PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2009 1.6 HDI titreşim ve devir yükselme sorunu

zildor
05-05-2015, 12:16
Arkadaşlar merhaba, foruma yeni katıldım umarım kurallara aykırı hareket etmiyorumdur (Aracım ve tanışma kısmında selam verdim). Geçen ay yaklaşık 113000 km de 407 1.6 HDI comfort aldım (Ayrıca ilk aracım). Bakımları düzenli olarak yetkili servislerde yapılmış, serviste sorguladım. Bir dahaki servise 5000 km var. Aldıktan sonra 1 ay içinde 2000 km yaptım. Genel olarak arabadan cok memnunum ancak sizlerin tecrübelerinden faydalanabileceğimi düşündüğüm 2 konu var.

1. Araç 130 km civarında iken direksiyonda titreme hissediyorum. Bu hızın altında veya üstünde azalarak bitiyor. (Balans oldugunu düşünüyorum.)

2. Yüksek viteste (4. ve 5.) gaza basınca araba hızlanmadığı halde devirde ufak bir yükselme görüyorum. Küçük araştırma yaptım, sorunun kaynagı baskı, balata ve volant üzerinde yogunlasıyor. yetkili serviste devam etmeyi düşünmüyorum, istanbulda önerebileceğiniz bir özel servis var mıdır?

Şimdiden teşekkürler.

HamzaHakkı
05-05-2015, 15:21
Arkadaşlar merhaba, foruma yeni katıldım umarım kurallara aykırı hareket etmiyorumdur (Aracım ve tanışma kısmında selam verdim). Geçen ay yaklaşık 113000 km de 407 1.6 HDI comfort aldım (Ayrıca ilk aracım). Bakımları düzenli olarak yetkili servislerde yapılmış, serviste sorguladım. Bir dahaki servise 5000 km var. Aldıktan sonra 1 ay içinde 2000 km yaptım. Genel olarak arabadan cok memnunum ancak sizlerin tecrübelerinden faydalanabileceğimi düşündüğüm 2 konu var.

1. Araç 130 km civarında iken direksiyonda titreme hissediyorum. Bu hızın altında veya üstünde azalarak bitiyor. (Balans oldugunu düşünüyorum.)

2. Yüksek viteste (4. ve 5.) gaza basınca araba hızlanmadığı halde devirde ufak bir yükselme görüyorum. Küçük araştırma yaptım, sorunun kaynagı baskı, balata ve volant üzerinde yogunlasıyor. yetkili serviste devam etmeyi düşünmüyorum, istanbulda önerebileceğiniz bir özel servis var mıdır?

Şimdiden teşekkürler.

Aracınız hayırlı olsun tekrar. İlk sorununuzun sebebi %90 sizin de söylediğiniz gibi balans, diğer bir ihtimal de lastikteki hatadan dolayı olabilir ama belli bir hızda yapı geçtiğine göre kuvvetle muhtemel balans sorunu var. 407 lerin balansları sökülüp yapılamadığı için üstünde yapan usta bulmak zor iyi bir usta güzel bir balans yapacaktır.

İkinci sorunu ihtimali de büyük ihtimalle söylediğiniz gibi baskı balata dan kaynaklı. Aracın baskı balatası daha önce hiç değişmemişse baskı, balata ve volant birlikte değişir.

İstanbul'da iseniz kesinlikle Forum Otomotiv' e gitmenizi tavsiye ederim. Yetkili servisten daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Servisin tam adresini forumdan Ömer Gedik Abi'ye mesaj atarak öğrenebilirsiniz. İki sorun için de yardımcı olacağını düşünüyorum.

zildor
08-05-2015, 09:15
Cevap için teşekkür ederim. Evime yakın peugeot nev var. Oraya bir sorayım diyorum. Bazen kampanyaları olabiliyormuş.

zildor
11-05-2015, 16:32
Arkadaşlar sorun tahmin ettiğimden daha hızlı büyüdü ve araç yolda kaldı. Şimdi yetkili serviste, keşif ve fiyat bekliyorum.

TanerHoca
11-05-2015, 16:49
hayda! geçmiş olsun.
durumla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim.