PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : e-hdi mazot pompa müşürü

mustafa508
12-02-2015, 20:00
Herkese selamlar. 97800 km'deki 2011 e-hdi 508 aracımın start-stop sistemi uzunca bir süredir çalışmıyordu ve bende sebebinin zayıflayan akü diye emin olduğumdan sinekten yağ çıkarma içgüdüsüyle ''ölene kadar devam'' ''değiştirmeyeceğim'' falan diye uzun bir süredir bu şekilde idare ediyordum ki bugün araç 110 km hızla cruise controlde giderken tak diye cruise control devreden çıktı ve ard arda esp arızası elektronik el freni arızası abs falan diye saydırmaya başladı, el freni manuel olarak çalışmaya başladı v.b. ki bunlar beklediğim şeylerdi zira e-hdi araçlarda akünün bittiğinin en büyük ispatı idi bunlar.
Neyse bu şekilde durmadan servise çektim aracı.
Vites geçişlerinde sarsılma haricinde bir sorun olmadan yaklaşık 30 km sürdü servise gitmem.
Hemen bilgisayara bağlandı ve aracın arızasının mazot pompası müşürünün kısa devre yapması dendi(tabii ki beklediğim bir durum olmadığından şaşırdım) motoru durdurdular ve bir daha çalışmadı daha doğrusu çalıştı ama aşırı şakırdama olduğundan zorlamak istemediler ve hemen kapattılar. Arızalı parça 110 lira değişim işçiliğinin de 100 lira civarı olduğunu söylediler parça ellerinde yok sipariş geçildi sevkiyat yetişirse cumartesi akşam aracı verebileceklerini araya haftasonu girdiğinden pazartesi akşamına kalabileceği söylendi.
Şimdi sevinsem mi üzülsem mi bilmedim nede olsa 800-900 liralık aküde sorun yokmuş ama arabanın motor elektroniğindeki böyle bir parçanın arızalanması da hoş değil.
Bu arızayı bilen veya yaşayan var mıdır?
Bu parçanın kısa devre yaparak arızalanma nedeni akünün voltajının düşmesi olabilir mi? En çok kafama takılan ve önemlisi ise mzaot pompa müşürü yüzünden esp asr v.b. elektronikler arıza ışığı yakar mı?
Bilgi sahibi olanlar aydınlatırsa çok sevinirim.

ssgti
12-02-2015, 20:49
Pompa basınç müşiri arıza yapabilir. Bundan önce renault marka aracımda 180 bin km civarında bu sorunu yaşamıştım. Kilometrenizde fazla yok ama elektronik birazda şans işi... Böyle ufak tefek sıkıntılara takılmamak gerekir diye düşünüyorum... Benim renault aracımda da arızaya geçtiğinde göstergede arıza ışığını yaktığını hatırlıyorum...

mustafa508
12-02-2015, 22:31
Pompa basınç müşiri arıza yapabilir. Bundan önce renault marka aracımda 180 bin km civarında bu sorunu yaşamıştım. Kilometrenizde fazla yok ama elektronik birazda şans işi... Böyle ufak tefek sıkıntılara takılmamak gerekir diye düşünüyorum... Benim renault aracımda da arızaya geçtiğinde göstergede arıza ışığını yaktığını hatırlıyorum...

Pompa basınç müşürü demiş olabilir emin değilim.
Muhtemelen öyledir.
Benim anlamaya çalıştığım acaba akünün düşük voltajı buna kısa devre yaprırımı. Şimdi acaba neleri etkiledi diye düşünüyorum.
İnsanın içine kurt düşünce neler geliyor aklına

ssgti
12-02-2015, 22:38
Başka biryeri etkilediğini sanmıyorum. Keşke araçların arızaları hep böyle az maliyetli ve az uğraştırıcı olsa. Ferah olun böyle arızalar her an herkesin başına gelebilir.

mustafa508
14-02-2015, 17:14
Az önce aradılar sevkiyat erken gelmiş parçayı takmışlar aküde değişti(istersen şarj edip tekrar eskisini takalım dediler bende varta v.s. bulamadım tek bir yerde 620 lira istediler varta agm akü için bende pazarlıkla herşey dahil 700 liraya serviste orjinal aküyü taktırdım)
Müşür diyw bahsettiği parçaya servisteki usta rail müşürü dedi.
İnş. daha büyük bir sıkıntı olmaz şimdilik sorun yok çabuk ve ucuza halloldu.

ssgti
14-02-2015, 18:45
Rail müşürünüm diğer adı yakıt basınç müşürü yada kaptörüdür. Tekrar geçmiş olsun.

mustafa508
14-02-2015, 20:25
Rail müşürünüm diğer adı yakıt basınç müşürü yada kaptörüdür. Tekrar geçmiş olsun.

