PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 1.6 VTI TIPTRONIC KULLANANLAR- YARDIM

fearless11
11-08-2010, 10:06
Selam Arkadaşlar,
Şuan için 207 1.4 HDI trendy kullanıcısı olarak aracımı büyütmek istiyorum. Eşim de rahatla kullansın diye otomatik vites bir araç almak istiyorum. eşimle birlikte 308 almaya karar verdik. Aranızda bu araca sahip olan arkadaşlar yardımınızı rica ederim. Aracın vites geçişleri,performansı,yakıt tüketimi nasıldır? Forumlarda okuduğum kadarı ile ve telefonda bir 308 sahibinin söylediği kadarı ile araç şehir içinde 8-8.5 lt. yakıyor. Bu rakam doğrumudur? Aracı test etme ihtimalim olmadı hiç. Genel olarak fikirlerinize ihtiyacım var.

Gökay
11-08-2010, 10:18
Bu şanzıman (AL4 diye geçiyo sanırım kodu) bildiğim kadarıyla 307'den beri kronik sorunlu uzak durum derim.Gerisini kullananlar paylaşssın Yurdaer bey sanırım bayağı şikayetçiydi hatta.

reisG
11-08-2010, 10:20
Hoşgeldiniz 308 konusunda Türkiye'de en iyi ve doğru bilgi alacağınız yer burasıdır. Öncelikle 308 seçeneği ile 207 den çok çok büyük bir iç hacim ve kalite seviyesine ulaşacaksınız. Tabii almayı düşündüğünüz VTi 120 bg.motor benzinli ,207 deki HDi 70 bglik motorun az tüketimine karşın burada hem benzin hemde daha fazla tüketim söz konusu olacak. Ben 308 VTi düz vites kullanıyorum. İstanbul trafiğinde dur kalkta ve yürümeyen trafikte ortalama 8-8,3 lt arası yakıt tüketiyor. otobana ve akan trafiğe çıkınca performanslı kullanmayıp ort. 100-120 km arasında hızınızı tutarsanız 5,4 lt gibi rakamlar görebilirsiniz. Aramız da foruma aktif olarak katılan 308 VTi otomatik kullanıcısı Yurdaer arkadaşımız var. O size VTi otomatik ort. yakıt tüketimini verecektir. AL-4 tipi vites kutuları belli std.ta kullanılması gereken şanzımanlardır. 100.000 km. sonrası rektifiye edilmesi gerekir. Kullanılan yağ önemlidir. Servis dışında başka ustalara göstermek sıkıntı yaratabilir.Bu tip şanzıman kutularında sensör arızaları kullanım şekline ve yapılan km.ye göre arıza verebilir. kimisinde sadece sensör değişimi ile problem çözülürken kimisinde farklı sıkıntılarda çıkar. Eğer sıfır km. araç alacaksanız. Bayilerde 2010 model VTi otomatik Comfort pack ve millesim 200 serileri bulunmakta bu serilerin donanım özelliklerini forumun ilgili sayfalarında detaylı olarak bulabilirsiniz. sportium paketinde ise VTİ motor gelmedi. VTi motor PSA-BMW ortaklığında üretilmiş çift vanos sistemli gaz kelebeği olmayan sürekli değişken subap kontrollü ödül almış bir motordur. Bu motoru BMW Mini modellerinin hepsinde kullanmaktadır. VTi 120 bg. Minide Cooper S te kullanılmaktadır.Eğer bütçenizi 5-7 bin TL arasında arttırma olasılığı varsa HDİ auto 6r 110 bg. FAP motorlu 308 alıp dizel araç kullanmaya devam ederssiniz. Auto 6 R vites otomatikleştirilmiş hill holder (yokuşta kaymayı önleme) destekli bir vitestir. Gerçek otomatik vites değildir, test etmek ve kullanım özelliklerini irdelemek gerekir. Daha çok bilgi isterseniz cep telefonumu PM den göndereceğim. İsterseniz konuşabiliriz.

Gökay
11-08-2010, 10:41
Dizelden sonra neden benzinliyi seçtiğnizi sorabilirmiyim?

fearless11
11-08-2010, 10:43
Hoşbulduk. Aslında 2004 yılından beri peugeot kullanıcısıyım 207 den önceki aracım 1.4 HDI 307 idi. Bu aracı çok sevmeme rağmen mali sebeplerden dolayı satmak zorunda kaldım. Daha sonra da evlenince 207 aldım :). Şuan bebek beklediğimiz için pek bütçe ayırmak istemiyorum yeni araca. 2. ellere bakıyorum daha çok.Kendi aracımı satıp üzerine 3-4 bin lira koyup aracımı büyütmek istiyorum. Malum bebek geliyor eşyası vb. :) . Bir iki bayiye de sordum 2010 tiptronic millesim araçta en uygun 25900 dediler. Ama bütçem şuan bi 10000 lira vermeye müsait değil.
Tiptronic vites in pek sorunlu olduğunu duymamıştım aslında ama tabii kullananlar yada başından kötü tecrübeler geçenler daha iyi bilirler vitesi. Performansı törpülediğini biliyordum vitesin ama vites geçişlerinin akıcı olması ve sarsıntı yapmaması benim için alınabilir kılıyor aracı.
Yakıt konusunda ise ilk zamanlar biraz zorlanacağım galiba ama alışacağız artık. Sonuçta eşimin de rahatla aracı kullanmsını istiyorum. Şimdi özellikle vites konusunda kafamda soru işaretleri oluştu. Sanırım tiptronic kullanan arkadaşlar yardımcı olacaklar bana. Bir de bu aracın performansından memnun kalırmıyım sizce.
Son olarak hyundai i30 1.6 cvvt otomatik e de baktık bayağı ama galiba eşim ve ben peugeot aşığıyız. Sonuçta yine peugeot a dönüş yaptık.

fearless11
11-08-2010, 10:46
Dizelden sonra neden benzinliyi seçtiğnizi sorabilirmiyim?

Genel olarak otomatik bir araç almak istememden dolayı. 308 hdi 6r de şuan için bütçemi aşıyor.Bebek beklediğimizden dolayı 4-5 bin lira bayağı önemli bir miktar benim için şu sıralar.

acemiasker
11-08-2010, 11:10
Genel olarak otomatik bir araç almak istememden dolayı. 308 hdi 6r de şuan için bütçemi aşıyor.Bebek beklediğimizden dolayı 4-5 bin lira bayağı önemli bir miktar benim için şu sıralar.

Öncelikle yeni bebeğiniz hayırlı olsun. Allah ona sağlıklı ve sıhhatli bir ömür, size de hayırlı bir evlat olmayı nasip etsin.

Onun dışında bence Reis o kadar güzel özetlemiş ki, diyecek birşey bırakmamış. Ama dizelden benzine geçişte bir miktar yakıt gideriniz artacak, 4-5 bin tl izden taksit taksit çıkacak haberiniz olsun :)

γuяdaeя
11-08-2010, 11:58
Merhaba,
Tam 2 senedir VTi otomatik kullanıyorum. Her benzin aldığımda yol bilgisayarını sıfırlıyorum. Şimdiye kadar benim şehiriçi ortalama yakıtım en çok 8.4 lt/100 km oldu. Aşırı performaslı bir kullanım sergilemezseniz VTi ekonomik anlamda kesinlikle üzmüyor :)
Gelelim asıl konuya... VTi motorun tadını AL4 ile almak pek mümkün değil. Ben şuna eminim ki eğer düz vites kullanıyor olsaydım çok daha memnun kalırdım. Vites geçişleri çok rahatsız edici olmamakla birlikte kendini hissettiriyor. Bazen kullanma tarzınıza göre aşırı bir tembellik söz konusu. AL4'e alışmak ve dilinden anlamak gerekiyor.
AL4 şanzımanın Peugeot 406'dan beri kronik olan ve maalesef benim de başımda olan basınç regulasyon sorunuyla karşı karşıyayım. İlk çalıştırma ve harekette, özellikle soğuk havalarda, şanzıman kendini korumuak amacıyla güvenli moda alıyor. Bu durumlarda 3. viteste sabitlenip kalıyorsunuz. Aracı stop edip tekrar çalıştırınca sorun gidiyor. Ama bunu hemen hemen hergün yaşamak insanda hem tedirginlik hem de sinir yapıyor. Yeri geliyor sıkışık trafikte oluyor duracak yer bulamıyorsunuz.
Yazdıklarım keni tecrübem olup genelleme teşkil etmeyebilir... Ancak internette biraz araştırma yapınca benzer sorunlarla karşılaşıyorsunuz.
Peugeot AL4 şanzımandan sanırım artık vazgeçiyor ve yerine daha kaliteli olabileceğini düşündüğümüz AM6 şanzımanı koyacak. Ancak ne zaman yollarda görürüz (308) bilemem.
Acizane tavsiyem, eğer illa otomatik araç alacaksanız arkadaşların da tavsiye ettiği gibi Auto6R alın. Biraz bütçenizi zorlayacak belki ama hem yakıt ekonomisi, hem performans, hem de satarken ikinci el olarak sizi otomatik VTi'den çok daha fazla memnun edecektir.

fearless11
11-08-2010, 12:33

Öncelikle yeni bebeğiniz hayırlı olsun. Allah ona sağlıklı ve sıhhatli bir ömür, size de hayırlı bir evlat olmayı nasip etsin.

Onun dışında bence Reis o kadar güzel özetlemiş ki, diyecek birşey bırakmamış. Ama dizelden benzine geçişte bir miktar yakıt gideriniz artacak, 4-5 bin tl izden taksit taksit çıkacak haberiniz olsun :)

Amin. Çok teşekkürler. Yurdaer in yazdıklarını okuyunca aklım karıştı açıkçası. Umarım ailemiz için hayırlısı ne ise o olur.

fearless11
11-08-2010, 12:35
Merhaba,
Tam 2 senedir VTi otomatik kullanıyorum. Her benzin aldığımda yol bilgisayarını sıfırlıyorum. Şimdiye kadar benim şehiriçi ortalama yakıtım en çok 8.4 lt/100 km oldu. Aşırı performaslı bir kullanım sergilemezseniz VTi ekonomik anlamda kesinlikle üzmüyor :)
Gelelim asıl konuya... VTi motorun tadını AL4 ile almak pek mümkün değil. Ben şuna eminim ki eğer düz vites kullanıyor olsaydım çok daha memnun kalırdım. Vites geçişleri çok rahatsız edici olmamakla birlikte kendini hissettiriyor. Bazen kullanma tarzınıza göre aşırı bir tembellik söz konusu. AL4'e alışmak ve dilinden anlamak gerekiyor.
AL4 şanzımanın Peugeot 406'dan beri kronik olan ve maalesef benim de başımda olan basınç regulasyon sorunuyla karşı karşıyayım. İlk çalıştırma ve harekette, özellikle soğuk havalarda, şanzıman kendini korumuak amacıyla güvenli moda alıyor. Bu durumlarda 3. viteste sabitlenip kalıyorsunuz. Aracı stop edip tekrar çalıştırınca sorun gidiyor. Ama bunu hemen hemen hergün yaşamak insanda hem tedirginlik hem de sinir yapıyor. Yeri geliyor sıkışık trafikte oluyor duracak yer bulamıyorsunuz.
Yazdıklarım keni tecrübem olup genelleme teşkil etmeyebilir... Ancak internette biraz araştırma yapınca benzer sorunlarla karşılaşıyorsunuz.
Peugeot AL4 şanzımandan sanırım artık vazgeçiyor ve yerine daha kaliteli olabileceğini düşündüğümüz AM6 şanzımanı koyacak. Ancak ne zaman yollarda görürüz (308) bilemem.
Acizane tavsiyem, eğer illa otomatik araç alacaksanız arkadaşların da tavsiye ettiği gibi Auto6R alın. Biraz bütçenizi zorlayacak belki ama hem yakıt ekonomisi, hem performans, hem de satarken ikinci el olarak sizi otomatik VTi'den çok daha fazla memnun edecektir.

Bilgiiler için teşekkürler Yurdaer. Yarın bir vti tiptronic e bakıcam 2. el. Eğer araç içime sinmezse auto6r arayışlarına başlıycam galiba.

Ömer Gedik
12-08-2010, 18:47
fearless aramıza hoşgeldiniz. Yurdaer abimin dedikleri üzerine yarınki aracı bir test edin ve servis kayıtların a baktırın. Şanzımanda süregelen bir sorun olup olmadığını irdeleyin.

fearless11
12-08-2010, 19:03
Hoşbulduk.
Arkdaşlar bugün kendi aracımı aldığım bayii yıldırım a gittim. 2010 model sıfır millesim i bana 35.500 liraya bıraktı. Yanında da alarm ve park sensörü hediye etti.
Bugün gidip ikinci ele bakıcaktım ama araç sahibi arkadaş telefon a çıkmadı bir türlü :). Açıkçası Yıldırım ın teklifi bayağı bi düşündürdü beni. Sizce nasıl bir teklif.
Ah birde 207 mi satmış olsaydım, şuan belki millesimi almış olacaktım. :).

TanerHoca
12-08-2010, 19:45
Hoşbulduk.
Arkdaşlar bugün kendi aracımı aldığım bayii yıldırım a gittim. 2010 model sıfır millesim i bana 35.500 liraya bıraktı. Yanında da alarm ve park sensörü hediye etti.
Bugün gidip ikinci ele bakıcaktım ama araç sahibi arkadaş telefon a çıkmadı bir türlü :). Açıkçası Yıldırım ın teklifi bayağı bi düşündürdü beni. Sizce nasıl bir teklif.
Ah birde 207 mi satmış olsaydım, şuan belki millesimi almış olacaktım. :).

sevgili fearless11; tabiki herşey de en önemli belirleyici ekonomik durumumuz oluyor.
her türlü sahtekarlığın döndüğü ikinci el piyasası düşünüldüğünde ekonomik durum el verdiğince 0 km almak her zaman daha mantıklı.
eğer şartları biraz daha zorlayarak 0 km alma imkanınız varsa ben 0 km alın derim.
2.el alacaksanız da gerekirse üç-beş lira vererek mutlaka her yönüyle(boya-kaporta-motor-yürüyen aksam-elektronik aksam vb.)
esaslı bir ekspertiz yaptırın alacağınız araca.
son söz olarak ta; 0 veya 2. el, hangisi olursa olsun umarım hakkınızda hayırlısı olur ve sevdiklerinizle iyi günlerde binersiniz.

γuяdaeя
12-08-2010, 19:57
Araç VTi otomatikse eğer liste fiyatı 39.000 TL görünüyor. Yanındaki hediyeleri de düşünürsek fiyat oldukça makul. Test sürüşü yapma imkanınız olmadı mı bayiide?

fearless11
12-08-2010, 20:17
Araç VTi otomatikse eğer liste fiyatı 39.000 TL görünüyor. Yanındaki hediyeleri de düşünürsek fiyat oldukça makul. Test sürüşü yapma imkanınız olmadı mı bayiide?

Evet vti otomatik. Geçen hafta bir bayinin deposundaki sıfır otomatik vti millesimi eşim ve ben 400-500 m kadar kullandık. Genel olarak fena değildi. Vites geçişleri ve hızlanması kabul edilebilir seviyedeydi. Ama uzun bir test sürüşü yapamadık. Malum plakasız araçtı ve deposu boştu aracın :). Bu akşam eşimle düşünüp son kararı vereceğiz gibi. Olmadı bayii den 1-2 hafta opsiyon isteyip o zaman aralığında aracımı satacağım. Birde aklım takılan bir konu var. Acaba 28500-29000 liraya 2008 model 15000-30000 km. ye comfort 2. el otomatik vti mı? yoksa 35500 e 2010 sıfır millesim tiptronic mi? Siz olsanız hangisini tercih edersiniz?

fearless11
12-08-2010, 20:21
sevgili fearless11; tabiki herşey de en önemli belirleyici ekonomik durumumuz oluyor.
her türlü sahtekarlığın döndüğü ikinci el piyasası düşünüldüğünde ekonomik durum el verdiğince 0 km almak her zaman daha mantıklı.
eğer şartları biraz daha zorlayarak 0 km alma imkanınız varsa ben 0 km alın derim.
2.el alacaksanız da gerekirse üç-beş lira vererek mutlaka her yönüyle(boya-kaporta-motor-yürüyen aksam-elektronik aksam vb.)
esaslı bir ekspertiz yaptırın alacağınız araca.
son söz olarak ta; 0 veya 2. el, hangisi olursa olsun umarım hakkınızda hayırlısı olur ve sevdiklerinizle iyi günlerde binersiniz.

Teşekkürler TanerHoca. Umarım bizim için hayırlısı olur yapacağımız seçim. Ekonomik olarak her ne kadar zorlanacak olsamda gönlüm sıfıra kaymıyor değil ama işte... Umarım aracımı biran önce satarımda gönül rahatlığı ile seçim yaparım.

γuяdaeя
12-08-2010, 20:29
Bence aracınızı takasa verip alabileceğiniz en fazla indirimi de alarak yeni araç alın. Diğer araçlar her ne kadar iyi kullanılmış olsa bile ikinci el ve 2-3 yaşındalar. Garanti olayını da hesaba katmak lazım. Aradaki fark az değil ama sonuçta içiniz daha rahat eder.

fearless11
12-08-2010, 21:27
Bence aracınızı takasa verip alabileceğiniz en fazla indirimi de alarak yeni araç alın. Diğer araçlar her ne kadar iyi kullanılmış olsa bile ikinci el ve 2-3 yaşındalar. Garanti olayını da hesaba katmak lazım. Aradaki fark az değil ama sonuçta içiniz daha rahat eder.

