PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 301'de yaşadığım sorunlar

ExCaLiBuR
19-05-2015, 15:58
Herkese merhabalar. Uzun zamandır forumunuzu takip ediyorum üye olmaya karar verdim:D 5 Ocakta 52000TLye 2014 Model 301 Allure gümüş gri aldım. Pahalıya aldığımı öğrenince canım sıkıldı ama kısmet dedim geçtim. Sol kapıyı kapayınca kapı içinden metal sesi geliyordu. Söküp silikonlayıp yaptık dediler(tek çözdükleri sorunum).2500km de kontrol bakımı var demişlerdi satarken km gelince gittim o kalktı dediler. Uzun yol dönüşü (aracım 3000 km civarıydı) aracımı rolantide bekletirken aşırı gürültülü çalıştığını farkettim. Debriyaja basınca oh be dedirten cinsten. Dizel ilk kez kullanıyorum galiba böyle çalışıyor dedim önemsemedim. Ses bazen belli olmuyor bazen kafa bırakmıyordu. Özellikle uzun yol dönüşü aşırı gürültülü çalışmaya başladı ve rolantide debriyaja basınca motor sesi benzinli gibi geliyordu. Bir buçuk ay önce servise gittim normal bu ses tüm 301lerde var dediler. Ama ses aklımı kurcalamaya devam etti. En son uzun yolda 110Km/h (hız sabitleyicide) hızla giderken düz yolda 4.5-5 arası yakan araç 7-7.5lt gibi değerler göstermeye başladı. Yaklaşık 50-60 km aynı değerleri gördüm. 90'a sabitledim daha önce aynı yolu aynı şekilde 3.3lt ortalamayla gittiğim halde bu sefer 5-5.5 göstermeye başladı. Varış ortalamam 5.6lt gibi saçma bir değer çıktı( yolun kalanını 90la hız sabitleme açık halde gitmeme rağmen). Son zamanlar yakıt tüketimim azaldı ama eskisinden çok yakıyor. 5. viteste araç eskisine göre daha gürültülü çalışıyor ve çekişten düşme var. İlk 2 viteste arada bir silkeleme yapıyor. Araç 5900 kmde ve dayanamayıp servise gittim normal dediler. Prizdirek bilyasını değişiriz ama ses gene de gitmez sen bilirsin nasıl istersen diyorlar. Şanzımanı dağıtacaklar ama ses gene devam edecek nasıl iş anlamadım. Birde bu araçların yalıtımı zayıf ses normal dediler ama başta böyle değildi. Servisten tatmin edici cevaplar alamıyorum. Bu sorunların nedenleri ne olabilir? Birde kontağı kapatmadan önce 10 saniye uzun yoldan geldiysem 30-40 saniye bekliyorum.Doğru mu yaptığım yanlışsa tavsiyeniz nedir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

mygold
19-05-2015, 18:38
hocam hoşgeldiniz. aracım bölümünde kendinizi ve aracınızı tanıtırsanız seviniriz. sorunlarla ilgili bence başka bir yetkili servise gitme şansınız varsa gitmelisiniz derim.

ssgti
19-05-2015, 18:57
Priz direk bilyanızdan ses geliyor. Bazı kişiler bu sesten şikayetçi. Servis değiştirsin büyük ihtimal bu ses gider. Silkeleme sorunuda büyük ihtimal şanzımandan yani debriyajdan. Bu araçların yalıtımı sınıf standartlarında. Çok gürültü içeri almıyor. Motor soğukken gürültülü ancak ısındıkça ses azalıyor. Sizin aracınızda başka bir sorun olabilir. Tabiiki bir benzinli araç gibi sessiz değil. Stop etmeden önce bir süre beklemek turbo pal milinin uzun ömürlü olması açısından faydalı. Yani doğru yapıyorsunuz.

ExCaLiBuR
20-05-2015, 00:43
hocam hoşgeldiniz. aracım bölümünde kendinizi ve aracınızı tanıtırsanız seviniriz. sorunlarla ilgili bence başka bir yetkili servise gitme şansınız varsa gitmelisiniz derim.
Hoşbulduk hocam. Sivasta tek yetkili servis var. Ayın 26'sı Kayseriye gideceğim bir de oradaki servise baktırayım o zaman.

ExCaLiBuR
20-05-2015, 00:57
Priz direk bilyanızdan ses geliyor. Bazı kişiler bu sesten şikayetçi. Servis değiştirsin büyük ihtimal bu ses gider. Silkeleme sorunuda büyük ihtimal şanzımandan yani debriyajdan. Bu araçların yalıtımı sınıf standartlarında. Çok gürültü içeri almıyor. Motor soğukken gürültülü ancak ısındıkça ses azalıyor. Sizin aracınızda başka bir sorun olabilir. Tabiiki bir benzinli araç gibi sessiz değil. Stop etmeden önce bir süre beklemek turbo pal milinin uzun ömürlü olması açısından faydalı. Yani doğru yapıyorsunuz.
Hocam servis iyice kafamı karıştırdı. Değiştiririz bizim için sorun değil ama ses kesilmeyecek diyor. Forumda aynı sorundan şikayetçi arkadaşlar çözebildi mi acaba? Bu çok yakma sorunu yakıt aldıktan sonra başladı. Yakıt almadan önce 3 birim birim yakıtım vardı. Depoyu doldurtdum. Yaklaşık 100 km sonra aniden arttı. Kötü yakıttan olmuş olabilir mi sizce? Yakıtı hep aynı yerden alıyorum Shell'den.

acemli68
20-09-2015, 10:34
Hocam bizim araçlarımızla priz direk bilyasini degistirsenizde bir muddet sonra debriyaja basınca kesilen gır gır gır sesi devam ediyormuş

HarunHoca
25-09-2015, 19:02
Arkadaşlar bizim araçların lastiklerine ne kadar hava basmamiz gerekiyor? Ölçüler : 185 x 65 x 15

301gti
25-09-2015, 19:26
Önler 32 PSİ , arkalar 34 psi diye biliyorum ben , (ön şöför kapı içerisinde yazıyor olmalı)

HarunHoca
25-09-2015, 21:11
Kapıda alakasız sayılar yazıyor. Ben 30 lu değerleri biliyorum. PSI olanı.

acemli68
25-09-2015, 21:47
Hocam benzinlik lerde var hem PSİ hem bar olarak çevirim yapıyor oradan bakabilirsiniz

serdarhoca
25-09-2015, 23:17
Lastiklerinize dogru havayi zorunlu haller disinda benzinliklerde degil, bir lastikcide bastirmanizi tavsiye ederim. Benzinliklerdeki aletlerin cogu yanlis degerde basmakta olup, bir istasyonda bastiginiz 32 psi diger istasyonda 30 gibi farkli degerlerde ciktigindan dogru basinci maalesef saglamiyor...

