PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : e-hdi araca hi-fi (amfi montajı)

mustafa508
16-12-2014, 12:14
Sorum elektrik ve ses sistemlerine hakim arkadaşlara.

2011 e-hdi 508 kullanıyorum. önceki aracımda kullandığım çok kaliteli 2 adet amfim var ve öylece duruyorlar. 508 i aldığım günden beri gerek servisteki ustaların arıza kodu çıkarır gibi telkinleriyle gerekse aracın kapı döşemelerini söktürmek istemediğim, sağını solunu deldirmek istemediğim için aslında çok çok yetersiz bulduğum ses sistemini güçlendirmeye cesaret edemiyorum ama artık iyice niyeti bozdum zira araba kullanmanın hiç zevki kalmıyor. Sorum şu; bu e-hdi araçlar gerçekten hiç mi ekstra tesisata uygun değil ? bu kadar kolay arıza kodu verirler mi?
niyetim öyle çok abartılı birşey değil tek ufak bir woofer ve orjinal kolonların yuvalarına uygun boyutlarda kaliteli komponentler taktırmak.
Aracımda JBL ses sistemi yok aklıma gelen ; bu sistemin orjinal çektiği voltaj her ne ise bizim amfileri orjinalmiş gibi voltaj olarak ayarlayıp arabanın can-bus zımbırtısını kandırmak mümkün müdür?
Bu işlerden anlayanlar lütfen yardım etsin. her türlü alternatif öneriye açığım.

Cem B
16-12-2014, 13:45
Aradım e hdi değil fakat sıfır bayiiden alıp dogru elektronik islemini yaptırmaya gitmistim henüz 3 km deyken.4 yıldır tek bir sorun çıkarmadı. Bu tarz bir islemin sorun çıkardıgını ne duydun nede gördüm simdiye kadar. amfi ısınması için gerekli sigorta zaten yapılır. amfinizi korur. bunun dısında hiç isi bilmeyen biri bile gerekli tesisatı takar ve sorunsuz kullanırsınız. yapamazsa da en fazla zaten akünüz biter :)Arıza kodu verecegini hiç sanmıyorum.

rocker307
16-12-2014, 15:48
Bizim bir arkadaş 308de sorun yaşadığını söyledi. Ama ayrıntısını ve montajın nasıl yapıldığını bilmiyorum. Yalnız yolda kaldı ve faturayı ses sistemine çıkardılar onu biliyorum.

mustafa508
16-12-2014, 16:21
Aradım e hdi değil fakat sıfır bayiiden alıp dogru elektronik islemini yaptırmaya gitmistim henüz 3 km deyken.4 yıldır tek bir sorun çıkarmadı. Bu tarz bir islemin sorun çıkardıgını ne duydun nede gördüm simdiye kadar. amfi ısınması için gerekli sigorta zaten yapılır. amfinizi korur. bunun dısında hiç isi bilmeyen biri bile gerekli tesisatı takar ve sorunsuz kullanırsınız. yapamazsa da en fazla zaten akünüz biter :)Arıza kodu verecegini hiç sanmıyorum.
zaten mevzu da burda kopuyor. benim önceki arabam olan 2006 407 de bende yaklaşık 3 yıl kullandım ve bende hiçbir arıza emaresi yaşamadım fakat e-hdi bir araca doğrudan aküye bağlı
bir kabloyla eğer amfiyi koruma amaçlı bir sigorta bağlarsanız araç kırmızı ışıkta v.s. stop ettiği anda amfiye giden elektrik tamamen kesiliyor daha doğrusu kesiliyormuş dolaysıyla amfinin
bağlantısı sorun oluyormuş.:) nitekim ben yurtdışından bir internet sitesinden aracıma özel üretilmiş ledli sis farlarından alıp taktırmıştım ve onuda elektrikçi doğrudan kutup başının
üzerine vidalamıştı ve motor durunca ledler sönüyordu.

