PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çalişma sorunu (lpg de süper, benzinde sönük araç) ne yapabilirim ? çözüm önerileri..

mehmeterol
05-02-2015, 10:49
Selam arkadaşlar.. 3 ay önce 2001 model pejom var. Sıkıntıyı şöyle özetleyeyim araba sanki LPG liymiş de benzin taktırılmışçasına bi sıkıntısı var, nasıl ? Yani sıralı atiker var araç benzinde bazen almıyor bile, aldığında da öyle Orantısız ki gaza hafif bas kendi kafasına göre alçalıp yükseliyor ilk devrini bulana kadar galiba, LPG ye geçtiği an araba oluyor sana canavar yaa..çalışmamazlık yapabiliyor ve tutarsız yani benzinde.

Yaptıklarım: benzin pompası Değiştirdim komple 550 kağıt gitti hava ve benzin filtreleri değişti yağ su falan fistan tam. Akü yeni daha üç dört aylık garantisi Sürüyor.. Ekstra denemelerim depoyu bitirip shell-nitro koydurdum bitirdim bi kaç kez temizlenir diye, hatta bi ara 100kmye yakın sadece benzinle kullandım düzeldi gibi oldu, ama olmadı sadeca o gün için benzinde bayaağı gidecen de normale dönecek sürüş..ertesi sabah yine aynı oluyor kafayı yicem bilen duyan bi yardım etsin lütfen..

ssgti
05-02-2015, 11:29
Anladığım kadarıyla lpg'de sıkıntı yok. Yani lpg de stop etme veya rölanti dalgalanması yok bu olay sadece benzinde var...
Anladığım doğruysa sıkıntıya yol açan tıkanmış benzin enjektörlerin olabilir... Yada enjektörlere sinyal gönderen kablolarda kopukluk, bağlantı noktalarında korozyona bağlı temassızlık olabilir, rölanti regülatörü de bozuk olabilir... Bunların yanında ecu da da oluşabilecek arızalar bu tip sıkıntılara yol açıyor.
En iyisi ve doğru olanı yetkili veya sadece Peugeot işiyle uğraşan ehil bir özel serviste cihaza bağlanarak arıza kodu kontrolü, aracın parametrelerinin izlenmesiyle doğru teşhis konulabilir...

mehmeterol
05-02-2015, 12:07
Anladığım kadarıyla bu araç bana çok para döktürecek gibi..yanaşma dediler dinlemedik ki milleti..:kafa

ssgti
05-02-2015, 12:19
Hemen karamsar olmamakta fayda var. Belki arızanız yukarda belirttiğim gibi bir kablo temassızlığı olabilir...
Sorun çıkartmayan araba yoktur. İkinci el araçta her zaman sürprize açık olman gerekir... Sürpriz yaşamamak garantiden yaptırmak isteyenler ise çok fazla fiyat farkı vererek sıfır araca yönleniyor.
İkinci el bir aracı alırken uzman kişilere, servislere göstermekte fayda var. Ancak ikinci el araç büyük bir şanstır. Yani malzemelerinde bir kullanım ömrü vardır. Kullanıma bağlı olarak arıza yapması da doğaldır. Kullanma kılavuzlarında da araçların ömrünün 10 yıl olduğu yazar...

mehmeterol
05-02-2015, 14:13
bi kaç kişiden duyduğum şey, senden önceki sahibi sadece lpg de binmiş bu arabaya mahvetmiştir o bilmem nereleri dedi, araba sıcakken bi sorun yok gibi ama yine de yürür halde bile benzindeki performans kötü ya yani eşit değil nasıl oluyorsa işte, karamsar olmak çözüm olmaz tabi ama şaştım SSGTI :)

ssgti
05-02-2015, 14:28
Sadece LPG'de binmiş mahvetmiş lafı yanlış... Çünkü bir çok araç üreticisi artık araçlarını hem benzin hem lpg li olarak piyasaya sürüyor. Başta Hollanda ve italya gibi bir çok ülkede lpg li araçlar kullanılıyor. Bazı araçlarda LPG'nin subap yuvalarına zarar verdiği doğrudur. Ancak bu ufak bir sorundur ve kapak revizyondan geçirilip supap yuvalarına çelik yuva geçirilerek bu sorun bertaraf edilebilir. LPG'nin tasarrufunun yanında yapılacak bu masraf çok ufak kalır.
Eğer lpg de aracınız düzgünse o zaman benzin sisteminden kaynaklanan yerlerde sorunu aramak gerekir. Aracınıza LPG zarar vermiş olsaydı hem benzinde hem LPG'de performansı kötü olurdu. LPG'de çalışmasında sıkıntı olmadığına göre LPG sizin aracınıza zarar vermemiş anlamı çıkıyor...

