PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 için spacer (flanş)

mygold
04-08-2010, 20:35
arkadaşlar biliyorsunuz bızım 308 lerde lastik jant baya içerde buda gorunumu baya bozuyor bence.boyle guzel bır kasaya hıc yakısmıyor bence. bmw yada audılerde dekı gibi bir goruntuyu alamıyoruz. bunu ortadan kaldırmak için bazı urunler var. bunlardan biride spacerle namı deger flanşlar. gercekten goruntuyu baya duzelten urunler. bu konu hakkında goruşlerinizi beklıyorum.

http://img835.imageshack.us/img835/7762/spacer.jpg

http://img517.imageshack.us/img517/3817/sp308.jpg

4x108 12mm fiyat 64 sterlin.
link http://motors-parts.shop.ebay.co.uk/Car-Wheels-Tyres-Trims-/14770/i.html?_nkw=peugeot+308

herseyıyle guzel ama leylek gıbı havada olmusmu yanıiii :D
http://img192.imageshack.us/img192/3919/yaysz.jpg

Ozan
04-08-2010, 20:49

Olmuş olmuş hamde lokum gibi olmuş.
Bozmayın aracınızı arkadaşlar.Siz onu bozarsanız o da zamanla sizin kesenizi ve konforunuzu bozar

TanerHoca
04-08-2010, 20:52

yahu nedir sizin bu yüksek araçlarla alıp veremediğiniz. 8) ne güzel işte tam türkiye yollarına göre. :D
çoluk çocuk bin bagajı silme doldur.köy kasaba gez.ne istiyorsunuz benden. ???kasıtlı mı yapıyorsunuz ;D

mygold
04-08-2010, 20:54
ozan abı , taner hocam bıde sunun durusuna bakın yaaa. aradakı farkı ıyı degerlendırın bence.... ;)
http://img227.imageshack.us/img227/5213/30801dezent.jpg

mygold
04-08-2010, 21:01
tane hocam sana yanlış olmaz bılırsın...gecen fethiyeden donerken dınlenme tesısınde yanıma audı a4 durdu. bende aracımın yanında beklıyordum. a4 sahıbı "cok guzel bı aracınız var tamponu cok guzel gorunuyor ama yerden yukseklıgı fazla olmasaymıs cok guzel dururmus dedı " aklıma hıc olmadık seyler getırdı. dedım sız bukadar yere yakın yollarda nasıl dolasıyorsunuz dedım. oda ınsan zamanla alısıyor butun audıler boyle bundan vazgecılemez dedı. bu sohbetten sonra flanş ve yay ısıne bakmaya basladım konu burdan cıktı hocam...

TanerHoca
04-08-2010, 21:10
tane hocam sana yanlış olmaz bılırsın...gecen fethiyeden donerken dınlenme tesısınde yanıma audı a4 durdu. bende aracımın yanında beklıyordum. a4 sahıbı "cok guzel bı aracınız var tamponu cok guzel gorunuyor ama yerden yukseklıgı fazla olmasaymıs cok guzel dururmus dedı " aklıma hıc olmadık seyler getırdı. dedım sız bukadar yere yakın yollarda nasıl dolasıyorsunuz dedım. oda ınsan zamanla alısıyor butun audıler boyle bundan vazgecılemez dedı. bu sohbetten sonra flanş ve yay ısıne bakmaya basladım konu burdan cıktı hocam...

estağfurullah mücahit.senin yukarıda belirttiğin benim de daha önce yazdığım gibi ben de seninle aynı şeyi hem de defalarca duydum milletten.
memlekette herkes araca hayran oldu.ancak hepsi çamurluk lastik arasının çok yüksek olduğunu mutlaka yay takılması gerektiğini söyledi.
16" lık jantlar varken kimsenin dikkatini çekmiyordu oysaki çamurlukla lastik arasının yüksekliği :( başımıza iş aldık ;D

TanerHoca
04-08-2010, 21:12
flanş işini de yasin ve ahmet cevaplayacaktır. ;)

γuяdaeя
04-08-2010, 21:18
estağfurullah mücahit.senin yukarıda belirttiğin benim de daha önce yazdığım gibi ben de seninle aynı şeyi hem de defalarca duydum milletten.
memlekette herkes araca hayran oldu.ancak hepsi çamurluk lastik arasının çok yüksek olduğunu mutlaka yay takılması gerektiğini söyledi.
16" lık jantlar varken kimsenin dikkatini çekmiyordu oysaki çamurlukla lastik arasının yüksekliği :( başımıza iş aldık ;D

Uyma hocam sen onlaraaaa.. ;D ;D

mygold
04-08-2010, 21:21
taner hocam senı anlıyorum etrafımızdakı insanların yaptıgı yorumları dınlerken "evet dogru soyluyorsun olabilir" gıbı cevaplarla geçıştırıyoruz ama bızım gıbı araclarına bıseyler yapma huyu olanlar ( bılırsın hocam can cıkar huy cıkmaz) bu cevaplara kayıtsız kalamıyor bıseyler yapma arayışı ıcıne gırıyoruz. ben sımdıden 18 jant ve yay olayına taktım araştırmalar devam edıyor. ıstanbulda solugu alacagız herhalde.. ;D