amfisiz sırf hoparlörleri değiştireyim diyorum ama woofer olmadan ve tabiiki onu çalıştırmak için amfi olmadan eksik kalır diye her seferinde vazgeçiyorum

kırmızı35
16-12-2014, 16:23
Amlifikatörler özellikle yüksek seste bass ses verirken yüksek akım çekerler çoğu araçta bas vururken ışıkların kısılması bu yüzdendir aküden direk kablo çekilir araya kapasitör konulur bunun biderece faydası olur. akü bitmeye yakın bazı araçların garip hatalar vermesi buna benzerdir (esp start stop vb. ) bu sistemler çalışmaları için yeterli gücü aküden temin edemediklerinde düzgün çalışamaz ve beyine hata kodu gönderir.
Bende hdi 308 auto6r var aküm yeni ilk aldığımda garipsemiştim şanzımanın robotu arada transformers benzeri teknolojik:p sesler çıkartır bilirsiniz hatta benim çok hoşuma gidiyor bu sesler kırmızıda farlar açıkken dikkat edin bu sesler çıkarken farlar biraz kısılır mantıken bu durumdada aracın hata vermesi gerek ama henüz öyle bir sorun görmedim. anfiler takılıncada benzer bi durum olabilir aküden direkt kablo çekilecek rolantide ses açıkken akünün voltajı düşecek diğer sistemler voltaj az gelince hata verebilir denemeden bilemeyiz fakat akünün ömrünün azalacağı bi gerçek..

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

KAYA308
16-12-2014, 16:25
zaten mevzu da burda kopuyor.
e-hdi bir araca doğrudan aküye bağlı bir kabloyla eğer amfiyi koruma amaçlı bir sigorta bağlarsanız araç kırmızı ışıkta v.s. stop ettiği anda amfiye giden elektrik tamamen kesiliyor daha doğrusu kesiliyormuş dolaysıyla amfinin bağlantısı sorun oluyormuş.:)

ilginç,mantıklıda gelmiyor değil merakla takip ediyorum.

mustafa508
16-12-2014, 16:38
Amlifikatörler özellikle yüksek seste bass ses verirken yüksek akım çekerler çoğu araçta bas vururken ışıkların kısılması bu yüzdendir aküden direk kablo çekilir araya kapasitör konulur bunun biderece faydası olur. akü bitmeye yakın bazı araçların garip hatalar vermesi buna benzerdir (esp start stop vb. ) bu sistemler çalışmaları için yeterli gücü aküden temin edemediklerinde düzgün çalışamaz ve beyine hata kodu gönderir.
Bende hdi 308 auto6r var aküm yeni ilk aldığımda garipsemiştim şanzımanın robotu arada transformers benzeri teknolojik:p sesler çıkartır bilirsiniz hatta benim çok hoşuma gidiyor bu sesler kırmızıda farlar açıkken dikkat edin bu sesler çıkarken farlar biraz kısılır mantıken bu durumdada aracın hata vermesi gerek ama henüz öyle bir sorun görmedim. anfiler takılıncada benzer bi durum olabilir aküden direkt kablo çekilecek rolantide ses açıkken akünün voltajı düşecek diğer sistemler voltaj az gelince hata verebilir denemeden bilemeyiz fakat akünün ömrünün azalacağı bi gerçek..

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

arabam tam 3 yıl 7 aylık ve 94000 km'de ve henüz akü değişmedi ama bir kez alternatör arızası oldu ve tabi değişti.
bu aralar start-stop pek devreye girmiyor ama şöyle 150-200 km lik birkaç saatlik kullanımlar yapınca 8-10 gün daha sorunsuz çalışıyor yani akü eskisi gibi şarj tutamıyor ki bence zaten yeni alternatör sayesinde bu kadar dayanabildi. kısacası hafif hafif benim günüm geldi diyor.
bende diyorum ki yeni akü alınca amfiyi de bağlatayım şöyle adam gibi bir müzik dinleyelim arabada. ama korkuyorum işte.