PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet dunyasina ilk adim

woonmalker
22-07-2015, 11:20
Merhaba arkadaslar, benim aslani hanim kullandigi icin (aslinda hanimin aslani ) :) bir motosiklet alip ise onunla gitmeye karar verdim. Ehliyet icin 1 hafta sonra basvurcam. Daha once hic deneyimim olmadi , nasil bir makinadan baslamaliyim? Konu ile ilgili tecrubeleri arkadaslarin herturlu yardimina acigim :)

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ömer Gedik
22-07-2015, 11:26
Öncelikle ne sürmek istediğine yani tarzına karar vermelisin. Amaç sadece ulaşım mı? Bütçe nedir?

Ben mesela "Scooter" kullanıcısıyım. Güzergahım uzun olduğu için rahat bir Maxiscooter olan Satelis 250 ABS aldım. Scooter kullanmaz isem "Naked" tercih edebilirim.

woonmalker
22-07-2015, 11:42
Butcem 5000 civari omer bey . is yerim 5 km ama uzun yolda da kullanabilecegim manuel vitesli birsey olabilsin istiyorum. Ankaradan boluya mesala :)

Ömer Gedik
22-07-2015, 11:53
Butcem 5000 civari omer bey . is yerim 5 km ama uzun yolda da kullanabilecegim manuel vitesli birsey olabilsin istiyorum. Ankaradan boluya mesala :)

Uzun yolda küçük cc yorucu olabilir ama bütçe küçük cc gerektiriyor gibi. Eğer sıfır düşünürseniz Honda CBF en makul alternatif olacaktır. Satmak istediğiniz zaman da kolayca elden çıkartırsınız. Liste fiyatı 5950 TL

woonmalker
22-07-2015, 12:02
Tesekkur ederim omer bey.

Yasin CCK
22-07-2015, 13:02
Honda CBF'yi bende tavsiye ederim :iyi

woonmalker
22-07-2015, 13:57
Omer bey soyledikten sonra biraz inceledim yakit yonunden biraz sikayetci kullananlar yamaha ybr ve smy wolf alternatifleri olabilir mi acaba?

Ömer Gedik
22-07-2015, 14:07
Ben daha çok 2. Elini ve sıfır fiyatını düşünerek söyledim. YBR tercih edilebilir. Ama yarın bir gün satarken Çin vb mallardan çok zarar edersiniz.

woonmalker
22-07-2015, 14:21
Peki ikinci el mi almak mantikli yoksa sifir mi? Sonucta yeni ogrenecegim icin biraz tereddutluyum. Bir de rodaj suresi kavramini gordum her forumda bu kavram arabadakiyle ayni mantikta mi? Sifir alirsam nelere dikkat etmeliyim? İkinci el alirsam km ..vb mi onemlidir yoksa servise goturup motoruna baktirsam sadece kafi gelir mi? Sorularim cok oldu ama genelde kullananlar yag degisimlerini , zincir yaglamayi ...vb bakimlari kendilerinin yaptiklarini yazmislar; bu kadar kolay mi bu islemler?

woonmalker
04-06-2016, 08:12
http://i.hizliresim.com/z4lYyR.jpg (http://hizliresim.com/z4lYyR)

Sonunda siyah panterime kavustum . ilk 50 km yi yaptim ve ruzgarin verdigi o ozgurluk hissini anlatamam :)

P.Lovers
04-06-2016, 18:22
Hayırlı olsun, kazasız belasız inşallah. Keyifli sürüşler diliyorum .

woonmalker
04-06-2016, 20:08
Hayırlı olsun, kazasız belasız inşallah. Keyifli sürüşler diliyorum .
Cok tesekkur ederim :)

converse10
05-06-2016, 09:05
Kazasız kullanmanız dileğim le aman dikkatli gidin yollarda

woonmalker
05-06-2016, 11:09
Kazasız kullanmanız dileğim le aman dikkatli gidin yollarda
Tesekkurler, ben a2 ehliyet aldigim gundenn bu yana motosiklet kullanicilarina arabamla seyahat ederken daha da saygiliyim :) motosiklete binince gercekten diger suruculerin buyuk bir kisminin beni tasit olarak gormedigini ve sikistirdigini tespit ettim. :mad: tum arkadaslar azcik daha saygi ;)

Ömer Gedik
08-06-2016, 08:35
Yeni motorunuz hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız kullanmanızı dilerim.

