PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon soyulması

BahadırALTUN
04-08-2010, 09:15
Henüz 27.000 Km deki bir araç için direksiyondaki bu aşınmalar normal değil bence. Detailing konusunda uzman (onlar kedilerini biliyor ;) ) ve diğer tüm arkadaşlara soruyorum. Bu aşınmaları önlemek veya geciktirmek için yapılması gereki olan özel bir şey varmı? Yada Deri direksiyon bakımı konusunda önerileriniz nedir?

http://img831.imageshack.us/img831/3930/img0442x.jpg

http://img22.imageshack.us/img22/4244/img0443lp.jpg

http://img689.imageshack.us/img689/4956/img0444lb.jpg

TanerHoca
04-08-2010, 09:25
tatsız bir durum.hadi patlayan lastikler için benimkileri önermiştim ama bu konuda yapabileceğim bir şey de yok. :)
piyasada satılan deri bakım ürünleri var ama işe yaradığını da işe yaramadığını da söyleyenler var.zaten soyulan kısımlar için yapacak birşey yok gibi.
bu arada aracımın direksiyonuna deri kaplatarak başladığım değişim sürecini sonlandırmayı düşünüyordum ama şimdi tereddütlerim bir kat daha arttı.
elleri dahil çok terleyen birisi olduğum için derinin akıbetinin ne olacağı konusunda var olan ciddi endişelerim senin direksiyondan sonra daha da derinleşti.

reisG
04-08-2010, 09:38
eller çok terliyorlarsa veya elde parfüm vb. bir şeyler oluyor veya kalıyorsa derinin soyulması olası. Fakat bence bu ufak bir olasılık. Yüzbinlerce km. yapmış ve değişik insanlar tarafından kullanılmış deri kaplı direksiyonlardaki tek olumsuz özellik derinin aşırı parlaklaşması oluyor. bu tip bir deformasyon olmuyor. Bir de geçen yıl art car dan Cem ile yaptığım telefon konuşması aklıma geldi. deri kaplı direksiyon olayını konuşurken Peugeot ya 407 serisi için 300 civarında direksiyon kaplaması yaptıklarını söylemişti. Belki de Peugeot Türkiye bazı serilerde direksiyon kaplama işini böyle fason yaptırıyordurr ve kalite problemi vardır. Ofiste son olarak comfort pack alan arkadaşın deri kaplı direksiyonunun da işçiliği hiç hoşuma gitmemişti.

GLR
04-08-2010, 10:08
Ellerin terlemesi ve kozmetik ürünler ile alakalı bir durum.Babamın a6 sında 1 yıl dolmadan direksiyon,cam açma kapama tuşları soyulmuştu audi ve vw lerde çok karşılaşılan bir durum bizde servisten değiştirme talebinde bulunduk daha önce yine bir a6 da bu tarz sıkıntı yaşadık.308 de iki kere metal vites topuzunu aşınmadan dolayı değiştirdim.Kullandığım krem ile alakalı bir durumdu sanırım o da.

Bahadır;Aşınan yerlere uygun metal parçaları servisten temin edip uygulayabilirsin direksiyona belki.Onun dışında tek çözüm yenilemek.Bakım konusu ise hafif nemli bezle silin arada,kir leke varsa sabunlu suyla temizleyip kurulayın sadece.

Abdullah
04-08-2010, 10:10
bahadır abi gerçekten çok sinir bozucu hele de deri direksiyonun bu kadar kısa sürede soyulması daha da sinir bozucu. Servisten talep ederseniz belki değiştirirler.

reisG
04-08-2010, 10:16
Net'te biraz araştırdım. VWde,Reanult'ta ,Audi'de,Opel'de de pek çok kişi bundan müzdaripmiş.Ahmet'in de dediği gibi benimde yazdığım gibi parfüm terleme ve kremden kaynaklanan bir sorunmuş gibi geliyor. ama tabii 27.000 kmde olması kötü Ahmet süper öneride bulunmuş metalik kaplama ile çok güzle bir çözüm olur. bu tip alaşım kaplamaları deri kaplama yapan yerler çözebilir.

Ömer Gedik
04-08-2010, 10:54
Derinin korunması için deri bakım süt veya kremi uygulanmalıdır. Ellerimiz oldukça aşındırıcıdır kullanılan krem vb ürünler veya el terlemesi bu aşındırmayı hızlandırır. Sabun kullanmanız kesinlikle önermem çünkü sabun deriyi kurutur çatlatır ve bozar.

okan
04-08-2010, 12:33
Kronik sıkıntı 206 arda var bu ama bilhassa yeni olanlarda 2000-2001 modellerde bu sorun yaşanmıyor.

BahadırALTUN
09-08-2010, 15:06
Uzman arkadaşlara bir kaç sorum olacak ,

Ekteki 307 cc direksiyonundan başka metal parçalı direksiyon varmı (Peugeot Araçlarda) ?

Bu parçalar benim direksiyona uyamı ?

Parçalar paslanmaz çelik mi boyalı plastikmi ?

http://img843.imageshack.us/img843/3892/peugeot307cc.jpg

reisG
09-08-2010, 15:10
Artcar gibi yerlerde bu tip uygulamaları yapabiliyorlar diye biliyorum.

Ömer Gedik
09-08-2010, 22:28
Parçalar genel plastik bir kaç modelde metal olabilir. Emin olmamakla birlikte 407 Dynamic modelinde benzer bir uygulama vardı diye hatırlıyorum.