acemli68
26-09-2015, 09:46
Lastik balans larini yapan yerlerde dikkat etmek gerekir çünkü o makinanin da belli aralıklarla kalibre edilmesi gerekiyor olabilir

canmühür
26-09-2015, 11:06
Katiliyorum 1aydir kullabmadigim aracimi calistirdigimda basinc degerlerinin dusuk oldugu uyarisini verdi bende benzinlikte hemen tamamlayim dedim. Hepsine 34 basmama ragmen uyariyi kesmedi ve solugu lastikcide aldm dogru degerler basilinca duzeldi. Butun lastikere 34 basmama ragmeb lastikvide herbir tekerlek farkli basinc degeri verdi. Dedikleri; benzinliklerdeki degerlerin dogru olmadigi ve hatta kompresorlerin duzgun temizlenmemesi sebebiyle lastigin icine hava ile beraber su attigi bununda hem janta hemde balansa zarar verdigiydi.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

acemli68
28-09-2015, 01:11
Hocam merhaba lastik basınç senatörleri üzerinde orijinal varmiydi sizmi taktirdiniz.
Katiliyorum 1aydir kullabmadigim aracimi calistirdigimda basinc degerlerinin dusuk oldugu uyarisini verdi bende benzinlikte hemen tamamlayim dedim. Hepsine 34 basmama ragmen uyariyi kesmedi ve solugu lastikcide aldm dogru degerler basilinca duzeldi. Butun lastikere 34 basmama ragmeb lastikvide herbir tekerlek farkli basinc degeri verdi. Dedikleri; benzinliklerdeki degerlerin dogru olmadigi ve hatta kompresorlerin duzgun temizlenmemesi sebebiyle lastigin icine hava ile beraber su attigi bununda hem janta hemde balansa zarar verdigiydi.

canmühür
28-09-2015, 01:12
Orjinal

acemli68
28-09-2015, 05:08
Kaç model hocam acaba araciniz

canmühür
28-09-2015, 15:05
2006 ama 407 benimki 301 degil

HarunHoca
29-09-2015, 14:10
Arkadaşlar bir sorunum var; malûm havalar soğudu, ön cam buğu yapıyor, bu normal. Ancak ne yaptıysam, hangi konuma aldıysam klimayı, o bugularin yok olmasını sağlayamadım. Neyi yalnış yapıyorum? Kalorifer havalandırma kanalı güçlü ufluyor ama buğu olduğu gibi duruyor.

ssgti
29-09-2015, 14:18
İç sirkülasyon düğmesi açık olmasın. Bunun yanında halı paspas kullanıyorsanız ve nemli kalırsa buğu yapar. Kauçuk paspas kış aylarında kullanmakta fayda var.

HarunHoca
30-09-2015, 10:14
İç sirkülasyon düğmesi açık olmasın. Bunun yanında halı paspas kullanıyorsanız ve nemli kalırsa buğu yapar. Kauçuk paspas kış aylarında kullanmakta fayda var.
İç sirkülasyon düğmesi açıkçası aklıma gelmedi bakmam lazım. Yan camlar ön cam her yer buğu içerisinde hiç bir şey görünmüyor. Eski anadolaardaki gibi bezle camları silmek zorunda kalıyorum. Umarım dediğiniz gibi iç sirkülasyondandır, teşekkür ederim cevabınız için.

ssgti
30-09-2015, 10:26
Bu arada 1 parmak kadar camı açık bırakarak yolculuk yapmak hem ortamın taze hava almasına hem de buharın açılmasına yardımcı olacaktır.

HarunHoca
30-09-2015, 11:44
Bir kaç gündür yağan o yağmurda bir parmak da olsa açık bırakmak mümkün olmuyor maalesef. Buğuyu halletmenin bir yolu vardır mutlaka.

Emrah_06
30-09-2015, 13:07
Bu çok dert edilecek bir konu değil araç havalandırmasını ön camlara verildiğinde çok hızlı buğu çözüyor ki ben kışın sabah 06,30 da camda oluşan buzu bile tam ısınmadan çözüyor.

bartinli67
01-10-2015, 09:19
Herkese merhabalar. Uzun zamandır forumunuzu takip ediyorum üye olmaya karar verdim:D 5 Ocakta 52000TLye 2014 Model 301 Allure gümüş gri aldım. Pahalıya aldığımı öğrenince canım sıkıldı ama kısmet dedim geçtim. Sol kapıyı kapayınca kapı içinden metal sesi geliyordu. Söküp silikonlayıp yaptık dediler(tek çözdükleri sorunum).2500km de kontrol bakımı var demişlerdi satarken km gelince gittim o kalktı dediler. Uzun yol dönüşü (aracım 3000 km civarıydı) aracımı rolantide bekletirken aşırı gürültülü çalıştığını farkettim. Debriyaja basınca oh be dedirten cinsten. Dizel ilk kez kullanıyorum galiba böyle çalışıyor dedim önemsemedim. Ses bazen belli olmuyor bazen kafa bırakmıyordu. Özellikle uzun yol dönüşü aşırı gürültülü çalışmaya başladı ve rolantide debriyaja basınca motor sesi benzinli gibi geliyordu. Bir buçuk ay önce servise gittim normal bu ses tüm 301lerde var dediler. Ama ses aklımı kurcalamaya devam etti. En son uzun yolda 110Km/h (hız sabitleyicide) hızla giderken düz yolda 4.5-5 arası yakan araç 7-7.5lt gibi değerler göstermeye başladı. Yaklaşık 50-60 km aynı değerleri gördüm. 90'a sabitledim daha önce aynı yolu aynı şekilde 3.3lt ortalamayla gittiğim halde bu sefer 5-5.5 göstermeye başladı. Varış ortalamam 5.6lt gibi saçma bir değer çıktı( yolun kalanını 90la hız sabitleme açık halde gitmeme rağmen). Son zamanlar yakıt tüketimim azaldı ama eskisinden çok yakıyor. 5. viteste araç eskisine göre daha gürültülü çalışıyor ve çekişten düşme var. İlk 2 viteste arada bir silkeleme yapıyor. Araç 5900 kmde ve dayanamayıp servise gittim normal dediler. Prizdirek bilyasını değişiriz ama ses gene de gitmez sen bilirsin nasıl istersen diyorlar. Şanzımanı dağıtacaklar ama ses gene devam edecek nasıl iş anlamadım. Birde bu araçların yalıtımı zayıf ses normal dediler ama başta böyle değildi. Servisten tatmin edici cevaplar alamıyorum. Bu sorunların nedenleri ne olabilir? Birde kontağı kapatmadan önce 10 saniye uzun yoldan geldiysem 30-40 saniye bekliyorum.Doğru mu yaptığım yanlışsa tavsiyeniz nedir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Ustad motor sesi sorununu bende senin gibi yasadım servis normal diyo fakat bende eski bi pejo tamircisi olarak bunu normal görmüyorum bu hafta yine gidicem ve yaygsra yapıcam bunun normal olmadıgı dusuncesindeyim vites gecisleri bile zorluyo resmen kamyon vitesi gibi güç uygulayarak vites degistiriyorum arabanin garantisi bitsin bu sorun icin tekrae gidicem ozaman bunda sorun var derlerse servisin icinde aracı ateşe vericem acık ve net bişeiklde söylüyorum.bunu ortalıgı birbirine katıcam pişman oldum 301 aldıgıma.resmen

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tebukan
01-10-2015, 10:22
Bir kaç gündür yağan o yağmurda bir parmak da olsa açık bırakmak mümkün olmuyor maalesef. Buğuyu halletmenin bir yolu vardır mutlaka.
Klima düğmesinin en sonunda ızgara düğmesi var. Oraya getirdiğiniz zaman buğu çözücü devreye giriyor.

