PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 407 siyah duman sorunu

boran04
16-06-2015, 17:13
Arkadaşlar bir süredir egzozdan siyah duman çıkıyor. birinci vitesten ikiye geçtiğimde 2000-2500 dolayında aynada siyah duman çıktığını net görüyorum. Araç 407. hdi 2007 model dizel olup bakımları yapılmamış geçen ay yağ ve hava filtresini değiştirdim. sorun ne ile alakalı olabilir bu sorunu yaşayan oldu mu düşüncenizi öğrenmek istiyorum.

HamzaHakkı
16-06-2015, 18:23
Araç kaç km'de? Sorunun bir çok sebebi olabilir. Egr, turbo, enjektör, dpf filtresi, bakım durumu, kullanılan mazot kalitesi gibi bir çok etken var. Buradan net bir teşhis koymak zor.

windshear
16-06-2015, 19:25
Hocam HamzaHakkı'nın dediği gibi birçok neden var ancak en temel etken genelde bizim motorlarda Turbo oluyor bu kara duman atma probleminin. Turbo sağlığı nasıl, turbo ve intercooler bağlantı hortumlarında delik, çatlak kaçak var mı bir bakın. Hava filtresi kutusu bakım yaptırdıktan sonra düzgün kapatılmış mı kontrol edin.

rocker307
17-06-2015, 07:45
Egr ve debimetre geliyor benim aklıma

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cl0ud
17-06-2015, 09:21
Benim de aklıma ilk egr geldi

boran04
17-06-2015, 19:46
turbo olabilir. turboyu bir yıl önce değiştirdim. değiştirdikten bir kaç ay sonra ambulans gibi ötüyor gaz verince. bir yıldır bu ötme ile gidip geliyorum çekişte bir sorun olmadı. bir ay önce yağ ve hava filtrsi değştirdim ama o esnada böyle birşey olmadı son bir haftadır böyle bir durum var. Araç 67 binde iken aldım şuan 150 binde ve yağ hava haricinde ekstra bir bakım yapmadım. Bu arada arkadaşların bazıları egr diyor yanılmıyorsam egzoz ile ilgili bir durum bu. yaklaşık bir buçuk yıldır motorun sesi değişmiş durumda eski aldığım gibi net değil ustaya gösterdiğimde bunun egzoz karbon temizliği mi gibi birşey gerekiyor dedi ki bu da pahalıymış dedi yaptırmadım bununla da bir ilgisi olabilirmi

boran04
07-07-2015, 16:30
arkadaşlar enjektörden birini temizledik taktık olmadı. yakıt filtresini bugün değiştrdim yakıt katkı koydum bugün yine vardı duman. ayrıca çekiş düşüklüğü de var 5. viteste geçtiğim rampayı şimdi 2. vitesle bitiriyorum sorun kötü galiba.