası'nda konuşan Fikri Işık, "Yerli otomobil macerasının II. Abdülhamid'e kadar uzandığını söyledi. Işık, "1884'te Abdülhamid Han yerli otomobil için talimat verdi" dedi.

http://i.hurimg.com/i/hurriyet/98/500x0/561cc6fa0f25445c6c2fb7cd

http://i.hurimg.com/i/hurriyet/98/500x0/561cc7080f25445c6c2fb7d2

Bakanı Işık, yerli otomobil konusunda, "Babayiğit ortaya çıktıktan sonra nerede üreteceğimize birlikte karar veririz, hatta onun tercihine bırakırız. Sonuçta bir kişi riski üstleniyorsa tercihi ona bırakmak gerek. Ama tüm Ar-Ge'nin Gebze'deki TÜBİTAK tesislerinde başladığını söylemek lazım" diye konuştu.

MEKANİK DEĞER KAYBEDİYOR Işık, otomobilde mekanik aksamın gittikçe önemini kaybettiğini ifade ederek, buna yönelik yakıt pilleri, batarya, donanım, yazılım, dijital güç aktarıcıların, elektrik motorlarının teknolojideki ağırlığının gittikçe arttığını bildirdi. Türkiye için burada bir fırsat penceresi olduğuna dikkati çeken Işık, 4-5 yılda bu noktada bir geçiş süreci yaşanacağını kaydetti. Bütün otomotiv markalarının da bu sürece hazırlandığına işaret eden Işık, "Belki 10 yıla kalmayacak, artık yollarımızda Apple, Google marka otomobilleri göreceğiz" dedi. (Alıntı:Hürriyet)

Yasin CCK
13-10-2015, 13:33
Yorumsuz...

http://i.hizliresim.com/682AGE.jpg

SerhatRCZ
13-10-2015, 13:36
Genelde nereleri benziyor diye bakılır araçlara bizde neresi benzemiyor diye baksak bile fark bulamayız sanırım. Yazık ! Amerikan özentiliği mi oluyor şimdi bu !

erener
13-10-2015, 14:50
Birebir aynısı valla. Neyi benzemiyorki cümlesi güzel olmuş :-)

bacadir68
13-10-2015, 15:21
Demek ki Amerika'ya yedek parça Türkiye'de üretilip gönderiliyormuş :)

ssgti
13-10-2015, 15:22
Bir araç üretmek çok kolay bir iş değil. Binlerce parçanın bir araya getirilmesiyle oluşuyor. Tabii bu binlerce parçanın hepsi kalıplardan çıkıyor. Sadece kalıplarını yapmak bir kaç yıl sürer . Testler le birlikte bir otomobilin ortaya çıkışı 3-4 yılı bulur. Haliyle bu projedeki cadillac gibi bir araç devşirmesi yapmışlar. Devrim aracının da Chevrolet aksamlarıyla yapıldığını okumuştum. Zaten konuşulan yerli oto için Saab ın alınacağı ve saab alt yapısıyla otomobillerin üretileceği. Saab 9.3 le Chevrolet bls aynı alt yapıya sahip araçlar. Yani yerli otomobilimiz saab olabilir :) ben Türkiye'nin elektrikli veya hibrit oto üretmesinden yanayım. Menzili 600 km olan yerli otomobilimiz olmasını isterdim. Her ne kadar cadillac üzerine inşaa edilen bir prototip olsa da ben yerli otomobilimizin başarılı olacağından umutluyum.

kırmızı35
13-10-2015, 15:33
Kuş seriside fiattan alınmaydı bkz. Fiat regata yıllarca millete yerli malı diye sattılar buda aynı şeyin laciverti. O değilde üstüne bastıra bastıra %100 yerli otomobil demenin amacı nedir

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ufukyus
13-10-2015, 16:22
Bir araç üretmek çok kolay bir iş değil. Binlerce parçanın bir araya getirilmesiyle oluşuyor. Tabii bu binlerce parçanın hepsi kalıplardan çıkıyor. Sadece kalıplarını yapmak bir kaç yıl sürer . Testler le birlikte bir otomobilin ortaya çıkışı 3-4 yılı bulur. Haliyle bu projedeki cadillac gibi bir araç devşirmesi yapmışlar. Devrim aracının da Chevrolet aksamlarıyla yapıldığını okumuştum. Zaten konuşulan yerli oto için Saab ın alınacağı ve saab alt yapısıyla otomobillerin üretileceği. Saab 9.3 le Chevrolet bls aynı alt yapıya sahip araçlar. Yani yerli otomobilimiz saab olabilir :) ben Türkiye'nin elektrikli veya hibrit oto üretmesinden yanayım. Menzili 600 km olan yerli otomobilimiz olmasını isterdim. Her ne kadar cadillac üzerine inşaa edilen bir prototip olsa da ben yerli otomobilimizin başarılı olacağından umutluyum.

Adı konusunda da Saab ı devşirmesi kolay,
Şahap.

Emrah_06
13-10-2015, 16:37
Yerliden kastın marka oluşturma fikri ve bu aracın daha ilk prototip oluşunu ve sıfırdan araç üretmenin kolay olmadığını unutmamız gerekmektedir.

Samsung, Apple, Hyundai memleketlerinde yerlidir fakat bileşenleri melezdir.

Şuanda yapılması gereken siyasi hırsı bir araba üzerinden gütmek yerine, nihai prototip ve seri imalat zamanı gözetip alıp kullanıp kullanmama kararı verilmelidir.

mimit
13-10-2015, 19:06
seçim yaklaşıyorsa demek :)

ANKA
13-10-2015, 22:16
Şunun içini dizayn edecek hoca mı yok koskoca memlekette? Kaç tane hocaya sordular acaba? Bir sürü endüstriyel ürün tasarımı akademisyeni var bu ülkede, otomotiv mühendisleri var emin olur çok daha iyisini yaparlardı. Kalıp konusunda Türkiye yabana atılacak ülke değil BMW'ye jant porya üreten bir ülke Türkiye. Ama burdaki amacı anlayamadım, yerli üretim böyle olacaksa Rusların Gaz adıyla crysler sebring üretmesi gibi bir anlamı yok bence.
Hacettepe'de elektrikli bir araba prototipi var şase ile yürüyordu geçen baktım uydurma bir plaka takıp turuncuya boyamışlar roadstar tarzı bir araba yaptı çocuklar, denk gelirse foto çekip atarım. Bizim araba bundan daha şekilli ve yerel ona eminim. Murat Günak denen koskoca bir adam var inanılmaz arabalar çizdi, ver parasını çağır getir projenin başına yanına da 20 kişilik bir ekip kur gör bak ne çıkıyor ortaya. Ama yoruma gerek yok işte durum ortada...

tebukan
13-10-2015, 22:56
Yerli derken, kızılderilileri kastetmiş olmasınlar.

HamzaHakkı
13-10-2015, 23:13
Zamanında olduğu gibi bu konu da çarpıtılıyor, olayı derinlemesine okumadan yaptığımız haber ve yorumlarla zamanında DEVRİM e yapılan haksızlığı hala yapmaya devam ettiğimizi gösteriyor. Evet araç cadillac LBS ve saab 9-3 melezi bu prototipin karoserini kaporta aksamını elbette biz üretmedik. Burada üretilen kısım motor bloğu ve diğer önemli kısımlar ve bu parçaları elbette bir araç üzerinde test etmek gerek. Diğer markalardan örnek vermek gerekirse Mercedes SLS Amg, Dodge Viper dönor kasası üzerinde geliştirilmiştir. Burada abes olan durum ise sadece motoru üretilmiş bir prototipi tamamen üretilmiş bir araç gibi lanse etmek. Bu kafayla gidersek üretilecek aracın da DEVRİM den farkının olmayacağını düşünüyorum.

Cem B
13-10-2015, 23:26
Türkiye de bu iş kolay değil ki. Bence en mantıklısı yapılmış.Bana sorarsanız saab satın alınaak Türkiye`ye taşınabilir ve Türk otomobili olarak devam eder. En azından ciddi bir marka degeri var. HEr yeni iphone çıktıgında degistiren yerli oldugu için alınmayan giyilmeyen binilmeyen onlarca markamız var arkadaslar. Sıfırdan girişmek yerine ,önce bu şekilde bir giriş ile servis yedek parça agı,üretim kapasitesi ,üretim hızı,hammadde kaynagı...bunları bu şekilde tamamlarsınız sonunda bir iki prototip ile saab kalitesinde üretim yaparsınız.

Bence gayet mantıklı.Boşuna ona benzemiş buna benzemiş demeyelim. Günümüzde her araç birbirinin aynısı değilmi.Fiat bile chryslerin 300 c sini lancia diye satmıyormu.Sıfırdan başlamak özellikle otomotiv için ticari bir risktir.Süpersport üretmiyorsanız eger.Çok yerinde bir karar olmuş bence

Hem pozitif düşünün yerli parasına cadillac a binecegiz :D

mimit
14-10-2015, 00:18
Gelly başta olmak üzere Saab ın bir çok talibi olduğunu hatırlıyorum yanlışsam düzeltin, gelly volvoyu aldıktan sonra saab ı da alarak, çok daha özel araçlar üretmeyi planlıyordu, onlardan önce çinli bir iş adamının ortağı olduğu NEVS diye bir markanın saabı satın aldığı da resmi olarak duyrulmuştu, sonra gene bir şeyler oldu falan, adını bir yerle bakmadan yazamadığım ve telaffuz edemediğim isveçli süperspor üreticisi (koenigsegg bakarak yazdım) ile bile adı anılıyordu, bu karmaşa içinde saab markası biraz sıkıntılı olur gibi, patenti, telifi falan uğraştırırlar bizi.

γuяdaeя
14-10-2015, 03:28
Bu işi başaracak babayiğit elbette bulunur da, asıl önemli olan o babayiğitin arkasında duracak babayiğit bir hükümet var mı? Bugüne kadar kaç tane milli projemiz kan emicilerin baskısıyla ve basiretsiz yöneticilerin engellemesiyle rafa kalktı ya da çöpe gitti. Yüzde yüz yerli malı bir üretime henüz kimsenin cesaret edeceğine inanmıyorum. Öyle birinin arabasını, ötekinin eğitim uçağını alıp birebir aynısını üretip sonra da yerli demek ancak tribünlere oynamaktır.

ANKA
14-10-2015, 06:54
Burda amaç yerli otomobil üretip bir kalkınma sağlamak dışa bağımlılığı engellemek diye hatırlıyorum. Kuş serisi gibi patenti başka ülkeye ait otomobil üretmek anlamlı değil. Yoksa tabi ki amaç güzel ama sonuç böyle olacaksa misyonunu yitiriyor proje. Devrim arabaları projesi bundan çok farklı aslında. Cadillaca binmek güzel olacak belki ama yerli otomobil diyebilecek miyiz muamma. Telif için ödenecek parayı da açıklasınlar motor nerden nasıl tedarik edilecek? Yedek Parça nerde üretilecek? Vs vs bir sürü soru var. Koskoca bir devlet sıfırdan bir marka kurabilir bence Anadol bile yeniden canlandırılabilirdi. Neyse bakalım ne olacak sonunda, vu kadar ağır ve hantal bir araba yapıp elektrikli motor takmak da ayrı bir yanlış olacak gibi.
Hacettepe deki test aracı elektrikli ve uzun menzil odaklı yapılıyor yoksa sadece roadstar olarak üretilmez ama gayet iyi hızlanan bir makine. Umarım bu ülkede barış içinde yaşayıp çok güzel gelişmelere şahit oluruz. Bunu herkesten çok istiyorum.

stormhan
14-10-2015, 09:42
Yorumsuz...

http://i.hizliresim.com/682AGE.jpg

:iyiabi yorumunun altına imzamı attım.

Yasin CCK
14-10-2015, 10:17
Yanlış anlaşılmak istemem. Tabi ki ülkem bir otomobil üretirse gurur duyarım. Ortaya güzel bir şey çıkarsa kullanmaya, kullandırtmaya çalışırım. Fakat biraz daha özgün olamaz mıydı? Biz bu kabiliyette insanlara sahibiz. Yine alt yapı filanca markanın kullanılırdı, tasarımda bazı markalardan esinlenilirdi farklı bir şeyler çıkarılırdı ortaya. Ama kopyala-yapıştır bir tasarımın YERLİ diye tanıtılması hoş değil. Şu firmayı satın aldık veya şu firmanın tasarımları kullanılacak diye lanse edilse yine anlarım.

Neyse...

YERLİ, çok akıllı telefon prototipi de basına sızmış :gül4:

http://www.iphonedo.net/wp-content/uploads/2015/10/IMG_01271.jpg

converse10
14-10-2015, 10:50
Aynen katılıyorum.Paylaşımın harika ayrıca

ufukyus
14-10-2015, 11:36
Yasin bey vurdu gol oldu.
Tam olarak rahatsız olunan durum budur.

(Kişisel görüşümdür; benden başkasını bağlamaz.)
Tasarımlar bir yerlerde kesişir, çok normaldir. Araba bir başka arabaya benzer, anımsatır; dert değil, iyi bir örnekten esinlenilmişse neden olmasın, alınır binilir. Motoru Türkiyede geliştirilmese bile sorun değil. En iyisi hangisiyse ondan esinlenirsin, patent ilkelerini ihlale etmemek şartıyla. Bugün pek çok marka bazı motorlarda payda bulmuş, araçlarında halen kullanırken çok da önemli değil bence eşsiz örneksiz bir motoru olsun diye çırpınmak. Bugün BMW nin PSA grubunun, Mercedes in de Renault grubunun küçük hacimli dizel motorlarını kullanıyor olması aklın yoludur. Ama bu görseller en hafif tabiriyle rezilliktir.

musti_x
14-10-2015, 12:09
Ama arabalar Cadillac

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tebukan
14-10-2015, 12:24
Seçim yatırımı değil arkadaşlar. Bütün otomobiller hep benzer zaten. Tekerleri, direksiyonları, aynaları, koltukları benzer. Her arabada motor, şanzımanda var. Haksızlık etmeyelim.

musti_x
14-10-2015, 13:11
İlk araçlar Cadillac daha sonra tümüyle yerli olacakmış yanı motor yazılım vs.

Ömer Gedik
14-10-2015, 14:13
Aracın Cadillac BLS olduğunu fark ettiğimde küplere bindim. Koca bakan çıkıp yerli araç yaptık diyor ve Cadillac'tan bi haber insanımız inanıyordu. Bakan çıkıpta biz kupa olarak Cadillac BLS'yi kullandık ancak motor şanzıman ve teknik ekipman yerlidir bunlar ön çalışmadır deseydi kimse böyle düşünmezdi zaten. Aracın kaportasının burada yapıldığını zaten düşünmüyorum. 3 tane BLS alınmış ve bişeyler yapılmış işte...

Bir diğer komik tartışma ise %100 yerli kavramı... Dünyada hangi marka %100 kendi ülkesindeki imkanlarla yapılıyor? Benim bildiğim yok. Bugün Peugeot, Bosch markası ile çalışıp enjektör, beyin, pompa vb ürünler yaptırmıyor mu? Önemli olan iktisadi bir ürün olsun ve bizim olsun. Ben motorun hazır olarak satın alınmasına da karşı değilim. Yeter ki kandırılmayalım.

Devrim otomobilleri oldukça özgün ve çağı yakalamış araçlardı. Üretim öncesinde piyasada bulunan araçların hem mekanik hem de diğer düzenekleri incelendi ve Devrim ortaya çıktı. Makine Mühendisi olarak ülkemin yapabilecekleri konusunda gurur duyduğum bir projeydi Devrim. Tıpkı filmde mühendis rolüyle Selçuk Yöntem'in söylediği gibi Türkiye'de hiç başarı cezasız kalmaz...

ssgti
14-10-2015, 16:12
Yüzde yüz yerli bir araba üretimi çok zor. Kullandığımız peugeotlarda Fransa haricinde bir çok ülkeden parça alınarak yapılıyor. Birçok araçta İtalyan magnetti marelli Alman Bosch Japon denso, aisin parçaları bulunuyor. Rekabet açısından yerli oto değil Ancak yerli marka yaratılabilir. Saab 9.3 ve cadillac ta kullanılan platformun üzerine yerli oto yükselebilir. Zaten bir çok markada böyle yapıyor. Mesela mitsubishi asx ile Peugeot 4008 örneği gibi. Hem maliyet düşecek hem rekabetçi olacak. Yani ben yerli otoda cadillac platformuna karşı değilim. Birde bu aracın üzerine HDİ motor olursa muazzam olur :) yani bizim için her şeyi yerli parçadan oluşan araç değil yerli bir marka ortaya çıkartmaktır.

