PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 301 Vites Değiştirme Göstergesi

powerb
28-01-2015, 17:29
Bugün dikkatimi çekti service box da dolaşırken sanırım bizim 301'lere yeni kullanım kitapçığı çıkmış bende yeni kitapçık varsa yenilikte vardır diyerekten biraz göz gezdirdim sonra fark ettimki 2014 model araçlara sanırım vites değiştirme önerisi ve lastik basınç göstergesi eklenmiş.Lastik basınç göstergesi için yapacak bişey yok ama sanırım şu vites değiştirme önerisi yazılımsal bişey acaba bizim araçlarada uygularlarmı servislerde veya bu konuda bilgisi olan varmı.

Kitapçıkta şu şekilde belirtilmiş

http://i1371.photobucket.com/albums/ag282/powerb_123/Ads1310z_zps2a159847.png

mmmuti
05-02-2015, 11:34
Hocam bende vites göstergesi var fakat çok saçma önerilerde bulunuyor. Mesela 3. vites hız 60 olunca 5 yazıyor. Ben 4 e alıyorum yine 5 yazıyor. Söylediği değerlere alınca araba devirsizlikten gitmiyor. Olmadığı daha iyi :)

301gti
05-02-2015, 11:42
olanı 1 pişman, olmayanı 2 :=)

powerb
05-02-2015, 13:34
Benim önceki aracımdada vardı bu öneri ama bakmıyodum bile yani çok saçma öneriler veriyordu ama bendeki amaç şimdi bizde göstergenin o kısmı boşboş duruyor hani bakmasakta oranın bi işe yaraması kötü olmaz diye düşündüm :)

tsinanb
05-02-2015, 13:41
2008'de vites değiştirme göstergesini takip ediyorum motorda boğulma olmuyor normal gazda gidince 2000-2200 devirde bir üst vitese geçme işareti çıkıyor. Bazen 2 vites büyüt dediği de oluyor ama bende sıkıntı olmadı

powerb
05-02-2015, 14:02
Benim eski i20 mimde düz yolda sıkıntı olmuyordu yani otobanda felan dediklerini yaparsan yakıt ekonomisi sağlanıyordu ancak bu göstergelerim hepsi zaten şehiriçi için uygun değil bence trafik,yokuş vs.. derken şehiriçinde en iyi yakıt ekonomisi yolu gözlemleyip ona göre vites değiştirmek oluyor ama yinede o göstergeyi istiyorum :D

ayzinim
05-02-2015, 16:02
Bildiğim kadarı ile araç maksimum torku elde ettiği devirde vites değiştirilmesi için öneride bulunuyor. Düz yolda ve asgari yük durumunda aracın tekrar devirlenmesinde bir sıkıntı olmuyor. Bu şekilde yakıt ekonomisi sağlanıyor. Ancak mevcut şartlara göre hareket etmek tabii ki daha mantıklı.

ssgti
05-02-2015, 16:15
Gereksiz bir detay olarak bunu görüyorum. Yani doğru araç kullanmasını bilen her kişi hangi devirde ve nasıl kullanılarak yakıt ekonomisi yapılması gerektiğini bilir. Zaten araç gaz pedalının tepkisi ve motordan gelen sesle vites değiştirme bunun yanında yakıt ekonomisi yapmanın işaretini verir. İşi bilen kişi motor sesi ve gaz pedalının tepkisiyle yakıt ekonomisi yapar. Lastik basınç göstergesi olan araçların bir çoğunda arızalar oluştuğu için olmayanlar bence daha şanslı... Zaten araca binerken araç lastiklerinin hepsini kontrol etmek gerekir. Önlerin Lastik basıncı yolda düşerse araç sağa sola çekerek belli eder.

lazianke
15-09-2016, 12:38
Hdi için Max tork olan 1750 rpm de vitesi yükseltme uyarısı çıkıyor ama o anda yükseltince devir düşeceği için araç titremeye başlıyor. Forumdan bir arkadaşın yazdığı gibi vitesi değiştikten sonra arabanın devri Max tork devrine yani 1750 ye denk gelmesi ideal vites değiştirme aralığıdır. Yoksa uyarı çıktığı anda değiştirince saa sapan bir sürüş tarzı ortaya çıkar ve dizel motor için de hiç iyi bir tarz olmaz.