PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracin devir düsme sorunu..

mozcengel
26-02-2015, 20:49
Merhaba arkadaslar yeni yeni yasadigim bir problem hakkinda bilgisi olan vardir diye önce size sormak istedim. Aracim 4&5 viteste gazi kökledigimde yükselen devir 2200 2300 civarlarinda sanki otomatik vitesli aracin vites gecisi gibi cok kisa düsüp tekrardan yükseliyor bu arabanin hizlanmasinda bi etki yaratmasada motor sesinden o düsüsü hissediyorsunuz.Aracimin filtre ve yag bakimlarini kendim degistirerek yaptim fakat mazot filtresini degistirmedim bundan kaynaklanabilirmi veya Turboyla alakali bir sorunmu var..Yardimci olursaniz sevinirim.

Mazlum
26-02-2015, 21:00
Emin olmamakla birlikte DCI motordan yola çıkarak cevap vereyim baskı balata ve bilyayı en son ne zaman değiştirdiniz?

mozcengel
26-02-2015, 21:26
Araci ikinci el aldim 130000 km de suan ama degisip degismedigini bilmiyorum.Fakat baski balatadan olsa bunu her viteste yapmasi gerekmezmi yüke girince yapiyo desek 1&2 vites daha fazla yüke maruz kalmiyormu.

Mazlum
26-02-2015, 22:01
Yok illa baskı balata ve bilya demiyorum fakat bizde Kangoo vardı 2 ve 3 üncü vites aralığında böyle bir problem vardı serviste bahsettiklerimi değiştirdik zamanında. Özellikle imkanınız varsa bir rampa çıkarken denesenize orada daha bir belli olur gibi geliyor.

HakanAnt
26-02-2015, 23:23
Hava filtresi,mazot filtresi,kirli yakıt,enjektörler vs.bunlara sebep olabilir,burada uzman arkadaşlar var oonlar çok daha fazla yardımcı olabilir size...

mozcengel
27-02-2015, 02:42
Yok illa baskı balata ve bilya demiyorum fakat bizde Kangoo vardı 2 ve 3 üncü vites aralığında böyle bir problem vardı serviste bahsettiklerimi değiştirdik zamanında. Özellikle imkanınız varsa bir rampa çıkarken denesenize orada daha bir belli olur gibi geliyor.

Daha önce Ford focusum vardi onda baski balata degistirdim ama tepkiler farkliydi en azindan yokus yukari sizin dediginiz gibi anliyorsunuz bunda dik rampada dahi kalkista bir problem yok gayet normal kalkisi.

Hava filtresi,mazot filtresi,kirli yakıt,enjektörler vs.bunlara sebep olabilir,burada uzman arkadaşlar var oonlar çok daha fazla yardımcı olabilir size...

Hava filtresini yeni degistirdim. Fakat dedigim gibi mazot filtresini degistirmedim belki o olabilir.Enjektörlerden olabilecegini bende düsündüm würth ün yakit sistemi temizleme katkisini kullandim fakat ayni problem hala devam ediyor.Kirli yakit olabilecegini sanmiyorum cünkü sürekli shell den aliyorum yakiti.Buraya yazmamdaki sebepte oydu zaten yoksa sanayide bir dünya noktadan olabilir diyip her tarafi kurcalamalarini istemiyorum. O yüzden daha önce bu problemi yasamis veya bu konuda uzman arkadaslar yardimci olursa sevinirim.

ssgti
27-02-2015, 10:17
Wesgate diyaframında yırtıklarda bu tip sorunlar yaşanıyor. Ancak bu sorunun çözümü en iyisi cihaza bağlayarak gaz vererek aracın parametrelerini izlemek. Çünkü bir çok yerden bu arızayı yapabilir (rail sensörü, rail dağıtıcı arızası, yüksek basınç pompası arızası, krank sensörü, mazot filtresinin tıkalı olması, enjektör tıkanması, yakıt hortumlarında kaçak sonucu hava yapması gibi...)
Bazen bu tip sorunlar çok ilginç yerlerden çıkabiliyor. Mesela sizin arızanıza benzer bir sorun dizel fiestada bir tanıdığımın başına geldi. Bir çok yere göstermiş ve aracın sökülmeyen yerini bırakmamışlar hatta motoru bile indirmişler. Bana sorununu anlattı bende bir arkadaşımın servisine yönlendirdim. Burada krank sensörünün kablosunun içten kırık olduğunu ve araç yolda giderken oluşan titreşimle bazen temas etmediğini tespit etmişler. Kabloyu yeniliyerek sorun çözülmüş.

