PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ASR sistemi ve cam titremesi

jerpelea
11-01-2015, 04:04
Aracımla bugün istanbuldan kütahyaya geldim. Yazlık lastikler olmasına rağmen esp nin çok çok faydasını gördüm ama araımı park ettiğim yerden zor çıkarttım. Asr hiç devreye girmiyor. Aracı başkasına verdim o çıkartmaya çalışırken ön tekerle baktım ve tekerler sürekli patinaj halindeydi. Youtubeden izlediğim kadarıyla ordaki araçlar buzlu karlı zeminlerde falan tekerleri sürekli patinaj çekmiyor duraksayarak pati atıyor ama benim araçta böyle olmadı dümdüz duraksız patinaj çekiyor. Aracı stop edip çalıştırdık, esp on/off yaptım durum hep aynıydı. esp çalışıyor çünkü yolda çok hissettim ama asr böyle yaptı.

İkinci olarakta tırtıklı zeminlerde şoför camı titriyor fazlaca. Soğuktan cam fitilleri sertleşince mi böyle yapar ? Yazın temizlik amacıyla içlerini silmiştim esneme yapmış olabilir mi?

cam önemli değilde bu asr niye hiç devreye girmiyor anlamadım. Auto6r kullanan arkadaşlar siz böyle durumlarda ne yapıyorsunuz ? Manuel 2. Vitese alınıp asr kapatılabilir mi mesela kardan çıkmak için.

TanerHoca
11-01-2015, 09:09
Abs ESP Asr entegredir. Asr çalışırken de ESP ışığı yanar.
En azından 407 de öyle.

ANKA
11-01-2015, 09:17
Ben 1e de alsam 2 ile de kalksam hiç patinaj yapmıyor araç. Frenleme de kayarsa esp ve abs devreye giriyor. Bizim eski vectrada da tc vardı o da kaymazdı karda yazlık lastikle bile. Hani devamlı patinaj yapması mantıklı gelmedi.

jerpelea
11-01-2015, 15:20
Banada mantıklı gelmedi hiç olmazsa kesik kesik patinaj yapsa tamam diyecegim. Fakat yolda gaza yüklenince esp ışığı yanıp sönüyordu ve araç patinaj çekmiyordu yami çeksede gücü kısarak fazla sarmadan hızlanıyordu ama olduğu yerde kesintisiz patinaj çekiyor.

mimit
11-01-2015, 15:28
araç patinaj çekmeye başladığında sürekli gaz verilmesi durumunda zaten bir süre sonra aracın gazı kesmesi gerekiyori eğer böyle bir şey olmuyorsa sistemin çalışmasında bir anormallik var demek, lastik seçiminizde yanlış olduğu için 2. vites te aracı hareket ettirmek bira sorun olabilir.

jerpelea
11-01-2015, 18:17
araç patinaj çekmeye başladığında sürekli gaz verilmesi durumunda zaten bir süre sonra aracın gazı kesmesi gerekiyori eğer böyle bir şey olmuyorsa sistemin çalışmasında bir anormallik var demek, lastik seçiminizde yanlış olduğu için 2. vites te aracı hareket ettirmek bira sorun olabilir.

Aynen hiç patinajı kesmiyor araç. Esp de sorun olsa amenna sistem.arızalı diyeceğimde araç yolda kayarsa esp ışığı yanıp aracı toparlıyor fakat asr debreye girmiyor. Artık istanbula dönünce servise götüreyim.

mimit
11-01-2015, 18:35
Aynen hiç patinajı kesmiyor araç. Esp de sorun olsa amenna sistem.arızalı diyeceğimde araç yolda kayarsa esp ışığı yanıp aracı toparlıyor fakat asr debreye girmiyor. Artık istanbula dönünce servise götüreyim.

sitemler birbirine entegre ama bir yerde veri okumada hata var sanırım. en kısa ve basit şekilde sorun çözülür umarım.

wolo
12-01-2015, 14:04
esp; abs ve asr nin üzerinden çalışıyor bildiğim kadarıyla. asr bende çakıllı köy yolunda ve ıslak yokuş çıkarken devreye giriyor ve esp lambası yanıp sönüyor. gaza ne kadar bassamda araç ihtiyacı kadar gaz verip kısa patinajlarla durumu kurtarıyor.
esp arızalı olmayıp asr arızalı olabilir belkide ama mantık olarak esp bunların üst sistemi yani asr düzgün çalışmıyorsa esp de çalışmaz.