HarunHoca
01-10-2015, 10:47
Evet haklısınız iç sirkülasyon tarafındaymış, fark etmemişim. Teşekkür ederim, hatırlamama ve sorunu çözmeme yardımcı oldunuz.

ExCaLiBuR
02-10-2015, 04:37
Ustad motor sesi sorununu bende senin gibi yasadım servis normal diyo fakat bende eski bi pejo tamircisi olarak bunu normal görmüyorum bu hafta yine gidicem ve yaygsra yapıcam bunun normal olmadıgı dusuncesindeyim vites gecisleri bile zorluyo resmen kamyon vitesi gibi güç uygulayarak vites degistiriyorum arabanin garantisi bitsin bu sorun icin tekrae gidicem ozaman bunda sorun var derlerse servisin icinde aracı ateşe vericem acık ve net bişeiklde söylüyorum.bunu ortalıgı birbirine katıcam pişman oldum 301 aldıgıma.resmen

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yok hocam kabul etmiyorlar. Genel merkezle de defalarca görüştüm servise yönlendirdiler gittim. Bir de genel merkezi aradık diye atarlanıyorlar. Genel merkez sorun varsa servise götürmemi aksi takdirde garantisi bitince cebimizden yaptıracağımızı söyledi. Ama servisler normal diyor. Kayıt açıldı sorun yok diye kapatıldı. Eğer garanti bitince bunun değişmesi lazım falan derlerse mahkemeye veririm iki serviside. Işıkta duran 301lerin sesini dinler oldum artık. 301lerle Partnerlerde normalmiş. Test aracıyla yedek araçta da aynı ses var.

ExCaLiBuR
02-10-2015, 04:45
Uzun zamandır giremiyorum. Geçen ay aracın tavan döşemesi garantiden değişti. Kenarlarda çillenmeler vardı. Döşeme 35 günde geldi. Bu süre içinde çillenmeler beneklenmelere döndü ve yoğunlaştı. Sivas'ta ilk kez benim aracınki değişmiş. Anlamıyorum nasıl bir şans var bende. Araç 10800 km'ye geldi. Geçen gün servis uyarısı çıktı 2700km yazıyor. Bakım periyodu 15000km değil mi bu araçların? 15000 bakımı şuan ne kadar bilgisi olan var mı?

HarunHoca
02-10-2015, 06:53
Uzun zamandır giremiyorum. Geçen ay aracın tavan döşemesi garantiden değişti. Kenarlarda çillenmeler vardı. Döşeme 35 günde geldi. Bu süre içinde çillenmeler beneklenmelere döndü ve yoğunlaştı. Sivas'ta ilk kez benim aracınki değişmiş. Anlamıyorum nasıl bir şans var bende. Araç 10800 km'ye geldi. Geçen gün servis uyarısı çıktı 2700km yazıyor. Bakım periyodu 15000km değil mi bu araçların? 15000 bakımı şuan ne kadar bilgisi olan var mı?
Benim araç 57.300 de servis uyarısı 2.300 diyor. Normal sanırım.

HarunHoca
02-10-2015, 06:57
Arkadaşlar aracımın debriyaj baskı balatası ve fren balatası ömrünü tamamlamak üzereymiş. 60 bin bakımına kadar bir iki ay idare edeceğim. Garantisi bir ay önce bitti, bu nedenle birilerine yaptıracağım. Ancak baskı balata setini ve ustanın ihtiyaç duyduğu parçaları kendim satın almak istiyorum. Peugeot parçalarının internetten satın alınabildiği güvenebileceğimiz ve parasal anlamda aldanmayacağımız bir site var mı? Veya İstanbulda nereden satın alabilirim?

tebukan
02-10-2015, 07:09
Arkadaşlar aracımın debriyaj baskı balatası ve fren balatası ömrünü tamamlamak üzereymiş. 60 bin bakımına kadar bir iki ay idare edeceğim. Garantisi bir ay önce bitti, bu nedenle birilerine yaptıracağım. Ancak baskı balata setini ve ustanın ihtiyaç duyduğu parçaları kendim satın almak istiyorum. Peugeot parçalarının internetten satın alınabildiği güvenebileceğimiz ve parasal anlamda aldanmayacağımız bir site var mı? Veya İstanbulda nereden satın alabilirim?
Forumdan Ömer Gedik ile irtibata geçiniz. Kendisinin bildiğim kadarıyla serviside var. İyi bir hizmet vermektedir. Forumda gayet güzel şeyler okudum. Özel mesaj gönderin derim.

SerhatRCZ
02-10-2015, 08:46
Istanbuldaysaniz mutlaka Omer Gedik ile irtibata gecin. Ben tum araclarimi oraya goturuyorum.

SM-N7505 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HarunHoca
03-10-2015, 06:32
Ömer gedik kimdir, nasıl ulaşırız kendisine?

ayzinim
03-10-2015, 10:40
Kendisi forum yöneticimiz. Özel mesaj ile iletişime geçebilirsiniz.

HarunHoca
06-10-2015, 09:28
Ömer Beyle görüştük, yardımcı olabileceğini söyledi sağ olsun.

HarunHoca
09-10-2015, 08:43
Aracı yeni aldığım için bir süredir depoyu fulleyerek yakıt tüketimini denetliyorum. uzun yolda beni son derece mutlu ettiğini belirtmek isterim. 5,36 litre, yani 21 kuruşluk tüketim gayet güzeldi. Ancak son aldığım veriler beni açıkçası hayal kırıklığına uğrattı. Net 7,1 litre ortalama, yani 27,6 kuruşluk bir tüketim bana fazla geldi. Tabi ortalama araç hızı 17 km/h. yani oldukça zor ve sıkışık trafikte kullanıldığı doğru, ama aracı alırken hiç 7 litreli bir ortalama olacağını düşünmemiştim. 6-6,5 litre arası olur gibi düşünmüştüm. Bilmediğim için soruyorum bu ortalama normal mi yoksa benim araç mı fazla yakıyor. Yağ, mazot filtre temizliğiyle ilgili bir sorun olabilir mi? Ama öyle olsa uzun yolda da fazla yakmaz mıydı? Cevaplarınızı bekliyorum. NOT:Aracım 58 bin olmak üzere.

ssgti
09-10-2015, 10:40
17 km ortalama epey duşük. Ben 28 km ortalamada 5.3 tükettim. Sizin ortalamanıza göre "6 - 6.5 civarı normal. 7 litre biraz yüksek. Tabii bu söylediklerimdizel araç için geçerli. Sizin araç benzinliyse ortalamanız gayet iyi. Bu arada 5.3 litre uzun yol ortalaması da yüksek. Ben 3.5 ile 4.2 arası uzun yolda tüketiyorum. Bu arada kullanım tarzı da yakıt tüketimine etken. Kaçıran Debriyaj , bakımsız ve orjinal olmayan malzemeyle bakım da (özellikle hava filtresi) fazla tüketime etken.

HarunHoca
09-10-2015, 10:51
17 km ortalama epey duşük. Ben 28 km ortalamada 5.3 tükettim. Sizin ortalamanıza göre "6 - 6.5 civarı normal. 7 litre biraz yüksek. Tabii bu söylediklerimdizel araç için geçerli. Sizin araç benzinliyse ortalamanız gayet iyi. Bu arada 5.3 litre uzun yol ortalaması da yüksek. Ben 3.5 ile 4.2 arası uzun yolda tüketiyorum. Bu arada kullanım tarzı da yakıt tüketimine etken. Kaçıran Debriyaj , bakımsız ve orjinal olmayan malzemeyle bakım da (özellikle hava filtresi) fazla tüketime etken.
Araç dizel ve bana da yüksek geldi tüketim. Sanırım debriyaj baskı balata kötü durumda, mazot filtresi hiç değişmemiş, yağ ve hava filtresi de 13 bin km önce değişmiş. 60 bin bakımına kadar idare edip periyodik bakım geldiğinde yağ, mazot ve hava filtresini değiştirip baskı balatayı yenilediğimde umarım tüketim düşer. 7,1 litre ortalama hiç beklemediğim bir değer. 17 km.lik hız tamam düşük ama yine de tüketim bu kadar olmamalıydı dediğiniz gibi. Eğer sizin emsal aracınız 6-6,5 litre yakıyorsa bu da yakar diye umuyorum. cevabınız için teşekkürler.

tebukan
09-10-2015, 12:56
Araç dizel ve bana da yüksek geldi tüketim. Sanırım debriyaj baskı balata kötü durumda, mazot filtresi hiç değişmemiş, yağ ve hava filtresi de 13 bin km önce değişmiş. 60 bin bakımına kadar idare edip periyodik bakım geldiğinde yağ, mazot ve hava filtresini değiştirip baskı balatayı yenilediğimde umarım tüketim düşer. 7,1 litre ortalama hiç beklemediğim bir değer. 17 km.lik hız tamam düşük ama yine de tüketim bu kadar olmamalıydı dediğiniz gibi. Eğer sizin emsal aracınız 6-6,5 litre yakıyorsa bu da yakar diye umuyorum. cevabınız için teşekkürler.
Mazot filtresi en kısa zamanda değişmeli hocam. Enjektörler tıkanabilir her an. Araç biraz hor kullanılmış gibi. Baskı balata yakıt sarfiyatını arttırır. Siz 60.000 ni beklemeden acil olarak bakımlarını yaptırın bence. Daha yüksek maliyetler ödemeyin.

Özgür D.
09-10-2015, 13:26
308 aracimda bakimim yeni yapilmis olmasina ragmen debriyajim kotu durumda oldugundan dolayi sehir ici 18km ort. hizla 8.0lt tuketiyorum malesef :(

Daha oncede debriyajinizin kotu durumda oldugunu belirtmistiniz zaten.
Aracinizin bakimini yaptirip debriyaj setinizi degistirmenizi tavsiye ederim.

Sonrasinda beklediginiz ort. Tuketime sahip olacaksiniz zaten

HarunHoca
09-10-2015, 18:32
Debriyaj balatasi ve mazot filtresi bu kadar mı önemli diyorsunuz !!! Tamircim gittiği yere kadar idare et, yolda kalınca degistiriz deyince ben de açıkçası 60 bin bakımı ile birlestireyim demiştim. Dediğiniz gibi yakıt tüketimini eykileyecekse beklememek lazım. Evet sanırım araç biraz hor kullanılmış.

Emrah_06
09-10-2015, 19:31
301 sorunları demişken bugün benim de kısa far ampülü patladı

bende resmini koyduğum osram seti düşünüyorum sizin yorumlarınız nedir ??

http://cdn4.n11.com.tr/a1/1024/66/12/79/66127930_340297035.jpg

Standart H7 ampüllere kıyasla %20 daha parlak beyaz ışık

35 metreye kadar ekstra aydınlatma

X enon ampül kullanamayan araçlar için en iyi alternatiftir.

Standart emsal ampullerden daha parlak ve daha beyaz bir yapıya sahip olan COOL BLUE INTENSE serisi ampüldür.

Üretim yeri Almanya'dır.

12 Volt Yüksek parlak ışık

Güç 55 Watt

Işık rengi 4200K

Paket 2 adet ampül içermektedir.

Gümüş başlıklı patentli tasarımı ile cam farlarda kullanım için uygundur.

Trafikte kullanımı yasaldır.

fiyatı 60 tl

tebukan
09-10-2015, 19:31
Debriyaj balatasi ve mazot filtresi bu kadar mı önemli diyorsunuz !!! Tamircim gittiği yere kadar idare et, yolda kalınca degistiriz deyince ben de açıkçası 60 bin bakımı ile birlestireyim demiştim. Dediğiniz gibi yakıt tüketimini eykileyecekse beklememek lazım. Evet sanırım araç biraz hor kullanılmış.
Hocam sen o tamirciyide değiştir. Böyle şey söylenirmi? Yanlış anlamışımdır diye iki kere okudum. Mazot filtresi yolda niye bırakır hocam. Enjektörler tıkanır, yanma olmaz veya az olur. Hatta bu durum silindirlere bile zarar verebilir. Debriyaj balatası ise tamamen biter ve volanta zarar verir. Birde volant değiştirmek zorunda kalırsınız. Dizel motor şakaya gelmez. Performans ve zamanında bakım doğru orantılıdır. Siz ömer bey ile muhakkak görüşün hocam. Nacizane tavsiyem budur.

ssgti
09-10-2015, 20:17
Harunhoca debriyaj tamamen bitip yolda kalmanız demek size ağır masraf demek. Balata üzerindeki perçinler volantı çizip masrafınızın 4 haneli rakamlara ulaşması anlamına gelir. Tebukan ın dediği gibi o tamircinin yanından uzaklaşın. Ayrıca sizden önceki kullanan kişi 60 bin km de debriyajı bitirme aşamasına getirmişse epeyce arabayı yorduğu ve kötü kullandığı anlamına gelir. Acil olarak aracınızın uzman bir tamirci veya iyi bir yetkili serviste her tarafına bakılması gerekir. En başta da fren sistemine bastırmanda fayda var. Bende Ömer gedik in servisini öneririm.

tebukan
09-10-2015, 21:55
301 sorunları demişken bugün benim de kısa far ampülü patladı

bende resmini koyduğum osram seti düşünüyorum sizin yorumlarınız nedir ??

http://cdn4.n11.com.tr/a1/1024/66/12/79/66127930_340297035.jpg

Standart H7 ampüllere kıyasla %20 daha parlak beyaz ışık

35 metreye kadar ekstra aydınlatma

X enon ampül kullanamayan araçlar için en iyi alternatiftir.

