PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Taşıt Kredisiyle Araç Satmak Hakkında

AhmetS
21-09-2015, 19:48
Arkadaşlar merhaba

Yarın sabah aracımı satıyorum.Almak isteyen arkadaş taşıt kredisi kullanıcağını söyledi.Sanırım taşıt kredisiyle araç satmak için önce aracı adamın üstüne verip daha sonra gidip bankadan parayı çekiyomuşuz.Tabi önce banka sanırım bana bir kağıt veriyormuş bunla ilgili.Daha önce krediyle ne bişey sattım ne bişey aldım hiç bi bilgim yok doğal olarak.Dikkat etmem gereken şeyler nelerdir yardımcı olursanız çok sevinirim

iyi günler

Özgür D.
21-09-2015, 19:54
Merhaba. Bir bankaci olarak sorunuzu yanitlayayim; arac kredi ile alinacaksa alici oncelikle sizden aracinizin ruhsat fotokopisini alip krediyi onaylatmalidir. Sonrasinda birlikte bankaya giderek bankanin odeyecegi tutari net olarak ogrenip alicinin butun kredi sozlesmelerini imzaladigindan ve saticiya odeme talimatinin hazirlandigindan emin olun. Noterde satis sonrasinda kredi disindaki tutari teslim alip bankaya noter satis belgesini teslim ettiginizde kredi tutari size ödenecektir. Bu islemler sirasinda yine de guvenlik amacli alicinin yanindan ayrilmamaya ozen gosterin :) şimdiden hayirli olsun.

AhmetS
21-09-2015, 20:21
Merhaba. Bir bankaci olarak sorunuzu yanitlayayim; arac kredi ile alinacaksa alici oncelikle sizden aracinizin ruhsat fotokopisini alip krediyi onaylatmalidir. Sonrasinda birlikte bankaya giderek bankanin odeyecegi tutari net olarak ogrenip alicinin butun kredi sozlesmelerini imzaladigindan ve saticiya odeme talimatinin hazirlandigindan emin olun. Noterde satis sonrasinda kredi disindaki tutari teslim alip bankaya noter satis belgesini teslim ettiginizde kredi tutari size ödenecektir. Bu islemler sirasinda yine de guvenlik amacli alicinin yanindan ayrilmamaya ozen gosterin :) şimdiden hayirli olsun.

Teşekkür ederim fakat galiba aracın kaskosu sigortasımı ne olmadan banka ödeme yapmıyomuş o konudada bilgi verirmisiniz

Özgür D.
21-09-2015, 20:26
Evet dogru. Sigorta konusuna deginmeyi atlamisim kusura bakmayin. Arac yeni sahibine gectikten sonra alici adina ve daini murtein banka olacak sekilde duzenlenen kasko policesinden sonra banka odeme yapacak. Bankaci kaskoyu bankasindan yaptirmak ister, alıcı da disardan tanidigi sigortacidan ister. Bankadan yapilmasi tabiki sureyi kisaltir ama aliciya da hak vermek lazim. Herseyin oldugu gibi kaskonunda ucuzu var pahaliso var sonucta.

AhmetS
21-09-2015, 20:30
Evet dogru. Sigorta konusuna deginmeyi atlamisim kusura bakmayin. Arac yeni sahibine gectikten sonra alici adina ve daini murtein banka olacak sekilde duzenlenen kasko policesinden sonra banka odeme yapacak. Bankaci kaskoyu bankasindan yaptirmak ister, alıcı da disardan tanidigi sigortacidan ister. Bankadan yapilmasi tabiki sureyi kisaltir ama aliciya da hak vermek lazim. Herseyin oldugu gibi kaskonunda ucuzu var pahaliso var sonucta.

Aynen alıcak arkadaş dışarıdan yaptırıcam dedi fakat ben o kadar beklemek istemiyorum açıkcası veya alan kişi kaskoyu yaptırmassa ne olucak mesela böyle bi konuda banka ne yapıyor

Özgür D.
21-09-2015, 20:54
Kasko yapilmak zorunda malesef. Banka alacagina karsilik olan tasiniri teminat altinda tutmak istemekte. Kaskoyu disardan yaptiracam dediyse sizin biraz vaktinizi alacak bu islem malesef. Police yapilacak bankaya gonderilecek, iyi bir sigortaciysa policede bankanin dikkat edecegi hususlara dikkat ederek duzenler ve hatasiz bir seferde onay alinir. Ama olasi eksikliklerde zeyil yapilmasi gerekir ki zaman kaybi demek.

AhmetS
21-09-2015, 21:13
Kasko yapilmak zorunda malesef. Banka alacagina karsilik olan tasiniri teminat altinda tutmak istemekte. Kaskoyu disardan yaptiracam dediyse sizin biraz vaktinizi alacak bu islem malesef. Police yapilacak bankaya gonderilecek, iyi bir sigortaciysa policede bankanin dikkat edecegi hususlara dikkat ederek duzenler ve hatasiz bir seferde onay alinir. Ama olasi eksikliklerde zeyil yapilmasi gerekir ki zaman kaybi demek.

Yani alan kişinin ben kasko yaptırmıcam deme gibi bi lüksü yok doğrumu anladım

Özgür D.
21-09-2015, 21:47
Evet hocam,
Kredi = kasko :)

HamzaHakkı
21-09-2015, 21:59
Taşıt kredisinde kredi borcu bitene kadar kasko zorunludur, eğer araç sahibi kasko yaptırmazsa banka en yüksek dilimden kaskoyu keser. Kaskoyu dışarıdan yaptırmak eğer kaskoyu kesecek sigortacı arkadaş işi iyi bilmiyorsa uğraştırır. Sırf bu yüzden öğlen 12 de satışını aldığımız arabanın parasını satıcının hesabına geçmesi için akşam 6'ya kadar bekledik, sonradan bankacıyla yüz yüze görüşünce sigortacı arkadaşın yanlış işlem yapıp bizi beklettiğini öğrendim. Bu işlerden anlayan bir sigortacı arkadaşa sigorta ve kasko kestirilmesinde fayda var.

wolf32
21-09-2015, 22:04
Alan arkadaş kaskoyu bankaya yaptırsın sizin paranızın hemen yatması için. Aracı alan kişi sonra kendi sigortacısına kasko yaptırıp bankanın kaskosunu iptal ettirebilir. Yaşamış olduğum bi olaydır.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

AhmetS
21-09-2015, 22:26
ARkadaşlar herkese çok teşekkürler çok sağolun verdiğiniz bilgiler için bakalım sabah nasıl olucak işlemlerden sonra sonucu kademeleri yazarım teşekkür ederim herkese tekrar hayırlı akşamlar

AhmetS
22-09-2015, 13:30
Sorunsuz bir şekilde satış gerçekleşti bankadan bi kağıt verdiler daha sonra satışı yaptıktan sonra noter kağıdını bankaya götürdük parayı 1-2 dk içinde hesaba geçtiler.

Teşekkürler.

Özgür D.
22-09-2015, 14:19
Hayirli olsun, satilan peugeot muydu bu arada?

wolf32
22-09-2015, 15:49
Hayırlı olsun

AhmetS
23-09-2015, 17:19
Hayirli olsun, satilan peugeot muydu bu arada?

Hayırlı olsun

Teşekkürler evet rcz sattım

HamzaHakkı
23-09-2015, 17:32
Hayırlı olsun. Kaskoyu banka mı yaptı?

AhmetS
24-09-2015, 14:36
Hayırlı olsun. Kaskoyu banka mı yaptı?

Evet hızlandırmak için bankadan hallettirdik kaskoyu,kasko olmadan banka ödeme yapmıyor bu arada satıcak arkadaşların bilgisi olsu n