jerpelea
12-01-2015, 21:33
Bugün düz ama karlı yolda denedim hızım 40 km falandı gaza yüklenince esp ışığı yanıp sönüyor hızlı hızlı ve araç yerler kar ve hafiften buz olmasına rağmen yavaş yavaş hızını arttırıyor. Esp/asr kapatırsam ibre fırlıyor 90 100. Abs yide denedim araç kızaklamadan ve fazla kaymadan durabiliyor. Aynı şekilde espde devreye giriyor çoğu zaman aracın hafiften önü arkası oynamaya başlarsa ışık yanıp topluyor aracı. Kısacası sorun sadece araç durduğu yerde oluyor. Anlayamadım bi türlü en temizi servise götürüp bu aracın asr sistemi sıkıntılı patinajı hiç kesmiyor diyeyim inşallah küçük bi problemdir.

Sahin74
13-01-2015, 18:48
Aynı sorun bendede var. Karın ilk yagdıgı gün yaz lastıgıyle cıktım yola işe gelecegim bir yokuşda kaldım vitesi 1 aldım 1500 devirle kalktım dimdik yokuşu cıktı arac kesik kesik dönüyordu lastik hıc yolda bırakmadı ögun. Karın yogun yagdıgı gün arkadaşın dedigi gibi hic kezmedi gazı lastik full pati cekti durdu işik bile yanmadı. Sonraki gün yolda kar var ama aracı yolda bırakacak gibi bir kar degil sert kullanıyorum lastik patiye düşünce işik cıldırmiş gibi yandı ama aracı bilerek kara sapladım ışık yandı ama patiyi engellemedi ben yaz lastigine baglamiştın ama arkadaşda aynı sorunu yaşadıgını görünce bende şüphelendim şimdi. Abdullah la aynı iş yerindeyiz onda kış lastigi var ve asr li aracı benim kaldıgım yerden o diş lastigi sayesinde cıktı yanı ondaki asr de gazı kesmedi. Gercekten lastikler patiye düşecekse bu sistem ne işe yarar ki

GOXIN
14-01-2015, 08:27
Aslında böyle bir farkı bende bir ara fark ettim ama çok üstüne gitmemiştim. Esp çok şükür her zaman devreye giriyor ve üzerine düşen görevi tam olarak yapıyor ama yanılmıyorsam bir kere asr nin devreye girmediğini hissetmiştim. Şu anda aracımın garanti süresi bitti ve Allah korusun böyle bir sorun varsa çözümü nasıl olur? Sistemsel bir hata olması nedeniyle garanti süresinde bir farklılık olur mu? Yanılmıyorsam aracın kaportası paslanmaya karşı ekstra süreli bir garanti altındaydı.

sessizgece
14-01-2015, 10:04
Bu sistemde arıza olsa aslanlarımız bize mutlaka iletir diye düşünüyorum.
Bu gün işe gelirken yerler cam gibiydi. Virajı dönerken baktım araç bir garip dönüyor. Sonradan göstergede esp ışığını görünce durum anlaşıldı. :)

No Name's

jerpelea
17-01-2015, 02:26
Esp de sıkıntı yok hocam çünkü aynı şekilde ben de araçla karlı buzlu yolda giderken hissediyorum esp nin topladığını ama bu asr yi çözemedim. Mesela düz ama karlı ve hafiften buzlu yolda gidiyorum diyelim gaza asılınca normal asr olmayan bir aracın ibresi bi anda fırlar ama araç gitmez benim araçta öyle olmuyor gaza basınca aracın patinajı kese kese hızlandığını hissediyorum gel gelelim bi kara saplandım diyelim mümkün değil patinajı kesmiyor araç ve ışıkda yanmıyor esp'nin. Yağmur kar çamur 1 aydır araç yıkanmadı belki sensörler kirlenmiştir algılamasında problem olabilir ya da ben kardan çıkacağım diye gaza çok basıyorum araçda dizel ve yüksek torklu olunca sisteme zarar gelmemesi açısından asr devreye girmiyorda olabilir tamamen atıyorum tabi bunları :) Bakımı da yaklaşıyor zaten servise götürünce orda bu araç patinajı kesmiyor asr çalışmıyor sanırım bi kontrol edin diye söyleyeceğim inşallah ciddi bişey çıkmaz.

kırmızı35
17-01-2015, 09:44
Selam dostlar bence ASR sisteminizde sorun yok sizin bahsettiğiniz diferansiyel kilidi EDL ikisi farklı şeyler sanırım şöyle bir yazı buldum belki yardımcı olur

http://www.otoguncel.com/teknik-bilgiler/cekis-kontrol-sistemi-ile-elektronik-diferansiyel-kilidinin-farki-nedir/