Standart emsal ampullerden daha parlak ve daha beyaz bir yapıya sahip olan COOL BLUE INTENSE serisi ampüldür.

Üretim yeri Almanya'dır.

12 Volt Yüksek parlak ışık

Güç 55 Watt

Işık rengi 4200K

Paket 2 adet ampül içermektedir.

Gümüş başlıklı patentli tasarımı ile cam farlarda kullanım için uygundur.

Trafikte kullanımı yasaldır.

fiyatı 60 tl

Hocam bu ampul güzel ama ben yine Osram-H7-Night-Breaker-Unlimited öneririm. Son derece memnunum. Tavsiye ederim. Kısalarda muhakkak farkı hissedeceksiniz.

HarunHoca
09-10-2015, 22:05
Ağzınızdan bal damlıyor ssgti ve tebukan arkadaşlar :utan1:Beni endişelendirdiniz cidden. Tez zamanda bir bakım gerekecek sanırım ama hiç sırası degildi şu aralar:kafa

ExCaLiBuR
10-10-2015, 02:49
Hocam bu ampul güzel ama ben yine Osram-H7-Night-Breaker-Unlimited öneririm. Son derece memnunum. Tavsiye ederim. Kısalarda muhakkak farkı hissedeceksiniz.

Hocam bu ampüller trafikte sıkıntı yaratır mı? Karşıdan gelen araçların bazılarının beyaz farları insanın gözünü mahvediyor resmen. Uzundan daha beter oluyor. 301'lerin farlarının aydınlatması yetersiz ben de çözüm arıyorum. Bunların merceksiz kullanımı yasak diye biliyorum.

ExCaLiBuR
10-10-2015, 03:03

Hocam servis 30'binde yada 2 yılda mazot filtresi değişir demişti. Hangisi erken dolarsa o zaman değişiyormuş. Sizin mazot filtresinin ikinci değişimi gelmiş ama hiç değişmemiş diyorsunuz. Bence en kısa sürede mazot filtresini değişin. Yakıt değerleriniz normale dönecektir. Aksi takdirde daha fazla masrafla karşılaşabilirsiniz.

tebukan
10-10-2015, 08:11
Hocam bu ampüller trafikte sıkıntı yaratır mı? Karşıdan gelen araçların bazılarının beyaz farları insanın gözünü mahvediyor resmen. Uzundan daha beter oluyor. 301'lerin farlarının aydınlatması yetersiz ben de çözüm arıyorum. Bunların merceksiz kullanımı yasak diye biliyorum.
Yok hocam. Kullanımı yasal. Xenon ampullerin merceksiz kullanımı yasak. Bu ampuller halojen ampul. Kullanımı yasal. Far ayarını düzgün yaparsanız hiçbir problem yaşamazsınız.

Emrah_06
10-10-2015, 09:10
Unlimited ler 6-7 ayda patlıyor onun yerine plusları tavsiye ediyor sizde patlama oldu mu hiç ?

tebukan
10-10-2015, 10:00
Unlimited ler 6-7 ayda patlıyor onun yerine plusları tavsiye ediyor sizde patlama oldu mu hiç ?
Alalı bir kaç ay oldu. Ama akşamları fazla araç kullanmadığım için daha uzun süre kullanırım diye düşünüyorum. Ama haklısınız, performans ampullerinin dayanıklılık sorunları var.

301gti
10-10-2015, 11:38
2014 Mayıs ayında almıştım nbu leri hala kullanmaktayım.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tebukan
10-10-2015, 11:58
Benimde 29 Haziran 2015 tarihinde takılmış. Gece yolculuğu fazla yapılmıyor ise uzun süre kullanılabilir.

HarunHoca
12-10-2015, 17:30
Arkadaşlar bugün ömer gedik beyin servisine aracimi götürdüm. Sağ olsun Ferit usta iyice bir baktı. Lifte kaldırdı her tarafını inceledi. Baskı balata, fren balata ve diskleri, yürür takımları vesaire baktı. Araç son derece iyi durumda dedi. 60 bin bakımına kadar normal şartlarda yapacak bir şey yok dedi. Zamanı geldiğinde filtreleri yağı vesaireyi değiştirir son duruma bakarız dedi. Dolayısıyla şimdilik yapacak bir şey yok. Tüketim değerleri fazla gibi geliyor, takipteyiz. Neden 7 litre civarı yakıyor anlamıyorum.

tebukan
12-10-2015, 17:47
Çok güzel hocam. Artık kafan rahatlamıştır. Artık hayırlısı 60.000 bakımına. Demekki baskı balata kötü diyen usta işin erbabı değilmiş. Yarım doktor candan eder diye boşuna dememişler. Bence muhtemelen ilk sahibi yakıt filtresini değiştirmiş. Eğer sizi telaşlandırmış isem kusura bakma hocam. Ama olması gerekeni yapmışsınız. Sadece maddi bir zarar görmenizi istemediğim içindir

ssgti
12-10-2015, 17:55
Ömer Gedik in servisinde ne denmişse doğrudur. Yani araçta sıkıntı yok. Aracınızı kullanım tarzınız, bulunduğunuz semtin bayır olması gibi etkenlerde yakıtın çok olmasına yol açar.

kırmızı35
12-10-2015, 19:03
Doğru adres

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HarunHoca
12-10-2015, 19:32
Çok güzel hocam. Artık kafan rahatlamıştır. Artık hayırlısı 60.000 bakımına. Demekki baskı balata kötü diyen usta işin erbabı değilmiş. Yarım doktor candan eder diye boşuna dememişler. Bence muhtemelen ilk sahibi yakıt filtresini değiştirmiş. Eğer sizi telaşlandırmış isem kusura bakma hocam. Ama olması gerekeni yapmışsınız. Sadece maddi bir zarar görmenizi istemediğim içindir
Teşekkür ederim, dediğiniz gibi götürdüm, iyi durumda olduğunu bilmek iyi oldu. Aslında alırken ekspertiz yaptırarak almıştım ama belli olmuyor, teyit etmesi iyi oldu. Tüketim düzelecek umutluyum.

HarunHoca
12-10-2015, 21:31
Ömer Gedik in servisinde ne denmişse doğrudur. Yani araçta sıkıntı yok. Aracınızı kullanım tarzınız, bulunduğunuz semtin bayır olması gibi etkenlerde yakıtın çok olmasına yol açar.
Evet haberler şimdilik iyi, teşekkürler.

ExCaLiBuR
18-10-2015, 22:06
Herkese iyi forumlar. Bu prizdirek bilyasının sesi daha da arttı. Servis normal birşey olmaz diyor. Bu parça nasıl bir sıkıntı çıkarabilir acaba?

HarunHoca
18-10-2015, 22:19
prizdirek bilyası nedir, sesi nasıldır? Bende bur ses var ama diferansiyel den geliyor diye biliyorum ce kronikleşmiş.