TanerHoca
04-08-2010, 21:26
taner hocam senı anlıyorum etrafımızdakı insanların yaptıgı yorumları dınlerken "evet dogru soyluyorsun olabilir" gıbı cevaplarla geçıştırıyorsun ama bızım gıbı araclarına bıseyler yapma huyu olanlar ( bılırsın hocam can cıkar huy cıkmaz) bu cevaplara kayıtsız kalamıyor bıseyler yapma arayışı ıcıne gırıyoruz. ben sımdıden 18 jant ve yay olayına taktım araştırmalar devam edıyor. ıstanbulda solugu alacagız herhalde.. ;D

mücahit yayı bilmem ama 18 jant işine sonuna kadar evet.
zaten bir-iki yıl içinde c ve d sınıfı araçlarda 17" jantlar rutin olacak göreceksin ;)
18" ler 19" lar normal olacak.gidişat onu gösteriyor. :)

mygold
04-08-2010, 21:32
haklısın taner hocam. bızım aslanlar dıger markalar gıbı degıl hocam ne yapsan yakısıyo.durum boyle olunca gelde dur durabılırsen.... :D

mygold
04-08-2010, 22:08
yurdaer abı sen cok yaşa... :D. abı bende evlı barklıyım ama hanımı kızdıra kızdıra bakınıp duruyom internette. bu içimizde var duramıyoz ne yapak .
sende bıze bu durum için bı çare oner yurdaer abı yoksa hanımdan dayagı yıyecez valla.
taner hocam jantına tekerıne taş degmesın onlar yerınde cok guzel . ;)
ama jantlarında 308 e cok yakısmıştı.bu arada bıjonların şifreli bijonmuydu taner hocam... ;D

hakan308
04-08-2010, 22:09
madem flanş takma niyetiniz var 5 bijon offsetli bir jant(keskin kt4) takıp çamurlukları açtırıp yayla tamamlasanız german style yapsanız çok güzel olur :D

http://img843.imageshack.us/img843/9542/24510380532794725367360.jpg

mygold
04-08-2010, 22:17
illaki 5 bıjonlu yapmak şart degıl hakan. şoyle bıraz jantları dışarı cıkarıp yay takınca işlem tamam olur gıbı ;)

γuяdaeя
04-08-2010, 22:18
yurdaer abı sen cok yaşa... :D. abı bende evlı barklıyım ama hanımı kızdıra kızdıra bakınıp duruyom internette. bu içimizde var duramıyoz ne yapak .
sende bıze bu durum için bı çare oner yurdaer abı yoksa hanımdan dayagı yıyecez valla.
taner hocam jantına tekerıne taş degmesın onlar yerınde cok guzel . ;)
ama jantlarında 308 e cok yakısmıştı.bu arada bıjonların şifreli bijonmuydu taner hocam... ;D

Bence doğru yoldasın Mücahit asla yılma baskılardan.. Zaten erkekler olarak kaç tane hevesimiz varki? Yenge o kadarına da müsade etsin (hürmetler bu arada) ;D

hakan308
04-08-2010, 23:01
illaki 5 bıjonlu yapmak şart degıl hakan. şoyle bıraz jantları dışarı cıkarıp yay takınca işlem tamam olur gıbı ;)

Mücahit abi 4 bijon 108 aralıklı 9 offsetli jant Türkiyede yok gibi bişi ondan 5 bijon demiştim ;)

mygold
04-08-2010, 23:09
anlıyorum tamamen duygusal hocam ;D. bu gıdısle zor toplayacagız konuyu... :D
hakan 4x108 spacer kullanarak bu işi yaparız demek istedim. flanş yada spacerler sadece bijon donusumleri için( 4 den 5 e gibi) kullanılmıyo ,jantı dışarı cıkartmak içinde kullanılıyor...

mygold
04-08-2010, 23:16
taner hocam spacer onemlı konu. markasız olmaz yanı. h&r yada oz marka spacer ıcın yurtdışı sıteye mail attım cevap beklıyorum.

TanerHoca
04-08-2010, 23:18
taner hocam spacer onemlı konu. markasız olmaz yanı. h&r yada oz marka spacer ıcın yurtdışı sıteye mail attım cevap beklıyorum.

haklısın.
o zaman biz de merakla senden haber bekliyoruz. ;)
hadi hayırlısı bakalım :)

Bulut
05-08-2010, 09:06
olumlu sonuc makul fiyat alirsan. bende dusunuyorum mucahit abi. yay olmadan spacer olmadan 18lik takmak isime gelmiyo acikcasi. ;)

mygold
05-08-2010, 09:15
ok bılgılerı aktaracagım taner hocam.
buluthan bende aynen senın gıbı dusundum...

mygold
05-08-2010, 10:24
acaba spacerlere gerek olmadan ,ofsetı yuksek olan jantlarda varmıdır.

hakan308
05-08-2010, 10:25
anlıyorum tamamen duygusal hocam ;D. bu gıdısle zor toplayacagız konuyu... :D
hakan 4x108 spacer kullanarak bu işi yaparız demek istedim. flanş yada spacerler sadece bijon donusumleri için( 4 den 5 e gibi) kullanılmıyo ,jantı dışarı cıkartmak içinde kullanılıyor...

