PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 in bozuk zemin konforsuzluğu

pannacotta
10-08-2010, 16:07
arkadaşlar ben 308 in süspansiyon sesinden oldukça şikayetçiyim...özellikle bozuk zeminlerde özellikle arka akstan ve süspansiyondan gelen vuruntular baya bi canımı sıkmaya başladı..( bozuk zeminden kastım istanbul caddeleri ve sokak aralarındaki çukurlar vs ) çukurlardan geçerken normalin dışında dikkatli davranmama rağmen bu sesler baya bi kulağımı tırmalamaya başladı..

10000 bakımında servis kontrolünde herşeyin normal olduğunu ( herşey normal tabi her zamanki gibi ) !! ufak bi ücretsiz izolasyon işlemiyle seslerin birazda olsa yok olacağını söylediler ve o izolasyon işlemini gerçekleştirdiler..artık psikolojikmidir bilmem seslerin azda olsa azaldığına kanaat getirmiştim..çok kısa süre sonra tekrar aynı vuruntuları duymaya başladım..hatta zemindeki bozuk dalgalanmaları zaman zaman direksiyondada hissediyorum..kardeşimin opel astrası 6 yaşında ve benim 308 deki seslerden zerre yok arabada..biri 6 yıllık,bir 1 yıllık araba..işin ilginci kardeşimin pek umrunda değildir arabası her yola her yere girer çıkar ve tık ses yok ne süspansiyonlarda nede arka aksta..

servisinde dediği gibi gerçekten hiçbir problem omayabilir ama böyle sesli bir süspansiyon sistemi nasıl olur anlayamadım..araba sert bir araba olsa neyse ama tipik fransız arabası koltuğunun yumuşak dolgularından , virajlarda yatışına kadar yumuşak ve konfor amaçlı tasarlanmış bir araba..

siz 308 kullanan değerli arkadaşlar ne düşünüyosunuz bu konuda ? Varmıdır bunun bi çözümü ?

reisG
10-08-2010, 16:31
308 modeli ilk çıktığında Türkiye'de ve yurtdışında yapılan tüm road testlerde sesli çalışan arka süspansiyonlardan / amortisörlerden bahsedilmişti. Bu bir handikap değildir. Sadece Peugeot'un fabrika çıkışında bu araca uygun gördüğü sistem, sesli çalışan serte yakın yarı sert bir süspansiyondur. Avrupa gibi yolları pırıl pırıl olan ülkelerde bu durum çok az olarak dikkat çekse de ülkemiz gibi REZİL yolları olan ülkelerde bu tip sesli çalışan amortisörler kimi sürücüler için sıkıcı gürültüler yaratabiliyor. Bunun izolasyon ile çözümü bir nebze de olsa mümkün olabilir ama bence amortisörlerin 308 için üretim yapan monroe veya benzeri alternatif markaların daha sessiz çalışan ürünleri ile değiştirmek olacaktır. Fakat Peugeot'un bu tip bir süspansiyon sistemini ve amortisörleri seçmesinin bence ana nedenlerinden birisi karoser olarak MPV sınıfına yakın bir dizaynı olan 308 in virajlardaki ve virajlı yollardaki yol tutuşunun iyileştirmek olabilir. Olası amortisör değişiminde yeni takılacak amortisörlerin yol tutuşu olumlu ve olumsuz ne şekilde etkileyeceğine bir bakmak gerekecektir. Bu konu hakkında Monroe gibi profesyonel üreticiler ve diğer başka kaliteli marka distribütörleri ile bilgi alımı sağlanmalıdır.

TanerHoca
10-08-2010, 17:37
son dönemde üretilen psa grubu araçlarla ilgili en çok gündeme gelen şikayetlerden biri sesli çalışan arka süspansiyon sistemi.
c4 lerle ilgili olarak bu konuda hayli şikayet okumuştum.neredeyse karakteristik bir özellik....
dediğiniz gibi bunu başka araçlara binip dikkat ettiğiniz de daha iyi anlıyorsunuz.
ama bu iş sonradan yapılacak herhengi bir uygulama ile çözülebilir mi orasını bilemiyorum ???

Gökay
10-08-2010, 19:00
Araca her binip yollara çıktığımda, 'yahu nerdende aldım seni' dedirten bir konudur bu.
Neyse ki her güzelin bir kusuru vardır deyip başarılı motorunu ve diğer birçok olumlu yönünü düşünüp 'aferim aslanım benim' deyip aracımı garajıma mutlulukla çekiyorum ;)

pug308
10-08-2010, 19:10
arnavut kaldırımındaki sürüş kalitesi gayet iyi fakat çatlak asvalt zeminde gürültülü çalışıyor gerçektende asfalt arabası dedikleri bu olsa gerek.

okan
11-08-2010, 08:19
Bu kadar geniş iç hacim sunan araçta konfor aramak bence yanlış olur.Reis in dediği gibi yol tutuşunun iyi olması Peugeot için daha önemli.Yıllardır bu böyleydi zaten 307 de de aynı sıkıntılar vardı ama kendi sınıfından daha geniş iç hacim sunduğu için süspansiyonları malum çok sertti.

pannacotta
11-08-2010, 18:23
308in süspansiyon sistemi sert değil aksine oldukça yumuşak..virajlardaki yatışından ve kasislerdeki esnemeden bunu anlayabiliyoruz..asıl soru şu aslında : hem yumuşak hem gürültülü süspansiyon..ilginç değilmi ?

okann
11-08-2010, 21:53
Ben bu konuya çok kabaca giriş yapacağım ama.