ExCaLiBuR
18-10-2015, 22:38
Rölantide sol taraftan metal tıkırtısı gibi bir ses geliyor. Debriyaja basınca ses gidiyor. 301 ve partnerlerin hepsinden gelir normal dediler. Ama ses daha da arttı.

tebukan
19-10-2015, 00:00
Bana da bu ses normal dediler. İleride sıkıntı çıkarsa hesap sormaktan başka çare yok.

ssgti
19-10-2015, 04:56
Sesin şiddetini dinlemek lazım. Debriyajdan ayağınızı çekince debriyaj grup dişlileri çalışmaya başlıyor. Dişlilerin bir miktar sesinin gelmesi normal. Ancak priz direk bilyasında ise ses iş değişir. Özellikle Tofaş kuş serilerinde priz direk bilyası bozulma hastalığı vardı. Bu arada dikkat edince diğer marka arabaların debriyajlarını bırakınca bir miktar grup dişli sesi geldiğini fark edeceksiniz.

tebukan
19-10-2015, 12:03
Bugün aracı tamir için servise bıraktım. Haftasonu teslim edilecek. İkame araç bir saat sonra teslim edildi. Aksigorta bu konuda beni ziyadesiyle memnun etti. Ayrıca verilen araç 2015 model 301, bu daha keyifli oldu. Yalnız dikkatimi çeken sanki çekiş daha iyi bu araçta. Benim araçta Karter koruma falan var. Aracın çekişini düşürür mü? Ayrıca kalkış daha seriydi. Önümüzdeki ay bakımı var. Bakımdan sonra performans artışı beklemelimiyim?

ssgti
19-10-2015, 12:23
2015 ler ile daha önceki modeller arasında motorların teknik verileri açısından fark yok. Karter muhafaza çekişi düşürmez. Bakımdan sonra aman aman bir güç artışı olmaz. Tabii bulunduğunuz yer aşırı tozlu ve hava filtresi dolacak kadar tıkanmamışsa bu dediğim geçerli. Bu durumda sizin aracınızda problem olması söz konusu.

tebukan
19-10-2015, 12:25
Yakıt tüketimi normal seyrediyor. Problem olmayabilirde, yine de servisi arayıp gerekli kontrolleri yapmalarını söyledim.

HarunHoca
19-10-2015, 15:50
Şahsen 60 bin bakımından beklentim yüksek yakıt tüketimi bağlamında. Hava, yağ, mazot filtreleri ve yağ değişince tüketimin gözle görülür şekilde düşeceğini umuyorum. Boş bir hayal mi? Çünkü forumdan anladığım kadarıyla belirgin şekilde benim araç emsallerinden daha fazla yakıyor.

tebukan
24-10-2015, 10:38
2015 araçlarda vites değişimi için uyarı çıkıyor. Yalnız dikkatimi çeken 2000 devirde vites yükseltmek için çıkıyor. Ben normal şartlarda 2500 devirden sonra vites değiştiririm. Yanlış mı yapıyorum acaba

ssgti
24-10-2015, 10:59
Yanlış yapıyorsun. Dizel 301 ler 1800 devir civarı maksimum Torkunu yakalıyor. 1800 devir ve az üzeri viteste değişim yaparsan ekonomi yaparsın.

tebukan
24-10-2015, 12:27
Benim tespitlerime göre 2000 ve 1900 devir gibi ideal oluyor. Motor sesine göre ve anlık tüketim değerlerine göre söylüyorum. Birde öyle deneyeyim. 2500 altındaki vites değişimi biraz sarsıntılı oluyor.

tebukan
24-10-2015, 19:41
Bugün denedim. Hakikaten 2000 civarında vites değiştirince yakıt tüketimi azalıyor. Ben hep yüksek devirde kullanmışım demek ki.

tebukan
24-10-2015, 19:42
Yanlış yapıyorsun. Dizel 301 ler 1800 devir civarı maksimum Torkunu yakalıyor. 1800 devir ve az üzeri viteste değişim yaparsan ekonomi yaparsın.
Teşekkür ederim. 14.000 km sonra öğrendim. Motora bir zararı olmamıştır umarım. 2500 civarı vites değiştirmemin.

HarunHoca
24-10-2015, 20:05
Ben vites değiştirirken devir saatine hiç bakma alışkanlığım yok. Tasarrufta etkili ise aslında bakmak lazım kontrol amaçlı. Acaba ben hangi aralıkta değiştiriyorum?

ayzinim
24-10-2015, 22:13
Teşekkür ederim. 14.000 km sonra öğrendim. Motora bir zararı olmamıştır umarım. 2500 civarı vites değiştirmemin.
Zararı sadece biraz fazla tüketim nedeniyle cebinize olmuştur;)

tebukan
24-10-2015, 22:17
Zararı sadece biraz fazla tüketim nedeniyle cebinize olmuştur;)
İlk aracım peugeot 206 1.4 hdi idi. Onun için 2500 de vites değiştir demişlerdi. Alışkanlık olmuş. Haklısınız sadece biraz fazla yakıt harcamışım.

ExCaLiBuR
26-10-2015, 00:42
İlk aracım peugeot 206 1.4 hdi idi. Onun için 2500 de vites değiştir demişlerdi. Alışkanlık olmuş. Haklısınız sadece biraz fazla yakıt harcamışım.
Hocam ben 2000-2500 arası değiştiririm vitesi. Ama 2000 civarı vites atınca ,1500 devir civarına düşüyor ben o şekil kullanamıyorum arabayı. Ama arabayı 2000 devrin bir tık altında kullanırım. Bu depoda toplam km:439 Ortalama hız: 45 ortalama tüketim 3.7L Toplamda 9400 km civarı(tam hatırlamıyorum küsüratı) ortalama hız: 49 Ortalama tüketim:4.1L
Bu arada bakıma 1400km yazıyor. Araba daha 12bin olmadı. 15bine ayarlamışlardı. Binmesem bile kafasına göre düşürüyor. 4-5 gün arabaya binmedim. Bıraktığımda 2000km diyordu. Dün 1600km yazıyordu. 40-50 km yapmışımdır. Bugün 1400 yazıyor. Bir sıkıntı mı var araçta acaba?