Teşekkürler. İnşallah Allah beterinden korusun.
E-HDI aracı olan arkadaşlara tavsiyem akü konusuna dikkat etmeleri. Benim yaptığım gibi akünün kanının son damlasına kadar kullanıcam diye ısrar ederlerse akünün voltajı düşünce diğer elektronik aksama zarar verebilme ihtimalini göze almış olurlar.
Eğer aracın stop&start sistemi devreye girmemeye başladıysa hiç geciktirmeden akülerini yenilesinler.

atk07
14-02-2015, 20:34
öncelikle geçmiş olsun. Aynı arıza kardeşime verdiğim 44000 km deki 2012 citroen c4 1.6 ehdi aracımda oldu. yanlış telefuz etmiyorsam sistem şöyle çalışıyor: yakıt pompası sonrası yakıtın toplandığı bir depo düşünün ve bu depo üzerinde bir basunç ölçer var. bu basınç ölçer deponun sürekli belli bir basınçta durması için okuma yapıyor ve sisteme bilgi veriyor. Ama şimdi bozuldu ve yanlış değer okuyor. depo içindeki yakıt basıncındaki dalgalanma enjektörler tarafından uygun şekilde (pulvarize) silindir içine enjekte edilmiyor. sonuç olarak silidir içindeki yakıt bazen geç bazen de erken patlayarak yanıyor ve vuruntu-şıkırtı artık nasıl telefuz edilirse bir ses oluşturuyor. bunun yanında motor uygun şartlarda çalışmadığı için elektrik ile ilgili sistemlerin hepsi alarm veriyor...bizim değişim sonrası araç daha az yakıt yakmaya başladığını da belirtmek isterim.

mustafa508
14-02-2015, 21:18
öncelikle geçmiş olsun. Aynı arıza kardeşime verdiğim 44000 km deki 2012 citroen c4 1.6 ehdi aracımda oldu. yanlış telefuz etmiyorsam sistem şöyle çalışıyor: yakıt pompası sonrası yakıtın toplandığı bir depo düşünün ve bu depo üzerinde bir basunç ölçer var. bu basınç ölçer deponun sürekli belli bir basınçta durması için okuma yapıyor ve sisteme bilgi veriyor. Ama şimdi bozuldu ve yanlış değer okuyor. depo içindeki yakıt basıncındaki dalgalanma enjektörler tarafından uygun şekilde (pulvarize) silindir içine enjekte edilmiyor. sonuç olarak silidir içindeki yakıt bazen geç bazen de erken patlayarak yanıyor ve vuruntu-şıkırtı artık nasıl telefuz edilirse bir ses oluşturuyor. bunun yanında motor uygun şartlarda çalışmadığı için elektrik ile ilgili sistemlerin hepsi alarm veriyor...bizim değişim sonrası araç daha az yakıt yakmaya başladığını da belirtmek isterim.

Vallahi iyi açıkladınız teşekkür ederim açıkcası merak ediyordum.
Bizde de var 2012 bir c4 oda benim kardeşimin ki onun da garanti kapsamında iken bu saydığım arıza ışıklarının hepsi aynı şekilde yandı ve araç birebir aynı tepkileri vermişti ve akü değişmişti ama onda onun dışında hiçbirşey değişmemişti bu enjektör rail müşürü bilmemnesi bize ufakta olsa artı bir maliyet çıkarmış oldu.
Aracı akşam saat 6 da servisten aldım uzum zamandır çalışmayan start-stop daha servisin kapısından çıkarken hemen çalıştı.
Yine diyorum aküden tasarruf etmeye çalışmayın:)

sevketturk
05-03-2018, 14:14
Merhaba Mustafa bey konuyu açalı baya olmuşsunuz ama aynı olay benimde başıma geldi dün. Sizin sonuç ne şekilde olmuştu nasıl çözüm buldunuz paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.