Aracı aldığımdan bu yana 1 seneden fazla oldu.

Bu süre zarfında oldukça dikkatli olmaya çalıştım İstanbul'umuzun o mükemmel asfaltlarında.

Ama yine de nafile. Bozuk yola girdin mi süspansiyon sesini vs. geçtim. Konforu da geçtim. Araba ortadan ikiye ayrılacak diye tedirgin oluyorum.

Direksiyon kontrol edilemez hale geliyor. İç konsol titremeden bertaraf :D

Ama ve lakin Pejoo bu yapacak bişe yok.

Burak
12-08-2010, 07:20
Bazen ben de tek taraflı tümsek/çukurdan geçerken yan camdan çıkacakmış gibi sarsılıyorum. Arka süspansiyonlar bağımsız değil mi ? Sanki arkada 2 lastik yerine upuzun bir silindir var gibi... Fred çakmaktaş'ın aracını sürüyor gibi hissediyor insan... ;D

Bu yönlerden eski focus'umun konforunu arıyorum. Ama uzun yolda 308 kesinlikle daha oturaklı bir araba.

reisG
12-08-2010, 09:12
Okan bu arada senin İstanbul'umuzun rezil ve delik deşik yollarında 18 inchlik jantlar ile gezdiğini de not olarak yazmak lazım. Bu büyüklükteki jant lastik kombinasyonu ile senin araç içinde çukur ve tümseklerden etkilenme halin çok daha fazla olacaktır. Ben olabildiğince çukur ve tümseklerin ya pas geçmeye ya da düşük hızda geçmeye gayret ediyorum ve sıkıntı da daha az oluyor. Ama düzgün asfaltta hiçbir sıkıntı yok.

aydın
31-12-2010, 22:10
aslında başlıktaki konforsuzluk değil ama bu ses benide sıkmaya başladı arka amortisörlerin bu denli sert vurması insanı biraz huzursuz ediyor bu tarz bir araç için oldukça fazla yanlış anlamayın ama uyduruk albeada bile kullanırken özellikle çukurlardan geçiyorum bu sesin yarısı bile gelmiyor bu sorunu gideren arkadaşım varsa bizide bilgilendirirse sevinirim

Ömer Gedik
01-01-2011, 09:09
Ben açıkçası süspansiyonlarımdan çok memnunum sesli çalışıyor olabilir ama aracım çok güzel yol tutuyor. Savrulmadan Hızlı ve dengeli viraj almak 308 de büyük keyif.

aydın
01-01-2011, 12:48
ömer doğru söylüyorsun yol tutuşu virajdaki denge güzel ama sesi gidermenin bir yolu olmalı tabi her güzelin bir kusuru olurmuş deyip devam edicez..

hakan308
02-01-2011, 12:23
ben 5cm h&r yaylari taktiktan sonra ses kesildi. sabahlari sogukken sesli calisiyordu amortisorler bugun sabah denemek icin yola ciktim baya bi cukurlara girdim ses yoktu ;)

Ömer Gedik
02-01-2011, 21:18
Sabahki ses viraj demir lastiklerinden geliyor olabilir.

hakan308
02-01-2011, 22:28
Sabahki ses viraj demir lastiklerinden geliyor olabilir.

arkadan geliyordu ve cukur tumsek vb yerlere girince tak tuk ses yapiyordu yaylari takinca kesildi

gokhancpt
22-07-2011, 11:09
arkadaşlar, konu uzun zaman önce açılmış, arada bir yenilemek lazım diye düşündüm :)
sabah aslandan gelen sesler için servise gittim, beraber teste çıktık, bu defa arkaya oturmayı tercih ettim, aman allahım arka taraftan hem sağ hem sol tekerlerin olduğu kısımlardan gelen ses acaip bir sesti, hep önde oturduğumuzdan farkına varmamışız. bu arada ben servise gittiğimde aynı şikayetten 3. defa servise gelen 2011 model beyaz bir premium vardı, onda burç filan her sey değişmiş ama nafile :uzgun
şimdi merak ediyorum benim aslan nasıl olacak???
arka taraftan gelen bu sesle ilgili yakın bir zamanda problem yaşayan varmı? varsa neler yapıldı?

aydın
22-07-2011, 23:34
benim amortisör değişti işin doğrusu aracımı sıfır gibi hissediyorum 12bin km de fark ettim ama amortisör bariz etkiliyor bence bir kontrol ettir..