HarunHoca
26-10-2015, 09:16
Hocam ben 2000-2500 arası değiştiririm vitesi. Ama 2000 civarı vites atınca ,1500 devir civarına düşüyor ben o şekil kullanamıyorum arabayı. Ama arabayı 2000 devrin bir tık altında kullanırım. Bu depoda toplam km:439 Ortalama hız: 45 ortalama tüketim 3.7L Toplamda 9400 km civarı(tam hatırlamıyorum küsüratı) ortalama hız: 49 Ortalama tüketim:4.1L
Bu arada bakıma 1400km yazıyor. Araba daha 12bin olmadı. 15bine ayarlamışlardı. Binmesem bile kafasına göre düşürüyor. 4-5 gün arabaya binmedim. Bıraktığımda 2000km diyordu. Dün 1600km yazıyordu. 40-50 km yapmışımdır. Bugün 1400 yazıyor. Bir sıkıntı mı var araçta acaba?
Benimki standart olarak 100-100'er düşüyor. 60 bine yaklaştıkça düşüyor, ancak yaklaşık 200 km daha önce bakım yapmamı istiyor, demek ki ihtiyacı var :)

CaglarB
26-10-2015, 10:52
Vites artır uyarısında vites artırıyorum araç yığılıyor gibi oluyor, özelllikle önü yokuş ise bence çokta sağlıklı olmuyor. yakıt tüketimine katkısı sonsuz bir özellik.
Benim vites geçişlerim biraz yavaş ondan mı bilmiyorum ama durum böyle. Dizel aracı da devirli kullandıkça açıldıkça açılıyor mübarek :)

tebukan
26-10-2015, 19:40
Bende hep devirli kullanıyorum. Lakin 2000 devirde vites değiştirince özellikle birinci vitesten ikiye geçerken araç yığılıyor gibi, devir 1500 ün altınada düşüyor ve motor sarsılıyor gibi. Birde geçen hafta kullandığım 301 daha hafif gibiydi. Benim aracım daha ağır gibi. Acaba kartel koruma hem ağırlık hemde aerodinamik olarak aracı daha iyi bir şekilde kullanmamı sağlıyor olabilir mi . Birde çelik jant sürüşte ne gibi bir değişikliğe sebep olabilir.

ExCaLiBuR
26-10-2015, 20:50
Benimki standart olarak 100-100'er düşüyor. 60 bine yaklaştıkça düşüyor, ancak yaklaşık 200 km daha önce bakım yapmamı istiyor, demek ki ihtiyacı var :)
Hocam hani 40-50 km yapınca küsürattan 100km düşer anlarım ama 200km düştü. Hadi onu da geçtim binmedim 4-5gün servise 1600km diyor. 400 km neye göre gitti. Araç 2000km iken bluetooth dahil tüm verileri sıfırladı. Servise götürdüm birşey bulamadılar. Yazılım güncellemesi yaptık dediler. Acaba güncellemeden mi oldu? Yolum düşerse gidip soracağım ben anlamadım bu olayı.

ExCaLiBuR
26-10-2015, 21:25
Hocam 2000de vites atınca araç titreyek gitmeye başlıyor. 2500'e yakın atınca 1500-2000 ortalarında bir değere geliyor. Maksimum torka 1750 devir yazıyor. Size bu nedenle 2500'de vites değiştir demiş olabilirler. Yedek araçlarla test araçları yüksek devirlerde kullanıyor. Ustayla test sürüşüne çıktık aldıktan sonra. Araç maksimum torku zaten 1750 devirde veriyor. 4-5 depo bu devirlerde kullan yakıt tüketimi düşük olur ama 1depoda yüksek devirde kullan demişti(2000 üstü). Benim aracın tekerlerinin alt donanımlara göre artısı ney diye sordum. Görünüş, biraz daha konforlu olur, biraz daha iyi tutar ama öyle çokta fark olmaz ama tüketimi az artırır dedi. Ama sizin aracın jantların ebadı sanırım kapaklılarla aynı. Yamulma açısından saca göre daha dayanıklı olabilir. Aerodinamik açıdan daha iyi ise sizin aracınız alta giren rüzgarla alakalı olabilir.Kartel koruma motorun altını dümdüz kapatıyor. Çok boşlukta yok gibi. Kartel koruma (bildiğim kadarıyla sac oluyor) ile çelik jantlar aracı biraz daha ağırlaştırabilir ama çok fark olacağını sanmam. Katalogda benim araca 1090 kg yazıyor ama ruhsatta 1170kg yazıyor. Sizin araca ne yazmışlar?

HarunHoca
27-10-2015, 10:35
Hocam 2000de vites atınca araç titreyek gitmeye başlıyor. 2500'e yakın atınca 1500-2000 ortalarında bir değere geliyor. Maksimum torka 1750 devir yazıyor. Size bu nedenle 2500'de vites değiştir demiş olabilirler. Yedek araçlarla test araçları yüksek devirlerde kullanıyor. Ustayla test sürüşüne çıktık aldıktan sonra. Araç maksimum torku zaten 1750 devirde veriyor. 4-5 depo bu devirlerde kullan yakıt tüketimi düşük olur ama 1depoda yüksek devirde kullan demişti(2000 üstü). Benim aracın tekerlerinin alt donanımlara göre artısı ney diye sordum. Görünüş, biraz daha konforlu olur, biraz daha iyi tutar ama öyle çokta fark olmaz ama tüketimi az artırır dedi. Ama sizin aracın jantların ebadı sanırım kapaklılarla aynı. Yamulma açısından saca göre daha dayanıklı olabilir. Aerodinamik açıdan daha iyi ise sizin aracınız alta giren rüzgarla alakalı olabilir.Kartel koruma motorun altını dümdüz kapatıyor. Çok boşlukta yok gibi. Kartel koruma (bildiğim kadarıyla sac oluyor) ile çelik jantlar aracı biraz daha ağırlaştırabilir ama çok fark olacağını sanmam. Katalogda benim araca 1090 kg yazıyor ama ruhsatta 1170kg yazıyor. Sizin araca ne yazmışlar?
Alıntı yapmadığınız için emin olamadım ama eğer bana sorduysanız söyleyeyim: benim ruhsatta da 1170 kg yazıyor.

ssgti
27-10-2015, 10:43
1170 kg sürücü ile beraber ağırlığı... Boş ağırlık 1090 kg...

ExCaLiBuR
30-10-2015, 00:22
1. viteste hızlanıp tam 2.ye atacakken ön sağ taraftan hafif uğultu-ötme sesi gibi bir ses geliyor. Dikkat ettim 2500 devire yaklaşınca kesin yapıyor bu sesi. Ses sadece 1. viteste oluyor. Servise gittim. Her zamanki gibi sesi duyamadılar bir şey yok diyip gönderdiler. Nedeni ne olabilir? Bu sorunu yaşayan var mı?

tebukan
30-10-2015, 22:38
1. viteste hızlanıp tam 2.ye atacakken ön sağ taraftan hafif uğultu-ötme sesi gibi bir ses geliyor. Dikkat ettim 2500 devire yaklaşınca kesin yapıyor bu sesi. Ses sadece 1. viteste oluyor. Servise gittim. Her zamanki gibi sesi duyamadılar bir şey yok diyip gönderdiler. Nedeni ne olabilir? Bu sorunu yaşayan var mı?
Ben bugün dikkat ettim. Öyle bir ses yok. Ses artarsa tekrar servise götürün. Benim delik radyatörümü bile sağlam diye gördüler. Çanakkalede tekrar götürdüm. Delik olduğunu farkedip değiştirdiler.
Bende arabayı stop edince kuş sesi gibi bir ses duyuyorum. Bana da normal bir ses dediler. Sizin araçlarda da varmı acaba?

ExCaLiBuR
30-10-2015, 22:44
Hocam C-elysee'ler radyatörden dolayı servise çağrılmış. Radyatörleri değişmiş. Başka bir forumda okumuştum. Sizinki garantiden mi değişti? Bu ses sağ tekerden mi getiyor yoksa şanzıman mı ötüyor nasıl anlarız?

tebukan
30-10-2015, 22:49
Hocam C-elysee'ler radyatörden dolayı servise çağrılmış. Radyatörleri değişmiş. Başka bir forumda okumuştum. Sizinki garantiden mi değişti? Bu ses sağ tekerden mi getiyor yoksa şanzıman mı ötüyor nasıl anlarız?
Garantiden değişti. Elazığ'da su eksilttiğinden şüphelendiğim aracımı servise götürmüştüm . Hatta akünün üstünde beyaz su lekeleri vardı. Sorun yok deyip gönderdiler. 1500 km yol yaptım. Çanakkalede tekrar götürdüm. Radyatör delikmiş dedi usta. Antifiriz kokusu var dedi. Radyatör garantiden değiştirildi. Sağ tarafta ise şanzımandan gelmiyordur.

HarunHoca
30-10-2015, 22:53
Ben bugün dikkat ettim. Öyle bir ses yok. Ses artarsa tekrar servise götürün. Benim delik radyatörümü bile sağlam diye gördüler. Çanakkalede tekrar götürdüm. Delik olduğunu farkedip değiştirdiler.
Bende arabayı stop edince kuş sesi gibi bir ses duyuyorum. Bana da normal bir ses dediler. Sizin araçlarda da varmı acaba?
Aynen benim araçta da stop edince bir süre cik cik mi desem girc girc mi desem bi garip ses geliyor. Şimdi siz söyleyince hatırlıyorum. Gayri ihtiyari bu ne sesi acaba diyordum her seferinde. Sahi ne sesi bu?

Uludag
30-10-2015, 22:55
Bende de var hocam aynen dediğiniz gibi bir ses servise 3 defa gittim 3 ünde de normal dediler ama bana pek normal gibi gelmedi,nette araştırınca şanzımandan geldiği yönünde yorumlar var :(

ExCaLiBuR
30-10-2015, 23:49
Bende de var hocam aynen dediğiniz gibi bir ses servise 3 defa gittim 3 ünde de normal dediler ama bana pek normal gibi gelmedi,nette araştırınca şanzımandan geldiği yönünde yorumlar var :(
Servise ne zaman gitsem normal derler yada ses duymazlar. C-elysee kullanan birkaç kişi 3. ve 4 viteste şanzımandan ses geldiğini söyledi.

Aynen benim araçta da stop edince bir süre cik cik mi desem girc girc mi desem bi garip ses geliyor. Şimdi siz söyleyince hatırlıyorum. Gayri ihtiyari bu ne sesi acaba diyordum her seferinde. Sahi ne sesi bu?
Stop edince gelmiyor ses hocam. 1. viteste 2500 devire yaklaşınca bariz ötme sesi var. Yerini tam tespit edemiyorum. Aracı park ettikten sonra kontağı hemen kapatıyor musunuz?

ExCaLiBuR
30-10-2015, 23:51
Garantiden değişti. Elazığ'da su eksilttiğinden şüphelendiğim aracımı servise götürmüştüm . Hatta akünün üstünde beyaz su lekeleri vardı. Sorun yok deyip gönderdiler. 1500 km yol yaptım. Çanakkalede tekrar götürdüm. Radyatör delikmiş dedi usta. Antifiriz kokusu var dedi. Radyatör garantiden değiştirildi. Sağ tarafta ise şanzımandan gelmiyordur.
Yani sizinki de fabrikasyon hatalı. Anlamadığım C-elyseelerde çağrılıp değiştirilen radyatörler 301'lerde niye çağırılmıyor? Şimdi benimki de sorunluysa dağın başında delinse ne yapacağım?

ExCaLiBuR
01-11-2015, 01:24
Kontağı kapatınca gelen bir ses var hocam. Bugün dikkat ettim. Egzozdan mı geliyor acaba? Ama anormal bir ses değil galiba.

HarunHoca
01-11-2015, 09:23
Servise ne zaman gitsem normal derler yada ses duymazlar. C-elysee kullanan birkaç kişi 3. ve 4 viteste şanzımandan ses geldiğini söyledi.

Stop edince gelmiyor ses hocam. 1. viteste 2500 devire yaklaşınca bariz ötme sesi var. Yerini tam tespit edemiyorum. Aracı park ettikten sonra kontağı hemen kapatıyor musunuz?
Benimki aracı stop ettirdikten sonra gelen bir cikcik sesi. Evet aracı park ettikten sonra hemen stop ettiriyorum, yani kontağı hemen kapatıyorum. Kapatmamam mı gerekiyor? Anlayamadım !!!

tebukan
01-11-2015, 13:36
Benimki aracı stop ettirdikten sonra gelen bir cikcik sesi. Evet aracı park ettikten sonra hemen stop ettiriyorum, yani kontağı hemen kapatıyorum. Kapatmamam mı gerekiyor? Anlayamadım !!!
Park ettikten sonra 20 sn beklemenizi öneririm. Turbonun ömrünü uzatmak açısından önemli hocam.

HarunHoca
01-11-2015, 14:12
Park ettikten sonra 20 sn beklemenizi öneririm. Turbonun ömrünü uzatmak açısından önemli hocam.
Hımmmm bunu bilmiyordum. Dizel olmasıyla alakalı bir durum mu bu? Daha önce hep benzinli araç kullandım, onlarda böyle bir şey yapmak gerekmiyordu. Yoksa turbo motor olmasından mı kaynaklanıyor merak ettim, uygulayacağım, alışkanlık haline getirmem gerekecek.

tebukan
01-11-2015, 14:15
Hımmmm bunu bilmiyordum. Dizel olmasıyla alakalı bir durum mu bu? Daha önce hep benzinli araç kullandım, onlarda böyle bir şey yapmak gerekmiyordu. Yoksa turbo motor olmasından mı kaynaklanıyor merak ettim, uygulayacağım, alışkanlık haline getirmem gerekecek.
Evet hocam dizel motorlarda önerilir. Birde ilk çalıştırmada, kontağı çevirdikten sonra hemen marşa basmayın. Işıkların sönmesini bekleyin.

ExCaLiBuR
01-11-2015, 17:36

Yok hocam dizel olmasıyla alakalı değil. Turbo bulunan tüm araçlarda park ettikten sonra gaz pedalına dokunmadan belli bir süre beklemek gerekir. Mesela start-stop özelliğini turbolu araçlara pek koymak istemezler. Yeni yeni turbolularda yaygınlaştı. Ama atmosferikler için sıkıntı olmaz. Kontağı kapatırsanız yağlama biter. Turbonun ayrı bir yağlama sistemi yoktur. Turbo bir süre yağsız dönmeye devam eder. Bu da ileride ciddi bir şekilde başınızı ağrıtacaktır. 15-30 saniye arası bekleyip öyle kontağı kapatmak gerekli. Uzun yoldan gelmişsem 45-60 saniye arası beklerim. İşi garantiye almak lazım.:havali