PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 508 alure

sekerlisoy
30-07-2015, 07:25
2012 508 alurem var .vites gecis benmi abartiyom acaba baya hissettiriyoo.araci verip 2.0 mi alsak zira o buna gore hic ses yokmus..

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dk320
30-07-2015, 08:42
Robotize şanzıman veya bir diğer adıyla otomatikleştirilmiş manuel şazımanının çalışma prensibinde vites geçişleri bariz hissedilir, bu bir arıza değil tamamen şanzımnın karateristik özelliğindendir. Şanzımanın iyi yönü sorunsuz olması ve olası bir problemde düşük maliyetle halledilmesidir. Dezavantajı ise sürüş konforunu etkilemesidir ki buda alışıldığında pekte sorun teşkil etmez. Bununla birlikte peugeot artık yeni modellerinde çift kavramalı tam otomatik şanzıman kullanmaya başladı. Şanzıman sorunu yaşamış biri olarak tam otomatik şanzımanın riskli olduğunu ve konfordan ödün vererek robotize şanzımanı şahsen ben tercih ederim.

Ömer Gedik
30-07-2015, 13:23
1.6 e-HDI modellerinde Robotize tek kavrama şanzıman mevcut. Yakın zamanda 1.6 BlueHDI 120Hp EAT6 ile tam otomatik şanzımanlı hali satışa sunulacak.

2.0 HDI modellerinde de 6 iler itam otomatik şanzıman mevcuttur. Tam otomatik şanzımanlarda vites geçişleri çok daha belirsizdir.

dk320'yi bir noktada düzeltmek gerek. Yeni Peugeotlarda EAT6 şanzıman bulunur ve bu şanzıman tork konvertörlü tam otomatiktir. Çift kavrama ile alakası yoktur. Şanzıman problemleri için şimdilik konuşmak hata olur. Japon Aisin'in yaptığı şanzımanlar genel olarak sorunsuz ürünlerdir.

dk320
30-07-2015, 14:21
Bildiğim kadarıyla zaten çift kavrama tam otomatik şanzımanda olur. İşin tekniği ve detayını çok bilmiyorum ama yakın zamanda 2007 model Opel vectra aracımın Aisin marka olan tam otomatik şanzımanı, araç henüz 90,000 km de iken sorun çıkarmaya başladı ve neticesinde servisin 18000 tl yeni şanzıman için ücret istemesiyle şok oldum. Yaptığım uzun araştırmalar neticesinde 4500 tl ye istanbulda alparslan ustadan sıfır sandık şanzımanı aldım. Aisin 'in o dönem opel vectra, Volvo,Alfa gibi markalara AF40 isimli şanzıman üretmiş ve bu şanzımanların hepsinde kronik sorunlar olduğu, çoğu garanti kapsamındayken değiştiğini opel forumlarından kolayca öğrenebilirsiniz.

Ömer Gedik
30-07-2015, 16:29
Çift kavrama dediğiniz sistem manuel şanzımanın üzerinde iki robotun beklemesidir. Auto6R veya ETG6 ise Tek kavramalı robotize şanzımanlardır.

Tam otomatik dediğimiz şanzıman ise manuel şanzımanla uzaktan yakından alakası olmayan bir sistem. Bu sistem tork konvertörlü diye geçer.

sekerlisoy
30-07-2015, 20:38
Yani 2.0 508 de tam otomatik janziman var..bunun kadar sorunlu degil. Anladigim kadar...peki 2.0. aracin yakit bilgisi bilen varmi ..cunku araci verip 2.0 alacamm kesin kararim bu .. sorunlu gibi hissettiriyoo..banaaa..

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi