PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bugünki bir haber

reisG
23-08-2010, 12:26
Peugeot Türkiye'nin Fransız müdürü bence hayal görüyor. komik adam. Araç satmak istemeyen kendisi ik 30a bir tek model sokamıyor. Sonrada toplam satışlar 1 milyon adet olursa 45.000 adet Peugeot satarız diyor. Asıl önemli olan sizin satmak isteyip istemediğiniz beyefendi derler adama.
1 MİLYAR Euro’luk yeni yatırımı için aday ülkeler arasına aldığı Türkiye’den son anda vazgeçip krizdeki İspanya’yı seçen Fransız Peugeot, Türk otomotiv pazarının 2010 yılı performansı sonrasında bu kararından pişman olacağa benziyor. Peugeot Türkiye Genel Müdürü Jean Pierre Vieux, “Peugeot bir pazarın gelişimi için iki şeye bakıyor. Bunlardan birincisi markanın pazardaki büyüme potansiyeli. İkincisi ise pazarın gelişme potansiyeli. Biz Peugeot Türkiye olarak, ana merkeze markanın büyüme potansiyelini, Türkiye’de 800 bin-1 milyon arası pazarın normal olduğunu kanıtladı” dedi. Vieux, şu an için bir pişmanlıktan bahsetmenin doğru olmadığını ama Peugeot’nun Türkiye’yi daha fazla mercek altına aldığını söyledi.

Avrupa’da ilerleme bitti

Yeni modeli RCZ’nin tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuşan Vieux, Peugeot’nun Türkiye’yi Güney Amerika, Çin ve Rusya’dan sonra gelen en önemli pazarlardan biri olarak belirlediğini söyledi. Vieux, “Avrupa’da artık ilerleme vektörü olmadığı için Peugeot, Avrupa dışında büyümeye odaklandı. Bugün Peugeot’nun toplam satışlarının yüzde 25’i uluslararası satışlardan geliyor. Bunu 2020’de yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyorlar. Bunun için Asya, Güney Amerika ve Rusya’dan sonra en önemli pazar potansiyeli olarak Türkiye’ye görüyorlar” dedi. Bugün Türkiye’nin en çok Peugeot satılan pazarlar arasında ilk 10’da pazar payı artışında ise ise birinci sırada yer aldığını söyleyen Vieux, Türkiye’nin gerçek potansiyelini gösterdiği zaman kısa sürede ilk sıraları zorlayacağını kaydetti.

Peugeot’nun ocak-temmuz döneminde pazar payını yüzde 16.3 artışla yüzde 5.8’e çıkardığını hatırlatan Vieux, Türkiye’nin gerçek pazar potansiyelini ortaya koymaya başladığını kaydetti.

Tarihi rekor kırarız

Otomotiv pazarının bu yıl 700 bin adede doğru gittiğini söyleyen Vieux, bu gerçekleşirse Peugeot’nun satış rekorunu zorlayacağını ifade etti. Vieux, “Pazar payı hedefimiz yüzde 6. Eğer Pazar 700 bin adet olursa, Peugeot 42 bin adetlik satışa ulaşır. Ancak, son 3 aydaki performansa bağlı olarak pazar 700 bin adetin üzerine çıkarsa, 2005 yılında elde ettiğimiz 45 bin adetlik satışı aşıp, tarihi bir rekora imza atabiliriz” diye konuştu.

‘Ramazan’da satışlar durur’ diyenlere artık inanmıyorum

VIEUX, 2007 yılında göreve ilk başladığında “Ramazan ayı gelince satışlar durur, iş olmaz” diyenlere Türkiye’yi tanımadığı için inandığını ama geçen sürede bunun doğru olmadığını gördüğünü vurguladı. Vieux, “Son 3 yıldır gördük ki Ramazan ayında satışlar hiç de durmuyor. Zaten anlamadığım nokta herşey aynen devam ederken otomobil niye satılmasın ki? İnsanlar oruçlu diye otomobil almayacak mı? Keza bayramlarda da ben satışların durmayacağına artık inanıyorum. Bu ayda Ramazan olmasına rağmen satışlar temmuzun bile üzerinde seyrediyor” dedi.

Ucuz otoyla imaj bozmak yerine ikinci ele garanti vereceğiz

JEAN Pierre Vieux, Türkiye’de ucuz otomobille satışların arttığını ama bir süre sonra imajın yerle bir olduğunu savunarak, şunları söyledi: “Çünkü bir otomobil eğer çok ucuzsa günümüz teknolojilerinin gerisindedir. Yani güvenlik ekipmanları günümüzü yakalayamaz. Siz eğer pazar payını yükseltmek için bu tip otomobilleri satarsanız, kısa süre sonra bir çok sorunla karşılaşırsınız. Biz bu yüzden günümüz teknolojisine sahip güvenli araçların ikinci ellerini uygun fiyatla satma yoluna gideceğiz. Bunu başarmak için de ikinci el araçlara garanti vermeyi planlıyoruz. ”

Aslan, 70 bin TL’ye sıfırsız yola çıktı

PEUGEOT’nun isminin ortasında sıfır ya da çift sıfır kullanılmayan ilk sıradışı otomobili RCZ’i 69 bin 700 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sundu. Türkiye’de bu yıl 300, 2011 yılında ise 600 adet RCZ satışı hedeflediklerini kaydeden Peugeot Türkiye Genel Müdürü Jean Pierre Vieux, “Daha satışa sunulmadan şimdiden 40 adedini sattık. Biz RCZ ile yeni bir kapı açtık. Sportif bu modelimizin etkisiyle satışlarımızı artıracağız” dedi. Euro 5 standarlarına sahip 2 farklı motor seçeneği ile satışa sunulan RCZ’nin manuel ve otomatik vites seçenekleri bulunan 1.6 THP motoru, 156 beygir güç ve 240 Nm tork üretiyor. Beyaz ve Siyah olmak üzere 2 renk seçeneğine sahip olan Peugeot RCZ Yearling 1.6 THP 156 beygir manuel 69 bin 700 TL anahtar teslim fiyatla sunulurken, 6 ileri otomatik vites kutusu ile donatılan versiyonun fiyatı 72 bin 700 TL olarak belirlendi. Peugeot RCZ’in diğer motor seçeneği 6 ileri manuel vites kutusu ile sunulan 200 bg gücündeki 1.6 THP motor, 275 Nm tork üretiyor. Sadece siyah renkli olarak pazarda yerini alacak olan RCZ Yearling 1.6 THP 200 beygir versiyonunun anahtar teslim fiyatı ise 78 bin 250 TL seviyesinde olacak. (Hurriyet)

cmr_cihangir
23-08-2010, 12:37
Ucuz otoyla imaj bozmak yerine ikinci ele garanti vereceğiz
JEAN Pierre Vieux, Türkiye’de ucuz otomobille satışların arttığını ama bir süre sonra imajın yerle bir olduğunu savunarak, şunları söyledi: “Çünkü bir otomobil eğer çok ucuzsa günümüz teknolojilerinin gerisindedir. Yani güvenlik ekipmanları günümüzü yakalayamaz. Siz eğer pazar payını yükseltmek için bu tip otomobilleri satarsanız, kısa süre sonra bir çok sorunla karşılaşırsınız. Biz bu yüzden günümüz teknolojisine sahip güvenli araçların ikinci ellerini uygun fiyatla satma yoluna gideceğiz. Bunu başarmak için de ikinci el araçlara garanti vermeyi planlıyoruz. ”

İşte bu doğru bir tespit bence. Peugeot nun genel itibariyle en zayıf olduğu noktalardan birisinin bu olduğunu düşünüyorum. Keza tüketiciler araç satın alırken bu hususa çok dikkat ederler (extrem beklentileri olan tüketiciler hariç). Çoğunlukla başka marka ve model kullanıcıları aracımla ilgili yorumlarında en çok bu konuya değindikleri ve peugeot almama nedenlerini buna bağladıkları için bu açıklamaya önem verdiğimi ifade edeyim.

TanerHoca
23-08-2010, 17:11
ben bu görüşe katılamayacağım.bir iki marka dışında türkiyede belli sınıflardaki otomobilleri sattıran en önemli unsur fiyat bence.fiyat fayda oranı en iyi ayarlanmış otomobil kim ne derse desin çok satar.ben şahsen etrafımda ucuz diyerek herhangi bir markadan(burada tanınmış bilinen markaları kasdediyorum) yüz çevireni görmedim.aksine mercedes ucuz c serisi ile satış rekorları kırdı.kimsede ucuz bu prestijim sarsılır demedi.
hatta şöyle de bir durum var:diyelim ki 308 ile golf aynı fiyata motor ve donanım olarak tamamen aynı seçenekleri sunmuş olsunlar.millete sorun bakalım hangisini alır.diyecekleri tek laf şu olacaktır."o kadar parayı verdikten sonra golf alırım."
dolayısıyla senin pazardan pay alabilmen için son teknolojiyi uygun fiyata satman lazım.
eğer peugeot türkiye pahalı araç satarak satışlarını arttırmak istiyorsa hayırlı işler.
pahalı sattığı halde satışlarını yükseltebilen türkiyede bir iki marka var.onlara özenip bu yolu deneyenler hep hüsranla karşılaştılar.onlarca örnek verebilirim bu konuda.

reisG
23-08-2010, 19:13
Hocam konuyu mükemmel özetleyip bitirmişsin.

Ömer Gedik
23-08-2010, 23:04
Hocam ve Reis abim

Ben Sizler gibi düşünmüyorum. Burda kastedilen ucuz araçların satışı. Peugeot satışta fiyat/fayda endeksini bozmaktan bahsetmiyor. En donanımsız araçların en ucuzların birer prestij kaybı olduğunu söylüyor burda da haklı. Hala ABS 'siz Peugeot'lar satışta ve bu anlatıma güzel bir örnek. Aşağıdaki cümlesinde bay vieux işi özetlemiş.

“Çünkü bir otomobil eğer çok ucuzsa günümüz teknolojilerinin gerisindedir. Yani güvenlik ekipmanları günümüzü yakalayamaz."

cmr_cihangir
24-08-2010, 11:25
ben bu görüşe katılamayacağım.bir iki marka dışında türkiyede belli sınıflardaki otomobilleri sattıran en önemli unsur fiyat bence.fiyat fayda oranı en iyi ayarlanmış otomobil kim ne derse desin çok satar.ben şahsen etrafımda ucuz diyerek herhangi bir markadan(burada tanınmış bilinen markaları kasdediyorum) yüz çevireni görmedim.aksine mercedes ucuz c serisi ile satış rekorları kırdı.kimsede ucuz bu prestijim sarsılır demedi.
hatta şöyle de bir durum var:diyelim ki 308 ile golf aynı fiyata motor ve donanım olarak tamamen aynı seçenekleri sunmuş olsunlar.millete sorun bakalım hangisini alır.diyecekleri tek laf şu olacaktır."o kadar parayı verdikten sonra golf alırım." dolayısıyla senin pazardan pay alabilmen için son teknolojiyi uygun fiyata satman lazım. eğer peugeot türkiye pahalı araç satarak satışlarını arttırmak istiyorsa hayırlı işler. pahalı sattığı halde satışlarını yükseltebilen türkiyede bir iki marka var.onlara özenip bu yolu deneyenler hep hüsranla karşılaştılar.onlarca örnek verebilirim bu konuda.

Bu hususta eksik anlaşıldığımı görüyor ve bu cevabı yazma ihtiyacı hissediyorum:
İfade etmek istediğim konu; pazar payını arttırmak için bir otomobil firmasının piyasaya sürdüğü teknolojik unsurlardan nasibini alamamış ürünlerinin o üreticinin diğer otomobillerinin ikinci eline ve hatta "ben aracı satayım da gerisini tüketici düşünsün" zihniyetine sahip satış stratejilerinin o firmanın imajına verdiği zarara vurgu yapmaktı.

