PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.6 HDI Motor Yakıt Tüketimi

HarunHoca
11-10-2015, 18:42
Mutlaka bu konu çok konuşulmuş ve binlerce yorum yapılmıştır. Ancak ben yeni bir konu açarak Istanbul şehir içinde pompa verilerine göre gerçek tüketim ortalamasını karşılaştırmak istiyorum.
Aracim 301. Bu markanın henüz yabancisiyim ancak bildiğim kadarıyla 1. 6 HDI Motor sadece 301 de değil diğer modellerde de kullanılıyor. Araçların yürür ve sanzimanlarin da benzer olduğu düşünülürse tüketim konusunda fikir verebilir. Hdi motorlar bildiğim kadarıyla az yakması ile biliniyor ve bütçeme göre en uygun seçenek olan 301 i tercih ettim. Aracim 2013 model ve 58 binde. Yakıt konusunda böyle meraklı olmamın nedeni, aracımın normal değerlerde tüketim ile seyrediyor mu yoksa bir sorun mu var? Cevap verecek arkadaşların gerçek pompa değerlerini yazmasını rica ediyorum ki bana fikir versin. Benim aracim 7,1 litre yaktı son olarak. Hız ortalaması 17 km/h. Katkı sağlayacak olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

tebukan
11-10-2015, 19:07
Hocam bende ortalama 18 km var. Yakıt tüketimi 6.5 litre şu an. Uzun yol tüketimi 4.1 litre olmuştu. Sizin bakımdan sonra 6.5 seviyelerine inecektir.

EuroAsia
11-10-2015, 19:26
Harun hocam merhabalar,

Bende 1.6HDI 301 sahibiyim. Detaylara girmeden bir kaç örnekle sizleri bilgilendirmek,yardımcı olmak isterim.

Bursa'da ikamet etmekteyim kısmen yaşadığım bölgelerde pek dur-kalk trafiği olmuyor lakin biraz engebeli yerler.Soğuk havalarda şehir içi yakıt tüketimim 4.9LT ile 5.4LT arasında gezinmekte.Yazın klima ile kullanımımda ise 5.5-6.2LT arasında gezinmekte. 2.500/d civarı vites değiştirmekteyim ne çok sakin kullanıyorum ne de çok aracı sıkarak.
Uzun yola çıktığımda ise 99/km hıza koyarak gittiğimde klimasız 3.5-3.6LT litre civarı yakmaktayken klimayı açtığımda aynı randımanda 3.9-4.1LT arasında gezinmekte.
Sabit hıza koymaz +110/150km aralarında gezinerek sürdüğümde ise klimasız 5 litre üzeri klimalı 6 litre civarı yakmakta.

Gel gelelim bunlar benim Bursa içi ve uzun yol tüketimlerim.Bursa trafiği ile İstanbul trafiği arasında uçurum diyebileceğim bir fark mevcut.
İstanbulda amcam yaşamakta.Ispartakule tarafında.Onlara gittiğimde genellikle aracımı Bahçeşehir/Beylikdüzü ve Ispartakule arasında sürmekteyim.Yakıt tasarrufu İstanbulda yapmak imkansız ötesi sabit devirde sabit bir hızda gidilmiyor yüksek devirlerde seri kullanım yapmak gerekiyor. Bursa içi yukarıda vermiş olduğum değerlerde gezerken İstanbula geçtiğimde tüketimim 6.5LT civarına ve biraz daha üzerine çıkmaya başlıyor.

Uzun lafın kısası aracınız fazla yakmamakta;İstanbul şartkarına göre. Bakımdan sonra biraz daha dikkatli kullanmaya özen gösterebilirseniz yarım litre ila 1 litre civarında daha indirebileceğinizi düşünmekteyim.Olurda 8 litre ve üzeri bir değer almaya başlarsanız,sıkıntı olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz.

HarunHoca
11-10-2015, 19:33
Harun hocam merhabalar,

Bende 1.6HDI 301 sahibiyim. Detaylara girmeden bir kaç örnekle sizleri bilgilendirmek,yardımcı olmak isterim.

Bursa'da ikamet etmekteyim kısmen yaşadığım bölgelerde pek dur-kalk trafiği olmuyor lakin biraz engebeli yerler.Soğuk havalarda şehir içi yakıt tüketimim 4.9LT ile 5.4LT arasında gezinmekte.Yazın klima ile kullanımımda ise 5.5-6.2LT arasında gezinmekte. 2.500/d civarı vites değiştirmekteyim ne çok sakin kullanıyorum ne de çok aracı sıkarak.
Uzun yola çıktığımda ise 99/km hıza koyarak gittiğimde klimasız 3.5-3.6LT litre civarı yakmaktayken klimayı açtığımda aynı randımanda 3.9-4.1LT arasında gezinmekte.
Sabit hıza koymaz +110/150km aralarında gezinerek sürdüğümde ise klimasız 5 litre üzeri klimalı 6 litre civarı yakmakta.

Gel gelelim bunlar benim Bursa içi ve uzun yol tüketimlerim.Bursa trafiği ile İstanbul trafiği arasında uçurum diyebileceğim bir fark mevcut.
İstanbulda amcam yaşamakta.Ispartakule tarafında.Onlara gittiğimde genellikle aracımı Bahçeşehir/Beylikdüzü ve Ispartakule arasında sürmekteyim.Yakıt tasarrufu İstanbulda yapmak imkansız ötesi sabit devirde sabit bir hızda gidilmiyor yüksek devirlerde seri kullanım yapmak gerekiyor. Bursa içi yukarıda vermiş olduğum değerlerde gezerken İstanbula geçtiğimde tüketimim 6.5LT civarına ve biraz daha üzerine çıkmaya başlıyor.

