PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 hk sorular

snndymz
23-01-2015, 13:56
selam umarım konuyu doğru yere açmışımdır. yeni aldığım 308 SW hakkında sorularım bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim

1. bendeki araç 308 SW dizel 110 luk 2009 model bunda katilizörmü var yoksa partikül filtre si mi var
2. motora nasıl yağ kullanmalıyım 05w30 mu 10w40 mı
3. yağ kaç KM de bir değiştireyim
4. C tipi ekran kodu nedir 2. el bulunur mu
5. bendekinin direksiyon yıpranık 3 kollu nikelejlı direksiyon benim araca uyarmı
6. 3.sıra koltuk olanların ruhsatında 7 kişilik mi yazıyor

teşekkürler

snndymz
23-01-2015, 17:53
yardımlarınızı bekliyorum

sessizgece
23-01-2015, 19:26
Bilgisi olan arkadaşlar dönecektir. Benim hiç fikrim yok.

No Name's

mimit
23-01-2015, 19:59
yağ olarak mobil1 esp 5/30 öneririm, aracın bakım aralığı 15.000 km ama ben bu süreyi uzun buluyorum, 12 13 daha mantıklı(ben 10.000 de bakıma sokuyordum)

aracınız ruhsatta 7 kişilik gözüküyor ise sorun yok ama 5 kişilik gözüküyor ise ruhsat değiştirmeniz gerekebilir şöyle ki bazı muayene görevlileri bu konu ya dikkat ediyor. yaşanmış bir olay kısaca şöyle; araç 207 RC ruhsatta 5 kişilik gözüküyor ancak 4 emniyet kemeri var, beşinci kemer takılır sorun çözlüyor ancak sonraki muayene de görevli sonradan takılan emniyet kemerine sökülmesi lazım diyerek araca onay vermiyor, iş kemer çözülüp ruhsat değiştirilince anca çözülüyor.

C tipi ekranı ikinci el almak mantık, yenisi çok pahalı oluyor

direksiyonda da sorun yaşamazsınız 3 kollu 308 direksiyonları birbirine uyuyor ancak değişim sonrası korna çalmak için biraz daha çaba sarf etmek gerekiyor.

wolo
23-01-2015, 22:11
eski muayene uzmanı olduğum için sadece son soruya yanıt vereyim; evet araçta 7 koltuk varsa ruhsatta da 7 kişi yazmalıdır.
araçta 4 koltuk ve 4 emniyet kemeri varsa alışkanlıkla 5 yazılmışsa da bu 4 olarak düzeltilir. mini cooper, smart ve 107 de böyle sorunlar vardı sanırım.

ANKA
24-01-2015, 00:19
İlk soruya da ben cevap vereyim aracınızda partikül filtresi var ki yüklediğiniz resimlerde de görülüyor turbonun önündeki alüminyum kaplamalı parça olarak. O yüzden yağ olarak ya Mehmet'in önerdiği gibi Mobil ESP Formula 5w30 ya da Total İneo ECS 5W30 kullanmak lazım. Artı castrol'ünde benzer bir ürünü var. Ama şahsi tavsiyem Mehmet gibi mobil'den yana.
Araca siz siz olun asla 10/40 yağ koymayın. Ayrıca partikül filtreli araçlara özel yağ kullanmanız lazım aksi halde çok erken tıkanır filtre.
Araçtaki tüm özellikleri peugeot servise box'a girip şase numarasını yazarak da öğrenebilirsiniz. İhtiyaç duyarsanız service box üyeliği olan üyelerimiz yardımcı olur (ben de dahil).

snndymz
24-01-2015, 22:12
yağ olarak mobil1 esp 5/30 öneririm, aracın bakım aralığı 15.000 km ama ben bu süreyi uzun buluyorum, 12 13 daha mantıklı(ben 10.000 de bakıma sokuyordum)

aracınız ruhsatta 7 kişilik gözüküyor ise sorun yok ama 5 kişilik gözüküyor ise ruhsat değiştirmeniz gerekebilir şöyle ki bazı muayene görevlileri bu konu ya dikkat ediyor. yaşanmış bir olay kısaca şöyle; araç 207 RC ruhsatta 5 kişilik gözüküyor ancak 4 emniyet kemeri var, beşinci kemer takılır sorun çözlüyor ancak sonraki muayene de görevli sonradan takılan emniyet kemerine sökülmesi lazım diyerek araca onay vermiyor, iş kemer çözülüp ruhsat değiştirilince anca çözülüyor.

C tipi ekranı ikinci el almak mantık, yenisi çok pahalı oluyor

direksiyonda da sorun yaşamazsınız 3 kollu 308 direksiyonları birbirine uyuyor ancak değişim sonrası korna çalmak için biraz daha çaba sarf etmek gerekiyor.

yardımlarınız için teşekkürler 2. el C tipi ekran nereden bulabilirim

snndymz
24-01-2015, 22:23
İlk soruya da ben cevap vereyim aracınızda partikül filtresi var ki yüklediğiniz resimlerde de görülüyor turbonun önündeki alüminyum kaplamalı parça olarak. O yüzden yağ olarak ya Mehmet'in önerdiği gibi Mobil ESP Formula 5w30 ya da Total İneo ECS 5W30 kullanmak lazım. Artı castrol'ünde benzer bir ürünü var. Ama şahsi tavsiyem Mehmet gibi mobil'den yana.
Araca siz siz olun asla 10/40 yağ koymayın. Ayrıca partikül filtreli araçlara özel yağ kullanmanız lazım aksi halde çok erken tıkanır filtre.
Araçtaki tüm özellikleri peugeot servise box'a girip şase numarasını yazarak da öğrenebilirsiniz. İhtiyaç duyarsanız service box üyeliği olan üyelerimiz yardımcı olur (ben de dahil).

hocam partikül filtresi ile katalizör aynı şey mi? içine sıvı konana ne deniyor

mimit
24-01-2015, 22:37
hocam partikül filtresi ile katalizör aynı şey mi? içine sıvı konana ne deniyor

ekranı internet siteleri ve çıkma parça satan yerlerde bulabilirsiniz, katalizör ile partikül filitresi farklı içine sıvı konan partikül filitresi.

ANKA
24-01-2015, 22:39
Yani dediğim de eksiklik olabilir ama partikül filtresi katalitik konvertörün gelişmiş bir şekli diye biliyorum. Filtre önde konvertör sonrasında oluyor. Katalitik konvertör çoğu araçta vardır bu dpf diye kısaltılan partikül filtresi dizel araçlara özgü bir çevreyi koruma sistemi denebilir. Sanıyorum olay şu dpf varsa katalitik konvertör olmuyor ama dpf yoksa kk oluyor. Yani illa ki biri oluyor araçta. Sıvısı var evet bitince ekleniyor dpfnin. Ben İki ayda bir hafif yokuş 5kmlik bir yerde 4. Vites 3000 devirde çıçıkıyorum daha ne eskisinde ne de envyde lamba yanmadı. Yakıt temiz olursa ve sürekli yoğun trafikte kullanılmazsa bir zuzun süre hizmet eder filtre. Ki artık tıkanınca temizleniyor.

snndymz
24-01-2015, 23:35
Yani dediğim de eksiklik olabilir ama partikül filtresi katalitik konvertörün gelişmiş bir şekli diye biliyorum. Filtre önde konvertör sonrasında oluyor. Katalitik konvertör çoğu araçta vardır bu dpf diye kısaltılan partikül filtresi dizel araçlara özgü bir çevreyi koruma sistemi denebilir. Sanıyorum olay şu dpf varsa katalitik konvertör olmuyor ama dpf yoksa kk oluyor. Yani illa ki biri oluyor araçta. Sıvısı var evet bitince ekleniyor dpfnin. Ben İki ayda bir hafif yokuş 5kmlik bir yerde 4. Vites 3000 devirde çıçıkıyorum daha ne eskisinde ne de envyde lamba yanmadı. Yakıt temiz olursa ve sürekli yoğun trafikte kullanılmazsa bir zuzun süre hizmet eder filtre. Ki artık tıkanınca temizleniyor.

yani bende ki sıvılı olan mı bu sıvı nerden konuluyor nasıl kontrol edeceğiz adblue gibi birşey mi konuluyor

ANKA
25-01-2015, 15:53
Sizdeki sıvılıdır biterse uyarı verir araç ve bildiğim kadarıyla aracın sol altında bir yerde. İçine konan sıvının tam adını bilmiyorum.

snndymz
27-01-2015, 10:04
http://www.n11.com/bosch-filtre-seti-peugeot-308-16-hdi-2007-2012-P43069408

http://www.n11.com/total-quartz-ineo-ecs-5w-30-4-litre-motor-yagi-2014-dpfli-P20175221

geçenlerde bu ürünleri aldım pazar günü kendim yaptım bakımı