PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ Kaçağı ve şanzıman baskı balata

Elrohir
09-12-2014, 12:49
Arkadaşlar merhaba,

H.sonu aracımın yağ göstergesi uyarı verdi yağı azaldığı için yağ ekledim ancak baktığımda, alttan çok yoğun yağ akıttığını fark ettim ve servise verdim.
Servis kaputu açıp baktığında ilk gözlem neticesi yağ filtresi değişicek contadan sızma var dedi, sevindim. Ancak yağ filtresi ve conta değiştikten sonra servis
deneme sürüşü yaparken yağın sızdığı tespit edildi. Beni arayıp şanzımanı açmak gerekiyor dediler ve keçe varmış bilmiyorum onun değişmesi gerektiği ve bir parça için
sipraiş verildiği söylendi. Eğer sorun keçe ile hallolursa fiyatın 1.200 tl civarı olduğunu ilettiler. Akabinde eğer şanzıman baskı balata içerisinde bir yağlanma var ise fiyatın 2.500 tl ye çıkacağını söylediler. Baskı balata eğer idare eder durumda ise değştirmezsiniz dedi servis. Benim kafam karıştı eğer şanzıman baskı balata da sorun yok ise ve idare edebilir ise değiştirmesem olur mu?
Ayrıca neden kaynaklı bu sıkıntımın sebebi? Araçta uyarı olarak sarı ünlem ve eksik yağ göstergesi çıktı. Ciddi mi yoksa servis mi standart prosedürünü uyguluyor?
Gerçekten şuan yardıma ihtiyacım var. Aracı sabah bıraktım bugün kalır dedi servis keçe gelecek takılacak. İnşallah baskı balata sıkıntı olmamıştır diye ümit ediyorum. Telefon bekliyorum şuan son durum için.

Edit: Şuan servisten telefon geldi ve voltanda sıkıntı yokmuş hafif bir taşlama ile çok iyi olur uzun süre götürür dedi.
Debriyaj kitini hazır açmışken değiştirelim dediler araç 6 yaşında bu da sizi uzun süre götürür, bir daha işçilik vermek zorunda kalmazsınız dediler.
Onun dışında neden yaptığını sordum. Tamamen keçe ömrüyle alakalı dedi ve yağ filtresini malesef bostancı oto sanayıde değiştirmiştim (bir daha asla servis dışına çıkmayacağım ilk kez çıktım hatamı kabul ediyorum) contasını yamultmuş nasıl becerdiyse. Velhasıl bana şuan 1.850 TL fiyat verdi. Yarın teslim alacağım aracımı.

Değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Ömer Gedik
09-12-2014, 14:31
Motor yağ filtre kaçağı ile şanzıman ne alaka anlamadım?

Elrohir
09-12-2014, 14:39
ömer bey merhaba,

bana servisin söylediği; yağ filtresinden kaçak olduğu filtrenin değişmesi gerektiği idi. Aynı zamanda contanında değişmesi gerektiği.
Onlar değiştiği halde akıntı devam edince, şanzıman üzerine yoğunlaştılar ve keçenin ömrünü tamamladığını ve ordan yağ kaçırdığını söylediler.
Akabinde yapılan şanzıman açılması işlerimleriyle sorunu kaynağının keçe olduğu ve değişmesi gerektiği, baskı balatanın sıkıntısı olmadığı,
volanın iyi durumda olduğu sadece hafif bir taşlama yapılacağı, debriyaj kitinin ise hazır açılmışken değişmesi gerektiği, iyi olacağı söylendi.
Bende buna binaen eğer yanlış anlamadıysam aklımda kalanlar bunlar o kadar çok konuştum ki servisle kafa artık ambele oldu. Keçe tüm sorunların sebebi,
aynı zamanda contanın malesef zorlanmasıyla oluşan problem. Yani bunlar araç 6 yaşında normal olarak düşünmeliyim onu merak ediyorum. Fiyat olarak pazarlık yapacağım ama
ne kadar başarılı olurum bilmiyorum.

mustafa508
09-12-2014, 15:35
ömer bey merhaba,

bana servisin söylediği; yağ filtresinden kaçak olduğu filtrenin değişmesi gerektiği idi. Aynı zamanda contanında değişmesi gerektiği.
Onlar değiştiği halde akıntı devam edince, şanzıman üzerine yoğunlaştılar ve keçenin ömrünü tamamladığını ve ordan yağ kaçırdığını söylediler.
Akabinde yapılan şanzıman açılması işlerimleriyle sorunu kaynağının keçe olduğu ve değişmesi gerektiği, baskı balatanın sıkıntısı olmadığı,
volanın iyi durumda olduğu sadece hafif bir taşlama yapılacağı, debriyaj kitinin ise hazır açılmışken değişmesi gerektiği, iyi olacağı söylendi.
Bende buna binaen eğer yanlış anlamadıysam aklımda kalanlar bunlar o kadar çok konuştum ki servisle kafa artık ambele oldu. Keçe tüm sorunların sebebi,
aynı zamanda contanın malesef zorlanmasıyla oluşan problem. Yani bunlar araç 6 yaşında normal olarak düşünmeliyim onu merak ediyorum. Fiyat olarak pazarlık yapacağım ama
ne kadar başarılı olurum bilmiyorum.

bunlar çok yüksek rakamlar. benim bildiğim şanzıman keçelerinin fiyatları bu kadar yüksek değil. baskı balata için servisler aşağı yukarı bu fiyatı istiyorlar ama içinde volanda oluyor eğer volansız rakamsa buda çok pahalı. eğer arabayı sökmedilerse alın derim. bu paraları verdikten sonra heryerde yaptırırsınız. belki bir süre daha araştırıp daha insaflı biryerde yaptırabilirisniz bence. ayrıca volanın taşlanması pek bişey ifade etmez zira bu tek parçalı klasik yapıda bir volan olsa anlarım ama çift parçalı ya da yaylı denilen bir parça olduğundan volan eskidikçe boşluk yapıyor aktarmadaki titreme de bundan oluyor.(ömer bey veya konuya hakim biri bir eksik veya yanlışım varsa düzeltsin) dolayısıyla bence eğer drumunuz müsaitse iyi bir pazarlıkla onuda değiştirtmenizi tavsiye ederim.

Elrohir
09-12-2014, 15:54
bunlar çok yüksek rakamlar. benim bildiğim şanzıman keçelerinin fiyatları bu kadar yüksek değil. baskı balata içinde servisler aşağı yukarı bu fiyatı istiyorlar ama içinde volanda oluyor eğer volansız rakamsa buda çok pahalı. eğer arabayı sökmedilerse alın derim. bu paraları verdikten sonra heryerde yaptırırsınız. belki bir süre daha araştırıp daha insaflı biryerde yaptırabilirisniz bence.

Mustafa bey,

söktüler şanzıman açıldı, volan taşlaması yapılacak, baskı balata iyi durumda değişmeyecek sadece
debriyaj kiti değişecekmiş. Birde içinde ufak şeyler var bunlardan biri silecek lastikleri 120 tl civarıymış fiyatı.
Onun dışında yağ filtresi ve yağ eklendi. Yarın ufak bir indirim daha yapacakmış ama ne kadar olacak bilmiyorum.
Açıkçası yarın öğlen arabamı alırken tekrar konuşacağım. Yani sıfır volanlı, baskı balatalı, debriyaj kitli fiyatı bu kadarsa sıkıntı var.
Tek düşüncem servislerin ekledikler işçilik ücreti.

mustafa508
09-12-2014, 16:03
işçilik konusunda şu kadar söyleyeyim; şanzımanın indirilmesi falan oldukça meşakkatli bir işlem. yani ne isteseler hakkıdır ama parça olarak yüksek geldi bana en azından keçe fiyatlarını anlamadım.
size verilen 1850 lira içinde keçeler volan baskı balatayağ filtresi, işçilik falan hepsi dahilse ok.
Tam olarak neyin ne kadar olduğundan sanırım sizde tam emin değilsiniz.
artık işlem başlamışsa da canınız sağolsun demekten başka yapacak bişey yok. inş. tüm sorunları hallolur

Elrohir
09-12-2014, 16:21
Evet parça bazında fiyatları değilde işlemin toplamında ki fiyatlar üzerinden konuştuk
ancak yarın parça bazında detaylıca konuşacağım ve söyledikleri indirimi alacağım.
1.850 tl nin içinde keçeler, volan taşlama, debriyaj kiti, silecekler, yağ ve filtresi artı işçilk var.
Baskı balata yok dedi ama o kadar çok konuşma yaptık ki açıkçası yarına bıraktım.
İnşallah dediğiniz gibi olur sorunum ortadan kalkar. Yardımlarınız için tşk ederim.
Nasip olursa yarın aracı aldıktan sonra detaylıca burada paylaşacağım.

Ömer Gedik
09-12-2014, 16:50
Öncelikle bazı bilgiler yazayım.

Aracınız eğer yazdığınız gibi 1.6 VTI ise sabit volan vardır. Yani volan ömürlüktür. Taşlatma işlemini pek önermem yüzeyin Zımpara ile silinmesi kafiidir.

Debriyaj seti demek zaten baskı balata demektir.

Parçaları ve işçilikleri düşününce maalesef tutar çok fazla.

Keçe dediğimiz şey nedir? Aks keçesi ise zaten şanzıman sökülmesine gerek olmaz. Prizdirek kılavuzu yani dudaklı keçe denilen parça ise o da oldukça uygun.

Elrohir
09-12-2014, 17:58
Öncelikle bazı bilgiler yazayım.

Aracınız eğer yazdığınız gibi 1.6 VTI ise sabit volan vardır. Yani volan ömürlüktür. Taşlatma işlemini pek önermem yüzeyin Zımpara ile silinmesi kafiidir.

Debriyaj seti demek zaten baskı balata demektir.

Parçaları ve işçilikleri düşününce maalesef tutar çok fazla.

Keçe dediğimiz şey nedir? Aks keçesi ise zaten şanzıman sökülmesine gerek olmaz. Prizdirek kılavuzu yani dudaklı keçe denilen parça ise o da oldukça uygun.

Evet aracım 1.6 VTI arıyorum ve verdiğiniz önemli bilgi ile taşlama yerine zımpara istiyorum.

Debriyaj kiti baskı balata demekse en azından fiyata onun da dahil olduğunu anlyıorum.

tutur konusunu yarın öğlen arabayı alırken tekrar konuşacağım, inşallah bi noktaya çekebilirim.

keçe olayını yanlış söylemiyeyim aks yada prizdirek diyerek ifade edilmedi. Ancak şanzımanda sıkıntı olabilir mi diyerek sökmek gerekir dedi.

Yani servislerin bu tavrı gerçekten kötü tarafı.

mustafa508
09-12-2014, 19:10
Evet aracım 1.6 VTI arıyorum ve verdiğiniz önemli bilgi ile taşlama yerine zımpara istiyorum.

Debriyaj kiti baskı balata demekse en azından fiyata onun da dahil olduğunu anlyıorum.

tutur konusunu yarın öğlen arabayı alırken tekrar konuşacağım, inşallah bi noktaya çekebilirim.

keçe olayını yanlış söylemiyeyim aks yada prizdirek diyerek ifade edilmedi. Ancak şanzımanda sıkıntı olabilir mi diyerek sökmek gerekir dedi.

Yani servislerin bu tavrı gerçekten kötü tarafı.

ben nedense aracınızı 1.6 dizel şanzımanı da auto6r diye düşünüp ona göre yazdım ama şu var ki aracın vti olduğunu göz önüne alınca parçaların fiyatlarının seviyesi daha da anlamsızlaşıyor.

herneyse sonuçta yapılıp çıksın da artık sorun yaşamayın inş.

TanerHoca
10-12-2014, 08:39
Gunaydin.
sonucu merakla bekliyorum.

Gümüş Ok...

Elrohir
10-12-2014, 15:34
Arkadaşlar tekrar merhaba,

aracımı bugün saat 13:30 da servisten aldım ve yapılan işlemler şunlar;

Debriyaj kiti,
Krank, Aks ve prizdirek keçeleri yenilendi,
yağ filtresi yenilendi, yağ konuldu,
debriyaj çatalı yenilendi,
şanzuman klavuzu,
debriyaj çatalı,
sağ aks rulmanı ve aks orta rulman yüzüğü,
balata temizleyici tereson,
kavramanın revizyonu,
conta, karter tapası,
yağ filtresi kartuşunun sökülmesi
sol ve sağ silecek süpürgeleri,
motor yıkama katkılı,
ön cam su itici,
volant torna

bu yapılanların toplamı olarak 1.579 TL ödedim.

An itibari ile kısa mesafe şirkete kadar kullanımda çok şükür bir sıkıntı duymadım ve hissetmedim. İnşallah da yaşamam diye ümit ediyorum.

ayzinim
10-12-2014, 16:33
Sorunun çözülmüş olması sevindirici. Keyifli sürüşler.

Elrohir
10-12-2014, 16:43
Sorunun çözülmüş olması sevindirici. Keyifli sürüşler.

Teşekkür ederim, fiyat olarak bir miktar da olsa düşüş olması diğer sevindirici etken oldu.

erener
10-12-2014, 19:17
Geçmiş olsun. Sorun çözülsünde üç eksik beş fazla tutmuş önemli değil.

Ömer Gedik
10-12-2014, 19:18
Keyifle binmenizi diliyorum. Erene katılıyorum.

TanerHoca
10-12-2014, 20:59
Gözünüz aydin.keyifli surusler.

Gümüş Ok...

Elrohir
11-12-2014, 10:24
Eyvallah arkadaşlar,

çok şükür hallolmasıydı önemli olan dediğiniz gibi. Aracıma herkes gibi gözümle bakıyorum,

64.000 km de. Ancak bu sıkıntıyla hatırladığım şey, ne kadar temiz ve özenlide kullansak ve baksak

sonuçta metal yorgunluğu denen olayı yaşamak kaçınılmaz. Dolayısyla km si az da olsa 6 yıllık süreç sonunda yıprananalar değişiyor.

Önemli olan Rabbim bizi kazalardan ve büyük sıkıntılardan korusun.

Hepinize ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

ayı_boğan
11-12-2014, 10:38
Geçmiş olsun,Sorunun çözüldüğüne çok sevindim.Kazasız belasız sürüşler.

P407
31-10-2019, 01:08
Keyifle binmenizi diliyorum. Erene katılıyorum.

Ömer bey, Merhabalar aracım Peugeot 407 1.6 HDI yağ kaçağından dolayı Ön krank mili keçesini de değişirdik yalnız şöyle birşey oldu Aracın üzerinden çıkan 40x 55 x 6,4 CORTECO 20029116B idi bu sabit bir keçe ve merkezleme aparatı ile takılıyor ve satılıyor.
Biz ise bunu bulamadığımızdan Onun yerine 40x 55x 7 CORTECO 12016528B takıldı farkı bu sabit değil yaylı daha doğrusu biraz daha esnek bir keçe,acaba hata mı yapıldı?Sakıncaları neler var mıdır? Bilgilendirirseniz çok sevinirim saygılarımla.