Doğru diyorsun. Bugün galeride millesimi tekrar görünce 2. el e bakmak bile istemedi canım açıkçası. Ne yapıp edip alıcam galiba en sonunda millesim i. Aranıza 308 kullanıcısı olarak katılmaya az kaldı. Bu arada size de sorayım. Bayinin elinde 2 renk var. Köpekbalığı gri ve alüminyum gri. Hangisi daha çok yakışır 308 e.

γuяdaeя
12-08-2010, 21:53
Doğru diyorsun. Bugün galeride millesimi tekrar görünce 2. el e bakmak bile istemedi canım açıkçası. Ne yapıp edip alıcam galiba en sonunda millesimi. Aranıza 308 kullanıcısı olarak katılmaya az kaldı. Bu arada size de sorayım. Bayinin elinde 2 renk var. Köpekbalığı gri ve alüminyum gri. Hangisi daha çok yakışır 308 e.

Benim şirket aracı alüminyum gri. Kir saklamak konusunda üstüne yok :) Ama kendime araba alıyor olsaydım köpekbalığı grisini tercih ederdim. İkisi de yakışıyor ;)

Gökay
13-08-2010, 07:41
Köpekbalığını tercih ederdim,Aliminyum gri çok fazla etrafta.

Benimde Al.Gri ama mecburiyetten olmuştu OTV dalgasına tek renk arac kalmıştı...

cmr_cihangir
13-08-2010, 07:49
İronik bir durum ama ben sipariş ettiğim alüminyum grisi aracımın fransa dan gelmesini bekliyorum. Şu anda piyasada siyah ve beyaz renkli 308 sportiumlar var. Sanırım peugeot idarecisi benim gibi bir beşiktaş sempatizanı :) Bu arada forumun sayfa tasarımı güncellenmiş daha şık olmuş Ancak benim üsteğmen yıldızlarımın yerini kutucuklar almış ;D Bence yurdaer hocanın önerisi gibi kutucuk yerine aslan ikonları daha şık olurdu :D :D

fearless11
13-08-2010, 08:22
Benim şirket aracı alüminyum gri. Kir saklamak konusunda üstüne yok :) Ama kendime araba alıyor olsaydım köpekbalığı grisini tercih ederdim. İkisi de yakışıyor ;)

Yurdaer hiç aracının maksimum hızını ölçtünmü otoban da boş bir yol da falan? Performans nasıl bu araçta.

γuяdaeя
13-08-2010, 13:59
Yurdaer hiç aracının maksimum hızını ölçtünmü otoban da boş bir yol da falan? Performans nasıl bu araçta.

Sonuna kadar denemedim.. Ama TEM Sakarya düzlüğünde 170-180 gördüğüm oldu..

γuяdaeя
20-02-2011, 05:28
Bir şey ararken tesadüfen gördüm başlığı. Geçmiş zaman epey yazışmış, tavsiyelerde bulunmuşuz. Arkadaş ne yaptı acaba? Umarım gönlüne göre bir araç bulabilmiştir. Keşke iletişimi koparmasaydı :)

fearless11
05-11-2012, 11:18
Bir şey ararken tesadüfen gördüm başlığı. Geçmiş zaman epey yazışmış, tavsiyelerde bulunmuşuz. Arkadaş ne yaptı acaba? Umarım gönlüne göre bir araç bulabilmiştir. Keşke iletişimi koparmasaydı :)
Merhaba Arkadaşlar; Öncelikle daha önceki yardımlarınız ve yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim. Foruma aktif olarak giremesem de konuları ara sıra takip ettim forumdan :) . Gelelim bu yazışmalardan sonra ne yaptığıma :) . 207 aracımı kasım 2010 gibi satabildim ve sıfır araç alma kararından sonra bulabildiğim en cazip fiyatlı araç olan Fiat Bravo 1.6 mjet dualogic araç aldım kendimize :) (37000 liraya, o sırada 308 hdi en uygun 42000 lerdeydi.). Yaklaşık 2 yıldır aracı kullanıyorum ve genel olarak memnunum. Tabii kendim peugeot almadım ama çevremdeki 3 arkadaşıma bu süre zarfında peugeot aldırdım(1 207 , 1 308 , 1 508 :) ). Dediğim gibi aktif olmasamda ara sıra forum konularını takip ettim ve etmeye de devam ediyorum. Şu sıralar eşim kendine özel bir araç istiyor ve 2. el bir peugeot hoşumuza gitti ama bu sefer büyüsü kaçmasın diye aracı söylemeyeceğim :) . Belli olmaz anlaşabilirsek ve araç içimize sinerse belki eşime alabiliriz aracı :) .

Yasin CCK
05-11-2012, 12:46
hadi hayırlısı :)

Sizleri daha sık görmek isteriz ;)