PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : RCZ 200hp de, Zengin karışım hatası - Biraz kafa yoralım

RCZ-THP200
29-04-2015, 12:05
Konuya daha önce başka aracımda da (Hyundai fx coupe 2.0lt) baya kafa yormuştum bezip, uğraşmayı bırakmıştım. Şimdi RCZ mde de bi durum var, konuyu bu nedenle baştan anlatacağım, fikirleriniz çok önemli benim için..

Aracımı Ankaradan aldım, Antalya- manavgata getirdim. 1 hafta sonra bulunduğum yerde sadece özel Peugeot servisi olduğundan, yağ, buji ve hava filtresi bakımı için aracımı istemedende olsa onlara teslim ettim. ancak başında bekledim.

Yağ vakumlandı, orijinal total 5. 35 yağ koyuldu.
sonra hava filtresi ve bujiler yeni değişmiş dediler (zaten sahibide 1 ay kadar önce değiştirdim demişti)
eski lerini tekrar taktılar. ancak bu arada akışmetrenin olduğu borunun içinede temizlensin diye balata spreyi sıktılar.

aracımı aldım yola çıktım, Arıza ışığı yandı (aracınızı tamir ettiriniz). hemen geri döndüm. bilgisayara bağladılar,
hata şu: system too rich at higher load bank 1 (P2192 - Sistem çok zengin)

sonra söndürdüler, 2-3 gün sonra tekrar yandı.. şimdi bazen sönüyor. bazen yanıyor, ortalama 3-5 gün arıza vermiyor, ama sanki aracı tazyikli yıkattıktan sonra yanıyor gibi geldi.. bilemedim gitti.. arıza yandığında da aracın çekişinde gidişinde bi fark göremedim. normal sürüş yapılabiliyor..

Bluetooth ELM 327 OBD cihazından aldım bende.. OBD den bağlıyorum.. TORQ pro yuda kurdum telefona.. yanınca söndürüyorum telefondan :)

bu ana kadar, bujileri değiştirdim, hava filtresini değiştirdim. sonra yetkili servise götürdüm. sildiler. bişey yok diye yolladılar.. ama işte sildikten sonra hemen yanmıyorki.. gevşek bişey mi var acaba yaa.?

şimdi bi sensörde hata olsa, direkt olarak arıza tespitte o cihaz çıkmazmı? Ne yapmalı nerelere bakmalı? bi fikir verin bakalım.. :(

Ömer Gedik
29-04-2015, 13:21
Akışmetre arızası veriyor mu araç?

Yağınızı vakumlatmayın. Bu önerilen bir işlem değil. Sadece bazı tamircilerin tembelliği sonucu yapılan bir işlem.

RCZ-THP200
29-04-2015, 18:11
Direkt olarak şu arızalı demiyor.
Planet 2000 de de, universal teşhis cihazlarında da, bende ELM 327 de de, " P2192 - system too rich at higher load bank 1 " yazıyor.
Benim düşüncem, arızalı bi sensör vs olsa, direkt çıkar zaten tespitte.. ama zengin karışıma sebep olacak olasılıklarıda Peugeot planet 2000 de veriyor.. alakasız şeylerde var.. bujilerde sensör falan yok, onları sıfırladım orijinal ve şase kodundan baktırtarak. yine çözüm olmadı.. kablo desen yok zaten, bobinli.. bobin desen, mutlaka silindir hatası verir.. acaba biyerden hava alıyorda, araç daha fazla benzin basıyor, sonrada egzost sondası (o2 sensörü) yanlış mı okuyor ?
yoksa sadece temassızlık yapan bir soket veya demetten mi kaynaklanıyor_?

Ömer Gedik
30-04-2015, 12:04
Akışmetre ölçümü hatalı veriyor olabilir. Normalde balata spreyi ile temizlenmez veya hava tutulmaz ama yapıyorlar maalesef.

Soruna net teşhis koymak çok zor. Umarım kısa sürede bulabilirsiniz.

RCZ-THP200
01-05-2015, 09:51
denemeye devam.. şuan 7 gün oldu, yanmadı ışık..

SAYONARA
01-05-2015, 22:08
Rcz'lerde arıza ışığının çabucak yanması kronik bir sorun mu acaba ? hangi rcz 'ye bindiysem illa bir arıza ışığı yanıyordu :)

Umarım tez zamanda çözülür.

SerhatRCZ
01-05-2015, 22:39
Benim araç 1 kere arıza isigi verdi onda da ısı musuru degistirildi ve hicbir zaman arıza ışığı yakmadi.

SAYONARA
01-05-2015, 22:47
Benim araç 1 kere arıza isigi verdi onda da ısı musuru degistirildi ve hicbir zaman arıza ışığı yakmadi.

İzinden geliyorum az kaldı 2 ay sonra kavuşacağım inşAllah :) Kırmızı renk seçeneğimiz var mı acaba?

SerhatRCZ
01-05-2015, 22:49
İzinden geliyorum az kaldı 2 ay sonra kavuşacağım inşAllah :) Kırmızı renk seçeneğimiz var mı acaba?
Var tabi ki. Yeni kasa da beyaz siyah mavi ve kırmızı renkler mevcut. Hatta kırmızı renk sitemizde de üye arkadaslarda var. Umarim kavusursunuz. Eğer almaniz kesinse onceden bayilerle konusun cunku illa kirmizi derseniz zaten 1 2 ay bekleme sureniz olur. Erkenden harekete gecmek gerekir. Ben sedefli beyazdan cok memnunum.

RCZ-THP200
02-05-2015, 12:50

işte bu kronik ;) ne kadar bildiğim, bindiğim rcz var ise.. hararet ibresi anlık olarak 130dereceye vuruyor, o ısı müşürü "motor ısısı çok yüksek, aracı hemen durdurun" gibi bir arıza veriyor.. bu 156hp olanlarda çoğu zaman kalıcı olarak 130"C ye ulaştığından fanlar 4 nala koşuyor.. 200 hp olanlarda ise anlık olarak yuakrıda yazdığım uyarı çıkıp düzeliyor.. ben önce değiştirdim, sonra yine oldu.. servise o arada yazı gelmiş, 3ncü parti bir sensör takıp ebediyen çözüyorlarmış.. ama hararet sorunu gerçekte olmadığından, ben bu şekilde biniyorum.. ayda 1 kere o da çok asılırsan yapıyor.. yine de onu çok seviyorum :D

RCZ-THP200
28-06-2015, 21:10
Arıza artık yanmıyor.. kendiliğinden düzeldi.. heralde kötü yakıttan falan oldu.. konu kapanabilir..

myildiz07
06-02-2017, 11:57
Merhabalar, RCZ 200 hp aracımda aynı sorun var. "Zengin Karışım Hatası". Cihaza bağlayınca O2 sensörü ya da akışmetre ile ilgili bir arıza vermiyor. Sadece Zengin Karışım diyor. Arızayı silince bir gün içinde geri geliyor. Performansına yansıyan bir şey yok gibi ya da varsa bile hissedilmeyecek kadar az. Bu sorunla karşılaşan ve çözen veya bir öneride bulunabilecek arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum. Herkese iyi forumlar.

Balyeran
30-12-2022, 15:10
Yaklaşık üç aydır RCZ sahibiyim. İlk zamanlar sıkıntı yoktu ama zengin karışım hatasını geçtiğimiz günlerde yaşadım. (https://www.ototerim.com/zengin-karisim/) Usta sensörü temizledi. Şimdilik bir sorun kalmadı gibi duruyor.