biliyorum mücahit abi ben german style hastasıyım bu işi en ince ayrıntısına kadar biliyorum ayrıca markasız olmaz demişsin o işler eskidendi şimdi cnc tezgahlarında milietrik kesimler yapılıyor ;)

mygold
05-08-2010, 10:29
hakan zaten sende bu işlerle baya ılgılendın bılıyorum. marka derken sunu demek ıstedım. bazı urunler tam yerıne oturmaya oturuyor ama cok agır yapıyorlar. hıc dayanımı ve agırlıgı hesaba katmadan uretıyorlar. ama oz spacerler bılırsın belkı. arkadasımda vardı o kadar hafıf ve saglam yapmıskı yapan gercekten hosuma gıttmıstı ..bende oyle bısey arıyorum..

hakan308
05-08-2010, 10:30
acaba spacerlere gerek olmadan ,ofsetı yuksek olan jantlarda varmıdır.

4*108 ölçülerinde 17 veya 18 inç bulmak imkansız gibi birşey o yüzden 5x120 bijon aralığında offset değeri yüksek bmw jantını 5x120 i 4x108e dönüştüren flanş ile kullanabilirsiniz hem jant lastik dışarı çıkmış olurhem offsetli jant takmış olursunuz ama yay taktığınızda sürtme yapıcaktır o yüzden lastik ölçüleri ya 205 40 17 yada 215 40 18 olmalı

Abdullah
05-08-2010, 10:32
yapmayın arkadaşlar etmeyin arkadaşlar burası Türkiye sol şeritten giderken düşersiniz yarım metrelik bir çukura sonra lastik sizden önce gider. Ayrıca çelmeyin Taner Hocamın aklını. Hocam bakmayın siz kanmayın tamam 18" ler çok yakıştı ama spacer ve yay kalsın hocam etmeyin :D

Yasin CCK
05-08-2010, 10:43
flanş işini de yasin ve ahmet cevaplayacaktır. ;)

Efendim Hocam :)

Mücahit Hocam bu konu ile ilgili cevabımı aylar önce vermiştim, üşenmedim buldum :) Olduğu gibi gönderiyiorum, bunlar dışında aklınıza takılan herşeyi sorabilirsiniz, yaşasın modifiye kardeşliği :D

Muhalefet olsun diye söylemiyorum arkadaşlar, sanayi ortamını bilen ve aracında spacer kullanan biriyim..

Tornacıya hangi malzemeyi götürseniz size aynısını yapar, zaten milimetrik hesaplarla yapılan işlemler bunlar, malzeme kalitesinden kaçmadığınız sürece sorun yok.
İşimde çok yüksek maliyetli makinalar kullanıyorum, İtalyan markası olduğu için yedek parça hem uzun sürede geliyor hemde maliyetli oluyor, herhangi bir arıza durumunda bu makinaların parçalarını tornacıda yaptırıyorum..

Tabi ki hiç kullanmamak en iyisi ama peugeot yapısı itibariyle jantlar çok içerde kalıyor ve modifikasyonun çekiciliği kalmıyor ;)

mygold
05-08-2010, 10:48
yasın ofsetı yuksek 18 jant bulmak cok zor olurmu. yoksa hıc mı yoktur. hakan saolsun bılgı verdı. bulmak zor olur dedı ama.
bu arada senın spacerler kaç mılımlık yasın..

Yasin CCK
05-08-2010, 11:39
yasın ofsetı yuksek 18 jant bulmak cok zor olurmu. yoksa hıc mı yoktur. hakan saolsun bılgı verdı. bulmak zor olur dedı ama.
bu arada senın spacerler kaç mılımlık yasın..

Hocam jantı bulmak zor değilde oturtmak zor :D

Bizim araçların karakteristiği heralde her türlü jantlar içerde kalıyor. Okan'ın orjinal lincancaburları bile içerde kaldı hatırlayınız. Yani o estetik görüntüyü yüksek ofsetle yakalayamazsınız, spacer şart.

Bana gelince ben flanşı hem zorunluluktan hemde estetikten taktım. Şöyle ki ; Ben yaylardan sonra jantları taktım, ön teker bırakın sürtmeyi dönmedi bile :-\ Arka tekerlerde sorun yoktu fakat çok içerde kaldılar, bende 4 adet 2,5cm flanş yaptırdım tornacıda. Böylece hem güzelim Millie Miglia jantlarımı kullanabildim hemde tekerler tam çamurluk bitimine denk gelerek estetik bir görüntü yakaladım.

http://img15.imageshack.us/img15/388/rr16i.jpg

Durum budur Hocam, Rock'N Rolla dan sevgilerle...

mygold
05-08-2010, 11:43
yasın sende aracında supersınız.. ;)
bu halde ıken yanı spacerler ve yay takılı ıken araca 5 kısı bınıce ve yukle hıc surtme yada olumsuz bı durum sozkonusu oldumu yasın

Yasin CCK
05-08-2010, 11:56
Teveccühünüz hocam :)