mozcengel
27-02-2015, 19:50
Wesgate diyaframında yırtıklarda bu tip sorunlar yaşanıyor. Ancak bu sorunun çözümü en iyisi cihaza bağlayarak gaz vererek aracın parametrelerini izlemek. Çünkü bir çok yerden bu arızayı yapabilir (rail sensörü, rail dağıtıcı arızası, yüksek basınç pompası arızası, krank sensörü, mazot filtresinin tıkalı olması, enjektör tıkanması, yakıt hortumlarında kaçak sonucu hava yapması gibi...)
Bazen bu tip sorunlar çok ilginç yerlerden çıkabiliyor. Mesela sizin arızanıza benzer bir sorun dizel fiestada bir tanıdığımın başına geldi. Bir çok yere göstermiş ve aracın sökülmeyen yerini bırakmamışlar hatta motoru bile indirmişler. Bana sorununu anlattı bende bir arkadaşımın servisine yönlendirdim. Burada krank sensörünün kablosunun içten kırık olduğunu ve araç yolda giderken oluşan titreşimle bazen temas etmediğini tespit etmişler. Kabloyu yeniliyerek sorun çözülmüş.

Tesekkürler hocam fakat bugün söyle bi düsündüm dün arkadas baski balata diyince 2 ay öncesinde Manisada oturuyorum hafta sonu Izmirden Manisaya giderken bilen bilir sabuncubeli ye tirmanan bi rampa vardir burda genelde 5. vites cikarim ve araca yüklenmeyi severim o yolda birkac defa sanki kablo yanigi gibi koku gelmeye baslamisti ozaman acaba kaloriferdenmi geliyo demistim fakat baski balata isindigi icin geliyo olma ihtimalide uyandi kafamda..

ssgti
27-02-2015, 20:02
Debriyajı bitik araçta devir düşmez tam tersine yükselir. Sizin yazınızda devir düşmesi yazıyor. Bende yorumumu buna göre yaptım. Debriyaj balatanızda sorun olduğunu düşünüyorsanız kısa bir testle durumunu anlayabilirsiniz. Aracın el frenini sonuna kadar çektikten sonra 2. Vitesle biraz gaz vererek kalkış yapın. Aracınız stop edecek duruma geliyorsa denriyaj sağlamdır. Eğer araç stop etmeyip devir çeviriyorsa debriyaj balatası bitik veya baskı yüzeyi yanık olabilir. Yada baskı balatanın olduğu bölüme olası bir yağ kaçağından yağ gelmiştir.

mozcengel
27-02-2015, 20:38
Debriyajı bitik araçta devir düşmez tam tersine yükselir. Sizin yazınızda devir düşmesi yazıyor. Bende yorumumu buna göre yaptım. Debriyaj balatanızda sorun olduğunu düşünüyorsanız kısa bir testle durumunu anlayabilirsiniz. Aracın el frenini sonuna kadar çektikten sonra 2. Vitesle biraz gaz vererek kalkış yapın. Aracınız stop edecek duruma geliyorsa denriyaj sağlamdır. Eğer araç stop etmeyip devir çeviriyorsa debriyaj balatası bitik veya baskı yüzeyi yanık olabilir. Yada baskı balatanın olduğu bölüme olası bir yağ kaçağından yağ gelmiştir.

Tesekkürler hocam yarin deniycem dediginizi cünkü ben gaza yüklendigim anda devir arttigi icin o anki artis belkide tam kavrama yapmayan bi artis olup sonrasinda kavrayinca devir düsüyoda olmasi muhtemel önce baski balatayi bir elemekte fayda var söylediginiz testle deneyip tekrar yazicam..

mozcengel
28-02-2015, 16:46

Hocam bugün dediginizi denedim stop edicek duruma geliyor baski balatada problem var bence fakat belkide daha cok yeni gibi Aydin peugeout servisine götürdüm araci onlar daha olayi anlamadan pc ye bagliycaz 120 tl dedigi icin orayi pas gectim.Özel servise götürdüm arkadaslar denediler hos onlarda problemi yapmadi ama kalkista biraz silkeliyo sanki degismesi gerekebilir dediler.Peki bu baski balata peugeot 407 de volanla birliktemi degismesi gerekiyo arkadaslar cünkü yetkili servistende baski balata degisimi icin fiyat istedim onlar volansiz fiyat verdiler özel servisteki arkadas bunlarin volan ile degismesi gerekir abi diyip volan ile ne kadara degistireceklerini sölediler.Hangisi dogrudur kestiremedim. Yetkili servis volan degismeden %25 indirimle 880 TL özel servis volan ile birlikte degisim 1000 tl parca fiyati sadece baski balata seti yetkili serviste 350 tl ,özelde orjinal peugeot baski balata seti 250 tl volanli olan 850 tl cok karisik anlicaniz durum.. :)

ssgti
28-02-2015, 17:03
Bakan özel sevistekilerin "Sanki değişmesi gerekir" lafı çok havada kalmış. Yani tam teşhis koyulamamış. Bu durumda harcıyacağınız para havaya gidebilir. Bu nedenle "buradandır arıza" diyen bir usta çıkana kadar göstermeniz sizin menfaatinize.