mehmeterol
05-02-2015, 14:46
Sadece LPG'de binmiş mahvetmiş lafı yanlış... Çünkü bir çok araç üreticisi artık araçlarını hem benzin hem lpg li olarak piyasaya sürüyor. Başta Hollanda ve italya gibi bir çok ülkede lpg li araçlar kullanılıyor. Bazı araçlarda LPG'nin subap yuvalarına zarar verdiği doğrudur. Ancak bu ufak bir sorundur ve kapak revizyondan geçirilip supap yuvalarına çelik yuva geçirilerek bu sorun bertaraf edilebilir. LPG'nin tasarrufunun yanında yapılacak bu masraf çok ufak kalır.
Eğer lpg de aracınız düzgünse o zaman benzin sisteminden kaynaklanan yerlerde sorunu aramak gerekir. Aracınıza LPG zarar vermiş olsaydı hem benzinde hem LPG'de performansı kötü olurdu. LPG'de çalışmasında sıkıntı olmadığına göre LPG sizin aracınıza zarar vermemiş anlamı çıkıyor...

doğru aslında haklısın hani sistemini tam bilmiyorum çalışma prensibini vs. benzinle alakalı yerlere baktırmalı yada serviste baktırsam ben buna ne kadarım gider ki ortalama acep ? çünkü kapsamlı bakar şimdi bunlar ekledikçe hata ekler filan..

ssgti
05-02-2015, 14:55
Bu arızaya fiyat buradan tahmin üzerine verilemez... İlk önce arızanın teşhis edilmesi gerekir... Dediğim gibi ufak bir kablo temasıysa sorununuz çok ufak bir masrafa, enjektör ecu gibi parçadaysa sorun masraf artacaktır. İlk önce doğru servis veya tamirciyi bulmanızı öneririm. Hangi şehirde olduğunuzu bilmiyorum. Anadoluda küçük bir ildeyseniz çevrede bulunan büyük illerde aracınızı bilgili servislere bırakmanızı önerebilirim...

mehmeterol
05-02-2015, 15:13
Mersindeyim ve usta konusunda acemiyim henüz nasıl bulunur bilmem çünkü herkes kendi ustasını yada tanıdığını öneriyor :D

ayzinim
05-02-2015, 15:24
Forumun süper moderatörü Yasin (Yasin CCK) arkadaşımızda Mersin'de ikamet ediyor. Kendisinden bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Size seve seve yardımcı olacaktır.

mehmeterol
05-02-2015, 15:40
ayzinim (http://www.forumpeugeot.com/member.php?3004-ayzinim) tşk ettim bilader temasa geçtim bakalım döner ve yardımcı olabilirse on numara olur..

ayzinim
05-02-2015, 15:54
Rica ederim. Kesin geri dönüş yapacaktır. Umarım en kısa zamanda sorunu çözebilirsin.

mmterol
05-02-2015, 22:29
Az önce çalıştırayım dedim çalışmadı bi kaç defa deneyince korumaya mi aldı nedir LPG de çalıştırıp sonra kapattım LPG yi benzine geçti biraz Çalışınca kontağı kapatıp tekrar çalıştırdım çalıştı bu dert nedir arkadaş ya...😞

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yasin CCK
06-02-2015, 13:42
Mesajınıza dönüş yaptım. Anlatarak yada bir şey önererek çözülecek bir konu gibi görülmüyor. İşin ehli bir usta el attığında sorun çözülecektir diye düşünüyorum.

mehmeterol
06-02-2015, 17:45
Mesajınıza dönüş yaptım. Anlatarak yada bir şey önererek çözülecek bir konu gibi görülmüyor. İşin ehli bir usta el attığında sorun çözülecektir diye düşünüyorum.

yardımın için çok sağol üstat ilk fırsatta gideceğim bakalım..

Mazlum
09-02-2015, 05:22

Yasin işin ehli usta tanıdığınız varsa açık adres verme imkanınız varsa veriniz hiç olmazsa aklımızın bir köşesinde kalsın :)