Hocam kalabalık arkadaş grubu ve sülale sebebi ile araca 7 kişi binmişliğimiz oldu ;D İnanın gram sürtme yaşamadım ;)

Olumsuz bir durum olarak bir tek şunu sayabilirim; Kuşzekalı belediyelerin ve karayollarının yıllardır akıl sır erdiremediğim, insanın bile yürüyerek zor geçeceği tümseklerde hafif hırtt sesi alıyorsunuz aşağıdan :D

Tabi kullanım şeklinide ezberliyorsunuz belli bir süre sonra. Şöyle ki;

Tümsek başında araç tamamen durmuş vaziyette iken 1.vitese takılır (Bu durum himalaya şeklindeki tümsekler için geçerlidir, hafif tümsekler için yavaşlayıp 2.vites kafidir) direksiyon tam kırılır, tümseğin zirvesinde iken ayak tabanı hafiften frene dokundurulur sonra direksiyon toparlanarak inişe geçilir.

Bu anlatım iyi oldu ya, bir başlık açayım olmazsa modifiyeli araç kullanma teknikleri diye ;D

TanerHoca
05-08-2010, 12:01
yasin ben de şöyle anlatayım:öncelikle tümsek çıkmasın diye dua edilir.Tümsek başında araç tamamen durmuş vaziyette iken 1.vitese takılır (Bu durum himalaya şeklindeki tümsekler için geçerlidir, hafif tümsekler için yavaşlayıp 2.vites kafidir) direksiyon tam kırılır, gözler kısılır, omuzlar kaldırılır, boyun içeri çekilir, dişler sıkılır.gelen hırt sesi ile bir küfür savrulur,tümseğin zirvesinde iken ayak tabanı hafiften frene dokundurulur sonra direksiyon toparlanarak inişe geçilir.bedene tümsek öncesi pozisyonu geri verilerek yola devam edilir.

mygold
05-08-2010, 12:10
bilgiler ıcın tesekkurler yasın. anlatım ve deneyım bu kadar ıyıyken paylasılmalı yasın... gercekten ıhtıyacımız var ;)

γuяdaeя
05-08-2010, 12:11
Direksiyonu kırmaktaki amaç duyulabilecek Hartt şeklindeki sesi biraz yumuşatmak için mi?

TanerHoca
05-08-2010, 12:13
Direksiyonu kırmaktaki amaç duyulabilecek Hartt şeklindeki sesi biraz yumuşatmak için mi?

mümkünse hiç duymamak için.

mygold
05-08-2010, 12:14
taner hocam bu ne guzel bır anlatım teknıgıdır. sankı , ne sankısı aynen bırebır yasadım valla. sen bır efsanesın hocam.... :D

TanerHoca
05-08-2010, 12:17
taner hocam bu ne guzel bır anlatım teknıgıdır. sankı , ne sankısı aynen bırebır yasadım valla. sen bır efsanesın hocam.... :D

hocam tüm bunları 90 model taunus gts ile bire bir biz de yaşadık.
kasis tümsek nasıl geçilir babam bize öğretmişti.o geçerken hiç sorun olmazdı.

Abdullah
05-08-2010, 12:25

Hocam mükemmel bir anlatış gerçekten gerçi ben hiç bir tümsekte sorun yaşamadım ama o karaköydeki katlı otopark yok mu o otopark 2 kere gittim o otoparka ikisinde de inişlerde o hart sesini duymamak için aynen sizin anlattığınız gibi yaptım ama nafile yine de geldi o ses burundan.

Yasin CCK
05-08-2010, 12:30

Araç dik açıyla çıktığı zaman kasise sürtme ihtimali daha yüksek, direksiyonu kırarak kasisin üstünden yanlamasına geçiriyoruz aracı, böylece sürtme ihtimali daha azalmış oluyor.

Yasin CCK
05-08-2010, 12:37
bilgiler ıcın tesekkurler yasın. anlatım ve deneyım bu kadar ıyıyken paylasılmalı yasın... gercekten ıhtıyacımız var ;)

Rica ederim Mücahit Hocam, bilgi paylaştıkça çoğalır ;)

Ömer Gedik
06-08-2010, 13:55

Biz hiç sürtmedik Taunus un altını :) Ama bana hiç alçak gelmedi belki 1-2 yüksek tümsekte hafif sürtmüştür. Bu arada Taunusu da yolcu ettik. Artık izmirli

ozan308
21-10-2010, 18:22
arkadaşlar bizim araçlara uygun flanş nerden temin edebiliriz?orjinal 16''jantları kullanıyorum 5 cmlik H&R yayda var.fakat daha önceden arkadaşların bahsettiği gibi lastikler çamurlukların içinde kalıyor.o yüzden flanş takmayı düşünüyorum.birde uygulama sırasında araçta neleri söküyorlar?

mygold
21-10-2010, 21:13
ilk sayfada vermıstım..
4x108 12mm fiyat 64 sterlin.
link http://motors-parts.shop.ebay.co.uk/Car-Wheels-Tyres-Trims-/14770/i.html?_nkw=peugeot+308

ozan308
21-10-2010, 21:53
bi zararı falan varmı hocam flanşların.az önce bi arkadaşımla bu konuyu konuştuk ta zararlı o tavsiye etmem dedi ???