Uzun lafın kısası aracınız fazla yakmamakta;İstanbul şartkarına göre. Bakımdan sonra biraz daha dikkatli kullanmaya özen gösterebilirseniz yarım litre ila 1 litre civarında daha indirebileceğinizi düşünmekteyim.Olurda 8 litre ve üzeri bir değer almaya başlarsanız,sıkıntı olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz.
Bu kadar detayli ve fikir veren cevabınız için teşekkür ederim. Endişem bakıma(60. 000) kadar bekleyelim mi yoksa işi öne mi almalıyım? Tekrar teşekkür ederim.

HarunHoca
11-10-2015, 19:35
Hocam bende ortalama 18 km var. Yakıt tüketimi 6.5 litre şu an. Uzun yol tüketimi 4.1 litre olmuştu. Sizin bakımdan sonra 6.5 seviyelerine inecektir.
Pompa verisi ile bilgisayar verisi ne kadar tutarlı tam anlayamadım. Sizin 6, 5 litre ortalama veriniz pompa değerleri mi? Benim 7, 1 lt. Pompa verisi yani gerçek değerler. Cevabınız için teşekkür ederim.

tebukan
11-10-2015, 20:03
Pompa verisi ile bilgisayar verisi ne kadar tutarlı tam anlayamadım. Sizin 6, 5 litre ortalama veriniz pompa değerleri mi? Benim 7, 1 lt. Pompa verisi yani gerçek değerler. Cevabınız için teşekkür ederim.
Bilgisayar verisi bu. Birçoğumuz bu verileri kullanırız. EuroAsia nickli arkadaşta aynı verileri kullanıyor. Kışın 18 km ortalama hızla 6.2 litre, yazın klima ile 6.5 litre. Uzun yolda klima kullanımı ve ortalama 100 km hızla 4.1 litre, klimasız 4 litrenin altında bir değer olur. Hız artar, yakıt artar. Sizin aracın debriyaj sorunu ve bakımlarının eksik olması bir miktar yakıta ek yük getirecektir. Bakım yaptırmanızdaki amaç yakıttan ziyade diğer motor elemanlarınıve şanzımanı etkileyecek kötü durumlarla karşı karşıya kalmanızı engellemek için olacaktır. Kusura bakma hocam ama 60. 000 civarlarında hala yakıt filtresi değiştirilmiyorsa ve baskı balata bitmiş halde her an yolda kalma tehlikesi varken araç kullanılıyorsa bu işte bir problem var demektir. Hiç bir şey de olmayabilir, ama kötü durumlarda olabilir. Bizden uyarması, gerisi size kalmış.

EuroAsia
11-10-2015, 20:27
Vaktiniz varsa ben beklemeyin derim bakım için. Şimdiden sokun bakıma kafanız rahat etsin. 60/75 diye gitmezsiniz 57/72 diye gidersiniz ne olacak. Hatta şimdi 57'de sonrakini 70'de gitsenizde olur.Araca zararı olmaz aksine yararı olur.
Vermiş olduğum değerler Tebukan ağabeyimin söylemiş olduğu gibi bilgisayar verisi.Pompa verisi ile arasında 0.2-0.3lt fark olsun taş çatlasa..

HarunHoca
11-10-2015, 20:50
Anladığım kadarıyla yakıt tuketimim çok da fazla değil. Ancak dediğiniz gibi bir an önce bakımları yaptırıp eksikleri gidermek lazım.

lazianke
15-09-2016, 08:55
Bu yaz rize-izmir seyahatinde gezerek ve güzergah dışı yerlere de uğrayarak 2700 km de 440 TL lik mazot yaktık.

converse10
15-09-2016, 10:53
Son iki ayda 10 bin km yol yaptım euro 4 motora sahip aracımın 5 binde bir sadece hava filitresini değiştirdim. Ben fabrika verilerinin doğruluğuna inanmıyorum. Bu konuyla ilgili çok fazla paylaşım var ve hepsi çok farkıl değerler örneğin euro 4 için 3.2 lt yaktı diyen var blue hdi motor için 4.5lt yaktı diyen var.Ben 10 bin km boyunca yol bilgisayarını hiç sıfirlamadım.5lt değer verdi.Buda çeşitli yakıt değerlerim tahminen aracın doluluk ve rakım farkında dahildir.Rakım yüksekliği 0 ile 2150 metre arasıdır.
http://i1061.photobucket.com/albums/t464/converse994/Mobile%20Uploads/20160911_145818_zpsqhlsj0py.jpg (http://s1061.photobucket.com/user/converse994/media/Mobile%20Uploads/20160911_145818_zpsqhlsj0py.jpg.html)
http://i1061.photobucket.com/albums/t464/converse994/Mobile%20Uploads/20160825_220109_zpsyxb4mzk9.jpg (http://s1061.photobucket.com/user/converse994/media/Mobile%20Uploads/20160825_220109_zpsyxb4mzk9.jpg.html)
http://i1061.photobucket.com/albums/t464/converse994/Mobile%20Uploads/20160719_213806_zpsobbyk80b.jpg (http://s1061.photobucket.com/user/converse994/media/Mobile%20Uploads/20160719_213806_zpsobbyk80b.jpg.html)

lazianke
15-09-2016, 12:21
Aracımı aldıktan sonra iki ayda 7000 km yol yaptım. Ama birkaç gün öncesine kadar verileri hiç sıfırlamamıştım. Sıfırlama öncesi
Ortalama hız 46-50 km/
yakıt tüketimi once 5.1 sonra 5.0 lt idi.
Tahminen 4000-4500 km.si uzun yolda yapılmıştır.