PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kısa Far Ampülü Sorunu

TanerHoca
10-07-2010, 19:01
bugün sol ön kısa far ampülümün geçmiş olduğunu fark ettim.peugeotun sitesindeki
407 bakım klavuzundan far ampüllerinin değişimi ile ilgili bölümü sizlerle paylaşıyorum.
umarım pratik bilgi olarak işinize yarar.tabii eğer yanınızda yedek ampül bulunduruyorsanız ;)

http://img691.imageshack.us/img691/6324/clipimage002wb.jpg

TanerHoca
11-07-2010, 19:50
valla ben buraya ampül değişimi ile ilgili bu yazıyı koydum ama benim elim bu işlere pek yatkın olmadığı için
bugün gidip kozyatağı carrefour speedy de 15 tl ye değiştirtim patlayan ampülü. :-[

mygold
11-07-2010, 21:32
garantiden niye degıstırmedın hocam

SAMET010
11-07-2010, 21:41
ampül ve sigortalar benim bildiğim garantiye girmiyor .

TanerHoca
11-07-2010, 22:28

sametin dediği gibi.hatta taktırdığım yerde bile gündeme geldi bu konu.ampülün garantisi olmaz.sert bir çukura düşersin geçer.
abartmaya gerek yok ;D
haa servis belki ücretsiz takardı ama değmez."alalım satalım ekonomiye can katalım" O0

SAMET010
11-07-2010, 22:56

sametin dediği gibi.hatta taktırdığım yerde bile gündeme geldi bu konu.ampülün garantisi olmaz.sert bir çukura düşersin geçer.
abartmaya gerek yok ;D
haa servis belki ücretsiz takardı ama değmez."alalım satalım ekonomiye can katalım" O0

benim civicte çakmakıgın sigortası patlamıstı 1.5 tl mi neymiş garantiye girmio mu ben mi patlattım dedim servise gelince alırız dediler bilgisayara girdiler ama parasını almadılar sis ampülüm patladı onuda gittimde söledim degiştirdiler parasını servise gelince yazarız dediler plakama not ettiler sadece zaten aldıkları işçilik karsılıgı degiştirirler büyük bi zevkle:) bende ampül degiştirmeye gitmedim direksiyon kutum degişcekti oraya giderken patladı degiştirdiler para falan vermedim ... garantiden 6.5 milyara direksiyon kutusu degişti 6.5 tl ampül parasımı isticekler :)

bahadir2603
12-07-2010, 15:07
güzel paylaşım hocam teşekkürler. kitapçıktan okumuştum bu kısmı ama hatırlatma iyi oldu..Ben sis farlarına 8000k xenon takmayı düşünüyorum ama nasıl olur acaba. 407 sorunlu bu konuda biliyorum ama kısa farlara philips photon 407 için yapılmış olan xenonları yaklaşık 5 ay önce taktırdım sorunsuz çalışıyor. sislerde nasıl olur?. Sislere xenon deneyen arkadaş var mı ?...(Bu arada sisler h11)

TanerHoca
12-07-2010, 15:15
güzel paylaşım hocam teşekkürler. kitapçıktan okumuştum bu kısmı ama hatırlatma iyi oldu..Ben sis farlarına 8000k xenon takmayı düşünüyorum ama nasıl olur acaba. 407 sorunlu bu konuda biliyorum ama kısa farlara philips photon 407 için yapılmış olan xenonları yaklaşık 5 ay önce taktırdım sorunsuz çalışıyor. sislerde nasıl olur?. Sislere xenon deneyen arkadaş var mı ?...(Bu arada sisler h11)

aşağıdaki linkte ampül ve zenon işi bayağı bir konuşulmuştu.şimdi ayrıntıları hatırlamıyoru. bir göz at istersen.
http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=298.0

γuяdaeя
12-07-2010, 15:24

8000K zenon beyaz ışık verir ve görselliğin dışında bir işe yaramaz. Maksimum fayda açısından sislerde sarı ışık (yani üzerindeki orjinaller) kullanılması tavsiye edilir :)

reisG
12-07-2010, 15:39
Beyaz ışık veren ampul kullanıldığında yağışlı havalarda sanki aydınlatma yapmıyor gibi gözükür.Tabii bu ampulun gücüne de bağlıdır

bahadir2603
12-07-2010, 15:51

8000K zenon beyaz ışık verir ve görselliğin dışında bir işe yaramaz. Maksimum fayda açısından sislerde sarı ışık (yani üzerindeki orjinaller) kullanılması tavsiye edilir :)

Beyaz ışık veren ampul kullanıldığında yağışlı havalarda sanki aydınlatma yapmıyor gibi gözükür.Tabii bu ampulun gücüne de bağlıdır

Evet haklısınız biliyorum arkadaşlar sislerde sarı ışık daha verimli ancak benim sisli havalarda sürmem çok ama çok nadirdir. ben birazcık görsel amaçlı ve otopark ve karanlık yollarda daha aydınlık yapması için takmayı düşünüyorum. Benim kısa farlarda şuan 8000k takılı eski aracımdada vardı çok memnunum aydınlatmasındanda performansındanda sislerdede deniyeyim diyorum. Şuan osram beyaz ampül kullanıyorum hiç memnun değilim ışık rengi de aydınlatmada kötü. xenonların altına orjinal sarı sis ampülüde güzel durmuyor en güzeli 8000k takmak sislere. amacım görsellik, otoparklara girişi aydınlatma ve dediğim gibi karanlık yolda daha fazla aydınlatma...

γuяdaeя
12-07-2010, 16:07
Evet haklısınız biliyorum arkadaşlar sislerde sarı ışık daha verimli ancak benim sisli havalarda sürmem çok ama çok nadirdir. ben birazcık görsel amaçlı ve otopark ve karanlık yollarda daha aydınlık yapması için takmayı düşünüyorum. Benim kısa farlarda şuan 8000k takılı eski aracımdada vardı çok memnunum aydınlatmasındanda performansındanda sislerdede deniyeyim diyorum. Şuan osram beyaz ampül kullanıyorum hiç memnun değilim ışık rengi de aydınlatmada kötü. xenonların altına orjinal sarı sis ampülüde güzel durmuyor en güzeli 8000k takmak sislere. amacım görsellik, otoparklara girişi aydınlatma ve dediğim gibi karanlık yolda daha fazla aydınlatma...

Ne için istediğini biliyorsan sorun yok.. Ama şahsen karşımdan beyaz sislerini yakmış bir şekilde senin geliyor olmanı istemezdim :)

SAMET010
12-07-2010, 18:31

aynen katılıyorum xenonun altına sarı sis cok kötü bi görüntü evet 407lerde kısalar sorunlu silecek motoru vs gibüyorui parçaları yakıyor o 407 için üretilmiş xenon güzel bende 308 için olanını takmayı düşünüyorum ... sislerde herhangi bi sorun olmuyo bi arkadaşım 407de sislere mfk taktı 150 tl civarıydı hata vs yok bayadırda kullanıyor ...

ve ben siste yagmurda vs görüşü düşürdünüde pek zannetmiyorum siste sarı far bile bişi göstermiyo cogu zaman xenonda aynı şekilde karda ,siste xenon ve sarıylada bir cok kez cıktım sanki xenon daha iyi geldi haa kelvin derecesi arttıkca görüş düşüo bilimsel bişi ama göz yanılmasıda olabilir benimkisi ama normal bi havada ,aksamları veya otoparkta xenonun görüntüsünü bişeye değişmem :)

bahadir2603
12-07-2010, 20:22

Ne için istediğini biliyorsan sorun yok.. Ama şahsen karşımdan beyaz sislerini yakmış bir şekilde senin geliyor olmanı istemezdim :)

:) tamamdır seni görünce kapatarım ben :)..

bahadir2603
12-07-2010, 20:24

aynen katılıyorum xenonun altına sarı sis cok kötü bi görüntü evet 407lerde kısalar sorunlu silecek motoru vs gibüyorui parçaları yakıyor o 407 için üretilmiş xenon güzel bende 308 için olanını takmayı düşünüyorum ... sislerde herhangi bi sorun olmuyo bi arkadaşım 407de sislere mfk taktı 150 tl civarıydı hata vs yok bayadırda kullanıyor ...

ve ben siste yagmurda vs görüşü düşürdünüde pek zannetmiyorum siste sarı far bile bişi göstermiyo cogu zaman xenonda aynı şekilde karda ,siste xenon ve sarıylada bir cok kez cıktım sanki xenon daha iyi geldi haa kelvin derecesi arttıkca görüş düşüo bilimsel bişi ama göz yanılmasıda olabilir benimkisi ama normal bi havada ,aksamları veya otoparkta xenonun görüntüsünü bişeye değişmem :)

Bunu bilmiyodum işte sislerde problem çıkarmıorsa çok iyi. Bahadır danda bilgi alsam iyi olacak kullanıcı olarak yeterli bilgiye sahiptir. DUY SESİMİZİ ADAŞ :)

BahadırALTUN
12-07-2010, 23:30
Ben sonradan takılan xenon'a karşıyım. Karşıdan gelen ve arkadan takip edilen araçlar için (kısaca her durumda ) tehlike derecesinde rahatsızlık veriyor. Kazaya neden olmamışsa bile hatırı sayılır bir bedduaya neden olduğu aşikar.

Gelelim sadede 407 de farlarda mercek olduğu için dağılma yapmıyordur muhtemelen. Bu normal farlarda yukarıdaki rahatsızlığı engeller sanırım. Bu sebeple teknik sorun yaramıyorsa takılması tamamen kullanıcını zevkine kalmış.

Ancak sislerde mercek olmadığını biliyorum. Yani sis farlarındaki ışığın dağılacağı kesin.

Sis yokken otoparka girerken karanlık yollarda giderken , karşından gelen araçlar için aynı rahatsızlık ve tehlikeli durumlar geçerli.

Sis varken de dağılan ışık nedeni ile fayda dan çok (hemde inanın bana bayağı çok ) zararı olacaktır. Işıktaki dağılma önünüzde bir ışık perdesi oluşruacağı için hiç ama hiç bir şey göremeyeceksiniz. Bu da kendiniz için tehlikeli olacak.

Aracın bozulacağı teknik sorun çıkartacağı silecek motorunun yanacağı vs gibi konulardan önce ben her zaman karşıdan gelen birisi benim farlarım yüzünden kaza geçirse ne hissederim diye düşünürüm. :(

Adaşım biliyorum beklediğin cevap bu değildi ama benim fikrim bu. Amacım akıl veya öğüt vermek değil.
Ben sadece ne düşündüğümü ve hissettiğimi yazdım.

γuяdaeя
12-07-2010, 23:41
Adaşım biliyorum beklediğin cevap bu değildi ama benim fikrim bu. Amacım akıl veya öğüt vermek değil.

+ 508 :)

SAMET010
13-07-2010, 01:01
bi ara kanun çıktı sonradan takılma xenonlara ceza yazılacak diye ama sonradan ne bişi yaptılar ne ettiler ...
xenonun asıl amacı görmekten çok görünüş gibi modlu yada degil çoğu araba xenonlu amaç yolu görmek değil yolda güzel görünmek aksine bende karsıyım merceksiz xenona ... mesala orjinal bazı arabalar var 2010 civic gibi mercek yok fakat ampül şapkalı tabir edilen ampüllerdenmiş ısıgı icinde kırıp öle dagıyıtormus göz almasın die bence kaliteli öle bişilerde takılabilir...

bahadir2603
13-07-2010, 07:43
Ben sonradan takılan xenon'a karşıyım. Karşıdan gelen ve arkadan takip edilen araçlar için (kısaca her durumda ) tehlike derecesinde rahatsızlık veriyor. Kazaya neden olmamışsa bile hatırı sayılır bir bedduaya neden olduğu aşikar.

Gelelim sadede 407 de farlarda mercek olduğu için dağılma yapmıyordur muhtemelen. Bu normal farlarda yukarıdaki rahatsızlığı engeller sanırım. Bu sebeple teknik sorun yaramıyorsa takılması tamamen kullanıcını zevkine kalmış.

Ancak sislerde mercek olmadığını biliyorum. Yani sis farlarındaki ışığın dağılacağı kesin.

Sis yokken otoparka girerken karanlık yollarda giderken , karşından gelen araçlar için aynı rahatsızlık ve tehlikeli durumlar geçerli.

Sis varken de dağılan ışık nedeni ile fayda dan çok (hemde inanın bana bayağı çok ) zararı olacaktır. Işıktaki dağılma önünüzde bir ışık perdesi oluşruacağı için hiç ama hiç bir şey göremeyeceksiniz. Bu da kendiniz için tehlikeli olacak.

Aracın bozulacağı teknik sorun çıkartacağı silecek motorunun yanacağı vs gibi konulardan önce ben her zaman karşıdan gelen birisi benim farlarım yüzünden kaza geçirse ne hissederim diye düşünürüm. :(

+ 508 :)

bi ara kanun çıktı sonradan takılma xenonlara ceza yazılacak diye ama sonradan ne bişi yaptılar ne ettiler ...
xenonun asıl amacı görmekten çok görünüş gibi modlu yada degil çoğu araba xenonlu amaç yolu görmek değil yolda güzel görünmek aksine bende karsıyım merceksiz xenona ... mesala orjinal bazı arabalar var 2010 civic gibi mercek yok fakat ampül şapkalı tabir edilen ampüllerdenmiş ısıgı icinde kırıp öle dagıyıtormus göz almasın die bence kaliteli öle bişilerde takılabilir...

Biliyorum arkadaşlar gerçekten bunların hepsini biliyorum zamanında çok araştırdım bundan önceki aracımı fabrikasyon çıkışından tam modifiyeli bir araç yaptım (beğenen olur ya da olmaz zevk için) onu modlarken çok uğraştım çok araştırmıştım bunları. merceksiz araçta ışık yayılması fazla olduğundan karşıdan gelenin gözlerini ışığın aldığını bunu yüzünde çok fazla sövdüğünü ama 407 de mercek olduğu için problem yok sislerde evet göz alabilecek potansiyeli var bunun farkındayım. Benim tek ögrenmek istediğim 407 ye sonradan takılan xenonlar silecek motoru, beyinde problem çıkartıyor ben philips in 407 için çıkardığı xenonları taktırdım kısa farlara ne arıza ışığı yaktı ne de problem çıkardı. Sis farlarına herhangi bir xenon taksam problem çıkarırı mı yoksa philips in xenonlarınımı takmalıyım. Ya da böyle bir uygulama yapan arkadş varsa bilgisini paylaşabilir mi?..

Çok teşekkür ederim aslında doğru olan sizin yazdıklarınız trafik güvenliği ve emniyeti için yapılması gerekenler yazıldı. Bu konuda bende duyarlıyım bende göz alan bir ışıkla karşıdan yada arkamdan gelen bir araç gördüm mü başlıyom sövmeye benim kullanacağım yerler çok farklı kırıkkaleden konya ya giderken kervan geçmez yollardan geçiyorum :) burada arabayı geçtim eşek bile yok, öyle yollarda kullanmak için yoksa sisli havalarda zaten araç kullanmıyorum çok nadirdir. ya da durup dururken sislerimi hayatta açmam açanada kızarım. Bilmiyorum anlatabildim mi. düşünceleriniz için tekrar teşekkürler arkadaşlar.

TanerHoca
29-05-2011, 20:12
bir yılı doldurmadan (geçen sene temmuz ayında) patladığı için değiştirdiğim sol ön far ampulü tekrar patladı. :kizgin

geçen senekini 15 lira karşılığında kozyatağı karfurdaki "sipidi" de değiştirtmiştim. bu sefer geçen yaz aktif iri yıldan yavuz ustanın yanında bulunsun diye verdiği ve yedekte bekleyen ampülü kendim taktım. :alkis2

yaptığı saçma sapan işlerden(balans makinasına takılamayan göbeksiz 16 lık jant vb.) dolayı kızdığım peugeot bu sefer taktirimi topladı.toplamda patlak ampülü söküp sağlamını takmak 30 saniye falan sürdü.böyle iki de bir patlayan bir ampül için(sağ taraftaki de serviste değişmişti.) oldukça pratik bir sök tak prosedürü var.iki yılda iki kere sol bir kere sağ ampül değişti.

fotoğraf makinem bana ihanet etmeseydi ömer gedik vari :D fotoğraflı ampül değişimi neşriyatı da yapacaktım ama kısmet değilmiş. :)

not:ampül eğer 2-3 gün önce patlamış olsaydı berkerin sattığı seti alırdım kesin :fiuw

TanerHoca
29-05-2011, 21:18
bu arada gerek uzun ömürlü olması gerekse aydınlatma performansı açısından
tavsiye edeceğiniz bir ampül markası ve modeli var mı ???
yarın iki yedek daha almayı düşünüyorum.

γuяdaeя
29-05-2011, 21:42
bu arada gerek uzun ömürlü olması gerekse aydınlatma performansı açısından
tavsiye edeceğiniz bir ampül markası ve modeli var mı ???
yarın iki yedek daha almayı düşünüyorum.

Hocam aşağıdaki sitede Bosch ve Osram karşılaştırmaları var ;)

Gece Uçuşu (http://www.geceucusu.com/index.php?showtopic=2761)

TanerHoca
29-05-2011, 21:50
teşekkürler yurdaer :iyi

ama bunlar(testi yapılanlar) h7 değil galiba.

edit: PLUS 90 ın iki tanesi için 55 lira fiyat verilmiş. :anlamadim2

TanerHoca
29-05-2011, 22:07
vatandaş uzunca bir video çekip koymuş.fon müziği falan güzel.
benim videodan edindiğim izlenim bu ampüller sadece farların aydınlatma performansını
arttırmakla kalmamış arkadaşın sürüşüne bakınca aynı zamanda aracın performansını da bayağı bir arttırmış :D

http://www.youtube.com/watch?v=H6NnkErCqKo

Yasin CCK
29-05-2011, 22:17
Demekki far modifiyeside bir kaç hp katıyormuş araca :gul5

taurine
04-10-2011, 21:22
valla ben buraya ampül değişimi ile ilgili bu yazıyı koydum ama benim elim bu işlere pek yatkın olmadığı için
bugün gidip kozyatağı carrefour speedy de 15 tl ye değiştirtim patlayan ampülü. :-[

Taner hocam 26 ağustos ramazan bayram öncesi cuma akşamı aracımın sol ön kısa far ampulunun patlak olduğunu farkettim. (2 gün önce 60 bin bakımdan cıkmıştım. şans işte) Mesai bitimi gördüğümden birşey yapamadım. C.tesi bayram tatili için yola çıktım ve Denizli'de yol kenarında farkettiğim peugeot servisine girdim. Patlayan ampulumu 10 TL ye ve 15 dk'da değiştirip aracımı teslim ettiler.
Bu yazıyı hem fiyat bilgisi açısından hemde denizli peugeot'ya teşekkür için yazma ihtiyacı hissettim. Güler yüz ve ilgileri için. :alkis

Ömer Gedik
08-10-2011, 15:37
Serviste 15dk da 10 TL ye ampül değişimi mi :S Büyük iş başarmışlar hakikaten. Bende çok zaman önce yaptırmıştım hem iyi para aldılar hemde 1 ampül için bekleyip durdum.

TanerHoca
08-10-2011, 16:51
kısa ampulleri değiştirmek çok kolay.ben kendim değiştiriyorum.
ampulün ücreti ise vasfına göre değişiyor.osramları çifti 20-30 tl arasında alabiliyorsunuz.

Hasan_33
08-10-2011, 20:31
Araci ilk aldigim sene 3 defa kisa 2 defa ön park ampülleri degisti son bir senedir bir sorun yok. Kisalari kendim degistirdim(30 saniye) ama parklari servisde degistirdik, parklari degistirmek cok zor, ulasamiyorsunuz. Normal bakimda park ampulleri degisirken para alinmadi.

TanerHoca
08-10-2011, 20:46
ben de kısa far ampül değişimini 3. kez yaptım. :)
allahtan çok kolay.megane 2 de olduğu gibi kısa far ampülü değişimi için ön tamponu sökmek gerekmiyor :bam3

Ömer Gedik
08-10-2011, 20:48
Renault için yeni slogan: Konstrüktif Mühendislik Harikası :)

TanerHoca
08-10-2011, 20:52
bu arada 407 kullanıcılarına tavsiyem mutlaka yanlarında yedek kısa far ampülü bulundursunlar :iyi

not:benim kısa farlar gece gündüz yanar :) :iyi

Hasan_33
08-10-2011, 21:00
ben de kısa far ampül değişimini 3. kez yaptım. :)
allahtan çok kolay.megane 2 de olduğu gibi kısa far ampülü değişimi için ön tamponu sökmek gerekmiyor :bam3

megane 2 icin tampon sökülmesi gerekiyor dediniz diye, baktim netten dogru :S böyle bir sey ne mantiktir. Allah'a sükür bizim ki böyle degilmis, yoksa 3 defa tampon... :kac

Hasan_33
08-10-2011, 21:04
bu arada 407 kullanıcılarına tavsiyem mutlaka yanlarında yedek kısa far ampülü bulundursunlar :iyi

not:benim kısa farlar gece gündüz yanar :) :iyi

aynen hocam her zaman bir cift yedek vardir bende, ilk sene 3 defa olunca :) ama son bir senedir hic sorun olmadi. Taner hocam; biz bu otomatik yanan farlari iptal edemiyoruz muyuz? Baktim ama bulamadim.

TanerHoca
08-10-2011, 21:05
megane 2 icin tampon sökülmesi gerekiyor dediniz diye, baktim netten dogru :S böyle bir sey ne mantiktir. Allah'a sükür bizim ki böyle degilmis, yoksa 3 defa tampon... :kac

hasan teessüf ederim demek bana inanmadın netten baktın :bee :fiuw
önceki aracım megane 2 olduğu için servisten ilk duyduğumda ben de şok geçirmiştim :o :D

TanerHoca
08-10-2011, 21:08
aynen hocam her zaman bir cift yedek vardir bende, ilk sene 3 defa olunca :) ama son bir senedir hic sorun olmadi. Taner hocam; biz bu otomatik yanan farlari iptal edemiyoruz muyuz? Baktim ama bulamadim.

bildiğim kadarıyla menüden iptal edebiliyorsun.