Bende Scooter kullanırken bu konuda çok dertliydim. Farkedilmemek bir yana otomobil sürücüleri Motosiklet sürücülerini önemsemiyor. Şeritte gitme hakkı bile yok Motosikletlerin :/

woonmalker
08-06-2016, 08:50
Yeni motorunuz hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız kullanmanızı dilerim.

Bende Scooter kullanırken bu konuda çok dertliydim. Farkedilmemek bir yana otomobil sürücüleri Motosiklet sürücülerini önemsemiyor. Şeritte gitme hakkı bile yok Motosikletlerin :/
Tesekkur ederim Omer bey , bulundugum yerde istanbul yolu geciyor ozellikce tir soforleri insanin ustune ustune suruyor :mad: ( ya da acemi oldugum icin bana oyle geliyor :)

cmr_cihangir
08-06-2016, 12:01
Sanırım motor pulsar ns200. Benimde ilgilendiğim bir motor bu. Ancak iş seyahatlerimden sürekli bu tutkumu ertelemek durumunda kalıyorum. Artı ve eksilerini bizimle paylaşırsanız sevinirim. Mesala lastik konusunda bir değişiklik yaptınız mı yoksa mevcut lastikler idare eder mi? gibi... :) Ayrıca ekipmana verdiğiniz önemde takdire şayan.:havali Saygılar tekrar hayırlı olsun.

woonmalker
08-06-2016, 12:27
Sanırım motor pulsar ns200. Benimde ilgilendiğim bir motor bu. Ancak iş seyahatlerimden sürekli bu tutkumu ertelemek durumunda kalıyorum. Artı ve eksilerini bizimle paylaşırsanız sevinirim. Mesala lastik konusunda bir değişiklik yaptınız mı yoksa mevcut lastikler idare eder mi? gibi... :) Ayrıca ekipmana verdiğiniz önemde takdire şayan.:havali Saygılar tekrar hayırlı olsun.
Oncelikle tesekkurler, benim ilk motorum acikcasi 6-7 aydir kuba cr1, pulsar 150 ns , mondial 180 kullandim. Bu saydigim motorlari emanet olarak ve ya test suruslerinde 30-40 km kullanma sansim oldu. 200 ns gercekten bambaska. Rodaj dolayisiyla en fazla 80 lere ciktim ve 67 km oldu . lastikler benim de cok aklimi karistiriyordu degistirip degistirmeme hususunda lakin bugun deli gibi yagmurda da kullandim hicbir sikinti cikarmadi. Lastik konusunu en az 20 kullaniciya yuzyuze sordum 4 tanesi degistirmisti. Aynalarla ilgili gorus acisi darligi konusu var ama beni rahatsiz etmiyor acikcasi. Titresim 6000 devirden sonra cok hafif oluyor rodajda oldugu icib pek onensemiyorum. Bana gore tek sikintili tarafi dortluleri yok ya da ben nerden yakacagimi bulamadim. Ankarada yasiyorum servisi aradim, hocam dortlusu yok dediler :) acikcasi bir aracta dortlu olmamasi garibime gitti . ekipman konusunda da maddi olarak imkanlarimi zorladim. Ekipmani param oldukca daha da gelistirmek istiyorum. Saydigim motorlar arasinda uzak ara onde pulsar ns 200 . acemi olmasam , param az daha olsa rs 200 modeline de bakabilirdim belki ama racing bir tarzi oldugu icin oturus pozisyonu biraz sikintili. Abs olmasi buyuk avantaj yine de . akliniza takilan soru olursa tekrar sorabilirsiniz. :)

cmr_cihangir
08-06-2016, 16:47
Bence çok güzel bir seçim yapmışsınız. İzlediğiniz yöntemde güzel; küçük hacimli motorlarla başlayıp kademeli olarak sürüş kabiliyetini arttırmak. Trafiğin artık kaosa dönüştüğü her yerde iki teker bu işi çözer diye düşünüyorum. Herkese de bunu tavsiye ediyorum. Umarım ilerde daha da güzel motorlarınız olur. Tecrübelerinizden yararlanmaktan memnuniyet duyarım. Siz yazmaya devam edin.....

