PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bayırda gaz yememe sorunu ve sağ ön taraftan gelen ince bir ses

taman10
24-08-2015, 11:12
Herkese merhaba.
Yeni 308 kullanıcısıyım. Aracım 2008 model 1.6HDi 90 beygir, manuel vites. Araç 70 binde. (Baskı Balata ve Triger hiç değişmemiş, onun dışındaki mazot filtresine kadar filtre ve yağ bakımları yapıldı.)

Aracımda iki sorun var. Birincisi ve en dert ettiğim konu, bayırda ışıkta beklerken, kalkacağım sırada aracın gaz yememesi ve kalkışa geçmeyip hafif geri kaçırması. Işıkta beklerken yeşil yanmaya yakın debriyaj ve frene basıyorum, 1.vitese takıyorum, kavrama noktasına kadar debriyajdan ayağımı kaldırıyorum ve kalkacağım sırada gaza yükleniyorum ama araç yığılıyor, gaz yemiyor. Bu sırada gaza basarken debriyaja bir iki defa daha basıp çekiyorum sonrasında toparlıyor. Ayrıca debriyaja yavaş yavaş basınca ve yavaş yavaş çekince pedalda bir gıcırdama oluyor, bu normal mi bilmiyorum.

İkincisi de, düz yolda hafif hareket halindeyken gaza basıp aniden çektiğimde sağ ön tarafta ince bir ses geliyor, cıyk cıyk diye bir ses.

Bu sorunların sebeplerini bilen var mıdır?

CaglarB
01-09-2015, 09:08
turbonda sıkıntı olabilir, debriyaja basstığında aslında deviri artırıyosun ve turbon doluyor,
biraz daha gaz vererek kullanabilirsin ama, turbona en kısa zamanda baktır.

KARADENİZ
02-10-2015, 00:18
bu şekilde kullanmanız debriyajı da erken bitirmenize sebep olur.Aracı cihaza bağlatıp gerekli ölçümlerini yaptırın derim. turbo da olabilir hava veya yakıt sistemiyle ilgili başka bir durum da olur.