Hasan_33
08-10-2011, 21:10

hasan teessüf ederim demek bana inanmadın netten baktın :bee :fiuw
önceki aracım megane 2 olduğu için servisten ilk duyduğumda ben de şok geçirmiştim :o :D

Hocam rica ederim üstünüze alinmayin, kim söylese inanilmasi cok zor bir sey :S

Hasan_33
08-10-2011, 21:12

baktim kac defa bulamadim ??? o siralar cok düsündüm otomatik yanmasini iptal etmeyi

TanerHoca
08-10-2011, 21:14
Hocam rica ederim üstünüze alinmayin, kim söylese inanilmasi cok zor bir sey :S

:gul5
canımsın :arkadas

Ömer Gedik
08-10-2011, 21:15
Bence iptal etmeyin. Görünürlüğü arttırıyor. Önemli bir Güvenlik ekipmanı

TanerHoca
08-10-2011, 21:18

hatta keşke 407 nin farlarıda megandaki gibi olsaydı.meganda kısa farlar açıkken aracı stop edince farlar sönüyor çalıştırında tekrar otomatik olarak yanıyordu. 407 de farlar açıkken aracı stop edince sönmüyor maalesef.

Hasan_33
08-10-2011, 21:19

öyle deme Ömer 2-3 ayda bir ampül patlayinca farkli düsünüyor insan :bam3 ama kesinlikle dogrusun,güvenlik icin cok önemli, hatta bazi ülkelerde zorunlu, ve ilerki yillarda daha cok ülkede zorunlu olacak.

Ömer Gedik
08-10-2011, 21:33

hatta keşke 407 nin farlarıda megandaki gibi olsaydı.meganda kısa farlar açıkken aracı stop edince farlar sönüyor çalıştırında tekrar otomatik olarak yanıyordu. 407 de farlar açıkken aracı stop edince sönmüyor maalesef.

Bir süre sonra kendiliğinden sönüyor Hocam, ben açıp kapanırken çoğunlukla kapamayı unutuyorum. Yılda 1 set harcıyorum. :)

Ömer Gedik
08-10-2011, 21:34

öyle deme Ömer 2-3 ayda bir ampül patlayinca farkli düsünüyor insan :bam3 ama kesinlikle dogrusun,güvenlik icin cok önemli, hatta bazi ülkelerde zorunlu, ve ilerki yillarda daha cok ülkede zorunlu olacak.

Kısa farlarım benim de patlıyor ama Gündüz lambalarım 3 senede 1 set değişti sanırım. :) Belki toplam 3 adettir. Gerçi şimdi Yeni farlarım ve Yeni ampül setim var.

TanerHoca
08-10-2011, 21:36
Bir süre sonra kendiliğinden sönüyor Hocam, ben açıp kapanırken çoğunlukla kapamayı unutuyorum. Yılda 1 set harcıyorum. :)

far açıkken stop ettiğinde araçtan inerken öten ses adamı sinir etmeye yetiyor.

Ömer Gedik
08-10-2011, 21:39

Bizim Forumda dostların ortak noktası çok hassas olmaları :)

TanerHoca
08-10-2011, 21:41

Bizim Forumda dostların ortak noktası çok hassas olmaları :)

sustum :D

Ahmet Ç.
08-10-2011, 21:44

Dostum,
407 nin otomatik yanan farlarını menüden iptal edebilrsin iptal seceneği var.
ben bir ara manuel kullandım sonra tekrar otomatiğe döndüm.
:)

taurine
13-10-2011, 22:20
Taner hocam lambanın markasını falan hiç sormadım. Servisdeki arkadaş aracı alıp içeri götürdü biz bir çay içene kadar dışarı geldi araç.Bu arada ilk kez patladı ampul önerdiğiniz bir marka varsa ondan yedek alabilirm. Bulunsun araçta :D

TanerHoca
14-10-2011, 07:28
ben osram kullanıyorum :iyi

TanerHoca
20-11-2011, 20:26
osram da kar etmedi.yine ampül gitti ve değişmek zorunda kaldım :bam3
stoğum da tükendi, bir ara bauhausa uğrayıp bir çift almam gerekiyor.

BahadırALTUN
20-11-2011, 20:30
Hocam ikisini birden değiştirin sadece patlayanı değil. Değistirirkenden çıplak elle dokunmayın ampüle .

TanerHoca
20-11-2011, 20:31
Hocam ikisini birden değiştirin sadece patlayanı değil. Değistirirkenden çıplak elle dokunmayın ampüle .

cam kısma dokunmuyorum zaten.
ikisini birden değiştirmenin esprisi ne?

BahadırALTUN
20-11-2011, 20:33
Bi espirisi yok aslında . :D

Ama ben tectübe ettim daha uzun süre gidiyor böyle olunca . Bi deneyin bence.

TanerHoca
20-11-2011, 20:35
Bi espirisi yok aslında . :D

Ama ben tectübe ettim daha uzun süre gidiyor böyle olunca . Bi deneyin bence.

:D

tek tek değiştirince tek tek gidiyorlar böylesi daha iyi :havali

Ahmet Ç.
20-11-2011, 22:01
xenon yap sunları :)
karart gözünü, 1.5 yıldır problemsiz kullanıyorum

TanerHoca
21-11-2011, 10:55
ahmet hocam zenon özentisinin yol açtığı yanlış uygulamalar!!! yüzünden
orjinal zenonlara bile kıl oluyorum.

Abdullah
21-11-2011, 10:59
ahmet hocam zenon özentisinin yol açtığı yanlış uygulamalar!!! yüzünden
orjinal zenonlara bile kıl oluyorum.

hocam sizin mercekte var ya zenon takın yada benim garantili ampüllerden alalım size

TanerHoca
21-11-2011, 11:03
ampül olabilir abdullah.çünkü yılda iki ampül değişimi rutine döndü gibi birşey.

Haluk
21-11-2011, 16:10
arkadaşlar konuyu arattım birtek bunu buldum o yüzden buraya yazıyorum.308imin sağ kısa far ampülü sizlere ömür bir far için 120km gidiş 120 geliş yapmak istemiyorum servis için.garanti kapsamında aracım ne yapmalıyım birde bunlara h3 mü h7 mi hangisi takılıyor.hangi marka iyidir teşekkürler

Abdullah
22-11-2011, 00:16
arkadaşlar konuyu arattım birtek bunu buldum o yüzden buraya yazıyorum.308imin sağ kısa far ampülü sizlere ömür bir far için 120km gidiş 120 geliş yapmak istemiyorum servis için.garanti kapsamında aracım ne yapmalıyım birde bunlara h3 mü h7 mi hangisi takılıyor.hangi marka iyidir teşekkürler

haluk kısa ampüllerimiz h7 ayrıca ampül değiştirmek için servise gitmeniz çok mantıksız size garantiden çıkacağını söylediler sanırım gitmezseniz. Herhangi bir elektrikciye gidip değiştirebilirsiniz aracınız garantidende çıkmaz yada sizde değiştirebilirsiniz çok zor birşey değil.

Haluk
22-11-2011, 15:43

haluk kısa ampüllerimiz h7 ayrıca ampül değiştirmek için servise gitmeniz çok mantıksız size garantiden çıkacağını söylediler sanırım gitmezseniz. Herhangi bir elektrikciye gidip değiştirebilirsiniz aracınız garantidende çıkmaz yada sizde değiştirebilirsiniz çok zor birşey değil.

çok teşekkürler verdiğiniz bilgi için h7 taktırayım ozaman osram mı philips mi hangisini tavsiye edersiniz.ampüllerin ikisinide mi değiştirmek mantıklı

Abdullah
23-11-2011, 00:45

çok teşekkürler verdiğiniz bilgi için h7 taktırayım ozaman osram mı philips mi hangisini tavsiye edersiniz.ampüllerin ikisinide mi değiştirmek mantıklı

hangisi patladıysa onu değiştirin bence osram da aynı philips de ben ikisinide kullandım ikiside patladı şimdi mtech in 1 yıl garantili olan beyaz ampüllerini kullanıyorum geçenlerde bir tanesi patladı gittim fişini gösterdim değiştirdim yenisiyle

asdfg112
05-02-2014, 23:32
bugün kısa ve uzun farlarım için Osram NB plus set aldım. internetteki olumlu yorumlardan etkilendim galiba :)

sonra yolda dikkatlice baktım, stok farlar da fena değil gibi. şimdi diyorum acaba almasa mıydım. belki satarım, belki ilerleyen zamanlar için yedekte tutarım.

zencefil
09-02-2014, 19:38
Ben de NB plus kullanıyorum önceki Cool blue'ya göre çok iyi aydınlatması var.