mygold
21-10-2010, 22:22
ozan spacer secımınde kalıtelı urun secmen lazım. kalitelı bıraz pahalı olur ama sıkıntı olmaz. cesıtlı turlerı var.. gobege sabıtlenen turu bulabılırsen daha ıyı olur . ama bu işte sadece teorık bılgı verebılıyorum. kullananlardan bılgı almak en ıyısı olacaktır..
bu işlemi yapacak kişinin profesyonel olması şart. sanayıde falan sakın yaptırma. profesyonel ınsanların kurdugu ozel garajlar var oyle yerlerı bulabılırsen oralarda yaptırılabılır. bunlarda sadece ıstanbulda oluyor genelde..
araştırmalarımda bulduklarım.
h&r marka kalıtelı...bılırsın yaylarıda meşhurdur.
gobege sabıtlenen cınsıde soyle....
http://img215.imageshack.us/img215/6910/hrspacer.jpg

Yasin CCK
22-10-2010, 00:41
Mücahit hocam anlattıklarının geneline katılmakla beraber, sanayide sakın yaptırma fikrine katılmıyorum. Daha öncede uzunca anlattığım üzere, tornacıların ortaya çıkardığı malzemeleri yabana atmamak lazım..Sonuçta ölçü belli, malzeme kalitesi belli, siz ne isterseniz ona göre bir sonuç çıkartıyorlar...

Ben uzun süredir, sanayide ve tornacıda yaptırdığım flanşları kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım, yaşayanınıda duymadım ;)

mygold
22-10-2010, 06:04
yasın kardeş iyi ustayı herzaman bulmak kolay olmuyor. bu işi yapanların hepsı kotu demıyorum ama iyi usta oranı gunumuzde baya düşük. yaptırabılıyorsak her işte oldugu gıbı işin ehli ,diplomalı ınsanları bulmak en ıyısı. gene hocalıgım tuttu yasın... :D

mygold
08-09-2011, 20:53
sportıum jant takılı bır 308 ıcın sürtme yapmayacak sekılde kac cm'e kadar spacer kullanabılırız arkadaslar..

hakan308
08-09-2011, 23:21
5cm yay kullanmayacaksan 3 cm rahat kullanilabilir abi

Esat
08-09-2011, 23:23
sportıum jant takılı bır 308 ıcın sürtme yapmayacak sekılde kac cm'e kadar spacer kullanabılırız arkadaslar..

Bu arada sportium jant ne alaka mucahit abi:)

mygold
08-09-2011, 23:29

Bu arada sportium jant ne alaka mucahit abi:)

planda sportium var esatcım. ama dun bır 308de gordum cok içte duruyordu. boyle olmaz acaba kaclık spacer bu durumdan bunu kurtarır derken bı sorayım arkadaşlarıma dedum

mygold
08-09-2011, 23:43
yaptırma degılde h&r gibi hazır spacer dusunuyorum. hafif ve kalıtelı..sımdı baktım 40mm kadar uzun bijonlarla kullanılabılıyor.. :iyi
ek bilgi: 40 mm den buyuk spacer ıcın gobege montajlı spacer kullanılıyor..

γuяdaeя
08-09-2011, 23:54
Eğer spor yay takıp aracı alçaltmayacaksan sorun olmaz heralde.

mygold
09-09-2011, 00:15

hem yay hem spacer işini yapan fıkır verebılecek yasın var oda sımdı uykuyu yarılamıstır yurdaer abı.

γuяdaeя
09-09-2011, 00:28
hem yay hem spacer işini yapan fıkır verebılecek yasın var oda sımdı uykuyu yarılamıstır yurdaer abı.

Bir de şöyle düşün.. Stok haliyle zaten 308'ler leylek gibi. Çamurlukla lastik arasında nerdeyse 5 parmak mesafe var. Spacer takacak olman sonucu yine değiştirmeyecek. Tabi yay takıp aracı düşüreceksen başka. Bu durumda da Göksel'in arabasını incele. Bildiğim kadarıyla hem linco, hem yay, hem de spacer var.

mygold
09-09-2011, 00:30
bılgım yoktu bı bakayım saol yurdaer abi..

Yasin CCK
09-09-2011, 08:29

Valla uyumuyordum hocam bir çağrı atsaydınız gelirdim :D

Spcer için 3-4 cm uygun bir aralıktır... Kısmet olurda jantı alırsanız jantlar takıldıktan sonra spacera karar verin ;)

mygold
09-09-2011, 11:15

Spcer için 3-4 cm uygun bir aralıktır... Kısmet olurda jantı alırsanız jantlar takıldıktan sonra spacera karar verin ;)

kıyamadım sana yasın kardeşim .demek jantı aldıktan sonra uzerınde deneyerek mı spacer secmek lazım. ama elde deneyecek spacer yokki nasıl deneme yapacaz..

Yasin CCK
09-09-2011, 11:38

kıyamadım sana yasın kardeşim .demek jantı aldıktan sonra uzerınde deneyerek mı spacer secmek lazım. ama elde deneyecek spacer yokki nasıl deneme yapacaz..