tsinanb
14-10-2015, 20:37
Şunun içini dizayn edecek hoca mı yok koskoca memlekette? Kaç tane hocaya sordular acaba? Bir sürü endüstriyel ürün tasarımı akademisyeni var bu ülkede, otomotiv mühendisleri var emin olur çok daha iyisini yaparlardı. Kalıp konusunda Türkiye yabana atılacak ülke değil BMW'ye jant porya üreten bir ülke Türkiye. Ama burdaki amacı anlayamadım, yerli üretim böyle olacaksa Rusların Gaz adıyla crysler sebring üretmesi gibi bir anlamı yok bence.
Hacettepe'de elektrikli bir araba prototipi var şase ile yürüyordu geçen baktım uydurma bir plaka takıp turuncuya boyamışlar roadstar tarzı bir araba yaptı çocuklar, denk gelirse foto çekip atarım. Bizim araba bundan daha şekilli ve yerel ona eminim. Murat Günak denen koskoca bir adam var inanılmaz arabalar çizdi, ver parasını çağır getir projenin başına yanına da 20 kişilik bir ekip kur gör bak ne çıkıyor ortaya. Ama yoruma gerek yok işte durum ortada...
Özgür abi galiba bunu diyorsun

http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/14/6ca3357032a05ae20e5185832ec476a6.jpg

stormhan
15-10-2015, 15:51
@tsinanb (http://www.forumpeugeot.com/member.php?3463-tsinanb) kardeşim detaylar; :iyi:keyifli

https://onedio.com/haber/iste-gercek-yerli-otomobil-hacettepe-nin-urettigi-yerli-otomobil-elektrikle-calisiyor-605876

tsinanb
15-10-2015, 17:49
@tsinanb (http://www.forumpeugeot.com/member.php?3463-tsinanb) kardeşim detaylar; :iyi:keyifli

https://onedio.com/haber/iste-gercek-yerli-otomobil-hacettepe-nin-urettigi-yerli-otomobil-elektrikle-calisiyor-605876

Teşekkürler :)

Ilk aşama bir prototip için çok başarılı bence. Yeterli destek sağlanırsa çok daha başarılı olanaklarına inanıyorum. Bence yerli otomobil bu

Cem B
15-10-2015, 18:29
Şimdi bunada başlarlar .dikiz aynası şahinden alınmış.Airbagsiz direksiyon Nissan Nismo jantlar :)

50 bin dolar buna vereceğime cadillac çakmasına veririm :) yada 320 D alırım. İşte bir önceki yorumumda bahsettiğim tüketim durumu bu cümleden ibaret.

cl0ud
15-10-2015, 18:46
Şöyle bir şey var araba cadillac a benzemiyor birebir aynı. İç mekan hele her noktası aynı.

ssgti
15-10-2015, 19:01
Cadillac bts ye benzemesi normal. Çünkü bu araç saab 9.3 ile aynı platform üzerinde yükseliyor. Bu aracın arka görüntüsünde saab 9.3 e çok benziyor.
Türkiye Saab ın mülkiyet haklarını aldı. Yerli otomobilimiz saab platformu üzerine yükselecek.
http://www.milliyet.com.tr/isik-saab-9-3-un-tum-fikri/ekonomi/detay/2132466/default.htm

ANKA
15-10-2015, 21:22
Evet Sinan bu, şase ile geziyordu çocuklar sonra üzerine bir kupa uydurmuşlar. Prototip için maddi destek çok sınırlı yani bunu yapmak da başarıdır bence. Evet derme çatma gibi duruyor ama sonuçta kısıtlı bir atölyede kısıtlı maddi imkanlarla yapıldı. Umarım seri üretime geçer. Teslanın roadstarı gibi olmuş renk :)

HarunHoca
15-10-2015, 21:28
Saab iyi bir platform bence de. Hiç araba tecrübesi olmayan bir ülkenin birden bire özgün bir tasarımla ortaya çıkması ne mümkün ne de kolay bir şey. Adamlar 150 yıldır araba yapıyor.

ANKA
15-10-2015, 21:40
Saab'ı komple alsınlar yapsınlar 9.3'ü bile üretseler yeniden sanırım kimse laf etmez. Burada bakan çıkıp kesinlikle kopya değil demesi absürt yoksa elbette ilk prototip için destek alınabilir. Aslında tepkilerin ortak noktası bu ortada bir yalan var yoksa baştan beri yerli araba fikri güzel. Ama bence elektrikli araba için daha en az 10 yıl var dizele ve fabrikasyon LPG'liye yoğunlaşmak daha iyi olur. Yeni 1.4 t insignia fabrikasyon lpgli geliyor mesela lpgye geçince tüketimi falan göster,yor menzili gösteriyor. Çok şey yapılır da bakalım zaman ne gösterecek?

stormhan
16-10-2015, 09:53
Evet Sinan bu, şase ile geziyordu çocuklar sonra üzerine bir kupa uydurmuşlar. Prototip için maddi destek çok sınırlı yani bunu yapmak da başarıdır bence. Evet derme çatma gibi duruyor ama sonuçta kısıtlı bir atölyede kısıtlı maddi imkanlarla yapıldı. Umarım seri üretime geçer. Teslanın roadstarı gibi olmuş renk :)
:iyiGerçekten tesla esintileri var. Ancak, başlangıç için ve devam edilirse ilerisi için gurur verici bir proje hele ki içten yanmalı motorların yaşlı dünyamız için artık ne kadar riskli ve manüple edilebilir olduğu anlaşıldıkça, elektrikli veyahut hybrid araçların geleceğin yıldızları olacağını görmek çok zor olmayacaktır. Bu bağlamda Hacettepe'li kardeşlerimiz doğru yoldalar var olanın değil, (benzinli klasik tip motor) geleceğe yatırım yaparak en kısa vadede başarıyla kesişecektir yolları inşallah.

ssgti
16-10-2015, 10:36
Hacettepe'nin aracı fotoğraflardan anladığım kadarıyla boru şasi üzerinde yükselmiş... Bu tip araçların şasi ve kaporta aksamını yapmak sanayii ortamında bile en fazla 3-4 ay sürer. Bu araçlarda en önemli ayrıntı elektriğin en az yer kaplayarak en fazla nasıl depolanacağı. İnşallah bu konuda Hacettepe başarılı olur.
Bu arada İstanbul Teknik Üniversitesi Mekatronik bölümünde Peugeot minibüs platformu üzerine elektrikli araç geliştirilmişti. Hala bu araç üzerinde çalışmalarının olduğunu sanıyorum.. Bu aracı kullanarak test etme imkanına sahip olmuştum. 7-8 sene önce yaptığım bu haberi tekrar izleyince epey kilo aldığımın farkına vardım :)
Tesla'yıda test etmiştim. Videosunu bulunca onu da koyarım.

https://www.youtube.com/watch?v=qV_1EUapAsA

stormhan
16-10-2015, 13:28
Hacettepe'nin aracı fotoğraflardan anladığım kadarıyla boru şasi üzerinde yükselmiş... Bu tip araçların şasi ve kaporta aksamını yapmak sanayii ortamında bile en fazla 3-4 ay sürer. Bu araçlarda en önemli ayrıntı elektriğin en az yer kaplayarak en fazla nasıl depolanacağı. İnşallah bu konuda Hacettepe başarılı olur.
Bu arada İstanbul Teknik Üniversitesi Mekatronik bölümünde Peugeot minibüs platformu üzerine elektrikli araç geliştirilmişti. Hala bu araç üzerinde çalışmalarının olduğunu sanıyorum.. Bu aracı kullanarak test etme imkanına sahip olmuştum. 7-8 sene önce yaptığım bu haberi tekrar izleyince epey kilo aldığımın farkına vardım :)
Tesla'yıda test etmiştim. Videosunu bulunca onu da koyarım.

https://www.youtube.com/watch?v=qV_1EUapAsA
Paylaşım için teşekkürler, tesla incelemenizi görmek isterim.

ssgti
16-10-2015, 14:39
Tesla TGRT haber arşivinde. Yasin bir el atsa bulur :)

tetiksoner
16-10-2015, 15:59
Valla helal olsun diyorum..bu haberi gördükten sonra gurur duydum...çok önemli bir adım atıldı bu konuda çünkü..

Saab 9.3 artık tüm hakları ile bizim olduğuna göre bakanda yalan söylememiş oldu türk malı olduğuna göre artık değilmi.
çoğu kişi her zaman ki gibi karalama propagandasına başladı..yok türklerin yapacağından ne olur falan filen.
bence karalamadan çok sahip çıkmalıyız...sıfırdan araba üretme kolay bişey değil...zaman,maddiyat vs. uzun bir süreç...kısa yoldan direk bu adımı atmak ve ilerde kendine özgü çizgiler yaratmak en akıllıca seçim bencede.

Chevrolet mesela Daewoo yu alıpta ülkemizde Chevrole diye satmadı mı ? Onca insanda aldı ve alıyor da.

Gelly, Chery, Tata ,Tofaş bu araçları alıp ta biniyorsak bu markalara sahip çıkıyorsak bu yapılacak arabaya laf söylenmesi çok abesttir yani.

Benim düşüncelerim bunlardır.....zevk ve renk meselesi sonuçta...

Ömer Gedik
16-10-2015, 16:20
Valla helal olsun diyorum..bu haberi gördükten sonra gurur duydum...çok önemli bir adım atıldı bu konuda çünkü..

Saab 9.3 artık tüm hakları ile bizim olduğuna göre bakanda yalan söylememiş oldu türk malı olduğuna göre artık değilmi.
çoğu kişi her zaman ki gibi karalama propagandasına başladı..yok türklerin yapacağından ne olur falan filen.
bence karalamadan çok sahip çıkmalıyız...sıfırdan araba üretme kolay bişey değil...zaman,maddiyat vs. uzun bir süreç...kısa yoldan direk bu adımı atmak ve ilerde kendine özgü çizgiler yaratmak en akıllıca seçim bencede.

