PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 508 yol bilgisayarı...

atk07
05-01-2015, 12:57
Merhaba arkadaşlar,

Yol bilgisayarındaki tüketim değeri konusunda bir problemim var. Araçlarımızda start stopun aktif olduğu durumda (araç stop poziyonunda iken) gidilebilecek mesafe ve ort. yakıt tüketimine bir etkisi var mı? Ben son 10 yakıt alışımla ilgili bu testi yapıyorum ve sıkıntılı bir durum var. Şöyle açıklayayım, her zaman 100 TL'lik yakıt alıyorum. En son 3,80 'den 26,31 Lt yakıt aldım. Her yakıt ışığı yanışında km'yi sıfırlarım. Şuan 435 km gittim. Belki 15-20 km daha gider diye düşünüyorum. Ortalama hızım 38 km. ve ortalama yakıt tüketim değerim 5,2 Lt. Bu hesaba bakınca aracın 505 km gitmesi lazım. Ancak 450 km gidebiliyor ve bu hesapla 5,8 Lt yakıyor ortalama. Bu aradaki 0,6 Lt fark nedir?

kırmızı35
05-01-2015, 13:14
En doğru sonucu eski usül test ile elde edersiniz depoyu doldurup 100km yapacaksınız sonra aynı istasyon aynı pompadan tekrar dolduracaksınız ödediğiniz tutarı yaptığınız kmye bölünce kesin sonuç çıkacaktır. Yol bilgisayarıyla arada fark varsa buna bişey diyemeyeceğim malesef ama bilgisayar sürekli ortalama alıp sonucu ekrana yansıtıyor yani ekrandaki rakamlar kullanım tarzıyla alakalı olabilir. Mesela benim aracımda s&s yok ortalamam 5lerde fakat bu aralar aracı çok boşta çalıştırıyorum küçük bebeğim var üşümesin diye dün pazara gittik ben araçta kaldım en az bir saat araç çalıştı ekran 7kusur gösteriyor şu an. bu rakam ortalama genel tüketimim km başına tüketimim değil bunu biliyorum umarım anlatabilmişimdir

Ömer Gedik
05-01-2015, 15:03
Tam dolurmadan net sonuç alamazsınız. Tüketim Peugeot için yol bigisayarında oldukça doğru gösteriyor. Tabi 0,1-0,2 sapmalar olabilir.

atk07
05-01-2015, 17:15
Tavsiyeler için teşekkür ederim. Doldurup test etmek güzelde, o tank nasıl dolcak onu bilemiyorum... :D Öbür ay inşallah....

Zulan
05-01-2015, 23:56
Benim yol bilgisayarı 0.4 lt civarında hatalı olarak daha az yaktığını gösteriyor.

G2 ile takaTuka

mustafa508
06-01-2015, 09:07
Yol bilgisayarında hata payı her zaman var ama bu kadar fazla olmaz. Ben 508 de bunu iki kez denedim birinde yol bilgisayarı 5.8 yazarken pompada 6.6 litre mazot konulduğu yazıyordu ikinci denemede yol bilgisayarına göre 10 litre mazot almam gerekirken 10.5 litre aldı ama bu kadar fark pompadan da kaynaklanıyor. Eleman yakıt dolmasına rağmen ücreti yuvarlak yapmak için ufak ufak ekliyor falan. Dolayısıyla ölçü alınamaz bence.