PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 407 1.6 hdi direksiyon problemi

yanalakb
31-05-2015, 22:22
Merhaba arkadaşlar, forumu araştırdım ama tam olarak soruma cevap bulamadığım için konu açtım.
Aracım 2007 model 1.6 hdi executive 407 ve 86000 km de. 3 gün önce kış lastiklerini söktürüp yaz lastikleri taktırana kadar direksiyonum gayet yumuşaktı. Lastikler değişince direksiyon anormal ağırlaştı. Lastikçiler her tür lastiğe 32psi hava bastığı için buna yordum ve lastikleri 38 psi şişirdim ama maalesef ağırlık değişmedi. Daha sonra rot ayarından olabileceğini düşünüp rot ayarı yaptırmaya gittim. Usta rot ayarının düzgün olduğunu söyledi. Bu da olmayınca hidrolik seviyesini kontrol ettim. O da normaldi. Sonunda bir servise gittim. Bakan usta direksiyon pompasına bakıp, elektrikli olmadığını, mekanik olanların da tamirinin olmadığını söyledi. Aynı zamanda bu km de bozulan bir direksiyon pompası da hiç görmediğini söyledi. Daha sonra yetkili Peugeot servisine gittiğimde, oradaki usta direksiyonun normal olduğunu, pompa bozulursa arıza lambasının yanacağını söyledi. Halbuki direksiyonum Toros gibi oldu ve ciddi derecede ağırlaştı. :S
Şimdi bu duruma göre;

1-86000 km'de direksiyon pompası bozulur mu? Bozulursa lastik değişimi esnasında bir anda ne oldu da bozuldu acaba?
2-Mekanik direksiyon pompasının tamiri gerçekten yok mudur? Sökülüp temizlenerek düzeltilemez mi?
3-Direksiyonda en ufak bir ses ya da sağa sola çekme yok. Direksiyon kutusunda bir sıkıntı olabilir mi?
4-Ankara'da tavsiye edilebilecek, bu sorunu çözebilecek iyi bir usta tanıdığı olan var mıdır?:anlamadim

Şimdiden teşekkür ederim.

HamzaHakkı
01-06-2015, 00:32
Pompanın bozulup bozulmayacağı ya da sorunun tam olarak neden kaynaklandığını bilmiyorum. Fakat madem lastik değişiminden sonra böyle bir sorun meydana geldi lastiklerinizi söküp eskisini tekrar takın en basit yöntem bu geldi aklıma. Aracınız comfort donanım ise mekanik direksiyon kutusuna sahiptir.