PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uyarı ekranında farlar auto/manuel yazması

wolo
05-06-2015, 15:23
Merhaba arkadaşlar son zamanlarda araçla gündüz ilerlerken bilgi ekranında far auto sonrada manuel yazısı çıkıyor. O esnada tünel veya karanlık bir yerde olmuyorum hatta farlarda yanmıyor ama bu yazı çıkıp geri gidiyor. daha önce başına gelen veya sebebini bilen var mı?

erener
05-06-2015, 19:36
Aracınızda sonradan takılan x-Enon yada ampul varmı,,

wolo
05-06-2015, 19:41
Xenon değil ama Philips Night Braker var. Eskisinden %30 daha iyi ışık veren aynı duylu ampuller. Bunlar fark edebilir mi?

erener
05-06-2015, 19:47
Sonradan takılan ampül ve x-Neon neden oluyor. Aynısı bendede oluyor arada Sırada

wolo
05-06-2015, 22:25
Teşekkür ederim.
Ancak anlamadığım şey bunlar sadece ışıkları farklı ampuller yoksa duyları ve watt'ları aynı. Hatta kendim değiştirmiştim. İşin diğer ilginç yanı ben bunları aracı alır almaz değiştirdim çünkü normal kısa farlar çok az gösteriyordu ( halada memnun değilim ) o kadar zaman bu uyarıyı vermiyordu şimdi ise yarım saatte bir veriyor.

erener
05-06-2015, 23:37
O zaman farklı birşey var, bu benim gözlemim. Bende arada Sırada oluyor

wolo
06-07-2015, 22:42
Aracımı sattım ancak bu olay beni yine buldu. Alan kişiye sorunsuz diye verdim ama bu uyarının çıktığını, araçta herhangi bir değişiklik olmadığını veya arıza ışığının yanmadığını söylemiştim. Gel gör ki aracı gece kullanınca uzun farda durmuyor. Uzun hüzmeye alınca bazen bir iki saniye bazen de 10 saniye sonra bu auto/manuel yazısı çıkıp aracı hemen kısaya alıyor. Ben uzun farı o sürede kullanmadığım için dikkatimi çekmemişti. Farları normal ampul takıp denemekten başka bir önerisi olan var mı? Çarşamba veya Perşembe günü araç tekrar gelecek eğer masraflı bir olay ise bunu yeni araç sahibinin mi yoksa benim mi ödemem gerekiyor?

Ömer Gedik
07-07-2015, 15:16
Yazılımsal bir durum olabilir veya Far kumanda kolu denilen Com2000 adlı parçadan olabilir.

wolo
08-07-2015, 21:12
Yarın normal ampul takacağım eğer düzelmez ise dediğiniz parçadan kaynaklanıyor diye emin oluruz. peki parça fiyatı ne kadar? bunu kim ödemeli ?

converse10
08-07-2015, 21:23
İnşallah com2000 den değildir servisten sıfır fiyatları baya bir tuzlu diye biliyorum.Ömer kardeşim Size daha doğru bilgi verecektir.

wolo
09-07-2015, 01:20
Yarın ak koyun kara koyun belli olacak. Ben araç geldiğinde ampulleri orjinalleriyle değiştirdim. Eğer yarın uyarı vermezse sorun yok uyarı verirse yandı gülüm keten helva.

wolo
10-07-2015, 15:47
Evet ampulleri orjinaller ile değiştirince sorun çözüldü bir daha hiç uyarı vermedi. Eğer başına gelen varsa böyle çözebilir.

Abdullah
10-07-2015, 16:01
Hadi geçmiş olsun

Mobil

rocker307
10-07-2015, 23:53
Geçmiş olsun sattıktan sonra bile aracınızın arkasında durmanız konusunda tebrik ederim;)

Sony Xperia Z2 ile Tapatalk kullanılarak yazıldı..

wolo
11-07-2015, 20:16
Teşekkür ederim. Kendi çapımda bir garanti ve söz vermiştim. Çünkü servisten sadece servis kayıtlarını aldım yeni sahibi bana güvenerek ( tabi daha fazla para harcamak ta istemediğinden ) aracı ustaya göstermedi veya servise götürmeden aldı. Dilerim artık başka bir şey için uğraşmam ve bu araç ile ilgili son konum olur. Zaten 1 ay 1 hafta sonra Yurt dışına yerleşiyorum garanti süresi o kadar.

ANKA
11-07-2015, 21:24
Sorunun çözüldüğü çok iyi olmuş ama Night breaker neden hata verdirmiş anlamadım watt değeri normal ampülle aynı. İçindeki flama biraz ince ve haliyle daha çok ısınıyor ve ışık gücü daha iyi oluyor ama ömrü normal ampülün üçte biri kadar bile olmuyor. Benim eski aslanda da yeni aslan da var bunlardan ama hiç sorun olmadı demek ki sadece sensör olunca oluyor. Biraz kurcalamak lazım bu konuyu eğer ampülden kaynaklı ise acaba diyorum sizin taktığınız çakması olmasın piyasada çok fazla çakma night breaker var. Haliyle onların watt değeri de orijinali gibi olmuyor. Böylece sistem de hata vermiş olabilir.

wolo
12-07-2015, 13:17
İşin ilginç yanı ben aracı 2012 de alır almaz lambaları değiştirdim o zaman uyarı vermemişti. Orjinal olduklarını düşünüyorum çünkü bu işleri yaptırdğım çok güvendiğim bir elektrik-elektronikçiden 70 veya 80 tl ye aldım internetten veya alelade bir yerden değil. Çok ısındıkları doğru, zaten sanırım böyle %25 veya %30 fazla ışık veriyorlar. ( normal fardan iyi xenon'dan kötü ) Sırf bu farları beğenmemem yüzünden bir sonraki aracımda aradığım baş kıstas xenon idi. Çok ısınmasının aslında iki dezavantajı var; biri sizinde söylediğiniz ömür ( ben 3 yıl kullandım bir şey olmadı gerçi ) ikincisi farları matlaştırması. Farlarda üzerinde mum gibi ne bileyim kurumuş kir gibi lekeler oluyordu 2012 den beri 2 kez cilalatıp parlattırdım. Hem dışarıdan bakınca çok rahatsız ediyordu hemde far görüşü kötü etkiliyordu. Son yaptırdığımda farda çizildi biraz ama yapacak bir şey yok. Öyle kullanamazdım.
Orjinal farları taktığımızda bende biraz kullandım inanın önümü zor gördüm hiç sevmesem de sisleri yakmak zorunda kaldım ama yeni alan uyarı vermediği için memnundu :) Bu farların göstermemesinden başka şikayet eden vardı sanırım nasıl çözdüler bilmiyorum ama ya bu night braker ya xenon. oda muayenede büyük problem. Zaten otomatik far ayarsız ve far yıkamasız xenon takmak muayenede geçmiyor üstelik sağlıklı değil. Onunda astarı yüzünü geçer.

ANKA
12-07-2015, 13:35
Far konusunda haklısınız damada passat aldık led farlı yani gece görünce aracın aydınlatma gücünü benim için tüm aydınlatma türleri bitti o anda. Yakın zamanda olmaz ama 5 yıl içinde led farlı bir araba hayal ediyorum bende.

wolo
12-07-2015, 13:52
Ledli farlı aracı hiç gece kullanma şansım olmadı ama tüm markalar o teknolojiye geçtiğine göre daha iyidir. Benim şimdi satın aldığım araç bi-xenon farlı buda bonus oldu.
Forumda far sorununa nasıl çözüm buldular, sizin farlarda matlaşma yapıyor muydu, sizdeyken ömürleri bitti mi?

Bu arada çıkan farları karşı komşum 207 i olan araca taktık ve uyarı vermedi. Bakalım ben gidene kadar uyarı verecek mi?

ANKA
12-07-2015, 14:21
Eski araçta np plus vardı hala duruyor arkadaş birşey demedi halen çalışıyor demek ki. Envyde de nb Unlimited taktım ama passat ve bixenon İnsignia sonrası aşka gelip bixenon taktırıyorum farlara. Beyaz ışık var diye biraz gaza geliyor insan yoksa aslında çok çok iyi değil aydınlatma gücü nb serisinin sadece farı açıp mercek bile takılsa daha iyi olur aydınlatma gücü. Benim şimdi Hella mercekli çok düzgün bir sistem olacak araç bende olduğu sürece üzerinde olacak satınca talip çok şimdiden maliyetine başka bir arkadaşa vereceğim. Usta çok özeniyor hala bitiremedi farı. Bakalım belki otomatik ayar ve far yıkama işine de girebilirim tamamen duygusal $$ :) bu işler. Ama farları alıp Antalya'ya gideceğim yolda belli olur gücü. Eskisinden kat be kat iyi olacağı kesin. Gelsin de paylaşırım. Bu arada yeni araç nedir?

wolo
12-07-2015, 14:52
Muayenede otomatik ayar, far yıkama ve mercek olmadan geçmiyor. Her muayenede farları söküp eskilerini takmanız lazım.
birde farlarda matlaşma var mı diye sormuştum çünkü bende her yıl temizlenmesi gerekecek kadar matlaşma, sararma oluyordu.
uyarı vermemesi tamamen şans işi gibi, dediğim gibi ben 3 yıl sorunsuz kullandım tam satacağım sıra arıza verdi, komuşumun aracına hibe ettim farları ondada sorun yapmadı.
yeni aracım 2004 model E 220 Cdi avantgarde donanım airmatic süspansiyonlu koltuk ısıtma hariç tam dolu araç ve station wagon. Bir hafta içinde Bulgaristan'a gelecek ve oradan teslim alacağım. Yani bende daha bi-xenon keyfini yaşayamadım kendi aracımda.

ANKA
12-07-2015, 15:38
Benim farda sıkıntı olmadı kullanırken ama geçen arkadaşım şunu dedi farlar çok matlaşmıştı zımpara yaptırdım. Demek ki olmuş birşeyler artık ampülden mi başka birşeyden mi bilmiyorum. Ben nb serisi kullanmam artık şimdi bixenon gelsin takarım sonra ben de kısmet olursa seneye d sınıfı bir araç düşünüyorum. Farı sökmek kolay tamponu tek başıma bile sökerim, farları tamponu tam indirmeden çıkarabiliyorum yarım saat sürmüyor.
Aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın.

wolo
12-07-2015, 16:10
Elinizden geliyorsa ne mutlu size.
benim elimden elektrik, trim işleri gelmiyor ama araca yapabildiğim ufak tamirat veya modifiyelerden çok keyif alıyorum.
çok özel değilse bi-xenon kaça mal oldu, far yıkama ve otomatik ayar hariç değil mi?

Siz hangi aracı almayı planlıyorsunuz? ben çok uzun süre sadece alacağım araca karar veremedim. Tüm donanımlarına, motor ömürleri ve güvenlik unsurlarına baktım. Sonuçta bir araç alınca genelde en az 5 yıl kullanıyorum.
iyi dilekleriniz için teşekkürler.

ANKA
12-07-2015, 16:23
Superb veya 508 düşünüyorum ama superb daha ağır basıyor bakalım kısmet.

wolo
12-07-2015, 17:03
İnşallah dilediğiniz araca sahip olursunuz. Herkes aracına aşık olsa sokaklarda daha temiz araçlar görürüz daha güvenle ilerleriz.

converse10
12-07-2015, 19:38
Superb veya 508 düşünüyorum ama superb daha ağır basıyor bakalım kısmet.

Bende aynı araçtan düşünüyorum.Van'da 10 aracın 8 tanesi süper b

ANKA
12-07-2015, 20:30
Bende aynı araçtan düşünüyorum.Van'da 10 aracın 8 tanesi süper b
Seneye sana iyice yakınlaşıyorum İsmail alalım birer tane :)şöyle koltuk soğutmalı olandan :)

converse10
12-07-2015, 20:37
Seneye sana iyice yakınlaşıyorum İsmail alalım birer tane :)şöyle koltuk soğutmalı olandan :)
4x4 üye var biliyorsun dimi abim

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ANKA
13-07-2015, 07:50
Biliyorum o bomba zaten 2.0 tdi bide. Bakarsın motor tercihim de farklılaşabilir.

wolo
13-07-2015, 15:02
2.0 motorlarda bağımsız süspansiyon varmış, ses izolasyonu da daha iyiyse en kötü olduğu iki konuyu egale etmiş ve mükemmele yakın bir araç olmuş demektir. ( bahsettiklerim yeni octavia için yoksa superb deneme şansım olmadı ).

ANKA
13-07-2015, 15:32
Benim için c sınıfı artık buraya kadar çoluk çocuk olunca artık arka hava kanalı, arka perde hava yastıkları, benim boy uzun olduğu için geniş arka diz mesafesi ve geniş yüklemesi kolay bir bagaj gibi özellikler istiyorum. Superb tam uyuyor bu tanıma. 508 de seçenekler arasında ama superb dediğim gibi daha ağır basıyor.

wolo
13-07-2015, 21:39
Burası bir Puegeot forumu olmasına rağmen ben senin yerinde olsam 508 yerine kesinlikle 2.0 tdi superb derdim. ben octavia test ettim ve izolasyon ve bağımsız süspansiyon harici bir eksiklik görmedim. Eğer Superb bunları çözdüyse rakip araç tanımıyorum. Türkiye'de kalsaydım şuan alacağım araç superb olurdu.