PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Durmaya Yakın Frenden Gelen Strafor Sürtme Sesi

vanheru78
11-04-2015, 10:14
Değerli forumdaşlarım,aracımın ön balatalar ,ön amortisörler sıfır, disklerde hafif çizikler mevcut..2012 model 308 aracımda frenlemede durmaya yakın sanki böyle straforu birbirine sürtünce çıkan hafif bir ses var. Frenlemede bir sıkıntı yok, bazıları balatalar yeni ondan olur diyor,kimi ise diskleri tornalattır diyor.. 3 yıllık bir arabanın disklerini tornalatmaya şüzum var mı? Frenleme esnasında herhangi bir titreşim hissetmiyorum,ya da çok ama çok az hissediyorum..bu strafor sürtünmesi gibi ses normal midir? Kafaya takmalı mıyım? Alt takımları başka bir vesileyle 2 hafta önce kontrol ettirmiştim,ustam hiç bir sıkıntı yok sadece disklerinde çok az çizilme var ama değişime gerek yok demişti. Değerli öneri ve görüşlerinizi bekliyorum..

Sent from my iPhone using Tapatalk

vanheru78
11-04-2015, 10:17
Aracın rotunda balansında ,fren esnası çizgisini korumasında bir sorun yok. Sadece bu sesi, dinlersem duyuyorum..teyp acıksa falan duyulmuyor..

serdarhoca
11-04-2015, 10:33
Tas sikismasi olabilir mi?

vanheru78
11-04-2015, 10:47
Öyle tiz bir ses değil,daha çok sanki böyle teker davlumbaza sürterya veya dediğim gibi iki straforu birbirine sürtünce cıkan hışırdama gibi..

vanheru78
11-04-2015, 14:52
Arkadaşlar bugün serviste yıllık bakım yaptırırken kontrol ettirdim..servis ustası balataların normal sesi dedi,fren sistemini kontrol ettiler denediler.. Balatanın yapısından kaynaklı dedi servis müdürü..kaliteli balata kullanımında bu ses pek olmuyor dedi..artık elimizdeki balata bitene kadar bunu duymazdan gelcez..

exxil
27-04-2015, 07:15
Evet aynı ses benim 20 kmlik aracımda da mevcut. İlk başlarda beni de rahatsız ediyordu ancak sonrasında normal bir ses olduğuna kendimi ikna ettim ve şimdi duymuyorum :D
Tamamen sessizlikte motor sesi de azken duyukabilen bir ses zaten kendisi.