PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : aracın altında yağ damlaması

uxll
21-01-2015, 00:20
Merhaba arkadaşlar. yaklaşık 1 haftadır aracı pek kullanmadığım için sokağımızda evin önündeki kaldırma park ettim sol taraf kaldırımda sağ yolda idi. yaklaşık 1 hafta 5 gün o şekilde kaldı. Bugün aracı aldığımda sağ altta taze sayılır yağ damlaları gördüm.Sebebi ne olabilir.Baktım yağ seviyesi normaldi. ?

ANKA
21-01-2015, 09:27
Yağ sadece motor yağı olmayabilir ya da karterden gelmeyebilir. Keçeden, şanzımandan, karter tapasından... gelebilir. Bir lifte kaldırıp bakılması lazım, en yakında bir yağ değiişim yeri varsa kaldırın bakın fenerle nerden geldiğini görürüsünüz.

uxll
21-01-2015, 10:13
aracın motor yağına baktım normal.aracı alttan herhangi yere vurmadım çukura düşmedim darbe falan olmadı hiç. Şanzımandan yağ kaçağı olsa ortadan damlatmaz mı? Benim aklımda acaba olan soru şu : ben aracı 1 hafta kaldırıma park ettiğimde sağa doğru meyilli olmasından dolayı yağ sağ tarafa basınç yapıp bu sonucu doğurmuş olabilir mi?

meteavc
21-01-2015, 11:08
aracın motor yağına baktım normal.aracı alttan herhangi yere vurmadım çukura düşmedim darbe falan olmadı hiç. Şanzımandan yağ kaçağı olsa ortadan damlatmaz mı? Benim aklımda acaba olan soru şu : ben aracı 1 hafta kaldırıma park ettiğimde sağa doğru meyilli olmasından dolayı yağ sağ tarafa basınç yapıp bu sonucu doğurmuş olabilir mi?

Tahminler üzerine bir sonuca varılmaz.Darbeye gerek yok deforme olan bir parça bile yağ sızdırabilir.Aracı kaldırıp bakmanız veya baktırmanız lazım

uxll
21-01-2015, 23:22
oil ok ne demek anlamadım. yağ yeterli mi demek yoksa başka bişey mi? oil ok uyarısı altında ise 2700km uyarısı veiyor.motor yağına bakıyoruz normal. yere bakıyoruz ufak bi 5-10 damla yağ izi?

orhun57
22-01-2015, 01:16
Yağ işi karışıktır varsayımlarda bulunmak pek doğru olmaz. Arkadaşlarında dediği gibi bir sürü yerden olabilir bu durum.

En iyisi siz bir servise gösterin kaldırıp baksınlar.

Bu arada yağ uyarısı almanız için 5-10 damla yeterli olmaz baya eksilmezse yanmaz.

sessizgece
22-01-2015, 01:44
"Oil ok" yağ tamam demek.

No Name's

erener
22-01-2015, 08:15
Böyle varsayımlarla anlaşılacak birşey değil, ozaman biri geldi aracın altına yağ döktü varsayımıda çıkar ortaya. Aracın lifre kaldırılıp bakılması en sağlıklısıdır, arkadaşlarında dediği gibi keçelerden,karterden hatta baskı balata ve bilyasından bile gelmiş olma ihtimali vardır.

uxll
22-01-2015, 11:03
Tabiki varsayımlarla anlaşılacak bişi değil arkadaşlar. Benmim size sormamın sebebi 308 lerde belki kronik bununla alakalı bir problem vardır yoksa bile en azından şu şu şu şu diyerek ön bilgim olur ki servisin ağzının içine bakmıyayım. yoksa tabiki en nihayetinde lifte sokulup kaldırılmadan başka net bi bilgiye varamayız :) teşekkür ederim herkese iyi niyetleriniz için . Ayrıca bişey daha sormak istiyorum oil ok uyarısı yağ tamam demek ise daha önce bu şekilde bi uyarı yoktu ?

orhun57
22-01-2015, 11:08
Aracını çalıştırmak için kontağı çevirdiğinizde çıkar "oil ok" yazısı. Her zaman çıkar bu. Böyle bir uyarının olmaması mümkün değil, siz görmemişsiniz diyeceğim oda kötü bir durum.

uxll
22-01-2015, 11:49
Aracını çalıştırmak için kontağı çevirdiğinizde çıkar "oil ok" yazısı. Her zaman çıkar bu. Böyle bir uyarının olmaması mümkün değil, siz görmemişsiniz diyeceğim oda kötü bir durum.

valla çıkmadı diye iddaa etmeyeceğim.Aama ne bileyim emin gibiyim :) Bu şekilde çıkan bi uyarıyı görmemenin imkanı yok gibi. Ama bu konuda benden daha tecrübeli olduğunuz için bişey diyemiyorum.Aama emin gibiyim :)) peki altındaki km uyarısı nedir? 2700 km vida anahtarı uyarısı var.Bakım uyarısı diyecem ama son bakımda servise ayarlatmıştım bakım uyarısını.onuda kontrol ettim 3600 km var bakıma.

meteavc
22-01-2015, 12:06
Damlayan yağı da işareti de servise gösterin ihmal ediyorsunuz önemli birşey çıkabilir.

Ömer Gedik
22-01-2015, 13:04
Yılda bakım kmsini dolduracak kadar çok km yapmazsanız zamana göre km değerini fazladan düşürür.

Araca bakmadan nereden yap geldiği söylenemez.