Haluk
23-07-2011, 00:12
aslan gerçekten tıkırtı konusunda sınıfta kalmış bir araç önceki araçlarıma(polo,vectra,octavia) göre çok berbat. bir çukura girince inip kontrol ediyordum başlarda bir yerleri kotu diye artık alıştım ne yapayım :dans her güzelin bir kusuru var

Ömer Gedik
23-07-2011, 10:13
Bu tıkırtı olayında sorunlar nedir merak ediyorum. Benim araç sessiz sedası yollarda ilerliyordu. :(

gokhancpt
25-07-2011, 08:51
Bu tıkırtı olayında sorunlar nedir merak ediyorum. Benim araç sessiz sedası yollarda ilerliyordu. :(

ömer, bu hafta ya buluşmada yada ondan önce bir araya gelirsek sesi sanada bir dinletmek isterim.
servis hala nereden kaynaklandığını bulamamış :uzgun

gokhancpt
25-07-2011, 10:36
servis ile biraz once konustum, arka amortisorler degisecekmiş,hayırlısı diyelim ???

Ömer Gedik
25-07-2011, 10:47
Gökhan abi tabi ki bakalım test edelim diyecektim amortisör mü sorunlu çıktı?

Abdullah
25-07-2011, 12:35
Gökhan abi cumartesi servise uğradım senin aslanı bir yakaladım fotografını çektim şimdi sana göstersem üzülürsün o yüzden koymuyorum fotografı :D

gokhancpt
25-07-2011, 15:22

ömer, burçlarda bir sorun yokmuş, geriye bir tek amortisör kalıyo, siparişini geçmişler, aslında yakın bir yerde olsan direk geçecem yanına, belki akşam üstü karşıya geçme durumum olur, ozaman uğrayabilirim sana.

Gökhan abi cumartesi servise uğradım senin aslanı bir yakaladım fotografını çektim şimdi sana göstersem üzülürsün o yüzden koymuyorum fotografı :D

abdullah, senin aslanında bende fotoğrafları var :D

Abdullah
25-07-2011, 16:34

ömer, burçlarda bir sorun yokmuş, geriye bir tek amortisör kalıyo, siparişini geçmişler, aslında yakın bir yerde olsan direk geçecem yanına, belki akşam üstü karşıya geçme durumum olur, ozaman uğrayabilirim sana.

abdullah, senin aslanında bende fotoğrafları var :D

biliyorum abi o yüzden koymadım senin fotoları zaten :D

Dreamcatcher
25-07-2011, 18:10
Centilmenlik dışı hareketler bunlar beyler :gul6 :gul6 :gul6

Abdullah
26-07-2011, 07:39
Centilmenlik dışı hareketler bunlar beyler :gul6 :gul6 :gul6

:gul5 :gul5 :gul5 :gul5 :gul9 :gul9 :gul9 :gul9

gokhancpt
26-07-2011, 08:16
abdullah senin aslanı dün göremedim, ne alemde diye bakacaktım :fiuw

Abdullah
26-07-2011, 16:07
abdullah senin aslanı dün göremedim, ne alemde diye bakacaktım :fiuw

aşağıya almışlardır abi sen aracı aldın mı? Bu arada PM atıyorum

Seramana
28-07-2011, 00:00
Arkadaşlar ben aracıma 3m ses izolasyonu yaptırdım 300tl. Aracın altına ve davlumbazları kaplıyorlar. Zift deil ama kaucuk gibi bir malzeme. Basınçla püskürtüyorlar.

Sonuç:
1. Cukurlarda Bam güm seslerinden eser kalmadı. Hafifçe tok bir ses çıkıyor.
2. Tırtıklı asfaltlardaki yogun gürültü sesinde muazzam bir azalma var.
3. yenilenen Eskisehir yolunda sabit süratte giderken klimanın sesinden başka bir ses yok :)

Kesinlikle ve kesinlikle yaptırın. 2009 dan beri 308 e biniyorum. İnanılmaz bir fark var. Başlangıçta bir şey değişmez dediler ama binen herkes bu arabada Neoplan konforu var diyorlar :D

gokhancpt
28-07-2011, 16:19
Arkadaşlar ben aracıma 3m ses izolasyonu yaptırdım 300tl. Aracın altına ve davlumbazları kaplıyorlar. Zift deil ama kaucuk gibi bir malzeme. Basınçla püskürtüyorlar.

Sonuç:
1. Cukurlarda Bam güm seslerinden eser kalmadı. Hafifçe tok bir ses çıkıyor.
2. Tırtıklı asfaltlardaki yogun gürültü sesinde muazzam bir azalma var.
3. yenilenen Eskisehir yolunda sabit süratte giderken klimanın sesinden başka bir ses yok :)

Kesinlikle ve kesinlikle yaptırın. 2009 dan beri 308 e biniyorum. İnanılmaz bir fark var. Başlangıçta bir şey değişmez dediler ama binen herkes bu arabada Neoplan konforu var diyorlar :D

dostum, ses izolasyon ile ilgili bir problem yok, ama tabiki uygulama yapilan araclarda sesi hissetmezsin.benim aslanda problem amortisörlerden kaynaklaniyor.

Seramana
28-07-2011, 21:11
Bence bizim aslanların hepsi öyle. Benim 2009 comfortla cukurlara girdiğimde silah patlamıs gibi ses çıkıyordu. Çok indim arabadan acaba jant eğildimi diye.