Chevrolet mesela Daewoo yu alıpta ülkemizde Chevrole diye satmadı mı ? Onca insanda aldı ve alıyor da.

Gelly, Chery, Tata ,Tofaş bu araçları alıp ta biniyorsak bu markalara sahip çıkıyorsak bu yapılacak arabaya laf söylenmesi çok abesttir yani.

Benim düşüncelerim bunlardır.....zevk ve renk meselesi sonuçta...

Burada kimse karalama propagandası yapmıyor. Herkesin iyi bir türk otomobili olsun mantığında olduğunu düşünüyorum. Benim hayatta en çok görmek istediğim şeylerden biridir Yerli otomobil.

Burada problem yerli otomobil yaptık denilerek ortaya çıkılması iş anlaşılınca da biz hakları satın aldık denmesi.

Elbette ki sıfırdan bir iş yapılması çok makul değil hatta ben hazır motor alınabilir görüşündeyim. Bakan en başta çıkıpta biz bu platformun haklarını satın aldık dese kimsenin kötü düşünceler taşıyacağını da düşünmem.

ETZ
16-10-2015, 19:46

Söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. Gönül ister ki sıfırdan bir otomobil üretelim (oda var ayrıca) ancak bizim en paramız ne de zamanımız yok. Bir an önce otomobil üretip en azından kendi insanımızın bineceği (ihraç etmesek de olur zaten kalitesini duyan beğenen ülkeler alacaktır bir zaman sonra) otomobiller yapmalıyız. Bu konuda çok gerideyiz.
Hem unutmamalıyız ki, bu ilk deneme olacaktır, sonra mutlaka başka bir otomobile benzemeyen modelleri de yapacaklardır.

ETZ
16-10-2015, 19:56
TÜRKİYE;
Dünya otomotiv sanayisinin en büyük ve en kaliteli fason üreticisidir neden mi? Dünyadaki bütün otomobillerin oem supaplarını supsan üretir, dünyadaki bütün otomobillerin pistonlarını nüral üretir, nüral yakın geçmişimizde goetze markasının büyük bir kısmını satın alarak kendisini geliştirmiş, metalurji teknolojisini çok üst seviyeye çıkartmıştır. CMS Jant, BMW'ye oem jant üretmektedir. Bu nedenle çok az yeni model üretmektedir, yeni fabrikası hala inşaat halindedir. Cevher Jant, Porsche, VW ve Audi'nin hemen hemen tüm jantlarının oem üreticisidir.
Bunun gibi bir sürü örnek sayılabilir. Anlaşılan o ki, mühendislikte ilerlemiş bir ülkeyiz yapabiliriz. Ama önce bir prototiple yola çıkmalı üzerine koymalıyız. Bu en ucuz yöntem. Ekonomik olmalıyız çünkü paramız yok.

kırmızı35
16-10-2015, 21:08
Yanlız hevesimizi kırmak istemem ama kanımca saab markasını satın almadık saab 9-3 platformunu satın aldık gibime geliyor açıklamalarda ince mesajlar gizli sanki neyse..

Gm daewoo yu aldı bastı üstüne chevrolet markasını opelin satışlarını kesti diye çekti Avrupa piyasasından
Volvoyu beğenmediğimiz Çinli gely satın aldı xc90 ortada duruyor adamlar çalışmaya devam ediyor..
Range roverin sahibi beğenmediğimiz hintli tata dır
jeep chrysler yamaha fiat bünyesindedir
Yani adamlar eskisi gibi çalışmaya devam ediyor bu prototipi biz ürettik 9ayda %100 yerli demek başka biz saab 9-3 platformunu satın aldık geliştiricez demek başka yoksa her Türk vatandaşı ister böyle bir prototibe sahip markayı satın almış olmayı ama... neysehttp://images.tapatalk-cdn.com/15/10/16/dd0e310e3b7a49ab99a2b0d0d38d716e.jpg

mimit
16-10-2015, 22:26
Şimdi olaya bir çok farklı açıdan bakmak lazım, ortada tamamen bir yanlış sunum var, bir bakan çıkıp ta tamamen yerli yüzde yüz yerli derse ben ona göre bir proje beklerim karşımda, bu açıklamaları yapanların danışmanları nasıl insanlar anlayamıyorum, yerli otomobil yapmak konusunda bence çok fazla eksiğimiz yok, çok iyi mühendislerimiz tasarımcılarımız var, bunlar bir kenara ülkemizde dünya çapında ün yapmış markalara yedek parça,aksesuar vs parçalar üretiliyor, fabrikalar bu topraklarda, yetkin ara elemanlarımız var,sayıları yeterlimi tartışılır(ankara da alüminyum kaynağı yapabilen çok az usta var mesela), yöneticiler kim olursa olsun,insanları kandırmadan,kandırmaya çalışmadan şeffaf bir şekilde bu tarz projeleri insanların önüne sunarsa daha az tepki daha çok destek bulacaklarını düşünüyorum.

Bir diğer aklıma takılan konu ise kalite seviyesi, gelly volvoyu satın aldı ama firma 2020 hedefinden yani volvo araçlarının karıştığı kazalarda ki ölüm oranını sıfırlamak hedefinde şaşmadı,kalite aynı kalite fiyat aynı fiyat, saab gibi bir çok otomobil severin imrenerek baktığı bir marka adı altında nasıl bir üretim olacak, araçta ki teknolojilerin ne kadar bir kısmı yerli üretim olabilecek ve iç pazarda ki satış beklentilerini karşılaması için fiyatlandırılması nasıl olacak bunları da daha projenin en başında belirlemek lazım, burda üretim dışarı satılacaksa,bir çok kaliteli seçme tarım ürünü gibi ne anladım ben o işten,ülkede ki üretim sadece hazineye değil vatandaşa da fayda sağlamalı ve ne yazıkki böyle talihsiz açıklamaları,sunumları yapan kişilerin,sürekli bizi yanlış anladınız biz şunu demek istedik türündeki konuşmaları yapanların bir çok şeyi atladığını düşünüyorum,seçimlerin yaklaşması da ayrı bir soru işareti, bu ülkede her seçim dönemi bir şey bulunur üretilir bu kimi zaman petrol oluyor,kimi zaman doğal gaz.

https://www.youtube.com/watch?v=Ae7OagpJeoA

Cem B
16-10-2015, 23:41
Bu arada aklıma geldi :) Biz hem iş gücü hemde hammadde olarak ucuz bir ülke değiliz ki. Ortalama bir araç bile üretseler kdv dahil fiyatları 50-60 bin liraları bulacak.E haliyle buna da ÖTV ödeyecegiz. olacak fiyat 100 bin.Yine söylüyorum.Biz popülarite hastası bir millet olduk.Tüketim insanlarıyız.Tüketim milletiyiz.Yerli otomobilde ÖTV %20 demezsen bunu satamazsın.Ya satacak 30 bine bir otomobil yaparsın airbag bile koymazlar o zaman. Yada bahsettiğim vergi durumları.Cadillac BLS nin birebir aynısını üretseler Sıfır kilometre fiyatı 60 bin e mi satacaklar? işte o zaman satar. Bizim derdimiz sanırım öncelikle bu olmalı.

Yasin CCK
17-10-2015, 09:29
Öncelikle seviyeli bir şekilde fikirlerinizi beyan ettiğiniz için hepinize teşekkür ederim. Malum biraz hassas bir konu ama forumpeugeot kalite farkı ;)

Genel olarak eleştirilen noktada hemfikiriz. Ortaya nasıl bir sonuç çıkacak, süreç nasıl ilerleyecek bekleyip göreceğiz...

Bu arada dün facebook'ta bir mühendis abimizin %100 YERLİ emeği ile oluşturduğu elektirkli bis'in fotoğraflı aşamalarına denk geldim. Çok keyif aldım, size de öneririm.

https://www.facebook.com/morhon3/media_set?set=a.10152904545378692.1073741833.58916 8691&type=3

Video: Electric 126 Bis Road Test

https://www.youtube.com/watch?v=4W8xxiE2gsY&list=UUYqeymECD2HvVTOGJruhr2Q

Video : e-Bis ilk 2500 km.

https://vimeo.com/142315379

stormhan
19-10-2015, 09:13
Bu arada aklıma geldi :) Biz hem iş gücü hemde hammadde olarak ucuz bir ülke değiliz ki. Ortalama bir araç bile üretseler kdv dahil fiyatları 50-60 bin liraları bulacak.E haliyle buna da ÖTV ödeyecegiz. olacak fiyat 100 bin.Yine söylüyorum.Biz popülarite hastası bir millet olduk.Tüketim insanlarıyız.Tüketim milletiyiz.Yerli otomobilde ÖTV %20 demezsen bunu satamazsın.Ya satacak 30 bine bir otomobil yaparsın airbag bile koymazlar o zaman. Yada bahsettiğim vergi durumları.Cadillac BLS nin birebir aynısını üretseler Sıfır kilometre fiyatı 60 bin e mi satacaklar? işte o zaman satar. Bizim derdimiz sanırım öncelikle bu olmalı.
:havali:arkadas

musti_x
28-10-2015, 20:47
Saab 9-3 çok güzel bir kasa

ayı_boğan
25-12-2019, 20:40
Tanıtıma son 2 gün!

Türkiye'nin otomobili projesinde sona geliniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile tanıtılacak yerli otomobil, Gebze Bilişim Vadisi'nde test sürüşüne çıkarılacak. Lansman öncesi heyecanı artırmayı amaçlayan TOGG, resmi Twitter hesabı üzerinden yeni bir paylaşım yaptı.

Bu kez aracın ızgarasını gösteren bir teaser paylaşan hesap: "#TürkiyeninOtomobili derken çok ciddiydik! İlhamı sensin…" ifadelerini kullanmış. Fotoğrafa dikkatli bakıldığında ızgara üzerinde lale sembolleri görülebiliyor. Bu paylaşımda #DoğumYeriİstanbul ibaresi de kullanılmış.

Bununla birlikte aracın son teaser'ını da yarın 14:30'da TOGG'un resmi Twitter hesabından görme fırsatımız olacak

https://imagizer.imageshack.com/img924/7004/4N13Wo.jpg

Ömer Gedik
25-12-2019, 20:59
Merakla bekliyoruz bakalım. Umarım başarılı bir tasarımla çıkar :iyi

ayı_boğan
26-12-2019, 16:36
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun resmi Twitter sayfasından paylaşılan yeni gönderide aracın kabini gösteriliyor.

Paylaşılan kabin fotoğrafı içerisinde pek çok detay dikkat çekiyor. Öncelikle aracın geniş bir dijital gösterge paneline sahip olacağını söylemek mümkün. Ön konsolun aşağısında bulunan ve klima kontrollerinin göründüğü bilgi eğlence sistemi, start/stop düğmesine de ev sahipliği yapıyor. Kapı kolunun üzerinde bulunan lale şeklindeki tuşlar da ince detaylar arasında.

Tam 14:53'te paylaşılan görselin üzerinde "#GönülleriFethedecek" ifadeleri de kullanılmış. TOGG'un Tweet'i içerisinde 19:23'te bir paylaşım daha yapılacağı belirtilmiş.

https://imagizer.imageshack.com/img924/9962/0Egxbe.jpg

Ömer Gedik
26-12-2019, 18:47
İç tasarım baya iddialı

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ayı_boğan
26-12-2019, 19:30
https://www.youtube.com/watch?v=68qnphwExo4

ayı_boğan
27-12-2019, 17:05
Türkiye’nin otomobili Gebze Bilişim Vadisi'nde tanıtıldı.

Türkiye’nin 60 yıllık hayali olan yerli otomobilde sona gelindi. Türkiye’nin otomobili, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla Gebze Bilişim Vadisi’nde düzenlenen bir etkinlikle tanıtıldı.

Etkinlikte konuşan TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, yerli otomobil ile ilgili ilk detayları paylaştı:

Buna göre TOGG, 2030 yılına kadar 5 model sunacak. İlk olarak C-SUV ardından bir C-Sedan modeli gelecek. Daha sonra C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri sunulacak.

Yerli otomobil 200 bg ve 400 bg olmak üzere iki alternatifle sunulacak. Arkadan itişli ve ya çift motor 4 çeker sistemi sunulacak. 500 kilometre menzil ve hızlı şarjla 30 dakikanın altında şarj imkanı sağlayacak. Yerli otomobilin 200 bg'lik versiyonu, 0-100 km/s hızlanmasını 7.6 saniyede tamamlarken, 400 bg'lik versiyon aynı hıza 4.8 saniyede ulaşacak. Akıllı bağlantı ile yazılımların internet üzerinden güncellenmesi standart olarak sunulacak. Araç, seviye 3 otonom özellikler barındıracak.

Yerli otomobil, segmentinin en uzun aks mesafesine, en geniş iç hacmine ve en yüksek performansına sahip olacak. 2,800 milimetre aks mesafesi ile gelecek otomobilin yüksekliği ise 1,080 milimetre olacak.

TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da önemli bilgiler verdi:

"Lisans almayacağız, lisans satacağız, montaj yapmayacağız montaj yaptıracağız. Başkasının patenti için çalışmayacağız. Kendi patentimiz için başka mühendisleri çalıştıracağız." diyen Hisarcıklıoğlu, yerli otomobil için toplam 22 milyar TL yatırım yapılacağını kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, yerli otomobilin 4,300'ü doğrudan olmak üzere yan sanayi ile birlikte 20 bin kişiye istihdam sağlayacağını söyledi. 2021 yılında üretim fabrikasının kurulumunun tamamlanacağı ve 2022'de ilk aracın banttan ineceği kaydedildi.

Yerli otomobilin tanıtımında son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuştu:

Cumhurbaşkanı, fabrikanın Bursa Gemlik'te Türki Silahlı Kuvvetleri'ne ait 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekarelik bölümü üzerine kurulacağını söyledi.

"Avrupa gibi yakın pazarlardan başlayarak tüm dünyada bu otomobili yollarda gördüğümüz gün hedefimize ulaşmış olacağız."

"2022 yılında tüm Türkiye'de şarj altyapımız hazır olacak."

Yerli otomobil ilk olarak ön satışla sunulacak. Recep Tayyip Erdoğan, ilk ön siparişi kendisinin vereceğini kaydetti.

https://imagizer.imageshack.com/img921/6821/O6DQ6B.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img922/9232/dLq2TD.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img922/8450/xzOT7k.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img924/3170/N2eARK.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img922/1935/oK2oql.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img924/7974/iHs89q.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img924/9903/Ue0ygP.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img923/8282/HIWgr0.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img922/1341/Db6sjw.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img923/2916/K2Z33P.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img923/9600/NfMH9C.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img924/4454/A7CS63.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img923/5056/HVmm02.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img923/1756/QwCcyo.jpg

Ömer Gedik
27-12-2019, 21:03
Gururlandım ve çok mutlu oldum. Hem tasarımı hem detayları çok güzel. Arada Türk motifleri görmek harika. Aklıma Devrim Otomobilindeki Türkçe gösterge tablosu geldi.

Ön siparişe açılsaydı Tesla gibi ve fabrika bütçesine destek olabilirdi.

rocker307
29-12-2019, 17:31
Beni de çok heyecanlandırdı bu gelişme. İnşallah devamı gelir. Bolca etkileşim aldı sosyal medyada da.. Jandarma, polis, taksi giydirmeleri yapılıp paylaşıldı.

Tanıtımdan 2 tane video dikkatimi çekti benim de paylaşayım..

https://youtu.be/fw8xg5Ax7YY

https://youtu.be/FP4JX9J7sQU

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ayı_boğan
31-12-2019, 17:16
Yerli Otomobilin Marka İsmi 2020'de Belirlenecek

TOGG CEO'su Karakaş, yerli otomobilin marka isminin 2020 sonlarına doğru belirleneceği söyledi. Karakaş, Sedan'ın ise 2022 sonuna doğru piyasaya çıkacağını belirtti.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş, CNN'de Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında açıklamalarda bulundu.

Yerli otomobillerin tasarımı hakkında konuşan Karakaş, "Hedef kitlenin beklentilerini oldukça profesyonel şekilde uyguladık. Hedef kitlemiz yalın ve prestijli otomobil görmek ister. Tasarımcılar bütününe bakmak zorunda. Tasarım yaparken, ölçülerin bütünlüğü oranı birbirini tamamlamalı. Bizim otomobilimiz elektrikli olması sebebiyle aks mesafesi olmalı. Ortada bir tünel engelimiz yok. İçi düz ve geniş. Aks aralığı geniş olunca, otomobil daha uzun görünecek. Biz batı ve doğuyu birleştiriyoruz. Kendi özümüzü tanımlarken bizim farkımız ne dediğimizde içinde bulunduğumuz topraklar ortak bir sinerji yaratmış ve bizim açımızdan çok büyük bir başarı oluşturuyor" dedi.

racın keskin ancak 'saldırgan olmayan' hatlara sahip olduğunu belirten Karakaş, "Yandan baktığımızda güçlü bir duruş ister hedef kitlemiz. Dimdik duran bir otomobil görünüyor. Türk baharatı olarak simgelediğimiz bir yer var. Ön kısma baktığımızda laledir. Lalenin ellerini açmış halidir" diye konuştu.

'İlk olarak SUV piyasada olacak'
Karakaş, 'Elektrikli otomobillerin farkı nedir?' sorusuna şöyle yanıt verdi: "Hava girişine ihtiyacımız yok. Bu bir tasarım amaçlı kullanılıyor. Çok fazla fütüristik yapmayan bir seçim bu. Benzin ve dizelde bir şekilde soğutmamız gerekiyor. Kırmızı aracın önü daha farklı tasarlanmış. Şu an belirlenmedi. Önümüzdeki yılın ortasına doğru lansmanını düşünüyoruz. Değişen dönüştüren bir kimliğe sahip olması önemli. Tamamını temsil edilecek bir isim olmalı. 150 isim içinde seçeceğiz. Anlam olarak karşılıklarına bakacağız. Özellikle hedef olarak düşündüğümüz ülkeler için. Önümüzdeki senenin ortasında marka lansmanımızı yapmak istiyoruz. Önemli olan tüm kimliği yansıtmak."

Sedan'ın 2022 sonuna doğru piyasaya çıkacağını belirten Karakaş, "Aracımızı çıkarınca 18-24 ay içinde Sedanımızı sonrasında ise diğer araçlarımızı çıkaracağız. Kademeli bir şekilde versiyonlarımız satışa çıkacak. İlk olarak SUV piyasada olacak" ifadelerini kullandı.

Fiyat için ipucu veriyor'
'Fiyat vermek mümkün mü?' sorusunu ise "Fiyat vermek doğru değil, 2 sene sonrası için mümkün de değil. Böyle bir otomobil bugün piyasada kimden pazar payı alır diye bakıp, tanımlamalarımızı ona göre yaparız. Bu ipucu veriyor" yanıtını verdi.

Karakaş aracın iç tasarımına ilişkin ise şu ayrıntıları verdi: "Her şeyden önce uçtan uca ekran alanı var. Önünüzde, ortada ve yan tarafında, yolcu tarafında da bir ekran yer alıyor. Ortada kumanda merkezi olarak kullanacağınız bir ekran var. Biz bu 3 bölmeyi planlıyoruz. Ve Avrupa'da ilk olacak."

ayı_boğan
31-12-2019, 17:19
Otomotiv Sektörünün Dinamosu Olacak

KPMG Türkiye Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli, Türkiye'nin yerli otomobil projesini gerçekleştirerek yeni bir yola çıktığını söyledi.

Teknolojinin bir yandan otomotiv sektörünü dönüştüreceğini bir yandan da akıllı şehirler yolculuğunun başlayacağını belirten Ölekli, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye’nin yerli otomobil projesi, otomotiv sanayi için somut bir örnek olarak tarihte yerini alıyor. Böyle bir ana şahit olmaktan dolayı oldukça gururluyuz. Proje, tedarik sanayicilerinin yurt dışında referans gösterilen iş kalitelerini iç pazara taşıyabilecekleri yeni bir alan ve yeni bir gelir kanalı olma potansiyeli taşıyor. Yerli otomobil projesine verilen önceliğin yanında AR-GE ve yatırım harcamalarına kamunun sağladığı destekler, global arenada sektörün yaşadığı tarihi dönüşüm, yerli otomobil ile iddiasını ortaya koyan Türkiye’nin bunun devamı olan teknolojik hamlelerle ilgili potansiyelini ortaya koyuyor.”

Ölekli, KPMG'nin Küresel Otomotiv Yöneticileri Araştırması'nı hatırlatarak, "Türkiye'deki sürücülerin yüzde 43'ü, gelecek 5 yıl içinde araç almaları halinde hibrit/elektrikli modelleri tercih edeceklerini söylüyor. Türkiye'deki otomotiv yöneticileri de 2019'un otomotiv trendleri arasında elektrikli araç hareketliliğinin ardından ikinci sırayı, bağlanabilirlik ve dijitalleşmenin alacağını öngörüyor. Araştırmanın sonuçlarında da belirtildiği gibi önümüzdeki 5 yılda pazarın ihtiyacını karşılamak anlamında elektrikli araç üretiminin kilit rol oynayacağını ve sektördeki trendlerin de bu yönde şekillendiğini görüyoruz. Aynı şekilde bu girişimin sonucunda üretilen yerli otomobil önümüzdeki 5 yıllık dönemde sektördeki şirketlerin büyümesine katkı sağlayacak en önemli faktörlerden biri olarak görülüyor.

Sektörde son yıllarda kaydedilen ilerleme ışığında son teknolojiler kullanılarak üretilecek olan yerli ve elektrikli otomobilin hem yurtiçinde hem yurtdışında yoğun talep göreceğine inancım tam. Açıklanan son teşvik paketinde belirtilen, hibrit/elektrikli otomobil üretimine yönelik yatırımlarda sağlanan kamu desteği sektörün dönüşümüne büyük bir hız katacak. Atılan bu önemli adım, yerli tedarik sanayiinin de içinde bulunduğu dijitalleşme sürecinde ve elektrikli araçları merkezine alan mobilite ekosisteminde, kendi yolculuklarına yön verecek ve önemli bir sıçrama sağlayacak” diye konuştu.

KPMG Hakkında
Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG, geçmişi 1867 yılına dayanan, üye firmalar ağı sistemiyle 147 ülkede 220 binin üzerinde çalışanıyla finansal hizmetler, tüketici ürünleri, otomotiv, endüstriyel sektörlerden, gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veriyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Ankara ve İzmir ofisleriyle, 1982 yılından beri 1700 çalışanıyla her sektörden 4000’in üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet verirken, rekabette ihtiyaç duydukları endüstriyel trendler hakkında değer yaratan çözümler sunuyor. Detaylı bilgi için www.kpmg.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

rocker307
31-12-2019, 21:48
Ben gene konuya bir video ile destek olmak istiyorum. Doğan Kabak ve Togg ceosu Mehmet Gürcan Karakaş daha yakından tanıtım yapmışlar.

https://youtu.be/fbLVCi5EtA4

ayı_boğan
02-01-2020, 18:19
Yerli otomobile ilk bayilik başvurusu yapıldı

27 Aralık 2019 Cuma günü Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde tanıtımı yapılan yerli otomobil için ilk bayilik başvurusu Asortie A.Ş’den geldi. 2022 sonunda piyasaya sürülmesi beklenen otomobil için binlerce kişi ön talep oluşturmayı bekliyor.

Teknik ve donanım özellikleriyle birçok ilki bünyesinde barındıran yerli otomobil yüzde 100 elektrikli yapısıyla büyük dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen tanıtım sonrasında kamu ve özel sektörden binlerce şirket ve vatandaş yerli otomobil için ön talepte bulunacağını açıkladı. Şehir içi trafik pilotu özelliği ile otonom sürüş kabiliyeti, sürücü destek sistemi, dünyada ilk kez kullanılacak “Holografik Asistan” ve 30 dakikadan kısa sürede şarj gibi birçok yeni teknolojik özelliği olan yerli otomobilin satışı için Asortie A.Ş, ilk bayilik başvurusunu gerçekleştirdi.

“Yerli otomobil için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor”
Bu yıl içerisinde adının belli olması ve 2020 sonunda da satışa çıkması beklenen yerli otomobil için Türkiye’de ilk bayilik başvurusunu yapan Asortie A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erat, “Yerli otomobil herkesi olduğu gibi bizi de oldukça heyecanlandırdı. Yıllardır beklediğimiz ve hayal ettiğimiz bu otomobillerin üretimi için nihayet çalışmalar başladı. Bu süreçte yerli otomobilin desteklenmesi için herkesin elini taşın altına koyması ve Türkiye’nin gururu olacağına inandığımız bu otomobillerin sahipsiz kalmaması gerekiyor. Asortie A.Ş. olarak yaptığımız başvuruyla, Türkiye’de ilk kez yerli otomobil için bayilik sürecini başlatmış olduk. İlerleyen dönemde de konuyla ilgili çalışmalarımız devam edecek” ifadelerini kullandı.

“Geleceğin ihtiyaçlarını karşılıyor”
Yerli otomobilin bir otomobilden daha fazlası olduğunu belirten Murat Erat, “Akıllı teknolojilerin yaygınlaşmasıyla son 10 yılda otomobiller taşıttan çok teknolojik cihazlara dönüştü. Bu noktada Türkiye’nin de yerli otomobil konusunda oldukça doğru bir tercih yaptığını düşünüyoruz. Benzinli ve dizel otomobil yerine tamamen geleceğin ihtiyaçlarına dönük elektrikli araçların üretilmesi, oluşturduğu katma değerle de ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından tüm hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait olan doğuştan elektrikli araçların geliştirilmesi ve içinde bulunduğumuz zamana uygun güncellenmesi, yerli otomobilin gücüne güç katacak” dedi.

pej308
03-01-2020, 16:01
Olursa güzel memleket için iyi olur

ayı_boğan
03-01-2020, 17:27
Türkiye'nin Otomobili' marka lansmanından sonra vatandaşla buluşacak

YRD İstanbul'un Yönetim Kurulu Başkanı Karadeniz, "Marka lansmanı daha sonraki bir aşama ve marka lansmanıyla birlikte bildiğim kadarıyla araçlar 7 bölgeyi dolaşacak ve vatandaşlarla buluşturulacak." dedi.