Deneme anlamında söylemedim, o zaman spacera gerek varmı yokmu anlarsınız ;) Yay olayına girmeyecekseniz spacer çok şart olmayabilir...

mygold
09-09-2011, 13:49
yasınım sportıum jant ve yay planlamada mevcut. bu planlamaya kaclık spacer kullanmalı surtme yapmadan :D

mygold
11-09-2011, 18:48
yasın soruma cevap bulunur mu?

Yasin CCK
11-09-2011, 23:36
yasınım sportıum jant ve yay planlamada mevcut. bu planlamaya kaclık spacer kullanmalı surtme yapmadan :D

Oooo süper haber hocam :alkis2

Çamurluğun dışına taşmasın diyorsanız 3-4 cm arası kafidir ;)

mygold
12-09-2011, 07:57
eyvallah yasın kardesım.. :arkadas

muratarslan
20-10-2011, 00:26
arkdşlar 2 cm lik flanşları nerden temin edebilirz

muratarslan
21-10-2011, 00:41
arkdşlar 2 cm lik flanşları nerden temin edebilirz

Madem kendini tanıttın, gerekeni yaptın bizde gerekeni yapalım :)

Bu konunun içinde detaylı bilgi mevcut. Hazır markalar var fakat biraz pahallı, sanayide iyi bir tornacıda yaptırabilirsin. Jantının ölçüsünü bilmiyorum ama önerim 2cm değilde 3 veya 4 cm tercih etmen ;)

teşekkür ederim.tornacılarla çok konuştum balans vurur dediler sağlıklı olmaz dediler sizden bilgi almak istedim.bende 3 cm düşünüyodum ama benim jantlarım dışarı biraz bombeli park ederken sorun olur diye düşünüyorum. 225 45 17' jant lastik var aracta siz ne dersiniz hangisi uygun olur ?

γuяdaeя
21-10-2011, 00:51
Bence hiçbir şey olmaz... Olacağı varsa şimdi de olur zaten. 3-5 cm farkın çok etkileyeceğini düşünmüyorum ;)

muratarslan
21-10-2011, 01:00
ilginize teşekkür ederim.bakalım 3 cm lik flanşı denicem yeterli gelicek mi

erener
11-11-2011, 11:31
Sonunda 2cm flanş buldum ve siparişi geçtim.

Bugun kargolanır ise yarın takarım :yahoo

mygold
11-11-2011, 11:35
hayırlı olsun. resimlerinide bekliyoruz.fiyatı ne kadar acaba.

TanerHoca
11-11-2011, 11:36
gözün aydın. :)

bir de fırsat bulur da jant lastik ikilisinin araç üzerindeki duruşunun flanş öncesi ve sonrası fotolarını çekip koyabilirsen merak edenler için tam süper olur :havali

Yasin CCK
11-11-2011, 11:44
Merakla bekliyorum :nargile

erener
11-11-2011, 11:46
hayırlı olsun. resimlerinide bekliyoruz.fiyatı ne kadar acaba.

Flanş'lar Alüminyum malzemeden imal edilmiş. Tüm bijonları ile birlikte 180 TL ye aldım.

alttaki linkten resimlerine bakabilirsiniz.

http://jetotolastik.com/urunler/019.JPG

http://jetotolastik.com/urunler/019.JPG

Esat
11-11-2011, 12:00
hayırlı olsunn erenerim güzel gülerde kullann

Ömer Gedik
11-11-2011, 13:40
Eren hayırlı olsun güle güle kullan :) Harekete bile geçmişsin. :)

individual
11-11-2011, 13:56
hayırlı olsun. rinjanilere çok yakışacağından eminim.

emrexxcv
11-11-2011, 14:52
hayırlı olsun güle güle kullan. :nazar

erener
11-11-2011, 18:38
Herkese teşekkürler,
Montaj aşamasındada resimler çekeceğim aynı açıdan önceki ve sonraki hallerini beraber göreceğiz.

ozan308
21-11-2011, 03:10
bnmde aklıma yatıyor şu flanş işi lincoları taktıktan sonra jantların biraz içerde kaldığı gözüme çarpıp duruyor.ama kaçlık flanş takıcam flanşın yanında bu spacerlerden de kullanmak gerekmi bu konuda bi fikrim yok.ve yeni gelecek bijonlar jantımızın ağız yapısına uyumlumu bunları bi öğrenirsem bende bu işe girmeyi düşünüyorum.

Yasin CCK
21-11-2011, 09:18
bnmde aklıma yatıyor şu flanş işi lincoları taktıktan sonra jantların biraz içerde kaldığı gözüme çarpıp duruyor.ama kaçlık flanş takıcam flanşın yanında bu spacerlerden de kullanmak gerekmi bu konuda bi fikrim yok.ve yeni gelecek bijonlar jantımızın ağız yapısına uyumlumu bunları bi öğrenirsem bende bu işe girmeyi düşünüyorum.

Cevaplar:

1. 3cm flanş işini görür,
2. Flanş ile spacer aynı şey ;) Yani flanşın yanına spacere gerek yok.
3. Tam aracına göre yapılmış bire bir flanş kullanırsan standart her bijon işini görür.

Cevapları öğrendin, hadi o zaman gir bu işe :D

ozan308
21-11-2011, 15:27
Cevaplar:

1. 3cm flanş işini görür,
2. Flanş ile spacer aynı şey ;) Yani flanşın yanına spacere gerek yok.
3. Tam aracına göre yapılmış bire bir flanş kullanırsan standart her bijon işini görür.

Cevapları öğrendin, hadi o zaman gir bu işe :D
[/quote]

birde fiyattan haber verirsen ve nerden temin edebilcemi söylersen tam olur yasin :)

Yasin CCK
22-11-2011, 09:52
:D

Yasin der ki:

200TL civarına mal olur, işin ehli bir tornacıda, aracın üzerinde ölçüleri aldırıp yaptırabilirsin ;)

ozan308
23-11-2011, 11:56
önemli olan boyu değil işlevi yasin :D tornacı falan girecekse işin içine kıbrısta öyle bir ustalığın olacağını sanmıyorum.aracı türkiyeye geçirince giriyim ben bu işe o zaman :)

Yasin CCK
23-11-2011, 12:12
önemli olan boyu değil işlevi yasin :D tornacı falan girecekse işin içine kıbrısta öyle bir ustalığın olacağını sanmıyorum.aracı türkiyeye geçirince giriyim ben bu işe o zaman :)

Aslında fabrikasyon hazır flanşlarda var fakat Eren arkadaşımız uyum sorunu yaşadı, aracın üstünde ölçü alınıp, tam araca göre yapılması daha sağlıklı olacaktır ;)

mygold
28-11-2011, 12:34
şöyle bir parça buldum gezınırken. 4x108 i 5x108 yapıyor.hemde spacer gorevi görüyor.30mm lik. tanesi 100 euro.bundan bir tane alıp burda yaptırılırsa ucuza gelir.
http://www.ultratuning.com/upload/products/34899/Cales-Smart.jpg

mygold
28-11-2011, 13:50
yasin ben de şöyle anlatayım:öncelikle tümsek çıkmasın diye dua edilir.Tümsek başında araç tamamen durmuş vaziyette iken 1.vitese takılır (Bu durum himalaya şeklindeki tümsekler için geçerlidir, hafif tümsekler için yavaşlayıp 2.vites kafidir) direksiyon tam kırılır, gözler kısılır, omuzlar kaldırılır, boyun içeri çekilir, dişler sıkılır.gelen hırt sesi ile bir küfür savrulur,tümseğin zirvesinde iken ayak tabanı hafiften frene dokundurulur sonra direksiyon toparlanarak inişe geçilir.bedene tümsek öncesi pozisyonu geri verilerek yola devam edilir.

bu güzel anlatımı unutmamak için tekrar görüntülüyorum..

mygold
28-11-2011, 20:32
...tanesi 100 euro...

yahu su içerken yazmayın şöyle şeyler :o

boş bulunmuşum hocam kusura bakma .selamlar saygılar..

buraks
03-01-2013, 17:52
arkadaşlar istanbulda yaptırabileceğim bi yer istiyorum lütfen bilen varsa yardımcı olsun

converse10
03-01-2013, 21:14
tahminim tüm tornacılar yapabilir aracın görüntüsünüde güzelleştirdiğide kesin ama ne kadar güvenli ve sağlıklı bu konu tartışılır:bilmem

buraks
03-01-2013, 21:54
İşte o her tornacıdan bi tanesini bulamadım sokak sokak arama vaktim de yok maalesef

BahadırALTUN
04-01-2013, 09:05
şöyle bir parça buldum gezınırken. 4x108 i 5x108 yapıyor.hemde spacer gorevi görüyor.30mm lik. tanesi 100 euro.bundan bir tane alıp burda yaptırılırsa ucuza gelir.
http://www.ultratuning.com/upload/products/34899/Cales-Smart.jpg

Bu tipi önermem Mücahit.

Alt kat için yazayım önce (Spacarin araca montajı) Eski poryaya üç civata ile sıkılıyor , jantla birlikte bir tane uzun civatada dördüncü olarak işlemi tamamlıyor. Bu kısım bile sıkıntılı.

Asıl sıkıntı üst katta (Jantın spacer a montajı) ; jantı spacera sıkacağın civatalar sadece spacer kalınlığı kadar diş çekilmiş dört civata ve yine o uzun bir civata tarafından taşınacak.

Bu kısımda spacerin malzemesi çok ön plana çıkıyor. Eğer hafif olsun diye (genelde öyle olur) Alüminyum alaşım birşeyse; civata sıyırma ve yalama olma açısından kesinlikle güvenilir değil. Kütük demir içinde aynı şeyi söyleyebilirim. Özel işlenmiş çelik ise hem ağır olacak hemde 100 Euro ya biraz zor verirler.

Sonuç ben bu tipleri güvenilir bulmuyorum.

buraks
04-01-2013, 09:19
arkadaşlar bunu yapan yeri tanıyan varsa haber verirseniz sevinirim..

onur
05-01-2013, 21:12
bahadıraltuna kesinlikle katılıyorum. bende arabam gelmeden sizler gibi spacer ı araştırıyodum çok sağlıklı bulmasamda yaptırcaktım iki gün önce aracım geldi ve derin bi oh çektim sportium paketin jantları ve konumu benim hoşuma gitti ve spacer fikri tamamen yok oldu umarım bu işlemi yaptıracak olanlar iyi bir ustaya denk gelirler

mygold
05-01-2013, 22:28
Bu tipi önermem Mücahit.