efekaancan
09-02-2014, 21:27
Benim araçta da uzun, kısave sisler Ostram NB Plus,karlı ve sisli hava dahil olumsuz bir durumla karşılaşmadım,

asdfg112
10-02-2014, 00:01
Ben henüz değişimi yapmadım, sanıyorum çok zor değildir, daha önce değişimi yapan arkadaşlar püf noktası hakkında bilgi verirse, hatta foto paylaşırsa çok iyi olur:)

mobil gönderi...asus memopad

asdfg112
11-02-2014, 15:07
Az önce kısa farlarımı değiştirdim, elim çok zor girdi. 15dk felan uğraştım tecrübesizlikten. Uzunları da daha sonra değiştiririm muhtemelen, zaten pek kullanacak alan olmuyor.
Stok farlar Philips markaymış.

Ekleme : bu akşam yeni farları deneme imkanım oldu. Gerçekten çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Aydınlatmayı bu kadar değiştirebileceğini düşünmemiştim. Herkese öneririm.

akin
11-02-2014, 20:57
Nb plus lar in aydınlatması ve ömrü çok güzel gerçekten bende kısa farlarimda kullanıyorum ancak bir süre sonra far caminda leke yapmaya başladı benim aracimda

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

asdfg112
11-02-2014, 20:59
Nb plus lar in aydınlatması ve ömrü çok güzel gerçekten bende kısa farlarimda kullanıyorum ancak bir süre sonra far caminda leke yapmaya başladı benim aracimda

Ampulün kendi camında mı yoksa arabanın farının camında mı?

akin
11-02-2014, 21:01
Ampulün kendi camında mı yoksa arabanın farının camında mı?

Aracın far caminda

asdfg112
11-02-2014, 21:04
Aracın far caminda

Eğer ampul kaynaklıysa ciddi bir durum. İçten temizlemek pek mümkün olmaz gibi.
Yeni çıkan bazı led farlı araçlarda (leon) far camı içten buğulanıyormuş ardından buğu kalıcı iz bırakıyormuş ve bir çözümü de yok. Bu buğulanma aracın aydınlatmasını engelleyecek derecedeymiş. Bizim 308lerde böyle bir problem olur mu acaba?

KILIÇ
28-09-2014, 23:45
...
Taner Hocam benim de sağ ön ampul ile sol arka stop patladı, değişim yapacağım mecburen , hayrınıza youte'a 30 saniyelik bir video atsanız da biz de öğrenip uygulasak :)
Bir de stoplar için nasıl bir ampul almam gerek o kadar araştırmama rağmen bir şey bulamadım, bir görselini bulup yollayabilir misiniz? İsteklerim çok olduysa şimdiden affınıza sığınırım, sağlıcakla kalın :)

TanerHoca
29-09-2014, 20:02
Farin arkasindaki lastik kapagi cikar.fotodaki metal (tel) tutuculari saga ve sola ittirerek duyu cikar.gerisi cocuk oyuncağı. :)

http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/09/29/805c7af87941951c927d0e4e2e0d497f.jpg

Gümüş Ok...

Zulan
29-09-2014, 20:34
Stop ampulu de 1157 diye geçer çift tırnaklı p21/5w bundan alırsanız kendiniz bile kolayca takabilirsiniz.

G2 ile takaTuka

KILIÇ
30-09-2014, 13:26
..

..

İkinize de ayrı ayrı teşekkür ederim, stoplar p21/4w olarak görünüyor ilk mesajdaki kitapçık fotoğrafında, bir yanlışlık olmasın ???

Zulan
30-09-2014, 15:30
Bildigim kadariyla öyle bir model yok p21\5w dir o

G2 ile takaTuka

KILIÇ
30-09-2014, 16:05
http://i1213.photobucket.com/albums/cc477/tkhoca/2012-04-1808h46_09.png
Bu resimde fren/park lambaları kısmında P 21/4 w olarak yazılmış

KILIÇ
30-09-2014, 21:46
Stopları elektrikçide 5 tl.ye değiştirdim bugün, night breaker'ım gelsin onu da takar şimdilik bu sıkıntıdan kurtulmuş olurum.. Ama yakında yeni konularımla sizi rahatsız etmeye geleceğim, motorda yağ ya da mazot kaçağı var. Şehir içi yakıt tüketimim on litreyi görmüş durumda ve motor yağım nerdeyse 2/10 durumunda, her ikisi de olabilir, ya nasip :)

caglar06
06-02-2015, 08:48
bir türlü yerini bulamadığım için,
407lerimizin kısa far sigortasının nerede olduğunu bilen arkadaşım var mıdır acaba ?