woonmalker
08-06-2016, 18:51
İyi dilekleriniz icin tesekkurler, siz de alirsiniz en kisa zaman da insAllah. Motosiklet gercekten insani daha ozgur hissettiriyor ve trafigi de rahatlatabilecegi asikar. Deneyimlerimi burdan paylasmaya devam edecegim :)

mygold
08-06-2016, 19:16
http://i.hizliresim.com/z4lYyR.jpg (http://hizliresim.com/z4lYyR)

Sonunda siyah panterime kavustum . ilk 50 km yi yaptim ve ruzgarin verdigi o ozgurluk hissini anlatamam :)

vay hocam hayırlı olsun.. demek kanı deli akanlardan biride senmişin... gule gule kullan.

woonmalker
08-06-2016, 19:21
vay hocam hayırlı olsun.. demek kanı deli akanlardan biride senmişin... gule gule kullan.
Sagol mucahit hocam , okuldaki 2 arkadas beni gorunce ehliyet kursuna yazildilar :) kardesim de kurs arastiriyor :) 1 tur da sen binsen inmezsin ..ilk bulusmaya motorla geleyim :D

Emrah_06
08-06-2016, 19:38
Nee motor mu motorcu mu hem de Ankara'da mı hemen aynadan görmeyelim üstüne kıralım yol vermeyelim ...

Zafer Hocam hayırlı olsun Allah kazadan beladan bi de benden korusun :))

woonmalker
08-06-2016, 20:27
Nee motor mu motorcu mu hem de Ankara'da mı hemen aynadan görmeyelim üstüne kıralım yol vermeyelim ...

Zafer Hocam hayırlı olsun Allah kazadan beladan bi de benden korusun :))
Tesekkurler Emrahim :) yolun kazana dusmesin kirma onume hergun tircilarla ugrasiyorum zaten :)

ayzinim
10-06-2016, 22:30
Hayırlı olsun. Ama çok dikkat et. Malum trafikte ne kural var nede hoşgörü. Kazasız, keyifli sürüşler.

LG-D958 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

woonmalker
11-06-2016, 00:08
Hayırlı olsun. Ama çok dikkat et. Malum trafikte ne kural var nede hoşgörü. Kazasız, keyifli sürüşler.

LG-D958 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Cok tesekkur ederim. Hergun motor forumlarinda olumlu kaza gormek insani cidden korkutuyor. Tedbiri aliyorum , dikkatta ediyorum gerisi tevekkul :(

woonmalker
16-06-2016, 15:12
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160616/cb91e6785502213528e8fa803e9757a7.jpg
İlk orta mesafeli (70 km ) gezimi yaptim :)

cmr_cihangir
16-06-2016, 23:59
Keyif devam ediyor anlaşılan 😀 Bu arada Rodaj bitti mi?

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

woonmalker
17-06-2016, 00:46
Keyif devam ediyor anlaşılan 😀 Bu arada Rodaj bitti mi?

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Rodaj devam ediyor 270 km oldu . rodaj konusunda kitapciga harfiyen uyuyorum fakat forumlarda cok degisik bilgiler var :( genelde viset araliklari ve son hiz (54) gecmiyorum. 500 km ye kadar boyle 500 den sonra 2000 e kadar biraz daha gazi acabilirsin dediler 2000 den sonra serbest :D

Ömer Gedik
17-06-2016, 17:17
Bende özlüyorum Scooter'ımı. Bu havalarda trafik veya otobüs çekilmiyor.

daschund
17-06-2016, 21:30
Hayırlı olsun
Bende düşünüyorum Yamaha xmax alayım diyorum yazın ise giderken motoru kullandım hiçte fena olmaz

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

woonmalker
17-06-2016, 23:20
Bende özlüyorum Scooter'ımı. Bu havalarda trafik veya otobüs çekilmiyor.

Hayırlı olsun
Bende düşünüyorum Yamaha xmax alayım diyorum yazın ise giderken motoru kullandım hiçte fena olmaz

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bugun biraz sikisik trafikte ogle sicaginda surdum ve gercekten cok pratik , motorsuz gecen 36 yila yaniyorum :D

woonmalker
15-07-2016, 16:18
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160715/f4c75281ba13ccab78f408b5fb9b90f7.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160715/b21f17b640eb42ae1da8dfed5598a822.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160715/248b500dc8bc8c30d4e234b22785794c.jpg
İlk uzun yolculugumu tamamladim ankara-kutahya arasi. Hesaplamalarima gore 12 kurus yakti , yolculuk 5 saat surdu 3 defa mola verdim 😂

GM 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi