PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İkinci el 308 alımı, yapılması gerekenler hakkında yardım..

henastone
01-03-2015, 12:16
Merhabalar,

-2009 model premium donanımlı dizel otomatik bir 308 sahibi olduk. Aracı yarın sabah teslim alacağız. Ben öğrenciyim ve ehliyetim yok :) Yanlış anlaşılma olmasın diye belirtmek istedim.. Merak ettiklerim;

-Araç 208.000 km'de. Boyasız. Çok iyi bakılmış ve periyodik bakımları tam. Aracı teslim alınca yaptırmamız gerekenler nelerdir?

-Yakınımızda Aktif-İriyil otomotiv var. Bakımları için oraya götürmeyi düşünüyoruz. Bu servis hakkında tecrübesi olan var mı? (Konumumuz İST/AND. Yakası)

-Babam daha önce hiç auto 6r tipi bir şanzuman kullanmadı. Vites geçişlerinde ayağını gaz pedalından çekmesi gerekiyor mu? Kısaca bu aracın kullanımı hakkında bilgi verebilir misiniz?

-Makyajlı 308'lerin sislerinin yanındaki ledler çok hoşuma gidiyor. Bu araca uygulama imkanımız var mı?

308 konusunu okudum. Ama çok zamanımız olmadığı için daha çabuk cevap almak adına yeni konu açtım.
Herkese teşekkür ederim. İyi günler..

henastone
01-03-2015, 17:05
Yok mu yardımcı olabilecek biri ?

serdarhoca
01-03-2015, 17:09
Araciniz hayirli olsun. Aracim otomatik olmadigi icin bilemiyorum..

henastone
01-03-2015, 17:10
Araciniz hayirli olsun. Aracim otomatik olmadigi icin bilemiyorum..

Teşekkür ederim. Peki 210 bin bakımında ne yapmamız gerekiyor bir bilginiz var mı?

serdarhoca
01-03-2015, 17:50
Şimdi "Çok iyi bakılmış ve periyodik bakımları tam" olarak belirtmişşsiniz. Bu bakımlar nelerdi ve nerde yapılmıştır?( Yani sözle olarak mı belirtti eski sahibi, yetkili servis kayıtları var mıdır?) Çok çok önemli olan triger geçmişidir bence. Bunu sorun ve değişim tarihinden emin olun..

ANKA
01-03-2015, 22:45
Öncelikle hayırlı olsun. Kilometre biraz yüksek dolayısıyla bakım konusunda Serdar Hoca'mın da dediği gibi geçmişte neler yapıldığı bilinse daha net cevap yazılabilir. Baskı balata %90 değişmiş olmalı, ön takıma bakılmalı, triger setinin ne zaman değiştiğine bakılmalı, servis bakımlı ise yağı yanlış konulmamıştır ama yine de servisten kontrol edilmeli. Turbo basıncı ve hotumlarına bakılmalı, enjektörlerin durumuna bakılmalı... diye uzar gider bu liste. Hani bakımlı derken ne kadar bakımlı bilmek lazım. Forumun yöneticisi Ömer'in 308'i daha yüksek km'li bir araç ama gözü kapalı alır insan çünkü gerçekten bakımlı tüm ayrıntıları forumda mevcuttur.
Autor6'ya gelince forumda epeyce konu var burda tekrar yazmak yersiz olur benim de 4 yıldır kullandığım gayet başarılı bir şanzımandır kendisi.

Ledlere gelince o ledleri o şekilde uygulamanız zor, belki çok yetenekli bir fiber ustası tamponu düzgün kesip yerleştirir ama orijinal gibi olmaz. Düz olan yeni clio'lardaki gibi birşey düşünebilirsiniz illa led olsun istiyorsanız ama bizim standart gündüz farları da gayet dikkat çekiyor ve beklenileni yerine getiriyor.

Servise gelince işin açığı benim aracım olsa bu kilometreye gelmiş aracı artık resmi servise götürmezdim çünkü artık yaş ve kilometre gereği minik minik sorun çıkartacaktır her seferinde resmi servise giderseniz epey maddi külfetle karşılaşabilirsiniz. İşini düzgün yapan bir özel servis bulun derim. İstanbul'u çok bilmem ama ben İstanbul'da olsam kesinlikle Ömer'in Forum Otomotiv isimli özel servisine giderdim. Aksi görüşler tabi ki olabilir ama bu da benim 11 yıllık tecrübe sonunda edindiğim sonuçtur.

Güle güle kazasız belasız kullanın.

henastone
01-03-2015, 23:13
Öncelikle hayırlı olsun. Kilometre biraz yüksek dolayısıyla bakım konusunda Serdar Hoca'mın da dediği gibi geçmişte neler yapıldığı bilinse daha net cevap yazılabilir. Baskı balata %90 değişmiş olmalı, ön takıma bakılmalı, triger setinin ne zaman değiştiğine bakılmalı, servis bakımlı ise yağı yanlış konulmamıştır ama yine de servisten kontrol edilmeli. Turbo basıncı ve hotumlarına bakılmalı, enjektörlerin durumuna bakılmalı... diye uzar gider bu liste. Hani bakımlı derken ne kadar bakımlı bilmek lazım. Forumun yöneticisi Ömer'in 308'i daha yüksek km'li bir araç ama gözü kapalı alır insan çünkü gerçekten bakımlı tüm ayrıntıları forumda mevcuttur.
Autor6'ya gelince forumda epeyce konu var burda tekrar yazmak yersiz olur benim de 4 yıldır kullandığım gayet başarılı bir şanzımandır kendisi.

Ledlere gelince o ledleri o şekilde uygulamanız zor, belki çok yetenekli bir fiber ustası tamponu düzgün kesip yerleştirir ama orijinal gibi olmaz. Düz olan yeni clio'lardaki gibi birşey düşünebilirsiniz illa led olsun istiyorsanız ama bizim standart gündüz farları da gayet dikkat çekiyor ve beklenileni yerine getiriyor.

Servise gelince işin açığı benim aracım olsa bu kilometreye gelmiş aracı artık resmi servise götürmezdim çünkü artık yaş ve kilometre gereği minik minik sorun çıkartacaktır her seferinde resmi servise giderseniz epey maddi külfetle karşılaşabilirsiniz. İşini düzgün yapan bir özel servis bulun derim. İstanbul'u çok bilmem ama ben İstanbul'da olsam kesinlikle Ömer'in Forum Otomotiv isimli özel servisine giderdim. Aksi görüşler tabi ki olabilir ama bu da benim 11 yıllık tecrübe sonunda edindiğim sonuçtur.

Güle güle kazasız belasız kullanın.7

İlginiz ve temennileriniz için teşekkür ederim. Forum Otomotiv'i araştıracağım. İyi akşamlar :)