Öte yandan Tanerhocam ın yazısında belirttiği konuda markanın ikinci el dinamiğini menfi yönde etkileyen en önemli husustur. Pazar payını yükseltmek amaçlı piyasaya sürülen, teknolojik gelişmelerden nasibini alamamış otomobillerin, orta ve uzun vadede üretici firmaya verdiği zararlara yakın tarihimizde hepimiz şahit olduk. Hatırlatmak isterim; ülkemizde bir zamanlar tofaş firmasının ürettiği kuş serisi (gerçektende donanım olarak kuşa dönmüş seri) araçları ne kadar çok satmıştı. Başka bir örnekte bir Rus firması olan Lada markası. 90 lı yıllarda -eski çalıştığım firmada dahil(1990-1995)- bu tip araçları satın almayan firmalara enayi veya müsrif gözüyle bakılırdı. Zamanla bu tip araçların çıkarttığı sorunlar, firma amortisman değer kayıpları ve tüketicilerin beklentisindeki olumlu değişiklikler başta ticari kuruluşlar hatta kamu kurumları (emniyet teşkilatı, belediyeler vb.) olmak üzere tüm tüketicilerin öz eleştiri yapmasına zemin oluşturdu. Alırken ucuz kullanırken pahalıya mal olan, güvenlikten, sürüş kalitesi ve konforundan nasibini almamış otomobiller. Acaba buna değer mi?
Peugeot Türkiye, buna benzer bir satış staretjisini eski modellerinden (ben buna üretimi hortlatılmış diyorum )206+ hatchback ve sedan modelleriyle devam ettirme görünümüne girmişken Jean Pierre Vieux un bu zihniyeti reddeden karşı açıklaması peugeot markasını seven bir tüketici olarak beni memnun etti diyebilirim. Taner hocam yazısında Mercedes'in c serisi satışlarına atıfta bulunmuş. Konuyu biraz daha irdelerseniz aracın fiyatının ucuz olmasının 1.6 lt hacimli motorunun getirdiği vergi avantajından kaynaklandığını görebiliriz. Evet belki daha büyük hacimli c serisi araçlarda daha çok konfor unsuru sunulmuş olabilir ama 1.6 baz versiyonlu araçlar bu haliyle bile pek çoğumuzun bütçesini zorlayacak pahada olduğunu göz ardı etmemenizi rica ederim.
Tanerhocam'ın bu tip uygulamalardan uzak duran yani ucuz olsun çok satayım demeyen volkswagen firması tercihini de manidar buluyorum. Bana göre %90 psikolojik sebeplerden ötür yapılmış bir tercih olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla...

TanerHoca
24-08-2010, 18:31
Tanerhocam'ın bu tip uygulamalardan uzak duran yani ucuz olsun çok satayım demeyen volkswagen firması tercihini de manidar buluyorum. Bana göre %90 psikolojik sebeplerden ötür yapılmış bir tercih olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla... [/left][/center][/left][/code]

burada bir yanlış anlaşılma var. öncelikle onu düzleteyim.vw tercihi benim tercihim değil toplumdaki genel yargıya bir atıftır. ben peugeot aldığımda bu lafları çevremden çokça duydum. ;)

son olarak ta şunu belirtmek isterim ki yazımda fayda maliyet oranından bahsettim.
ve yine peugeotun türkiye pazarındaki payını yükseltebilmesi için teknolojik araçları rekabetçi
fiyatlarla satması gerektiğini de belirttim.benim burada anlatmak istediğim ucuz arabaları satmak değil,aksine teknolojik ve donanımlı araçları ucuza satmak.yanlış ise tamam o zaman.

uzman
28-08-2010, 04:07
Peugeotun imajını fyat değil berbat servisler düşürdü bence.Satışlarını artırmak istiyorsa servisleri düzeltsin.Düşünsenize el freninin arkasındaki OGS cihazının üstüne ön kol dayama monte eden servis elemanlarını.Fıkra gibi.Peugeot Türkiye genel müdürü beyfendi satışları artırmak istiyorsa 5 yıl garanti versin.Markanın2.el değeride yükselir.