Türkiye'nin Otomobili'nin ön gösterim aracı tanıtımı ve Bilişim Vadisi'nin açılış töreni organizasyonunu gerçekleştiren YRD İstanbul'un Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Karadeniz, Türkiye'nin Otomobili'nin ön gösterim araçlarının henüz vatandaşlarla buluşması için erken olduğunu belirterek, "Marka lansmanı daha sonraki bir aşama ve marka lansmanıyla birlikte bildiğim kadarıyla araçlar 7 bölgeyi dolaşacak ve vatandaşlarla buluşturulacak." dedi.

Karadeniz, AA muhabirine Türkiye'nin Otomobili'nin tanıtım organizasyonu projesine ve bu süreçte yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık 40 yıldır reklamcılık sektöründe faaliyet gösterdiğini dile getiren Karadeniz, çok uzun yıllar dünyanın büyük markalarına çeşitli hizmet ve çözümler ürettiklerini söyledi.

Türkiye'nin Otomobili ön gösterim aracı tanıtımı projesine yaklaşık 1,5 ay önce Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın talimatıyla başladıklarını aktaran Karadeniz, "TOGG ekibiyle ben daha öncesinde tanışmıyordum. TOGG CEO'su Gürcan Bey ve ekibiyle tanışıp onların profesyonel yaklaşımlarını, heyecanlarını görünce aynı heyecanı biz de yaşamaya başladık. Gerçekten çok doğru ve başarılı bir ürün ortaya koymuşlardı. Ben şahsen kasım ayı başı gibi otomobilleri gördüm onların heyecanın nedenlerini çok net anladım ve bu heyecanı birebir yaşamaya ben de başladım." diye konuştu.

"17 bin metrekarelik bir alanı yeniden düzenleyerek etkinlik alanı oluşturduk"
Karadeniz, bu heyecanı bir şekilde otomobillerle ilgili çok ayrıntı vermeden kendi ekibine de hissettirdiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Sayın Bakan, projenin lansmanının Bilişim Vadisi'nde yapılmasını istiyordu. Çünkü TOGG'un yönetim merkezi binası orada. Ama burada maalesef böyle bir lansmanı yapabilecek fiziki olanaklar yeterli değildi, kapalı bir mekan yoktu. O nedenle daha önce şantiye alanı olarak kullanılan 17 bin metrekarelik bir alanı yeniden düzenleyerek, aşağı yukarı 11 bin 500 metrekarelik bir alanına asfalt dökerek, ulaşım olanaklarını planlayarak ve çadırlarla çözüm üreterek bir etkinlik alanı oluşturmaya başladık. Bu çalışma 636 kişilik bir ekiple bir buçuk aylık bir sürede ortaya çıktı. Bu süreçte TOGG ekibiyle tanıştıktan sonra bu etkinlikte birlikte çalıştığımız Capital Event ekibiyle de bir araya geldik. Biz teknik çözümler, mekan çözümleri, teknik prodüksiyon gibi işleri hallederken onlar da Kerem Oba ve Bülent Mursaloğlu, içerik çözümlerine yoğunlaştılar ve çok başarılı bir iş ortaya çıkardılar gerçekten."

"Bildiğim kadarıyla dünyada bugüne kadar kullanılan bir yöntem değil"
Kasım ayında otomobilleri görmesinden dolayı işe başlarken TOGG ile bir gizlilik anlaşması yaptıklarını aktaran Karadeniz, aracı görmüş olmasının heyecanlarını daha da artırdığını ve işe daha farklı bir açıdan bakmalarını sağladığını vurguladı.

Otomobilleri gördükten sonra işin ciddiyetini ve boyutunu biraz daha büyütmeye karar verdiklerini ve sahne tasarımlarını değiştirdiklerini anlatan Karadeniz, şöyle devam etti:

"Başardığımızı düşündüğümüz, otomobillerin alttan yukarı çıkarak davetlilere gösterildiği sahne, bildiğim kadarıyla dünyada bugüne kadar kullanılan bir yöntem değil. Otomobil lansmanlarında benim araştırmalarımda ve gözlemlerimde de hep karşıma çıkan şey; sunumun belli bir aşamasında ya bir perdenin arkasından otomobiller çıkar, ya otomobilin üzerindeki örtüler kalkar ya da en iyi çözüm olarak sahnenin sağından ve solundan otomobiller çıkar. Biz farklı bir şey yapmak istedik. 2 otomobilimizi birden sunumlar ve konuşmalar bitikten sonra sahnenin altından çıkarmak gibi çılgın bir yöntem denedik. Çılgın diyorum çünkü bunu kapalı bir ortamda teknik olanakları her şeyi yerinde olan bir yerde yapmak çok kolay ama açık alanda yapıyorsunuz, yağmur riski var, zemine belli bir eğim vermek zorundasınız, hidrolik sistemler kendi içinde dengede olmak zorunda yani milimetrik hataları bile affetmeyecek bir çözüm üretmeniz lazım ve planladığınız her şey o anda o otomobillerin oradan çıkmasına bağlı. Eğer olmasaydı sadece bizim için değil o anı bekleyen milyonlarca insan için hayal kırıklığı olurdu. Bunun olmaması için ne gerekiyorsa planladık."

Fikret Karadeniz, etkinliğe katılımın beklenenin üzerinde gerçekleştiğini söyledi.

İşe başlarken bin 557 kişilik bir oturma düzeni planladıklarını ancak son gece yeniden düzenlemeler yaptıklarını belirten Karadeniz, "Baktık bu 2 binlerin üzerine çıkacak ve elemek çok mümkün değil. 2 bin 100 kişilik bir oturma düzeni planladık ve salon tamamen doldu, bir kişilik bile yer yoktu. Ayrıca 500 civarında da basın mensubu takip etti. Biz bütün etkinliği Türkçe dahil 4 dilde yaptık. Hem içeride simultane yaptık hem de uyduya çıktık. Bütün dünyaya yayın yaptık." şeklinde konuştu.

"Herkesin otomobilleri yakından görmesi, temas etmesi, dokunması çok katkı sağlayacaktır"
Karadeniz, gösterim araçlarının Türkiye'de dolaştırılması ve vatandaşlara gösterilmesi yönündeki beklentilere ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Vatandaşların aracı görme isteğinin farkında olduklarını vurgulayan Karadeniz, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ben, TOGG CEO'muz Gürcan Karakaş ve Pazarlama Müdürü Çağ Günaçar'ın marka lansmanı sırasında böyle bir projelerinin olduğunu biliyorum. Gürcan Bey de Çağ Bey de sonraki dönemlerde bu tip planlamalar yapacaklarından bahsettiler. Ama bugün için erken. Çünkü önceki gün yaptığımız bir ön gösterimdi yani bir lansman bile değildi aslında. Marka lansmanı daha sonraki bir aşama ve marka lansmanıyla birlikte bildiğim kadarıyla araçlar 7 bölgeyi dolaşacak ve vatandaşlarla buluşturulacak. Türk insanı bunu hak ediyor. Yıllardır beklediğimiz bir şeydi bu. Herkesin belki yakından görmesi, temas etmesi, dokunması çok katkı sağlayacaktır. Pazarlama stratejisi olarak da çok katkı sağlayacaktır."

ayı_boğan
03-01-2020, 17:28
'Türkiye'nin Otomobili' yabancı firmalar arasında rekabeti artıracak

BTÜ Otomotiv Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Sökmen, "Türkiye'nin Otomobili"nin piyasaya çıkmasıyla yabancı araç firmalarının Türkiye'ye daha iyi araç getirmek için rekabete gireceğini söyledi.

Akademisyenliğinin yanı sıra daha önce pek çok yabancı otomobil firmasında otomotiv mühendisi olarak çalışan Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Otomotiv Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Kemal Furkan Sökmen, "Türkiye'nin Otomobili"nin piyasaya çıkmasıyla yabancı araç firmalarının Türkiye'ye daha iyi araç getirmek için rekabete gireceğini söyledi.

Sökmen, 27 Aralık 2019'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtılan Türkiye'nin Otomobili ile ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Bu otomobilin, sahip olduğu donanımla piyasadaki birçok aracı geride bırakacağını vurgulayan Sökmen, "Bugün birçok araç, tasarımıyla satış rakamlarının üstüne çıkıyor. Bizim araç da tasarımıyla 'satılır' diyebileceğimiz bir boyutta ama bir taraftan da şöyle bir durum var; bu araç sadece bir otomobil değil. Tabii burada çıtayı Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ekibi çok yukarıya koymuş. Bu bir teknoloji hamlesi olmuş." dedi.

Sökmen, Türkiye'nin Otomobili'nin, muadili olarak gösterebilecekleri Tesla'dan bazı avantajlarının olduğunu anlattı.

Söz konusu iki aracın tasarımını karşılaştıran Sökmen, şöyle devam etti:

"Bizim aracın bir defa menzili oldukça iyi; 300-500 kilometre. Hızlı şarj olanağı çok iyi. Bu demektir ki pilin soğutması ciddi anlamda verimli çalışıyor. Bu sistemler çalışmadıktan sonra bu menzilleri yakalayamazsınız. Aracın içinde ön bölümün tamamen hologrofik asistan olması ve bunun baz versiyonda müşteriye sunulacak olması çok büyük bir artı. Yine elektrikli araç platformunda bize özgü bir platform kurulmuş. Yani bu platformu kalkıp da başka bir otomobil şirketi kullanamayacak. Dış kapılardaki kulpların ortadan kaldırılması yıllardır otomotiv sektöründe konuşulur ama bakıyoruz bunu gerçekleştiren bizim yerli aracımız. Gayet başarılı bir mühendislik çalışması. Mühendislik bilimi açısından heyecan duydum. Aracın satışının tahmin edilenden fazla olacağını düşünüyorum."

"Dünyada bilinen birçok markanın araç tasarımını İtalyan firma yapıyor"
Dr. Öğr. Üyesi Sökmen, birçok yabancı firma tarafından Türkiye'nin "dizel araç çöplüğü" haline getirilmeye çalışıldığını savundu.

Türkiye'nin Otomobili lansmanının, yabancı şirketlere ülkeye daha kaliteli araçlar getirmeleri yönünde bir çağrı anlamı da taşıdığını kaydeden Sökmen, "Bazı modelleri Türkiye'de satmamalarının nedeni, bizi belli bir klasmanda görüyorlardı fakat yerli araç çıktıktan sonra bunu yapamayacaklar. Çünkü Türkiye; elektrikli, menzili uzun, bütün parçalarıyla kaliteyi yakalamış bir ürün ortaya koyuyor. Yabancı firmalar, bununla rekabet edebilmek için Türkiye'ye daha iyi araçlar getirmek zorunda." ifadelerini kullandı.

Sökmen, bugün dünyada bilinen birçok markanın araç tasarımlarının İtalya'da bir firma tarafından yapıldığını aktardı.

Üniversitelerde üretilen araçların stil çalışmaları için bile Türkiye'de firma bulunamadığını dile getiren Sökmen, şunları kaydetti:

"Stil çalışması noktasında yeni mühendisler yetişmesi gerekiyor. Şu durumda Alman, Japon, Fransız firmaları dahi ismi geçen İtalyan tasarım firmasıyla çalışıyor. Bu projenin tasarımında ismi geçen İtalyan firmasına yön veren kişi, gururumuz olan Murat Günak. Günak, Mercedes'i tasarlamış biri. Tasarım firmaları size anahtar teslim araba yapmıyor. Siz onlarla uzun süre çalışıyorsunuz. Piyasadan, vatandaştan aldığınız bilgileri bu firmalara veriyorsunuz, onlar sizin yönlendirmenizle ilerliyor. Mesela Japon firmaları stil konusunda kesinlikle kendileri çalışmazlar."

Bursa'ya "Amerika'nın Detroit'i" benzetmesi
Fabrikanın kurulması için Gemlik ilçesinin isabetli bir seçim olduğunu söyleyen Sökmen, Bursa'ya "Amerika'nın Detroit'i" benzetmesi yapıldığını hatırlattı.

Bursa'nın, İtalyan ve Fransız araç firmalarına ev sahipliği yaptığını ifade eden Sökmen, "Yan sanayi Bursa'da oldukça kuvvetli. Bugün Alman firmalarına, bildiğimiz elektrikli araç üreten firmalara kadar yan sanayi var. Bursa bu altyapıyı çok iyi kullanacaktır. BTÜ olarak elektromobil takımımız var. Bu takımda yetişen öğrencilerimiz, Türkiye'nin Otomobili fabrikasının hazır elemanları." değerlendirmesinde bulundu.

BTÜ Alternatif Enerjili Taşıtlar Topluluğu Başkanı ve Makine Mühendisliği 4'üncü sınıf öğrencisi Buğra Aydoğdu da elektrikli araç konusunda üç yıldır çabalarının olduğunu ve "Hacivat" isminde model ürettiklerini belirtti.

Her yıl topluluklarına onlarca öğrencinin katıldığı bilgisini veren Aydoğdu, "Şu an 160 öğrenci var. Bunlardan belli bir kısmı mezun oldu ve piyasada çalışıyor. Bursa'da okuyan bir üniversite öğrencisi olarak bizi çok gururlandırdı. Bizim için de geleceğin enerjisi bu elektrikli araçlar. Yerli araba fabrikasında çalışmak için de kendimizi hazır hissediyoruz ve çalışmaya talibiz." diye konuştu.

ayı_boğan
03-01-2020, 17:29
Türkiye'nin Otomobili' hem ekonomiye hem sağlığa dost

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin Otomobili"nin ülke ekonomisine katkılarının yanında, sera gazı emisyonları, hava kirliliği ve gürültüyü azaltma konularında da yardımcı olacağını ifade ederek, Türkiye'de trafiğe kayıtlı araçların yüzde 38'inin dizel yakıt tükettiğini ve bu yakıtın Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından asbest, arsenik ve hardal gazıyla aynı ölümcül kategoride değerlendirildiğini anlattı.

DSÖ verilerine göre, dünyada her 10 kişiden 9'unun hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaştığı yerlerde yaşadığını aktaran Erdöl, "Dış ortamda yaşanan hava kirliliği nedeniyle dünyada her yıl yaklaşık 3,5 milyon, ülkemizde de 29 bin kişi hayatını kaybediyor. Dış ortam kirleticilerinin en önemli nedenleri arasında dizel araçlar başı çekiyor." dedi.

Farklı ülkelerde de dizel ve benzinli araçların tamamen kaldırılması çalışmaları yürütüldüğünü kaydeden Erdöl, "Gelişmiş ülkelerde 2030'a kadar dizel araçlar kademeli olarak yasaklanacak. Dünyanın en büyük otomotiv üreticileri bu doğrultuda yatırım yapıyor. Bu yasak sadece dizel araçlarla sınırlı kalmayacak. 2050'ye kadar benzinli araçların da satışının yasaklanması planlanıyor. Yeni nesil otomobiller çevre dostu olarak kabul edilen LPG ve elektrikli olarak üretilecek. Bu bilgiler ışığında bakıldığında Türkiye'nin Otomobili ekonomik göstergelerin yanı sıra temiz hava, temiz çevre ve sağlık anlamına da geliyor." değerlendirmesini yaptı.

Milano'da dizel araçların trafiğe çıkmasının 25 Mart 2019'da alınan kararla yasaklandığını ve bu araçların kente girişine izin verilmediğini söyleyen Erdöl, dizel araçların saldığı egzoz dumanının bileşiminde temiz nefes almayı engelleyen zehirli partiküller bulunduğunu belirtti.

ayı_boğan
06-01-2020, 13:07
Türkiye’de yerli otomobil projesini destekleme oranı yüzde 97,6.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobille ilgili önemli detaylar verdi. AA Editör Masası’na konuk olan Mustafa Varank, Türkiye’nin otomobiliyle ilgili soruları yanıtladı.

Bakan Varank açıklamalarında, "Vatandaşlarımızın yüzde 95,4’ü bu araçları görmüş, Türkiye’nin otomobilinden haberdar olmuşlar. Projeyi destekleme oranı yüzde 97,6. Tasarımların beğenilmesini vatandaşlarımıza sormuşlar, oranı yüzde 98. Ve bu aracı satın almak isteyenlerin oranı da yüzde 89. Burada katılımcıların yüzde 50’sinin aracı var. Aracı olmayanların satın alma isteği yüzde 96,2" dedi.

Türkiye’nin otomobili konusunda, tasarımlarla uyumlu, tescil edilebilecek marka için çalışmalar sürdüğünü, bu sürecin sene içinde tamamlanacağını belirten Varank, şöyle devam etti:

“Ön para ödenerek ön sipariş uygulaması daha başlamadı. Bu, marka lansmanı sonrası şirketin uygulayacağı metot olacak. Bilişim Vadimizin lansmanından sonra çeşitli alanlarda 32 firmadan başvuru alındı. Burada akıllı mobilite teknolojileri geliştirmek istiyoruz. İlgili bakanlıklarla otomobilin şarj altyapısının kurulması için yol haritası hazırlıyoruz. Araç pazara çıktığında bu altyapı hazır olacak. İlgili bakanlıklarla otomobilin şarj altyapısının kurulması için yol haritası hazırlıyoruz. Araç pazara çıktığında bu altyapı hazır olacak. 100-150 prototip üretme aşamasındayız. Bunlarla testler yapılacak. 2022 başında fabrika seri üretime başlar.”

https://imagizer.imageshack.com/img922/3160/05od3k.jpg

rocker307
06-01-2020, 20:36
İnşallah bu sefer proje olarak kalmaz da üretime geçeriz