PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Metal Pedal Setini takmak ne kadar zor olabilir?

aaltum
16-04-2015, 14:30
Arkadaşlar merhaba,
arabanın borcu harcı derken sonunda ufak tefek de olsa araba bir iki değişiklik yapmak istiyordum. İnternet üzerinden araca uygun pedal seti aldım. Sanayide oto aksesuar işiyle uğraşan bir kaç yere taktırmak için uğradım. Aldığım cevap çok şaşırtıcıydı. "ne yapacan bunu ne diye aldın" :) arkadaş sanki ağız birliği etmiş gibi. "Arabayı ne diye deleceksin" :) ... yaparız ama çok ince iş... uğraştırır gibi daha devamı da olan sözler işittim.

Merak ettiğim. Daha önce bunu yapan varsa çok mu zordur. İşin başına geçip kendim yapsam?

ayzinim
16-04-2015, 14:44
Merhaba. Gerçekten komik. Ne ince işi, ne delmesi... İşi bilmediği halde atıp tutmak anca bizde olur herhalde. Kendiniz çok rahat yapabilirsiniz. Debriyaj ve fren pedallarının üstündeki lastiği çıkarınca zaten hazır olan vida yuvalarını göreceksiniz. Yani yeri hazır. Ayak dayama aldıysanız mevcut plastiği sökerseniz aynı durum ile orada da karşılaşacaksınız. Sadece gaz pedalını matkap ile delmeniz gerekiyor. Yani bu kadar basit.

ufukyus
16-04-2015, 14:45
Pedal seti ben de Çin den almıştım. Fren pedalı sorun olmuyor. Ayak dinlendirme bölümü de çok sıkıntı çıkarmadı ancak, gaz pedalına montajı yapamadım. Gaz pedalını söküp delerek yaptırmıştım. El yatkınlığı istiyor.

aaltum
16-04-2015, 14:57
Eyvallah hocam saolasın.. evet ayak dayama da almıştım. bahsettiğiniz şekilde yapmaya çalışayım..

ayzinim
16-04-2015, 15:22
Rica ederim. Şimdiden güle güle kullan.

Pars
16-04-2015, 22:43
Bencede taktırmayın bu pedallara karşıyım orjinalde dahil olmak üzere Tehlikeli !
gaz pedalının takılma rıski var gaz dan ani frene basmak istediyinizde ayakkabınızın fren pedalının altına girme rıskı var
aracın üstündeki lastik olan parçaları incelerseniz lastik üst yüzeyinden ayrıyetten pedalların altında sag ve sol tarafların da 3 cm lık kalınlık görürsünüz
bu 3 cm çıkıntı ayakların pedalın altına girmesini engelliyor
orjinal alırsanız sorun çıkmaz ama genede risk var
orjina pedallar normal pedal boylarından daha küçüktür kolay kolay ayak takılması yapmaz
sadece sol ayak koyma yerine taktırın....
istiyorum bu pedal takımı diyorsanız orjinallerini alın takım olarak taktırın
ufak sorun büyük işler çıkarır...

gecekusu35
19-04-2015, 11:15
Söylendiği gibi fren ve debriyajda delikler mevcut. Gaz pedalına uzanmak ve pedala basarak montaj yapmak gerektiğinden zordu biraz. Delik yerlerini işaretleyip vida için ince uçla delik açmıştım diye hatırlıyorum..

tebukan
19-04-2015, 11:32
Bencede taktırmayın bu pedallara karşıyım orjinalde dahil olmak üzere Tehlikeli !
gaz pedalının takılma rıski var gaz dan ani frene basmak istediyinizde ayakkabınızın fren pedalının altına girme rıskı var
aracın üstündeki lastik olan parçaları incelerseniz lastik üst yüzeyinden ayrıyetten pedalların altında sag ve sol tarafların da 3 cm lık kalınlık görürsünüz
bu 3 cm çıkıntı ayakların pedalın altına girmesini engelliyor
orjinal alırsanız sorun çıkmaz ama genede risk var
orjina pedallar normal pedal boylarından daha küçüktür kolay kolay ayak takılması yapmaz
sadece sol ayak koyma yerine taktırın....
istiyorum bu pedal takımı diyorsanız orjinallerini alın takım olarak taktırın
ufak sorun büyük işler çıkarır...
Teşekkür ederim. Yazınızı okudum. Benide satın aldığım pedal takımını taktırmaktan vazgeçirdiniz.

converse10
19-04-2015, 15:14
Orjinal ürün değilse hiç monte etmeyin eğrelti duruyor arabada

orhun57
22-04-2015, 11:17
Orijinal veya orijinalin birebir taklidi olanları almanızı öneririm. 2 sene kullandım en ufak bir kayma veya herhangi bir sorun yaşamadım. Gaz pedalı işi öyle sandığınız kadar zor değil ama yeri yüzünden uğraştırıyor tabi. Zamanında benimkini Selim abim yapmıştı (parkmen).

aaltum
25-04-2015, 11:51
İnternet üzerinden aldığım pedalların üzerindeki montaj delikleri, lastikleri kaldırdığımda görünen deliklerle uyuşmadı. çok zorlayıp ya ürünü ya pedalı delmek zorunda kalacaktım. İçime sinmedi geri gönderdim... Orjinal ürün alırım bundan sonraki her değişim için.. Sanayide ki ustanın lafını yediğimizle kaldık işte.. "neeeee aldın abi bunu sen..."

ayzinim
25-04-2015, 12:31
Ya boşver o ustaları dostum. Başka bir ihtiyacın olsa ve o parça onun elinde olsa sana ilk diyeceği ne gerek var abi orijinal alıp o kadar para vermeye olur. Önemli olan senin içine sinmesi.

Ömer Gedik
25-04-2015, 13:06
Orjinal kalıbında yapılan ürünler takılır ama diğer ürünlere hiç gerek yok bence. Gaz pedalı harici takması çok kolay. Gaz pedalına sağlıklı bir montaj yapmak gerçekten zor.

gecekusu35
26-04-2015, 05:45
Direksiyon ve vites topuzu ile süper kombin oluyor. Bende orijinal almadım ve hiçte eğreti durmadı. Ustalar malzemeyi ondan almadığınız için caz yapıyor heralde.

http://i.hizliresim.com/yMmvXy.jpg (http://hizliresim.com/yMmvXy)

e_uludag
26-04-2015, 10:37
Konu ile alakalı, 2000 2001 senesiydi sanırım, corsa gsi' ı olan bir arkadaşım aracı ile istanbul yolunda başka bir araca arkadan çarpmış, aracının önü komple dağılmış ve ayakları direksiyonun alt kısmına sıkışmıştı, 2 ayağında da kırık ve çatlaklar ve sağ bileğinde 2,5-3 cm lik bir kesik vardı, kesiğin sebebi aracına sonradan taktığı metal pedal seti idi, bence bu ekipmanları araçlarınıza monte ederken bu tarz durumları da göz önünde bulundurun, takacaksanız da kesinlikle orjinal ekipman ve doğru montajı yapabilecek usta bulun.