Alt kat için yazayım önce (Spacarin araca montajı) Eski poryaya üç civata ile sıkılıyor , jantla birlikte bir tane uzun civatada dördüncü olarak işlemi tamamlıyor. Bu kısım bile sıkıntılı.

Asıl sıkıntı üst katta (Jantın spacer a montajı) ; jantı spacera sıkacağın civatalar sadece spacer kalınlığı kadar diş çekilmiş dört civata ve yine o uzun bir civata tarafından taşınacak.

Bu kısımda spacerin malzemesi çok ön plana çıkıyor. Eğer hafif olsun diye (genelde öyle olur) Alüminyum alaşım birşeyse; civata sıyırma ve yalama olma açısından kesinlikle güvenilir değil. Kütük demir içinde aynı şeyi söyleyebilirim. Özel işlenmiş çelik ise hem ağır olacak hemde 100 Euro ya biraz zor verirler.

Sonuç ben bu tipleri güvenilir bulmuyorum.
konumuzda asıl konuşulan bu tur adaptorler degıldı zaten bahadır abi .konu itibariyle 308 aracına 5 bijon jant takmak isteyen arkadaşlar olmuştu onlar için bir ornek temsil etsin diye vermiştim ve bence bu tür adaptorler riskli ürün olmaya yine devam ediyor...
konumuzda asıl olan spacer çeşitleriydi bende tavsiye olarak tuv sertifikalı H&R yada eibach ın özel hafif olarak üretilmiş spacerlerini ornek vermiştim açıkçası bıraz pahalı ama guvenlik söz konusu ise katlanmak şart .. tornacılar bu işte guven vermiyor ..

KAaN
10-01-2013, 17:30
ben istanbulda şurda yaptırdım çok memnunum aldıgım günden beri bi sıkıntı çıkarmadı diyecek biri yokmu,yokmu hiç istanbulda yaptıran :D

tarabya100
18-01-2013, 17:53
Eğer 1cm yeter diyorsanız pratik flanş size.

servislerde tanıdıklarınız varsa eski çıkan disklerden alın . tornacıda dış kısmını sadece göbek kalacak şekilde kestirin sadece 1 cm daha uzun bijonla hallolur :fiuw
http://performance-suspension.eibach.com/sites/devperformance-suspension.eibach.com/files/performance/performance_springs/eibach_wheel-spacers_title.jpg

serkan719
18-01-2013, 22:02
evet yapıyoruz bizde. 0.8 cm kadar oluyo

Can ÖNEL
18-01-2013, 23:35
Paylaşım için teşekkürler, güzel bir bilgi.

Furkann
15-06-2013, 23:00
Arkadaslar malum 308 ler 4 bijon ve bu Aralıkta jant seçeneği pek fazla yok . Bende 4 bijondan 5 bijona gecmek istiyorum . Bunu nasıl yapabiliriz , maliyeti ne olur ? Biraz araştırdım kimisi 1000-1500 civarı ama güvenli olmaz demis , kimisi 200-250 tl sıkıntı olmaz demis ? Bu konudan anlayan veya bir bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim .

Not : 4 bijon lincancabur tak uğraşma demeyin :) Vossen'e takmış durumdayım :)

tolgabşkn
16-06-2013, 01:56
gardaşım spacerlar var istediğin gibi yalnız 4x108i 5x kaça dönüştürürsen dönüştür göbeğe bir bijonu sıkamazsın dolayısıyla balans yaptırabiir titreme olabilir ben yaptıracaktım lincan taktım ama yapılır 1.500 diyenler ucmuş 400tl fiyat almıştım ben çok iyi yapan adamlarıda tanıyorum ankda

mygold
16-06-2013, 10:38
Paylaşım için teşekkürler, güzel bir bilgi.
o sıkıntıyı bende cok yaşamıstım furkan harbıden 4x108 18" piyasada yok denecek kadar az..
not: 18" mille miglia jantlarım satılıktır..

Furkann
30-06-2013, 12:20
Abi hiçbirşey görümüyor gözüm Vossene taktım olursa vossen olmazsa olmaz :) Tolga gardaşımla halledecez insallah :)

horus
17-02-2014, 18:07
merhaba arkadaşlar, yeni 308 5 bijonlu jantına hayran kaldım aracıma bunu nasıl uygularım ve yaklaşık maliyeti ne olur.

TanerHoca
17-02-2014, 18:42
konu var olan konuyla birleştirildi.

Ömer Gedik
17-02-2014, 23:30
merhaba arkadaşlar, yeni 308 5 bijonlu jantına hayran kaldım aracıma bunu nasıl uygularım ve yaklaşık maliyeti ne olur.

Bizim araçlara 5 bijon takmak için spacer denilen bir ara eleman gerekir. Bu ürün hazır olarak satılabildiği gibi sağlam bir tornacıda yaptırılabilirde... Biraz maliyetli bir iş.