HakanAnt
28-02-2015, 17:52
Araç yolda 90 km inin üzerinde gaz kesiyorsa,yemiyorsa bu kesinlikle baskı balata volan arızasıdır,ben iki sene önce aynı durumu yaşadım...

mozcengel
28-02-2015, 21:09
Bakan özel sevistekilerin "Sanki değişmesi gerekir" lafı çok havada kalmış. Yani tam teşhis koyulamamış. Bu durumda harcıyacağınız para havaya gidebilir. Bu nedenle "buradandır arıza" diyen bir usta çıkana kadar göstermeniz sizin menfaatinize.

Onlarin tahminide baski balata fakat daha cok yeni dediler hemen degistirmenize gerek yok böle biraz daha devam edin.Yapcak bisey yok bizde devam edicez herhal tabi bir kac yere daha gösterme taraftariyim daha buyuk bir sikinti yasamamak adina.

Araç yolda 90 km inin üzerinde gaz kesiyorsa,yemiyorsa bu kesinlikle baskı balata volan arızasıdır,ben iki sene önce aynı durumu yaşadım...

90 km üzerimidir dikkat etmedim ama her daim 4&5 inci viteste gördügüm bi durum diger viteslerde yasamiyorum ki 4&5 viteste olduguna göre 90 km üzerinde yasaniyodur. Volan degismesi gereklimi peki baski balata degisiminde.

HakanAnt
28-02-2015, 23:02
Aslına bakarsanız araç kullanan herkes aracı ile ilgili bilgi sahibi olması gerekir mantığı ile haddim olmayan teknik konulara girmek gerekirse,bana göre değişmesi gerekiyor ve ayrıca kesinlikle sabit volan taktırmayın,vites geçişlerinde ve aniden ayağınızı gaz pedalından kaldırdığınız zaman sarsıntı yaşarsınız.özeliikle 407 araçlar süspansiyon sistemi mükemmel araçlar bu keyfi sabit volan ile bozmayın derim...

mozcengel
28-02-2015, 23:27
Aslına bakarsanız araç kullanan herkes aracı ile ilgili bilgi sahibi olması gerekir mantığı ile haddim olmayan teknik konulara girmek gerekirse,bana göre değişmesi gerekiyor ve ayrıca kesinlikle sabit volan taktırmayın,vites geçişlerinde ve aniden ayağınızı gaz pedalından kaldırdığınız zaman sarsıntı yaşarsınız.özeliikle 407 araçlar süspansiyon sistemi mükemmel araçlar bu keyfi sabit volan ile bozmayın derim...

Sabit volan derken ayrintilari bilmiyorum malzemeciye giderim ne istedigimi sölerim parcanin orjinali alir taktiririm onun disinda baska alternatif ürünler nedir bilmiyorum.Aracin üzerindeki mevcut olan sabit olmayan tipte bir volanmi.

HakanAnt
28-02-2015, 23:37
Bu konuyu forum yöneticimiz ve Forum Peugeot özel servis sahibi Ömer GEDİK cevaplasın,çok daha yerinde olur...

ergngll35
01-03-2015, 00:52
Bende de buna benzer bir durum oldu. 5. viteste gaza yüklenirken 1 saniyelik kesme yapıyordu. Sonra devam ediyordu. Baskı-balata-volan ve diğer bakımları yaptırdım o da geçti. Volan'ı valeo marka almayın sachs marka alın derim.
İlk 407 lerde valeo olanların hepsi çabuk tükenmiş sonra pejo sachs kullanmaya başlamış.

mozcengel
01-03-2015, 13:59
Bende de buna benzer bir durum oldu. 5. viteste gaza yüklenirken 1 saniyelik kesme yapıyordu. Sonra devam ediyordu. Baskı-balata-volan ve diğer bakımları yaptırdım o da geçti. Volan'ı valeo marka almayın sachs marka alın derim.
İlk 407 lerde valeo olanların hepsi çabuk tükenmiş sonra pejo sachs kullanmaya başlamış.

Tesekkür ediyorum peki ne kadara yaptirdiniz baski balata ve volan degisimini?

ergngll35
02-03-2015, 00:12
Ben baskı-balata-volan ile birlikte triger-devirdaim-bujiler-yağlar--balatalar, enjektör temizliği vs. hepsini yaptırdım. 150000 bakımı idi. O sebepten o üçü için ne desem yalan olur.