PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 508 e-hdi auto6r motor arıza uyarısı-marş basmıyor

POLISTNBLS
26-06-2015, 12:13
Arkadaşlar bildiğiniz üzere yaklaşık 2 hafta önce 508 aldım. Bugüne kadar herşey sorunsuzdu. Dün akşamda normal şekilde aracımı çalıştırdım ne motorda, ne viteste ne de herhangi bir aksamda hiç sorun yaşamadım (Garip ses v.s.)
Ancak bu sabah aracıma binip, araç N konumdayken frene basarak marşa basmak istediğimde araçtan hiç marş sesi gelmeden yol bilgisayaraında direk dııt uyarı sesiyle birlikte "Motor arızası, Motoru tamir ettirin" uyarısı aldım. Birkaç kere denememe rağmen sorun düzelmedi ve aracı öylece bırakıp çıktım işe geldim. Çok ama çok korktum. İlk kez böyle bir motor ve şanzımana sahip bir araca biniyorum ve daha yeni yeni tanıma aşamasındayım aracı. Aracı yeni aldığımdan dolayı benim yada servisin göremediği gizli bir motor hatasımı (Ömrünü tamamlama) var diye çok korktum.
Ancak aracı aldığımdan beri start-stopun hiç devreye girmemesi ise akü ile alakalı bir problemin olduğu aklıma geldi ve Ömer'i aradım. Ömer'e durumu aktardığımda sorunun %90 aküden, %10 marş motorundan olabileceği, tam emin olmamakla beraber motor alakalı korkacağım birşeyin olmadığını söyledi ve biraz olsun içim rahatladı çok şükür.
Özellikle 508 kullanan yada auto6r araca sahip arkadaşların böyle bir uyarı hatası ve marş basmamasıyla alakalı yaşadıkları tecrübe varsa öğrenmek istiyorum.
Problemimiz akü ise, Ömer'in de söylediği ve önerdiği üzere Varta 70 amper Start-stop akü alacağım. Ancak onuda araştırdığımda 2 seçenek çıkıyor karşıma!
Her ikiside 70 amper ve start-stoplu olmasına rağmen birinde AGM Teknoloji diğerinde ise EFM teknoloji ibaresinin bulunması.
Tercih edeceğim akü hangisidir acaba?
Aracım şuan yanımda olmadığı için mevcut aküsü nedir ne değildir bilemiyorumda!

ayzinim
26-06-2015, 12:41
Geçmiş olsun Şamil. Hemen karaları bağlama dur hele. Nazara gelmiştir aslan. Umarım en kısa sürede sorunu çözersin.

converse10
26-06-2015, 16:11
Kedi girmiştir kedi abim şaka bir tarafa akü bitmiş büyük ihtimalle

cl0ud
26-06-2015, 16:54
Geçmiş olsun inşallah büyük bir sorun yoktur.

X|ETRaM
26-06-2015, 21:18
Aynı sorunu bende yaşadım. Spora gitmiştim park yerini beğenmeyip yerini değiştirmek istedim fakat dediğiniz olayı yaşadım. Mecbur aracı bırakıp spora gittim döndüğümde tekrar denedim araç bu sefer çalıştı ve bir daha da bu olayı yaşamadım.. Servise de sormadım :\

ANKA
26-06-2015, 21:45
Şamil yüreğini ferah tut motorda birşey olduğunu sanmıyorum eski sahibi çok kötü bir sahip değilse tabi. Büyük ihtimalle aküdür. Araç çalışmıyorsa yerinde akü değişimi olacak yüksek ihtimalle.
Sana uyan akü agm olmalı Şurdan oku istersen
http://tr.bosch-automotive.com/tr/parts/parts_and_accessories/service_parts_1/batteries_4/s6_agm_1/s6_agm_1

POLISTNBLS
28-06-2015, 10:04
Arkadaşlar hepinize iyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum.
Sizlerinde dediği gibi sorun aküdenmiş ve dün tanıdık bir yerden akü alıp sorunu hallettik çok şükür! Kendisi Energizer bayisi olduğu için mecburiyetten Energizer 70 Amper Statt-Stop 760a model aküyü aldım. Akü 420 TL, 40 TL eski akümü saydı ve 380 TL ye bu işi hallettik. Aslında Varta ya da Bosch alacaktım ama kısmet bu markaymış. Kullanıp deneyeceğiz artık, performansı nasıl olacak zaman gösterecek.

ANKA
28-06-2015, 11:05
Hayırlı olsun sorunun böyle kolayca çözülmesi güzel olmuş. Şamil paylaştın da ben mi görmedim yoksa resim koymadın mı? hala tanışamadık büyük aslan ile :)
Kazasız, belasız, sorunsuz binmen dileğiyle.

converse10
28-06-2015, 13:24
Hadi geçmiş olsun şimdiden

mmusavir
15-07-2015, 14:52
önce hayırlı olsun allah kaza bela vermesin sonrada geçmiş olsun peki akü değişin start stop çalıştımı

ANKA
15-07-2015, 15:27
Sorun çözüleli epey oluyor.

POLISTNBLS
16-07-2015, 01:25
önce hayırlı olsun allah kaza bela vermesin sonrada geçmiş olsun peki akü değişin start stop çalıştımı
Teşekkür ediyorum. Evet akü değişiminden önce çalışmayan start-stop saat gibi çalışıyor çok şükür!..

mygold
16-07-2015, 18:49
Teşekkür ediyorum. Evet akü değişiminden önce çalışmayan start-stop saat gibi çalışıyor çok şükür!..
ufak ufak 508 e alışıyorsun gibi geldi bana hocam :)

POLISTNBLS
16-07-2015, 19:19
ufak ufak 508 e alışıyorsun gibi geldi bana hocam :)
Aynen abi, ufak ufak başladık bakalım!...

edeniz
09-08-2015, 21:55
Aynı sorunu bende yaşadım. Spora gitmiştim park yerini beğenmeyip yerini değiştirmek istedim fakat dediğiniz olayı yaşadım. Mecbur aracı bırakıp spora gittim döndüğümde tekrar denedim araç bu sefer çalıştı ve bir daha da bu olayı yaşamadım.. Servise de sormadım :\
Aynı sorunu bende hareket halindeyken bir kez yaşadım devam ettim ise gittim masai çıkışında aracima bindigimde hata vermedi ve birdaha da karşılaşmadım yalnız vitesi N alıp kontağı bastigimda Vitesi N alın diye ikaz ediyor Bende R ye alıp tekrar N aldığımda çalışıyor

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi