PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aslanlarımızın (+)' ları ve (-)' leri

TanerHoca
07-07-2010, 17:24
arkadaşlar; peugeot ile yaşam ana başlığı altında yine aynı adla bir alt başlık açarak araçlarımızın en beğendiğimiz bir fotoğrafını koyarak
altına da aracımızın beğendiğimiz ve beğenmediğimiz yönlerini kısaca yazalım istedim.hem tüm forum üyelerinin araçlarını tek konu altında görmüş oluruz,
hem de peugeotlerımızla ilgili yaşam deneyimlerimizi paylaşmış oluruz.umarım sizler de katkıda bulunursunuz.

2009 Peugeot 407 Comfort -1.6 HDİ
http://img822.imageshack.us/img822/8638/resim898e.jpg

+' lar:
düşük vergi diliminde, 1.6 litre ekonomik dizel motorlu d sınıfı bir araç
tatmin edici ara hızlanmalar.
makul periyodik bakım giderleri.
konforlu ve güvenli bir sürüş.
güzel bir tasarım
aracı eşimin de benim kadar beğenmesi :D

-'ler:
fazlaca uzun tutulmuş burun (gerçi Cyrano de Bergerac'ın da bir fransız olduğu düşünüldüğünde doğal bir durum ama) ;D
bagaj daha geniş olabilirmiş
arka kapıların kapanma sesi
sağ ön koltuk gereğinden fazla yüksek konumlandırılmış
yağmur sensörünün çalışma hızı
ikinci elde yüksek değer kaybı

γuяdaeя
07-07-2010, 17:27
fazlaca uzun tutulmuş burun (gerçi Cyrano de Bergerac'ın da bir fransız olduğu düşünüldüğünde doğal bir durum ama) ;D

Hocam şaka gibisin valla ;D Sen çok yaşa...

otmotvmhndsi
07-07-2010, 17:51
2009 Peugeot 308 HDI 6R

http://img822.imageshack.us/img822/8968/img2358a.jpg

+ lar;

*Süspansiyon konforu
*Sessizlik ve yalıtım
*İç Mekan Genişliği
*Malzeme kalitesi ve işçilik
*Sorunsuz HDI motor
*Sorunsuz 6R şanzıman
*Yakıt Ekonomisi
*Dengeli ve keskin yol tutuş

- ler;

*Fren Disk - Balata - Dikresiyon uyuşmazlığı sorunları
*Arka süspansiyonun bazen normalden sesli çalışması
*Kapı açılış - kapanış tokluğu
*Kasa ağırlığı

reisG
07-07-2010, 19:15
Peugeot ile yaşamın en büyük + sı sizler gibi pırıl pırıl insanları tanımış olmak.

γuяdaeя
07-07-2010, 19:36
Peugeot ile tanışmam 308'le başladı. Tüm yaşadığım mekanik ve yazılımsal sorunlara rağmen arabama her binişimde aynı keyfi almak çok güzel :)
İşim vesilesiyle uzun zamandır Fransızlar ile haşır neşirim. Bazen sinir katsayım fena halde tavan yapsa da "yiğidi öldür hakkını ver" mantığıyla zaman zaman sempatik baktığım da oluyor ;D

TanerHoca
07-07-2010, 20:09
reis, yurdaer sizden de foto ve görüş bekliyorum haberiniz ola ;)

mygold
07-07-2010, 22:41
arkadaslar ulkemızde yaygın olarak bulunan bir focus yada astra yanıma gelınce şole bı yan yan bakıyorlar(pack tampondan sonra baya arttı ;D). sebebını bılıyorum, farkımız ortada tasarımımız gercekten cok cok ustun. bunu belırttıkten sonra asıl altını cızmek ıstedıgım dusuncem ıse reis abının dedıgı gibi sızlerle burda bırarada olmak. hersey icin tesekkurler arkadaslar ......

Eren
08-07-2010, 03:22
Peugeot ile yaşamın en büyük + sı sizler gibi pırıl pırıl insanları tanımış olmak.

kesinlikle..

reisG
08-07-2010, 08:28
http://i1007.hizliresim.com/2010/7/8/997.jpg
308 ile yaşamın artıları ve eksilerini de şöyle yazabilirim;
Artıları;
*Sınıfının en geniş iç hacmine sahip otomobil.Benim gibi 1.92 mt.boyundaki insanlar bile aracın içinde raht rahat dönüp duruyor.
*Yine sınıfının en geniş ve kullanışlı bagajına sahip, hele koltukları yatırdığınızda MPV ler kadar hacim elde ediyorsunuz.
*Kokpit tasarımı bana göre engüzel yönü siyah renkte krom detaylar yuvarlak havalandırmalar, simetrik çizimler
* Aracın içi son derece ergonomik hele vites topuzu öyle ayarlanmışki özellikle düz vitesli araç kullanımı tam bir zevk
*VTi motor sesi ve atmosferik bir motor olamsına rağmene çift vanos sistemi ile maks.torkun alt devirlerde elde edilmesi çok iyi
*Ön koltuklarının büyüklüğü ve yan destekleri
*Kokpit ışıklandırması
*Babylone kırmızı rengin ışıltısı-Yolda arabalara meraklı herkes dönüp bakıyor
*Tüm karoser dizaynı
*Malzeme kalitesi
*Frenlerin çok iyi olması
*Ses yalıtımı
Eksileri;
*Kapıların açılırken sadece iki kademede sabitlenebilmesi. Sabitlemeden veya tam açmadan inerseniz mutlaka kapı size çarpıyor .Özellikle çocuklu aileler için kötü bir özellik.
*A sütunun çok yatık olmasından ötürü bazı dönüşlerde anlık olarak çapraz görüş kaybı
*Önden çekişli bir araç olmasına rağmen arka tarafın ortasında şaft tüneline benzer yükseklik olması. Bu ortada oturanı rahatsız ediyor.
*Sağ ön koltuğunun çok yüksek konumlanmış olması ve yükseklik ayarı taktırmak istendiğinde koltuğun değişimin gerekmesi ve bunun da 3.000 TL ye malolması
*Arka bagaj kapağı olan Hatch'in biraz ağır kalması ve amortisörlerinin kapağı çabuk yuları kaldırmaması.

TanerHoca
08-07-2010, 15:41
arkadaşlar bir foto ile bir kaç cümleyi esirgemeyin lütfen :-\
berkere ve reise teşekkür ediyorum :)

Eren
08-07-2010, 19:12
http://img854.imageshack.us/img854/4767/renrules.jpg

Artılar;

+Şahsi fikrim olarak en önemli artısı taciz edici tasarım
+Geniş, ferah iç hacim
+Ekonomik HDI motor seçenegi
+Yalıtım
+Geniş ön cam sayesinde müthiş haz veren kullanım, 308'den sonra A3 veya Astra'ya bindigimde daralıyorum.

Eksiler;

+Kapıları kapattığımızda çıkan ses bazen rahatsız edici olabiliyor.
+Zaman zaman gürültülü çalışan süspansiyon.

Özetle; 3 yılımı geçirdiğim aracımdan son derece memnunum.

reisG
08-07-2010, 21:33
Eren senin aslanın önden resmi de mükemmel çıkmış. Gözlerimi alamadım desem yeridir.

TanerHoca
08-07-2010, 21:49
Eren senin aslanın önden resmi de mükemmel çıkmış. Gözlerimi alamadım desem yeridir.

reis sen kendininkini görmüyorsun galiba. :D
ikisi de birbirinden güzel. ;)
tüm aslanlara kocaman biir maşallah :)

Eren
08-07-2010, 22:15

Teşekkürler sevgili Reisg, son noktayı Taner hocam koymuş zaten ikiside birbirinden güzel.

Ömer Gedik
09-07-2010, 01:22
http://img381.imageshack.us/img381/6427/dsc06228.jpg

(+)lar
Güçlü ve Ekonomik HDI motor
Başarılı yol tutuş kontralarda net tepkiler
Ferah ötesi ve şık iç mekan
Sıkıntısı olmayan mekanik aksam ve ön takım
Çok iyi frenler
Harika Tasarım
Ergonomik detaylar

(-) ler
Bilgisiz, bilinçsiz ve ilgisiz yetkili servisler sonucu çözülemeyen motor kulağı ve disk sorunu

Ömer Gedik
09-07-2010, 01:24
Bu arada aracım şu an 117,000 kmde

Bakımlar harici masrafım olmadı. Henüz ön takımda değişen parça yok.

γuяdaeя
09-07-2010, 02:10
Çalıştığım şirketin bizim için kiraladığı ve bana tahsis edilen 2008 Peugeot 308 VTi Otomatik.
Kardeşimin düğününe şahitlik ettiği günden kalma bir fotoğraf karesi :)

http://img149.imageshack.us/img149/7169/308gy.jpg

Artılar:
Geniş iç hacim ve rahat koltuk dizaynı, geniş ve kullanışlı bagaj, şık kokpit tasarımı.
Başarılı ve güçlü VTi motor.
Güçlü ve güven veren frenler.
Göreceli olarak başarılı tatlı sert süspansiyon ve yol tutuş.

Eksiler:
Bence evrimini tamamlamamış olan, sürekli sorun çıkaran ve sürüş keyfini bozan otomatik şanzıman (**).
Şık olmayan bir direksiyon simidi tasarımı.
Yarım açık olduğunda çıt çıt ses yapan camlar.
Fazla sesli arka süspansiyon.
Kapı fitillerinin başarısız olması nedeniyle rüzgar sesi.
Erken sorun çıkaran fren diskleri (titreme vs).

(**) Bahsetmiş olduğum şanzıman problemi kullandığım araca özgü olup genelleme teşkil etmeyebilir.

γuяdaeя
19-07-2010, 23:06
Hadee yok mu artıran? :P ;D

TanerHoca
31-10-2010, 18:03
araçlarımızın (+) ve (-) yönlerinin doğrudan kullanıcıları tarafından
belirtilmeleri için açılan konuya daha fazla katılım peugeot almayı düşünenlere
faydalı olacaktır.böylece aslanlarımızın iyi ve kötü yönleri bir havuzda toplanacaktır.
ayrıca buradaki paylaşımlarınız bizzat peugeot kullanıcılarının
görüşleri olması sebebiyle hem çok değerli hem de yol göstericidir.
deneyimlerinizi esirgemeyin ;)

reisG
01-11-2010, 08:18
Haklısın Hocam, özeliikle fuarda yemek arasındaki sohbet çok verimliydi.

Burak
01-11-2010, 08:47
Ben son zamanlarda en çok kaportadan endişe eder oldum. Araç o kadar ağır olmasına rağmen kaporta da bir o kadar zayıf bence.
Karşıdan rüzgar alan bir şekilde sürüş yaptığınız zaman kaputun bayrak gibi dalgalandığını gördüm :(
Ayrıca noktasal göçükler olmaya başladı aracımda, demek ki bir dokununca hemen göçük oluveriyor. Geçen aracı yıkattığımda bagaj kapağında 2 noktasal göçük oluştuğunu farkettim :(
Şimdiden 4-5 tane noktasal göçüğüm oldu. Bir ara bunlara da baktırmam gerekecek, umarım hallolurlar. Tavsiye edebileceğiniz bir yer varsa önerilerinizi beklerim.

TanerHoca
01-11-2010, 08:51
Haklısın Hocam, özeliikle fuarda yemek arasındaki sohbet çok verimliydi.

reis senin de çok iyi bildiğin gibi peugeot hakkında ülkemizde maalesef o kadar çok olumsuz
şehir efsanesi var ki.ne acıdır ki peugeot'u kötüleyenlerin büyük çoğunluğu ise değil peugeot
kullanıcısı olmak direksiyonuna bile oturmamış tipler.
bir de bunlara distiribütörün tavrı eklenince peugeot bir türlü hak ettiği yere gelemiyor.
düşünsene türkiyede tapılan 1.6 dizel motoru b,c ve d sınıfı otomobillerde sunan bir de bunlara
ek olarak auto 6r gibi bir şanzuman seçeneği olan başka hangi marka var. bu açıdan bakıldığında peugeotun türkiyede satış rekorları kırması gerekir.

Ömer Gedik
01-11-2010, 08:54
Burak
Araçlarımızda noktasal göçük var ise emin ol oraya bir şey çarpmıştır. Ön kaputumuz alüminyum ve ve diğer araçlara göre oldukça sağlam. Dalganlanma gibi bir durum söz konusu değil. Belki kilit mekanizmasında sorun vardır ön den hareket etmiştir. Yada ışıktan sana öyle görünmüştür.

Ömer Gedik
01-11-2010, 09:00
Peugeot 308'in güvenliğinden behsetmedne olmaz sanırım. :)Detaylara baktığınızda göreceksiniz Yandan çarpmada %100 başarı :)

http://www.youtube.com/watch?v=unT2YA9vjho

http://www.euroncap.com/tests/peugeot_308_2007/295.aspx

cmr_cihangir
01-11-2010, 12:03
Peugeot nun kullanışlı bir özelliği daha. İntikam alma aracı ;D

http://www.facebook.com/video/video.php?v=452455635821

Burak
01-11-2010, 12:39
Burak
Araçlarımızda noktasal göçük var ise emin ol oraya bir şey çarpmıştır. Ön kaputumuz alüminyum ve ve diğer araçlara göre oldukça sağlam. Dalganlanma gibi bir durum söz konusu değil. Belki kilit mekanizmasında sorun vardır ön den hareket etmiştir. Yada ışıktan sana öyle görünmüştür.

Ömer birşey çarptığı kesin ama noktasal göçükte boya sıyrılması gibi bir durum yok, demek ki çok hafif bir darbe olmuş ki noktasal göçmüş diye düşünüyorum.

Kaportadaki durum ise şu, sileceklere doğru baktığım zaman kaputun cama doğru olan bittiği kısım pırpır dalgalanıyor. Kilitle v.s. alakalı değil. Yoğun rüzgarda denk gelirseniz dikkat edin..

γuяdaeя
01-11-2010, 13:04
Kaportadaki durum ise şu, sileceklere doğru baktığım zaman kaputun cama doğru olan bittiği kısım pırpır dalgalanıyor. Kilitle v.s. alakalı değil. Yoğun rüzgarda denk gelirseniz dikkat edin..

Bahsettiğin yer kaputun sabit kısmı Burak. Dediğin şekilde dalgalanma vb şey olması için menteşelerin gevşek olması gerekir. Bu da epey ciddi bir durum.
Bir de şöyle birşey var. Bizim 308'lerin ön camda alt kenar kavisli olması sebebiyle mercekli cam gibi görüntü veriyor. Derceli gözlükten bakar gibi bir durum yani. Acaba diyorum sende de böyle bir durum mu söz konusu. Görsel olarak yanılma mı var acaba?

reisG
01-11-2010, 13:56
ön camın altındaki kavis olayında görüntünün değişmesi normal siz asıl RCZ nin arka görüşüne bir bakın veya eski Renault 11 lerdeki arka köşe görüşüne.
Rüzgarda ön kaputun dalgalanması ise ilginç tabii ki rüzgarın hızı da önemli geçen perşembe günü babamın Chrysleri ile Boğaz köprüsünden geçtim. çok şiddetli fırtına vardı. 1.7 tonluk aracı bile sallamaktaydı.

Burak
01-11-2010, 14:13

Bahsettiğin yer kaputun sabit kısmı Burak. Dediğin şekilde dalgalanma vb şey olması için menteşelerin gevşek olması gerekir. Bu da epey ciddi bir durum.
Bir de şöyle birşey var. Bizim 308'lerin ön camda alt kenar kavisli olması sebebiyle mercekli cam gibi görüntü veriyor. Derceli gözlükten bakar gibi bir durum yani. Acaba diyorum sende de böyle bir durum mu söz konusu. Görsel olarak yanılma mı var acaba?

Sabit olan kısım oynamıyor, orta kısım titriyor gibi sallanıyor.. Plastik dosyayı iki elinizle tutun ortasını yukarı aşağı sallayın işte öyle sallanıyor. Göz yanılması olduğunu zannetmiyorum.. Rüzgar olmadığı zamanlarda böyle bir problem yaşamıyorum.

Ozan
01-11-2010, 20:04
Bende yukarıda sayılanlara ilavelerimi yapayım

308'imin (+) ları
-Devasa ön cam sayesinde sınırsız görüş alanı
-Eksiksiz güvenlik donanımları
-Üst düzey klima performansı
-Kayak tüneli sayesinde seyahat halinde iken bagaja ulaşabilme imkanı
-Ambiyans aydınlatması,ayak bölümü aydınlatmaları ve gösterge paneli aydınlatmaları sayesinde keyifli gece yolculukları
-Arka kapı emniyet kilitlerinin cam kumanda biriminden kontrol edilebilmesi
-Geniş iç hacim
-Üstün yol tutuş
-Sedanları aratmayan bagaj hacmi**(Bkz. Şekil 1A)
http://i1011.hizliresim.com/2010/11/1/3729.jpg

308 imin (-) yönleri
-Arka çamurluk içindeki izolasyon keçelerinin sarkması
-Ağır direksiyon
-Vites kumanda kolları sayesinde perdelenen gösterge paneli
-Adeta tozlarını fışkırtan ön fren balataları
-Çılgınlar gibi çalışan yağmur sensörü
-Bagajda 12V priz olmaması

uzman
01-11-2010, 22:22
Beğemediklerim:
Boya kalitesi kötü,kolay çiziliyor.
Direksiyon sisteminde boşluk var ve yoldaki bozuklukları hissettiriyor,yüksek hızlarda titriyor.
Süspansiyonlar gürültülü ve konforsuz.
Farları yeterli aydınlatma sağlamıyor.
Kapılar açıkken araç kilitlenemiyor(detay).
Klima performansı vasat(detay).
Radyo teyp vasat(detay).
Deponun anahtarla açılıp kapanması(detay).
Silecekte fasıla ayarı yok(detay).
Torpido ön camda çok yansıma yapıyor(detay).
Ön sisler yakılmadan arka sisler yakılamıyor(detay).

Beğendiklerim:
Dizel-otomatik-ekonomik
İyi performans
Üst sınıflardan bile sessiz sürüş
Geniş-ferah iç mekan
Yüksek hızlardaki stabilite

BahadırALTUN
01-11-2010, 23:04
407 1.6 hdi

Önce eksiler (çünkü daha az)
-uzun burun tasarımı nedeni ile ön alt kısımların sürtmesi
-alçak tasarım sebebi ile arac altinin sıkca sürtmesi
-fren diskleri deformasyonu
-on cam tasarımı nedeni ile camda kısa sürede tas izi oluşması

Artılar
-sürüş konforu , iyi yol tutus .
-güvenlik (esp , hava yastığı fren mesafesi )
-kullanıma göre çok ekonomik olabiliyor
- otoyolda yüksek hızlarda yormadan sürüş imkanı
- sollama prestiji ( öndeki aracın aynasında sizi görünce yol vermesi)
- vergi avantajı , arac büyüklüğüne ve sınıfına göre makul bakım masrafları

GLR
02-11-2010, 04:00
Peugeot 308 1.6 hdi auto6r

+ Geniş iç mekanı
+ Düşük yakıt tüketimi
+ Her ne kadar yarı otomatik olsada şehiriçi trafiğinde avantaj sağlayan şanzıman
+ Göze hoş gelen beyaz göstergeler
+ 1.6 hdi motor yeterli performans
+ ESP

- Aracın her yeri gıcırdamaya müsait.(Kapılar,koltuklar vb gibi)
- Diskleri 50000 km ye kadar 3 kere değişti 1 kere tornaya gitti.(Direksiyon titremesi)
- Balataların kısa ömrü.
- Çamurluk keçeleri çıkmakla kalmadı çarşaf gibi katlanıp lastiğe sürtmeye başladı
- Anahtar bana göre çok basit ve kalitesiz

Daha fazla eksi saymak istemedim sonuçta araçtan beklentim belliydi bu fiyat aralığında bir araç için görevini yerine getirdi 65 bin km süresince.

ozan308
03-11-2010, 13:47
Peugeot 308 1.6 HDI 110hp için görüşlerim;

(+) yönleri:

-Çok ekonomik olması (hdi ile 1 depo yaklaşık 950 km)
-Üstün performans
-Geniş ve gösterişli iç mekan
-Donanım açısından da fena sayılmaz..

(-) yönleri:

-Çabuk sorun çıkartması
-Oldukça sert süspansiyon
-Fazlasıyla ağır direksiyon
-Vasat klima
-Birçok arkadaşımıızında söylediği gibi sağ ön koltuğun aşırı yüksek olması
-Anahtarın aşırı dandik olması(2 senede toplam 4 adet kumanda kapağı değiştirdim)
-Kapı sesleri(kapıyı kapatırken gelen ses oldukça rahatsız edici)
-Soyulan direksiyon simidi(birçok 308'de aynı sorun var)

Kısacası benim izlenimlerime göre (+) yönlerinden daha çok (-) yönleri var.genel olarak memnunum aracımdan ama birdaha peugeot tercih edicemi zannetmiyorum:) saygılar...

muhti
11-01-2011, 19:00
http://img15.imageshack.us/img15/8018/fotoraf0027u.jpg

2011 308 hdi

aracımın artıları
+ses yalıtımı üst düzeyde
+iç mekan ferahlık
+ön camın genişliği
+cam tavanın ferahlığı
+frenleme
+yüksek hızlara rahat çıkabilmesi ve hızını hissettirmemesi
+öndeki araçlar dikiz aynasından bakınca kendilerinde yol verme zorunluluğu hissi uyandırması

aracımın eksileri
-klima performansı
-arka hoparlörlerin sessizce ses vermesi
-depo fullken içerden çalkantı sesinin duyulması
-1. ve 2. vitesler arasındaki vites geçişlerini hissettirmesi (özellikle yokuşlarda)
-direksiyonun görüntüsü

muge64
11-02-2011, 00:30
SAYIN HOCAM; TESPİTLERİNİZDE TAMAMEN HAKLISINIZ, SELAM VE SAYGILARIMLA

emax34
11-02-2011, 06:59
Degerli Forum Dostlarim,

Ben hangi birini yazacagimi bilemedim, agustos 4 2010 da aldim halen servislerden cikmiyoruz :!
(+) yon mu
hemen yazayim,

PT ye kufrederken olusan genis kufur dagarcigi,
Servisteki herkesle birebir tanisiklik ve sinirsiz cay kahve :)

Allahima sukur iyiyiz biz ya :)))

ilkaysener
11-02-2011, 22:37
407 1.6 HDI eksilerine bir şey ekleyebilirim,
Memleketimin yollarında yapılan absürt tümsekler yüzünden aracın altının sık sık kendini size hatırlatması.

Darkblue
09-05-2011, 22:06
Artıları:
-öndeki araçla uyarı sistemi çok önemli keşke frenleme sistemi de olsaydı bu özelliğe entegre olarak fakat bu bile uzun yolculuklarda yorulunca insanı frenletip tehlikeyi fark edilir hale getiriyor.
-cam tavan uzun yolculuklarda arkada oturanları ayrı bir zevk vermekte.
-aracıma tavan taşıma barları aldım hem çok kullanışlı hemde sağlam fakat tavanın taşıma kapasitesi yetersiz. (referans ise kullanım klavuzu)
-kliması çok perfonmaslı arkadaki yolcular için ayrı ayarlanabilir fanlar ile yazın 48 derece sıcaklıkta aracın içindeki 7 kişiye tam bir konfor sağlıyor.
-arka bağazdaki şarjlı el feneri çok kullanışlı uzun yolculuklarda çok işe yarıyor.
Eksileri
-en büyük eksik bu kadar teknoloji dolu bir araçta çok basit olan bir bardak koyma yerinin dizayn edilmemesi çok tuhaf yolda giderken bardağı nereye koyucam diye düşünüp durdum sürekli yanınızda biri olacak ve bardağı ona tutturacaksınız.
-şanzıman 1. vitesten 2 ye geçerken vurma sesi yapıyor.
-aracım şu an 16000 lerde tavandan sağ taraftan çıtırtılar gelmeye başladı.
-araç yolu çok hisettiriyor. keşke lastiklerin yanakları 60 olsaydı.

şimdilik kısa bir özet yaptım ilerleryen zamanlarda detayları anlatırım. görüşmek üzere.

TanerHoca
09-05-2011, 22:09
değerlendirme için teşekkürler.
bu arada forumda 308 lerini 40 yanakla kullananlar var :havali2

Esat
09-05-2011, 22:13

Var dimi abi öle adamlar :yahoo :yahoo :yahoo :yahoo :yahoo :yahoo :yahoo :yahoo :yahoo

Ömer Gedik
09-05-2011, 23:05
Aramızda bir 5008 sahibi görmek çok güzel. Bu şık ve keyifli aracın fotoğraflarını paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyorum.

İsminize dikkat ettim de aracınız 5008 te sunulan nadir Koyu Mavi renk mi?

Aracınız için Premium Pack yazmışsınız ama ilave donanımları nelerdir?

Dreamcatcher
10-05-2011, 07:10
Esat kim o adamlar ?? :cilgin

Yasin CCK
10-05-2011, 08:32
Aramıza hoşgeldiniz, keyifli sürüşler :nazar keyifli forumlar dilerim ;)

:keyifli

TanerHoca
12-05-2011, 09:54
evet aslan terbiyecileri nedir aslanlarınızla ilgili olumlu ve olumsuz izlenimleriniz?
paylaşımlarınızı bekliyoruz. ;)

cmr_cihangir
12-05-2011, 11:24
Son günlerde yeni tuttuğum eve eşya taşıyorum. Pek çok kişinin "yok artık!" dediği noktada "ben başka yüklenecek malzeme var mı?" diyorum :D
Hatcback aracım var ve bagajım kocamaaannn :iyi. Peugeot'ya kocaman bir alkış :alkis2

Ed35
12-05-2011, 11:49
Eski 407 sahibi olarak:
-Çok düşük performans(2.0 premium'du aracım)
-Belli hızların üstünde güvenlik zaafiyeti
-Arızalı ve düzelmeyen! bilgisayar beyni
vs. vs.
+olarak ise düşük yakıt tüketimi ve estetik yüzü :)

reisG
12-05-2011, 12:01
Ed35 , forum kurallarımız gereği yeni üye arkadaşların öncelikle kendilerini ve araçlarını tanıtmaları gerekmektedir. Bunu yapmadığınız sürece yazılarınıza yanıt verilmemesi veya yönetimce silinmesi durumu vardır. Teşekkürler.

Ed35
12-05-2011, 12:07
Ed35 , forum kurallarımız gereği yeni üye arkadaşların öncelikle kendilerini ve araçlarını tanıtmaları gerekmektedir. Bunu yapmadığınız sürece yazılarınıza yanıt verilmemesi veya yönetimce silinmesi durumu vardır. Teşekkürler.

Elbette tanıtalım,nerden olduğunu bilmiyorum ve foruma bakıcağım :)

mimit
12-05-2011, 13:30
308 in neden sunroof u yok :( biri bana bu açıklasın yahu neden neden neden...

+ lar
* fren sistemleri
* hb olmasına karşılık iç mekan ferahlığı ve bagaj kapasitesi
* hdi teknoloji ile gelen performans ve ekonomi
* soğutmalı torpido gözü( sık sık uzun yol yapanlar için ideal)
* yol tutuşu
bunlar ilk etapta aklıma gelenler

- ler de var tabiki ama benim eksi lerimin büyük bir çoğunluğu donanımsal
Millessim için eksiler
hız sabitleyici,katlanır ayna,far ve yağmur sensörü arka koltuk ta koldayama yok

genel olarak eksileri

sert süspansiyonlar sistemi
arka cam dan görüş alanı yetersiz geliyor
Auto6R ilgili fix 1. ve 2. vites geçişlerindeki yığılma diyeyim ben ona.

gokhancpt
30-06-2011, 23:25
konu ne kadar kapanmış görünsede taze sayılır :)
artı ve eksi olarak bir çok arkadaşımız sıralamışlar,pek bir şey yazmayacağım ama benim için şuanda aslanımdaki tek eksik enjektörler için YAZILIM problemi. umarım bunu en kısa zamanda hallederler, şuan yeni yazılım yüklendi, tamam diye gözüküyor ama ??? ???

ama herşeyi ile aslanımı seviyorum :yahoo

p.s: şayet bir daha yazılım isterse abdullah abisiyle servise göndereceğim :D

Abdullah
01-07-2011, 07:42
konu ne kadar kapanmış görünsede taze sayılır :)
artı ve eksi olarak bir çok arkadaşımız sıralamışlar,pek bir şey yazmayacağım ama benim için şuanda aslanımdaki tek eksik enjektörler için YAZILIM problemi. umarım bunu en kısa zamanda hallederler, şuan yeni yazılım yüklendi, tamam diye gözüküyor ama ??? ???

ama herşeyi ile aslanımı seviyorum :yahoo

p.s: şayet bir daha yazılım isterse abdullah abisiyle servise göndereceğim :D

abicim sen takma servis işini ben aynen götüreceğim iki günde bir alıştırma yaptırtacağım

carpediem77
07-07-2011, 01:31
aracımdan genel olarak çok memnunum. artıları ve azda olsa eksileri:
+'ları:
-geniş,ferah iç ve bagaj hacmi
-performansı ve 140bg yaklaşık 1400kg olan bir araca göre makul olan yakıt tüketimi
-genel olarak malzeme kalitesi.(önceki aracım 2003 model 307xr idi ve aralarında dağlar kadar fark var.)
-donanımına bağlı olarak aynı segmentteki araçlara göre fiyatının uygun olması
-aracın tasarımı muhteşem
-frenleri
-müzik ses kalitesi

-'leri;
-miyadını doldurmuş direksiyon dizaynı.aynı zamanda derisinin çabuk deforme olması
-ekranlı veya daha modern görünümlü müzik sisteminin olmaması
-rakipleri 7 ileri otomatik şanzıman kullanırken bizim halen 4 ileri kullanmamız.
-küçük dikiz aynası
-çok dikkat çekmesi

Yasin CCK
07-07-2011, 08:15
-'leri;
-miyadını doldurmuş direksiyon dizaynı.aynı zamanda derisinin çabuk deforme olması
-ekranlı veya daha modern görünümlü müzik sisteminin olmaması
-rakipleri 7 ileri otomatik şanzıman kullanırken bizim halen 4 ileri kullanmamız.
-küçük dikiz aynası
-çok dikkat çekmesi

:gul5 :iyi

aydnblr
26-07-2011, 22:59
Sayın forum üyeleri ; 2 temmuz 2011 tarihi itibariyle peugeot 5008 alarak aranıza katıldım.bu zaman zarfında mayıs ve haziran aylarında yoğun olarak bu segmentteki araçları hem görsel hem de internet ortamında epey karıştırdım.gerçi birçok kişi araç kıyaslamalarını ve kendince olumsuz yönleri hakkında epey kafa karıştırıcı şeyler yazmış sanırım.bunların arasında aracın hakkındaki olumlu yönleri yazmak isterken farkında olmadan almak isteyenleri ürkütecek kadar bilgi karışıklığına neden olduklarını zannediyorum.örnek mi kimi arkadaş memnuniyetsizliğini bardak tutucu olmadığı için(belki de kendince haklı ) : kimi değişik yerlerdeki tıkırtı duyduğu sesleri anlatmış , başka bir arkadaş da acaba bende alsam bu sesleri duyarmıyım vs. gibi kuruntularla kafalarını karıştırmışlar...evet muhakkak ki iyi niyetle yazılanlar..inanmanızı isterim ki gerçekten bu aracı görselliğinin yanısıra performansı için de iyi araştırdım;iyi bir karar verdiğime de memnunum.gerçi aracımla henüz 150 km yol yaptım ama inşallah yakında uzun yola çıkacağım.detaylı verileri de sizlerle paylaşacağım...tüm araç sahiplerine kazasız keyifli sürüşler diliyorum ; saygılar

kadirco53
26-07-2011, 23:01
Sayın forum üyeleri ; 2 temmuz 2011 tarihi itibariyle peugeot 5008 alarak aranıza katıldım.bu zaman zarfında mayıs ve haziran aylarında yoğun olarak bu segmentteki araçları hem görsel hem de internet ortamında epey karıştırdım.gerçi birçok kişi araç kıyaslamalarını ve kendince olumsuz yönleri hakkında epey kafa karıştırıcı şeyler yazmış sanırım.bunların arasında aracın hakkındaki olumlu yönleri yazmak isterken farkında olmadan almak isteyenleri ürkütecek kadar bilgi karışıklığına neden olduklarını zannediyorum.örnek mi kimi arkadaş memnuniyetsizliğini bardak tutucu olmadığı için(belki de kendince haklı ) : kimi değişik yerlerdeki tıkırtı duyduğu sesleri anlatmış , başka bir arkadaş da acaba bende alsam bu sesleri duyarmıyım vs. gibi kuruntularla kafalarını karıştırmışlar...evet muhakkak ki iyi niyetle yazılanlar..inanmanızı isterim ki gerçekten bu aracı görselliğinin yanısıra performansı için de iyi araştırdım;iyi bir karar verdiğime de memnunum.gerçi aracımla henüz 150 km yol yaptım ama inşallah yakında uzun yola çıkacağım.detaylı verileri de sizlerle paylaşacağım...tüm araç sahiplerine kazasız keyifli sürüşler diliyorum ; saygılar

öncelikle kendinizi tanıtmanızda fayda var forum kuralları geregi ... saygı bizden ...

γuяdaeя
26-07-2011, 23:04
Sayın aydnblr..Aramıza hoşgeldiniz.
Forum kuralları gereği sizden kendinizi (tanışma bölümü) ve aracınızı (5008, aracım) tanıtmanızı rica ediyoruz.
Keyfili forumlar dilerim :)

cmr_cihangir
27-07-2011, 07:58
Aracınız hayırlı olsun. Kazasız belasız kullanmanız dileğiyle. 5008 uzun yol yorumlarınızı heyecanla bekliyoruz. :)

baragat
12-08-2011, 13:49
http://b1108.hizliresim.com/11/8/12/7747.jpg
http://a1108.hizliresim.com/11/8/12/7758.jpg

Aynı Araçtan 2 Tane Var Bizde

+ Durumları

+Yakıt Şahane
+Performans Çok Tatmin Edici
+İçi Çok Rahat Ve Sessiz
+Kasa Olarak Sınıfında Böyle Dizayn Göremedim :ask
+ARKA FARLARIN Florasan Tarz Olması

- Durumları

-Tek Şikayetim Yetkili Servislerin İlgisizliği Milleti Kazıklamaya Çalışmaları Başka Aracın Kendisiyle İlgili İnanın Şikayetim Yok.

'A' Markalı Araçtan 'Z' Markalı Araca Kadar..En Kralında Sıkıntı Yaşanıyor..Sonuçta Kul Yapımı..

oz_z_z
26-08-2011, 22:49
Ayda en az iki kez uzun yola gidip geliyorum dolayısıyla yakıt tüketiminden ve konforundan memnunum. Ancak aracın burnu uzun olmasından ve yere yakın olmasından dolayı plakalık her daim boş oluyor. :)

Eren
26-08-2011, 23:08

Artılar;

+Geniş, ferah iç hacim
+Yalıtım
+Geniş ön cam sayesinde müthiş haz veren kullanım, 308'den sonra A3 veya Astra'ya bindigimde daralıyorum.

Eksiler;

Mesajı geçen yıl Temmuz ayında atmışım, değişen hiçbirşey yok. Hala tutkuyla bağlıyım O'na.

Dreamcatcher
27-08-2011, 13:13
Ayda en az iki kez uzun yola gidip geliyorum dolayısıyla yakıt tüketiminden ve konforundan memnunum. Ancak aracın burnu uzun olmasından ve yere yakın olmasından dolayı plakalık her daim boş oluyor. :)

Çoğunlukla park esnasında olur bu dediğiniz Özge..biraz pay bırakmakta fayda var parkederken :)

oz_z_z
27-08-2011, 19:27

Çoğunlukla park esnasında olur bu dediğiniz Özge..biraz pay bırakmakta fayda var parkederken :)

Sanırım bu biraz bayan sorunsalı.Dikkat ettimde 308 kullanan bayanların plakalığı boş oluyor genelde. :)

carpediem77
27-08-2011, 21:09

Sanırım bu biraz bayan sorunsalı.Dikkat ettimde 308 kullanan bayanların plakalığı boş oluyor genelde. :)

:gul2 :gul2 :gul2

Ahmet Ç.
27-08-2011, 22:56

Artılar;

+Geniş, ferah iç hacim
+Yalıtım

Eksiler;

Mesajı geçen yıl Temmuz ayında atmışım, değişen hiçbirşey yok. Hala tutkuyla bağlıyım O'na.

Eren ortadaki fotoda o nasıl bir durustur muhtesem çıkmıs arac :)

Eren
27-08-2011, 23:15
Sürekli boya bakımı yapıyorum, malum araç da siyah olunca gösteriyor kendini, beğeniniz için teşekkür ederim :)

Yasin CCK
27-08-2011, 23:21
Sürekli boya bakımı yapıyorum, malum araç da siyah olunca gösteriyor kendini, beğeniniz için teşekkür ederim :)

Eren çok güzel fotoğraflar yakalıyorsun ;) Fakat neden bunları bizimle paylaşmıyorsun ???

Gözümden kaçmıyor bak :D

Eren
27-08-2011, 23:31
Haklısın Yasin pek fırsat olmadı deyip geçiştirmek istemiyorum, bu konuda kendimi savunamayacağım galiba :bilmem

Ama en kısa zamanda aracıma Kil + Menzerna 203s + Ag Srp + Collinite 915 + Meguiars UQD kombinasyonunu uygulamayı düşünüyorum. Uygulama ve uygulama sonrası fotoğrafları paylaşacağım. :)

Yasin CCK
27-08-2011, 23:36
Haklısın Yasin pek fırsat olmadı deyip geçiştirmek istemiyorum, bu konuda kendimi savunamayacağım galiba :bilmem

Ama en kısa zamanda aracıma Kil + Menzerna 203s + Ag Srp + Collinite 915 + Meguiars UQD kombinasyonunu uygulamayı düşünüyorum. Uygulama ve uygulama sonrası fotoğrafları paylaşacağım. :)

:D

Hadi bakalım biraz daha şımart aslanı ;)

Bekliyoruz fotoları unutmaa :)

Eren
27-08-2011, 23:38
En kısa zamanda :havali

:gul2

sarman
28-10-2011, 19:58
Evetttt artık + ve - leri yazacak kadar yol yaptım. İşte başlıyoruz;

Konu 107

+ lar :

Benzinli olmasına rağmen muhteşem yakıt ekonomisi
Kimsenin sığamadığı yerlere park edebilmesi
Tabi dönüş yarıçapının azlığı
Etkili klima
Arka kapıdaki kelebek camlarının içerdeki havayı sessizce dışarı atarak içeriyi havalandırması
Koltukların çooook rahat olması ve yormaması
Kapıların geniş açılabilmesi
Bagaj kapağının büyük yüklerin içeri girmesini sağlayacak kadar geniş olması (bagaj yok denecek kadar küçük ama arka koltuklar yatınca hacim epey genişliyor)
Her iki güneşlikte de kapaklı ayna (benim pek işime yaramıyor ama...)
Cilalanacak az yüzey :D
Çok iyi direksiyon tepkileri (elektrik destekli)
Büyük devir göstergesi
Manuel ayarlı olmasına rağmen çok iyi görüş sağlayan dikiz aynaları
Arka koltukta rahat oturum ve iyi diz-baş mesafesi
Pratik ve kullanışlı (hareketli) iç hava difüzörleri
Sorunsuz motor ve yürüyen aksam :nazar
Slalomda dengesi
yokuş yukarı kalkışlarda güç kaybı göstermeden hızlanma sağlayan vites
Çok iyi görüş açıları
Kolay çizilebilen ama iyi atılmış boya ( ne sıfır arabalarda portakal kabukları gördüm...) (ve bizim buralarda kedi tırnakları çok keskin)
Başarılı ön ve arka silecek
Hassas far yükseklik kumandası
Fren dozlaması ve başarılı ABS
Dış görünüşü (karizmatik ;) )

- ler :

Kalkışta kaydırma (yokuş yukarı geri geri kalkış el freni ile bile korkutucu)
Sağ ön koltuk için tavanda tutamak gerekli
Gürültülü motor ( aslında ses tonu nedeni ile beni hiç rahatsız etmiyor, hoşuma bile gidiyor üstelik yüksek devirlerde cıyaklama gibi sesler katiyen yok)
Ön koltuklarda yükseklik ayarı olmaması
Genişliği iyi ama yüksekliği az dikiz aynası (arka camdan dışarıyı tam göstermiyor)
Bagajda aydınlatma yok ( mıknatıslı ledli ve pilli bir fenerle çözdüm)
Sol ayak dayama yerinde (otomatik vites olduğu için çok önemli) doğrudan kaplama halısına basılması
İlk iki viteste kısa duruş kalkışlarda karasız şanzıman (ayağım alıştı, hiç kararsızlık yapmıyor artık :D)
Arkada tek geri vites farı olması (aydınlatma yetersiz)

Özetle 1974 yılında kullandığım IIWW dan kalma jeep e benzer (ama ondan çok daha lüks) bir sürüş intibaı veriyor bana. Kullanması çok zevkli, serte yakın amortisörler, motor sesi ve inanılmaz pratiklik. Bir gün kıyabilirsemarazide test edeceğim :)

Sağlıcakla kalın

tAKreS
28-10-2011, 20:14
308 hdi 110 hp için
+ ları
emsallerine göre donanım
yakıt ekonomisi
kaliteli konsol
geniş iç mekan

- leri
2000 li yıllardan kalan direksiyon
307 den kalan vites topuzu
1.6 motora göre torkun az olması
virajlarda hafif savurma

Ozan
28-10-2011, 21:35
- ler :

Ferhan abi ( - ) yönlerine sileceğin sadece 5 te 1 ini temizlediği arka camı ekleyebilirmiyiz.

γuяdaeя
28-10-2011, 21:39
- ler :

Sağ ön koltuk için tavanda tutamak gerekli
Genişliği iyi ama yüksekliği az dikiz aynası (arka camdan dışarıyı tam göstermiyor)
Bagajda aydınlatma yok ( mıknatıslı ledli ve pilli bir fenerle çözdüm)
Sol ayak dayama yerinde (otomatik vites olduğu için çok önemli) doğrudan kaplama halısına basılması

Öncelikle küçük arslana maşaallah :nazar
Eksilerin kozmetik ağırlıklı olanlarına çare bulunabilir ;)

sarman
28-10-2011, 22:09
Sevgili Ozan kardeşim seni mi kıracağım, ekledim gitti :)

veee

Yurdaer kardeşim sağolasın

sarman
28-10-2011, 22:17
Aklıma gelmişken, arka cam sileceği için...

Askerde bir sağlık raporu çeşidi vardır. c86 mı c68 mi hatırlamıyorum, şöyle bir açıklaması var;

"branşı görevini yapar, hareketlerşnden sorumlu tutulamaz"

:D bizim silecekte öyle abisi. Boyu uzun olsa yan arabanında arka camını silecek kadar gayretli.

(eski corsa da çalışmaya bile üşeniyordu da ..)

cmr_cihangir
29-10-2011, 12:17
Daha evvelde bir vesileyle ifade etmiştim: 107 nin arka koltukları bu boyuttaki bir araç için mucizevi geniş bir yaşam alanı sunuyor. Baş mesafesi kesinlikle 508 den daha iyi
Bu 107 nin arka koltuğu
http://i1104.photobucket.com/albums/h325/cmr_cihangir/100_1724.jpg

Bu da 508 in arka koltukları
http://i1104.photobucket.com/albums/h325/cmr_cihangir/100_1196.jpg
http://i1104.photobucket.com/albums/h325/cmr_cihangir/100_1197.jpg
nicik nicik olmamış

TanerHoca
29-10-2011, 13:47
cihan burada 508 e biraz haksızlık olmuş.
107 deki konu mankeni benim,508 deki konu mankeni reis ve reis benden 10 cm kadar belki de daha fazla uzun :havali

cmr_cihangir
29-10-2011, 17:48
508 Peugeot'nun üst sınıf bir aracı hatta makam aracı yapılacak nitelikte bir modeli. Böyle bir aracın testi ve değerlendirmesi fiyat olarak yarısından daha ucuz ama daha kullanışlı ve şirin (benim görüşüm tabi) 107 den biraz daha acımasız yapılmalıydı. Bu yüzden ortada bir haksızlık görmüyorum. :havali2

γuяdaeя
29-10-2011, 18:53
508 Peugeot'nun üst sınıf bir aracı hatta makam aracı yapılacak nitelikte bir modeli. Böyle bir aracın testi ve değerlendirmesi fiyat olarak yarısından daha ucuz ama daha kullanışlı ve şirin (benim görüşüm tabi) 107 den biraz daha acımasız yapılmalıydı. Bu yüzden ortada bir haksızlık görmüyorum. :havali2

107'de yolcu koltuğu epey önde yalnız. Ya da sürücü koltuğu daha geriye çekilmiş. Diğer taraftan dediklerine katılıyorum. Araçlar arasında neredeyse 2 kat fark var boyut olarak :D

Ozan
29-10-2011, 19:35
Özlettin kendini be Reis. :arkadas

TanerHoca
29-10-2011, 20:03
...Diğer taraftan dediklerine katılıyorum. Araçlar arasında neredeyse 2 kat fark var boyut olarak :D

boyuta takılmayııın :fiuw :gul5

socrates(MeRiÇ)
02-11-2011, 23:09
Sanırım henüz kimse 207 ile ilgili birşey yazmamış. Ben ilk oluyorum

Öncelikle arabamı o kadar çok seviyorum ki, eksi birşey yazmak hakkında, sanki onu aldatıyormuşum hissi vericek :gul5

Araç 2008 Model 207 1.6 HDI 90 bg Premium

(+)ARTILAR

-Mükemmel yakıt ekonomisi ( 1 depo ile şehirler arası 1250-1300 km, şehir içi 750-850 km )
-Şehir içi kullanımda ve park ederken yumuşacık, uzun yolda taş gibi sertleşen mükemmel servo direksiyon
-Direksiyonda ben varken, 3 kişi için sınıfı için fazlasıyla yeterli iç hacim. ( 1.90 boy 90 kg ) bi nevi Polis akademisindeki kocaman polis memuru High Tower misali neredeyse aracı arka koltuktan kullanıyorum. Buna rağmen Çanakkale -G.antep arası toplam 4000 KM yolu 4 kişi ile 4 günde gittik geldik
-Mükemmel dizayn. Bence keşke 308 lerin iç dizaynıda 207 daha çok baz alınarak yapılsaymış. ( 308 ciler kızmasın :D )
-Sınıfı için mükemmel yol tutuş
-Gayet yerinde motor performansı ( Mersin - G.antep arası otobanda düzlükte, 4 kişi 195 km hıza ulaştı. Çok hafif meğil oluştuğunda kadran deviriyor). 175 Km hıza kadar ise çok çabuk ulaşıyor.
-Kaliteli malzeme ve işçilik
-Sınıfı için mükemmel ses yalıtımı ( Birçok c segment arabadan daha sessiz )
-Donanım seviyesi aynı segmentteki araçlardan daha yüksek, en azından benim premium versiyonu. kendi araç içi parfüm sistemi dahi var. Koltuklar kadife ve kolçaklı.
-Gerçekten sınıfından beklenmeyecek büyüklükte torpido gözü ve kullanışlılığı. Babamın mondeosundan daha büyük
-Muadillerine kıyasla 16' jantta sahip olması ( 1.6 90bg modellerde eskiden böyleydi )
-İç aydınlatma, özellikle kadran. Göstergelerin mavimsi beyazımsı rengi çok hoşuma gidiyor
-Bagaj içinde file bulunması
-Ve belki aklıma gelmeyen birçok başka şey daha...

( - )EKSİLER

-Ciddi sert süspansiyonlar, şehir içi kullanımda, özellikle çanakkalede böbrek taşı sorununa kesin çözüm
-1. ve 2. vites geçişlerinin çok sportif karaktere sahip olmaması
-Vites kolunun boyut olarak biraz uzun kaçması
-Aracın yere gerçekten çok yakın olması ve olup olmadık yerde altını vurması, özellikle ön tampon
-Havalandırma ızgaralarının çizgili kaplamalarından yavaş yavaş çıtırtı sesi gelmeye başlaması ( türkiye şartlarında gayaet normal 55.000 km olan bi arabada )
-Kolçaklar inikken emniyet kemeri bağlamanın zor olması ( Tam kemer tokalarının üzerinde iniyor kolçaklar )
-Yağmur yağdığı zaman araç seyir halindeyken sol ve sağ dikiz aynalarndan yan camlara gelen su damlaları.( 207 lerin kronik problemi )

Canım arabam, seni şikayet etmiş gibi oldum ama affet beni. :D

Ahmet Ç.
02-11-2011, 23:12
Sanırım henüz kimse 207 ile ilgili birşey yazmamış. Ben ilk oluyorum

Öncelikle arabamı o kadar çok seviyorum ki, eksi birşey yazmak hakkında, sanki onu aldatıyormuşum hissi vericek :gul5

Araç 2008 Model 207 1.6 HDI 90 bg Premium

(+)ARTILAR

-Mükemmel yakıt ekonomisi ( 1 depo ile şehirler arası 1250-1300 km, şehir içi 750-850 km )
-Şehir içi kullanımda ve park ederken yumuşacık, uzun yolda taş gibi sertleşen mükemmel servo direksiyon
-Direksiyonda ben varken, 3 kişi için sınıfı için fazlasıyla yeterli iç hacim. ( 1.90 boy 90 kg ) bi nevi Polis akademisindeki kocaman polis memuru High Tower misali neredeyse aracı arka koltuktan kullanıyorum. Buna rağmen Çanakkale -G.antep arası toplam 4000 KM yolu 4 kişi ile 4 günde gittik geldik
-Mükemmel dizayn. Bence keşke 308 lerin iç dizaynıda 207 daha çok baz alınarak yapılsaymış. ( 308 ciler kızmasın :D )
-Sınıfı için mükemmel yol tutuş
-Gayet yerinde motor performansı ( Mersin - G.antep arası otobanda düzlükte, 4 kişi 195 km hıza ulaştı. Çok hafif meğil oluştuğunda kadran deviriyor). 175 Km hıza kadar ise çok çabuk ulaşıyor.
-Kaliteli malzeme ve işçilik
-Sınıfı için mükemmel ses yalıtımı ( Birçok c segment arabadan daha sessiz )
-Donanım seviyesi aynı segmentteki araçlardan daha yüksek, en azından benim premium versiyonu. kendi araç içi parfüm sistemi dahi var. Koltuklar kadife ve kolçaklı.
-Gerçekten sınıfından beklenmeyecek büyüklükte torpido gözü ve kullanışlılığı. Babamın mondeosundan daha büyük
-Muadillerine kıyasla 16' jantta sahip olması ( 1.6 90bg modellerde eskiden böyleydi )
-İç aydınlatma, özellikle kadran. Göstergelerin mavimsi beyazımsı rengi çok hoşuma gidiyor
-Bagaj içinde file bulunması
-Ve belki aklıma gelmeyen birçok başka şey daha...

( - )EKSİLER

-Ciddi sert süspansiyonlar, şehir içi kullanımda, özellikle çanakkalede böbrek taşı sorununa kesin çözüm
-1. ve 2. vites geçişlerinin çok sportif karaktere sahip olmaması
-Vites kolunun boyut olarak biraz uzun kaçması
-Aracın yere gerçekten çok yakın olması ve olup olmadık yerde altını vurması, özellikle ön tampon
-Havalandırma ızgaralarının çizgili kaplamalarından yavaş yavaş çıtırtı sesi gelmeye başlaması ( türkiye şartlarında gayaet normal 55.000 km olan bi arabada )
-Kolçaklar inikken emniyet kemeri bağlamanın zor olması ( Tam kemer tokalarının üzerinde iniyor kolçaklar )
-Yağmur yağdığı zaman araç seyir halindeyken sol ve sağ dikiz aynalarndan yan camlara gelen su damlaları.( 207 lerin kronik problemi )

Canım arabam, seni şikayet etmiş gibi oldum ama affet beni. :D

:alkis2

cmr_cihangir
03-11-2011, 15:00
Sahip olduğumuz veyahut almayı planladığımız araçlara ilişkin fabrika verileri, otomobil dergilerindeki araç test yorumları hepimizin ilgisini çeken hususlardır. Ama en gerçekçi yorum her zaman o aracın kullanıcısından geliyor. Bende bu bağlamda 207 yorumunuzu keyifle okudum. :alkis2 Paylaşım için teşekkürler. Emeğinize sağlık. :iyi

socrates(MeRiÇ)
03-11-2011, 15:15
Ne demek, bende büyük bir keyifle yazdım. Ama genede eksi yönleri yazarken, bi yandan camdan arabama bakım içimden "üzgünüm ama bunlarıda yazmam gerek" diyip durdum :D

y.genc44
07-12-2011, 20:20
406 HAKKINDA FİKRİNİ YAZAN YOKMU AKADAŞLAR
ARTILARI VE EKS,İLERİ NELER

Yasin CCK
07-12-2011, 21:30
SELAMLAR.
BEN DE FORUMA YENİ ÜYE OLDUM
ANKARADAYIM
ARACIM
2003 HDI ST OTOMATİK SANRUF.

BENİM ARACIMLA İLGLİ OLARAK TAVSİYE EDİLEN UYGULAMA VARMI
ÖZELLİKLE ISRALA YAPILAMIS GEREKEN TAVSİYE VARMI
ŞİMDİDEN HERKESE HAYIKLI VE KAZASIZ SÜRÜŞLER

Aramıza hoşgeldin arkadaşım, forum kurallarını okur Madde 10 ve 14'ü yerine getirirsen mutlu oluruz..

http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=1277.0

406 konusunda çok tecrübeli üyelerimiz mevcut sana yardımcı olacaklardır ;)

Dostum neden inatla forum kurallarını yerine getirmemeyi tercih ediyorsun?

y.genc44
07-12-2011, 21:45
kardeş özür dilerim.

forum kurallarını yerine getirdim.

yanıt alabilirmiyim acba şimdi

cold
07-12-2011, 23:14
Daha evvelde bir vesileyle ifade etmiştim: 107 nin arka koltukları bu boyuttaki bir araç için mucizevi geniş bir yaşam alanı sunuyor. Baş mesafesi kesinlikle 508 den daha iyi
Bu 107 nin arka koltuğu
http://i1104.photobucket.com/albums/h325/cmr_cihangir/100_1724.jpg

Bu da 508 in arka koltukları
http://i1104.photobucket.com/albums/h325/cmr_cihangir/100_1196.jpg
nicik nicik olmamış

burda kıyaslama yaparken, ön koltuk mesafeleri aynı mı? sankı 107 de on koltuk öne çekilmiş 508 de arkaya itilmiş gibi görünüyor..

individual
07-12-2011, 23:45
bir 307 sahibi olarak,

+'lar
(bana göre) aracın tasarımı hala hoşuma gidiyor .
geniş ve ferah iç mekan.
donanım zenginliği
uzun yolculuklarda yormayan koltuk yapıları
düşük hızlarda sessiz iç mekan
kendi kategorisine göre performanslı motor (özellikle son vitesin kısa olması yüksek hızlara kolay çıkmasını sağlıyor ama bunun dez avantajı da var)
iç mekan ergonomisi (kol dayamalar , bardak tutucular , çok sayıda eşya gözleri)

-'ler
gürültülü amortisörler
her yerde çekmeyen radyo
nazlı 5 li cd çalar
kısa tutulan son vites sayesinde yüksek hızlarda artan devir , buna bağlı olarak artan yakıt ve gürültü ( 5.vites 5700 devirde 190 km hıza geliyor , focus1 aynı hıza 5100 devirde geliyor)
adının kötüye çıkması
bagajı biraz daha büyük olabilirdi

Selim Sümer
27-02-2012, 20:42
Arkadaşlar hepinize selamlar.Odessa'dan mesajlarınızı takip ederken sefere çıkmadan önce 37 bin'e gelen bizim otomobille ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim.Hem forumdaki arkadaşlardan hem de dışarıdan takip edenlerden 3008 ile ilgili fikir sahibi olmak isteyenler olabilir.Birazcık katkım olursa çok sevinirim. Geçen sene Ağustos ayında motor sigorta kutusu değiştiğinden beri de maşallah problem çıkarmıyor.Görüşmek üzere.

Hoşuma giden yönleri:
-Yüksekte oturmanın getirdiği yola hakimiyet ve güven duygusu
-Geniş iç hacim ve rahat koltuklar
-Değişken ve büyük bagaj
-Head-up display
-Ön konsol dizaynı ve malzeme kalitesi
-Büyük kol altı torpido gözü
-Görünümünün aksine fazla büyük olmayan boyutlar
-Düşük tüketimli (şehir içi ortalaması yaklaşık 5,5lt) ve yüksek torklu motor
-Sedefli beyaz renk
-Kabin yalıtımı
-İddialı ön görünüm
-Fener olarak da kullanılabilen bagaj aydınlatması
-Geniş ön cam

Beğenmediğim tarafları:
-Kapılarda kullanılan kalitesiz plastik
-Kapı fitillerinden gelen gacır gucur sesler (her 3 ayda bir vazelin veya silikon sprey istiyor!)
-Çirkin direksiyon
-Demode müzik sistemi
-Sert süspansiyonlar
-İşe yaramaz grip kontrol (Abant’da kar çorabını çıkardıktan sonra düz zeminde yarım metre bile ilerlememi sağlayamadı)
-İlk modellerde olmayan makyaj aynası ışıklandırması
-Ön konsolda ufak göz eksikliği
-Ne yaptığı belli olmayan yağmur sensörü
-Ufak jantlar

TanerHoca
27-02-2012, 23:58
katkın için teşekkürler.:iyi

Esat
28-02-2012, 01:22
Oddesaya selamlar selim hocam :) ellerine saglik

Selim Sümer
28-02-2012, 09:57
Merhaba Esat Bey.Emekli bir diş hekimi çocuğu olarak ve ne kadar zor bir meslek yaptığınızı bilerek size en derin saygılarımı gönderiyorum.İzindeyken Gökhan Kaptan'ım ile kulaklarınızı çınlatmıştık.En yakın zamanda tanışmak ümidiyle.Selamlar.

Esat
28-02-2012, 10:55
Merhaba Esat Bey.Emekli bir diş hekimi çocuğu olarak ve ne kadar zor bir meslek yaptığınızı bilerek size en derin saygılarımı gönderiyorum.İzindeyken Gökhan Kaptan'ım ile kulaklarınızı çınlatmıştık.En yakın zamanda tanışmak ümidiyle.Selamlar.

Çok memnun olurum evet her meslegin büyük zorlukları var sevdikten sonra hiç biri zor degil yeterki karşıdaki iyi niyetli ve dürüst olsun dün akşam basket maçım vardı annem biraz rahatsızlanmış çıkışta ona ugradım ardından 11 de bir hastam aradı ona bakmaya gittim işim bittiginde gece saat00.35 olmuştu heee işim çok mu zor hayır kesinlikle organ naklillerinin beyin cerrahisinin oldugu yerlerde bizim sızlanmamız çokta mantıklı olmaz bu arada babanız eger hayattaysaki ümidim o yöndedir güzel ellerinden öperim iletin lütfen bir an önce tanışmak üzere diyorum selamlar...

sarman
28-02-2012, 12:33
sağolasın

tatoo
14-06-2012, 23:38
ben bu konuyu atlamışım,gerçi kendi sayfamda bildirdim ama Partner hakkında + ve - leri bildiren olmamış.

Evet bildiğiniz üzre aracımız 2008 Peugeot Partner Adventure 2.0HDI

Artılarını yazacak olursam;
+%25 kilitli difransiyel gerçekten çok işe yarıyor.Özellikle hafif arazide..
+Normal Partner'lerden yüksek olması
+Altında aracı kaplayan çelik koruma kalkanı
+Farlarda ve stoplarda bulunan plastikler ve aracın yanında bulunan sticker araca arazi aracı havası katması
+2.0 HDI motorun verdiği yokuşlardaki başarı
+Düşük yakıt tüketimi
+Arazi kabiliyeti
+Geniş iç hacim
+Kol dayama (her iki koltuk için de)
+Bagaj bölümü ile arka koltukların arasında bulunan perde
+Sorunsuz HDI motor ve alt takım
+Direksiyondan kumanda edilebilen teyp
+Gizli eşya gözleri
Şimdilik aklımda kalan "+"lar bunlar.
Gelelim "-" lere;
-Basit kokpit
-Çok kalite hissi vermeyen konsol
-Cam açma düğmelerinin konumu
-Sehir halindeyken Teyp konumu itibariyle kullanım zorluğu
-Teyp'in mp3 çalmaması
-Kalitesiz müzik sistemi
-Motor sesi yüksek hızlarda sıkıntı yaratabiliyor
-Uzun yolda pek rahat olmayan kullanım
-Çift yönlü klima olmamasından araç da büyük olmasından klima performansı biraz zayıf olabiliyor.
-90bg yerine 105 veya 110 bg olsa çok daha başarılı olabilirmiş..

Evet arkadaşlar şimdilik aklıma gelenler bunlar..

TanerHoca
15-06-2012, 09:45
oğuzalp kapsamlı ve yol gösterici bir değerlendirme olmuş. :iyi

EmRaH.
15-06-2012, 10:02
307'imı degerlendırcek olursam :

Güvenık ve konfor güzel .
Yakıt ve Yol gidişi
Çift yönlü klıması + olarak göstere bilirim .

1,6 110 hp hdi motor gercekten basarılı ..

Sevmedıgım yanı ise çok rüzgar alması yolda gıderken hıssedıyorsun bunun sebebıde aracın cok yuksek olması . bunu dusunemedı sanırm muhendırsler :)

106'ya gelırsek..

zevkle bındıgım kendı aracım :) sunlar sunlar artı yön diye sayamam .. xs pek güvenlikli bir araç değil : )

wolo
20-07-2012, 22:24
çok dürüst ve objektif yorumlar olmuş bende yıllarca kullandığım 2006 astra cdti panaromik ile karşılaştırmak istiyorum

iyi yönleri
+ 110 hp lik motor
müthiş eşya gözleri ve bagajı
yanal destekleri iyi koltuklar
ayak ve kapı altlarındaki aydınlatmalar
iyi çalışan park sensörü
koltuk kılıfları çok kaliteli
kafalıklar çok çok iyi arkalarda kullanılmadığında gömülüyor
çocuk kilidinin elektrikli olması
kumanda ile kapı açıldığında karanlık ise far yanması
aynaların kilitlenince katlanması
vites kolu çok sadece ve güzel ayrıca f1 kulakçıkları iyi düşünülmüş
şık göstergeler
koltuk altı çekmeceleri
pandizottaki kapaklı göz
kolay klima kontrolleri
ferah iç kabin
bagajdaki file ve sabitleyici bant
sağda soldaki kancalar
ambiyans aydınlatması

eksileri ise
içeri daha fazla gürültü alıyor
ön tampon yere çok yakın
koldan radyo kolu çok kullanışsız ve demode
cruise control yok
ön cam büyük arka cam küçük
kapı kapanma sesleri alman araçlar gibi tok değil
kontak kapatınca teyp kapanıyor ( astrada anahtar çıkana kadar kapanmıyordu )
teyp sesi kaçta bırakırsan ordan başlıyor ( astrada sabit bir seviye belirleyebiliyordu )
silecekler tam ortada bir damla bırakıyor uyuz oluyorum ( gerçi o cama yapacak bişeyde yok )
aynalar kapı açılınca değil kontak açılınca geri yerine gelmeliydi
geri vites lambasının tek ve zayıf olması
30 km altında anlık tüketim göstermemesi ( çok garip ve komik )
kaput pistonu olmaması ( çok basit ve ucuz bişey aslında)
aynalarda açı yok ( çok faydalıydı aslında )
özelliksiz basit direksiyon ( bu göreceli )

ANKA
14-09-2012, 23:32
Benim 308'im de neredeyse 8 aydır benimle ve onunla ilgili birkaç birşey yazabilirim.
Artıları:
+ Öncelikle direksiyon simidini bir yana içi çok şık (hele muadil bir focusa göre içi bir şaheser)
+ İçi inanılmayacak kadar ferah (her binen aynı şeyi söylüyor)
+ Dizel ve de autor6 varsa resmen yakmıyor. Bir depo ile yaptığım 1320 km bana yetti.
+ Bagajı benzer bir çok araca göre oldukça geniş.
+ Heryerinde bir saklama gözü var çok hoşuma gidiyor.
+ Silecekleri n dizaynını ayrı bir seviyorum. Eski otobüsler geliyor aklıma kocaman bir ön cam ve silecekler:)
+ Oldukça seri ve yere sağlam basıyor. Fren performansından çok memnunum.
+ Kocaman yan aynalar.
+ Müzik sistemi de benim gibi sadece müzik dinleyenler için gayet yeterli. Ne mp3 cdsi taksam okudu bu güne kadar.
+ Kapı kolları da çok kullanışlı.
+ İçinde iken dizel olduğu anlaşılmıyor. Çoğu insana ben demesem inanmazdı aracın dizel olduğuna. Ses yalıtımını gayet başarılı buluyorum. Yol sesi alıyor ama o benim lastiklerden kaynaklı.
+ Fiyat / kalite ve performans üçlemesinde müthiş değerlere imza atabilir. Araç garanti kapsamında değilse hele benimki gibi özel ve de sağlam bir servis de buldun mu tadından yenmiyor.

Eksilere gelince:
- Direksiyon gerçekten hiç yakışmıyor 308'e. yeni 208'deki direksiyona benzer bir şekilde olabilirdi.
- Vites kolunun çerçevesindeki krom parçalar hem kötü parlıyor hem de çabuk kabuklanıp soyuluyor.
- Uzun boylu sürücüler (benim gibi) koltuğu kendine göre ayarlayınca sıcaklık ve yakıt göstergeleri görünmüyor.
- Çok keskin virajlarda soldan ve sağdan gelen arabaları görmek yatık sutün nedeni ile oldukça zor oluyor.
- Ön plaka tamponun altında konumlandırıldığı için dikkat edilmediğinde sürtmek veya bir yere çarpmak kolay oluyor (artık alıştım).
- Gece aydınlatmasını pek beğenmiyorum. (Gerçi üst donanımlı alıp bixenonlu kullanmak var da paramız buna yetti).
- Direksiyon bayağı ağır. Koskoca vectrayı tek elle manevra delisi yapan ben aslana hükmetmekte bazen zorlanıyorum. Uzun yolculuklardan sonra dar bir yere paralel park ölüm gibi geliyor bazen.

Ben hiç pişman olmadım tam emekçi arabası. Masrafları ağır değil fazla yakmıyor, 5 kişilik bir aileyi dahi çok rahat idare edebiliecek şık, rahat, ekonomik, sevimli bir araç 308. Herkese öneriyorum.

Grkn
24-02-2013, 23:14
Bende bi kaç şey yazacağm aracım hakkında
2008 1.6 Thp

Artıları (Bana göre)
+Geniş iç hacmi
+Müthiş ön tampon tasarımı
+Panaromik Cam Tavan
+ Hız sabitleyici, torpido soğutucu ve arka ve ön kolcakları (bu benim için çok önemli)
+Çok iyi yol tutuşu olması
+koltuk altı saklama bölümleri
+Güzel tasarımlı triptonik vitesi
+ Geniş bagaj hacmi(en azından eski aracıma göre )
+Koltuk tasarımlar ve kılıfları
+ Ve gaz pedalına yüklenince egzozdan cıkan cata pata sesler :)) buna bitiyorum

Eksileri
- İçeri fazla ses alyor
- Direksiyon hoş değil
- Müthiş benzin yakıyorrrr :))

Herkese tavsiye ederim kullanışı çok keyifli.

tesla
03-03-2013, 00:45
Ben de kısa süredir de kullanıyor olsam 2011 model 308 1.6 HDI 90bg için + ve eksileri yazayım:

Artıları:
+ herşeyden önce dizaynı
+ kaliteli ve yumuşak göğüs malzemesi ve şık dizaynı
+ diğer arkadaşların aksine ben 308'in direksiyonunu seviyorum çünkü bir golf ya da leon direksiyonuyla karşılaştırılınca tok, yuvarlak hatlı ve zengin bir duruşu var.
+ cam, çocuk kilidi vb kumandaların yerleri
+ çok çok geniş öncam (inanılmaz ferah hissettiriyor insana, 308'e alışınca tüm arabalar basık geliyor artık.)
+ geniş arka yan camlar,
+ yakıt cimrisi ve aşırı sessiz dizel motor, yeterli ses yalıtımı, neredeyse olmayan rüzgar sesi
+ çok iyi yol tutuşu, güven veren ıslak zemin ve su birikintisi geçişleri
+ geniş ve rahat oturma pozisyonları, geniş kapı gözleri, yüksek tavan,
+ büyük ve soğutmalı torpido, rahat ön kol dayama, kaliteli ve güçlü ses sistemi
+ hız sabitleyici/limitleyici, ısıtmalı geniş yan aynalar, deri direksiyon, çoooook uzun menzilli anahtar ve anahtardan camların kapatılabilmesi,
+ 430 lt bagaj, tam boy stepne, şifreli bijon, şık standart 16" jantlar
+ çok iyi iç aydınlatma, follow me home özelliği, gündüz ve sis farlarının şık ve kuvvetli olması

Eksileri: (eleştirel yaklaşalım)
- koltuk sırt deseni tümsek yarattığı için beni rahatsız ediyor (1,83 boyundayım)
- Kapı kollarında kullanılan plastik gıcırdamaya meyilli ve sert, kapı cam altı plastik deseni göğüsle aynı ama sert
- Baş üstü gölgelikleri peugeot'larda kronik olduğu üzere mutlaka tavana tam yapışmayacak şekilde kısa sürede gevşiyor.
- egzoz şaftı yüzünden orta tümsek fazla yüksek
- süspansiyon bağımsız olsa da gürültülü ve sert
- mecbur muyuz biz 308 sahipleri olarak fren titremesini çözmeye?(peugeot araçlarını servise geri çağırmıyor salıncak burçları hatalı olmasına rağmen)
- 308, C sınıfı klas bir araba ama dandik bir motor kaputu hidroliği yok. kara düzen çubuğa devam.
- direksiyondaki teyp kumandası 206'dan beri aynı ve üstelik değiştirme tekerleği de ters çalışıyor. tekeri ileri itince teyp geri alıyor. alışamadım hala.
- kornası çok tiz ve güçsüz, şehir içi için düşünülmüş. yüksek hızlarda çok yetersiz.
- hava filtresini sökmek için aşırı uğraş ve alet edevat gerekiyor. en az yarım saat sürer. hava filtresine 3-5 bin km'de bir hava tutayım diye birşey mümkün değil. rezillik.
- geri vites lambası çok yetersiz

Eksi gördüğüm çoğu şey göreceli olduğu için gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

akin
16-06-2013, 15:31
308 cc 1.6 thp feline plus
Artilar
Genis ic hacim
Harika tasarim
Yuksek malzeme kalitesi
Kaliteli jbl ses sistemi
Sorunsuz tavan mekanizmasi
Spor bir araca ve 40 yanak lastiklere gore fena olmayan konfor
Peugeot dan beklenmicek derecede yol tutus

Eksiler
Spor arac icin kotu ve buyuk direksiyon tasarimi
Al4 sanziman (yakit tuketimini ve performansi katlediyor)
140 bg icin cok dusuk performans
On takimlar(22 bin km de rot baslari ve rotiller degisti)
Thp motor sorun cikarmakta(23 binde turbo contasi ve ust kapak contasi degisti ayrica yine ayni kmde 508 thp nin ust kapak contasi degisti)
Yetkili servis sikinti yaratabiliyor

Cem B
16-06-2013, 15:38
308 cc için duydugum tek olumsuz şey gacır gucur sesler geliyor bazı yerlerden diye bişeydi. metal sesi gibi .bunun dışında feline plus lar 156 lık diye biliyorum .

akin
16-06-2013, 16:16
308 cc için duydugum tek olumsuz şey gacır gucur sesler geliyor bazı yerlerden diye bişeydi. metal sesi gibi .bunun dışında feline plus lar 156 lık diye biliyorum .

O sesler bende de geliyor ama muzik acik oldugu icin genelde duymuyorum feline pluslar 2010 yilinda cikti ve 2011 uretim olanlar 156 bg ve al6 sanzimanli bunun disinda su anki yakit ortalamam 16.2 litre :D

Cem B
16-06-2013, 16:30
gözümü korkuttun yahu 16 litre ferrariler yakıyor.:) benimde düşündüğüm bir araç ben 8 litre gibi düşünmüştüm. bu arada feline pluslar da ayrıca integral döşeme de mevcut bildiğim kadarı ile.

akin
16-06-2013, 17:34
gözümü korkuttun yahu 16 litre ferrariler yakıyor.:) benimde düşündüğüm bir araç ben 8 litre gibi düşünmüştüm. bu arada feline pluslar da ayrıca integral döşeme de mevcut bildiğim kadarı ile.

İntegral deri doseme hepsinde var plus ta ek ozellik olarak rneg var ayrica konsol ve kapilar deri kapli valla uzun yolda 110 cruise control sabit 9 litre civari yakiyor sehir ici 13 un altina inemedim tabi bu veriler 140 bg ve al4 icin 156 bg ve al6 ile sehir ici 9 litreleri yakalaman mumkun benim aracim da 2011 model ancak 2010 uretim oldugu icin al4 var ikinci elde de 2011 uretimlerde ciddi fiyat farki var

Selim Sümer
17-06-2013, 11:35
O sesler bende de geliyor ama muzik acik oldugu icin genelde duymuyorum feline pluslar 2010 yilinda cikti ve 2011 uretim olanlar 156 bg ve al6 sanzimanli bunun disinda su anki yakit ortalamam 16.2 litre :D

Korkunç bir ortalama.Peygamber sabrı var sizde.

akin
17-06-2013, 12:42
Korkunç bir ortalama.Peygamber sabrı var sizde.

Babamin aklina uydum denk de geldi arac simdi de satayim diyorum sattirmiyo 2 yilda 5. Arabam oldugu icin bikti artik adam da okulda sinavlarim var bitsin kullanmicam zaten acil bir durum olmadigi surece

yaşar306
17-06-2013, 19:25
2007 MODEL 207 1.4 MOTOR HDI TRENDY (DİZEL).http://n1306.hizliresim.com/1b/k/p8rwy.jpg (http://bit.ly/c25MCx) ARTILAR 1-araç dış görünüm olarak çok ş 2-ferah bir iç hacme sahip. 3-frenler genel olarak sınıfındaki araçlardan çok daha başarılı. 4-klimanın motor performansına fazla etki etmemesi. 5-yol tutuş olarak sınıf standartlarının bile ık.üstünde,ford fiesta sınıfının en iyi yol tutan aracı kabul edilir 207 fiestadan bile iyi. 6-poloyla 100 km hızla aldığın virajı,207 le 120 le 130 la alabiliyosun o yüzden süspansiyon sert :( 7-yakıt olarak bana göre çok avantajlı. 8-aracın çok sessiz seyir etmesi. 9- 1. ve 2. viteslerdeki hantallığı dışında devrini alınca çok iyi performans vermesi,izmit yolunda 170-180 vurdum daha fazla basamadım malum yanımda iç işleri bakanı vardı (eşim) :) EKSİLER 1- özellikle 1. ve 2. vites geçişleri hoşuma gitmedi. 2-radyo çekim gücü zayıf cızırtı yapıyo. 3- aracın yol bilgisayarı bence bizi yanıltıyo. 4-rampada bayılması devamlı vites düşürmek. 5-ufak bir çukura girsen büyük bir çukura girmiş gibi gelen amortisör sesi.

Can ÖNEL
17-06-2013, 21:19
Yaşar Bey. Radyoda RDS yi off yaparsanız daha kuvvetli çekim ve daha az çızırtı oluyor. Eğer on ise off yapın.

yaşar306
17-06-2013, 21:48
Yaşar Bey. Radyoda RDS yi off yaparsanız daha kuvvetli çekim ve daha az çızırtı oluyor. Eğer on ise off yapın.
bu gün biraz baktım ama o ekranın altında yanıp sönen rds midydi tam hatırlamıyoruım ama sanırsam rds olucak onu bi türlü kaldıramadım galiba yanlış yerlere girdim.

Alpertarık
18-06-2013, 08:44
http://img211.imageshack.us/img211/9413/3lrj.jpg

Aracımın artıları :
1- Ferah iç mekan,
2- Oldukça geniş diz mesafesi,
3- Saymakla bitmeyen bir sürü özellik,
4- Sessiz motor ve kabin, yol sesi bile yok denecek kadar az,
5- Rakiplerine göre çok geniş bagaj,
6- Şehirler arası yakıt tüketimi aracın hacmine göre makul seviyelerde,

daha da fazla artıları vardır ama aracıma tam olarak alışamadım henüz :)

Eksileri,
1- Aşırı sert süspansiyon. Yoldaki en ufak bozuklukları bile hissediyorsunuz. Hissetmekten kastım, duymak değil, vücudunuzla hissetmek. Sinir bozacak kadar sert diyebilirim. Bozuk bir yolda giderken, veya arnavut kaldırımı tarzında bir yolda giderken, araç sanki parçalanacakmış gibi hissediyorsunuz.
2- Çok ağır direksiyon. Yabancı forumlarda da şikayet konusu olan bir durum. 5008 ile manevra yapmak ile bir kamyonun manevra yapması için harcanan güç aynı. Direksiyonda hızlandıkça sertleşme özelliği diye bi şey yok. Hızlandıkça yumuşuyor. Önceki aracımda bu özellik çok iyiydi.
3- Kasaya göre gücü az kalan motor ve şanzıman. Geri geri yokuşa park ettiğinizde çok yoğun debriyaj kokusu geliyor. Hızlanmayı çok ağır bir şekilde ( mesela 100 km hıza 2 dk da çıkarsanız ) yaparsanız yakıt tüketimi normal değerlerde (7-7,5 l/100 km) oluyor. Onun dışında biraz çabuk hızlanmak isterseniz tüketimi 10 litre gibi rakamlara çıkarmak hiç de zor değil.

akin
18-06-2013, 13:09
Sert suspansiyon auto6r sanziman ve hafif trim sesleri disinda hic bi sikinti gormedim ben 5008de

kvnc35
14-09-2013, 13:14
(+) özellikleri ;

1.Geniş iç mekan.. Özellikle aracı almadan önce beni en çok düşündüren konulardan birisiydi. Yeğenim henüz 19 aylık olduğu için zaman zaman onun eşyaları, bebek arabası vb.. eşyalarla beraber bir de biz arabada sıkıntı çekebiliriz diye düşünüyordum ama aslan parçası beni yanılttı , önceki aracıma göre ( 2009 opel astra) aracın içi gayet geniş ve kullanışlı.

2.Vtı motorun seri olması ve performansı gayet başarılı.Özellikle araçta 5 kişi varken ve klimalı yolculukta verimli bir motor..

3. Dİğer arkadaslarında bahsettiği gibi gözalıcı güzellik Sanırm kaputtaki aslanın katkısı büyük..

4. Yol tutuşu , konforu başarılı...

5.Çocuk kilidinin ayrıca düğmeden aktif yapılabilmesi..

(-) Özellikleri ;

1. Araç lpgli olduğu için benzin göstergesinin ve yol bilgisayarının kendisni benzinle çalışıyor gibi hissedip sürekli değer değiştirmesi

2. Özellikle kapı kollarında malzeme de soyulmalar başlaması..

3.Direksiyonun sertliği..

Şimdilk aklıma gelenler bunlar.. Yine de ne olursa olsun aracımı seviyorum.. Allah hepimize mutlu günlerde kullanmak nasip eylesin..

wolo
25-10-2013, 12:46
bayramda karşılaştığım bir eskiklik. sileceğin en hızlı hali benim eski aracımın en hızlısının bir altı durumuna benziyor normal gidip geliyor en hızlı diye bir şey yok. yoğun yağmurda yetiştirmiyor, çok sıkıntı yaşadım çok sinirlendim. sürekli camın büyük olmasına veriyordum ama insan güvenlikten taviz vermez. o zaman mercedes veya bmw gibi silecek kolu uzansın arada.

stockholm
08-07-2014, 04:11
13 Model 508 active kullanıyorum
Arabanın eksileri :
- trim sesleri fazla (özelikle asryi eco modu kapatabildiğim gözdeki)
- auto6r hafif eğimin olduğu yerde hızım 7-8 kmdeyken 1.vitese düşmemesi ve kulakçıkla küçültmeye calıstığımda tepki vermemesi
- süspansiyon bozuk yollarda ses yapıyor
- Yağmur sensörü kafasına göre çalışıyor bi türlü ayarı tutturamıyor ve yağış durduğundada çalışıyor
- Bazen sürücü eminyet kemerinden gıcırtı sesleri geliyor başınıza yakın olduğu için sadece siz duyuyorsunuz (servis söktü taktı ama halledemediler)
- Kol dayama gözü çok zor açılıyor (servise söylicem diyorum hep unutuyorum gene aklıma geldi :gül8:)
- Navigasyon ekranda sağa dönüş gösterirken sesli sentez sol diyor son anda kararını değiştirip sağa diyor
- Anlık tüketimi 40 km nin altındayken göstermiyor
- Bluetoothda günün ilk şarkısını açtığımda ilk 1:30 dakika şarkı kesik kesik çalıyor
- Bagaj kapağı açıldığında içeri su alması çözülüyomus sanırım ama tam bir bilgim yok
Aklıme gelenler bunlar şimdilik

Artıları:
- Head up display büyük konfor arac göstergesine bakmıyorum hiç
- Anahtarsız girişi özelleştirebiliyorsnuz sadece sürücü kapısının kilidinin açılması yada 4 kapının kilidinin açılmasını ayarlabiliyorsunuz
- Sürücü ayak bölgesi klimasını çalıştırıp yolcu calıştırmayabiliyor
- 1.6 115 ps dizel motor gerçekten az yakıyor
- Start Stop sorunsuzçalışıyor
- Hızlı girilen virajlarda korku yaşatmıyor hiç tutuş çok başarılı
- Frenler çok güven veriyor
- Bluetooth rehber senkronizasyonunu çok hızlı gerçekleştiriyor
- Park frenin gaza bastığınızda otomatik devreden çıkması ve stop ettiğinizde otomatik olarak sıkılması

TanerHoca
28-08-2014, 10:45
yeni 308 sahipleri de yorum yapsa keşke.
cihan yorumlarını bekliyorum. ;)

asdfg112
28-08-2014, 11:09
2012 308 1.6 Hdi 112hp 6R / 25bin km

eksileri ;

ses sisteminin yetersiz geldiği anlar oluyor orijinal hoparlörlerde. bu nedenle 4 hoparlörü de değiştirmek zorunda kaldım. şimdi daha dengeli ses alabiliyorum.
direksiyon biraz daha yumuşak olmalıydı, park ederken daha rahat ederdik.
süspansiyonlar sesli çalışıyor
bagaj yükleme eşiği yüksek.
6R vitese alışma süreci, ilk kez kullanan biri sorun yaşıyor en başta
ESP'yi sadece 50km/h'nin altında kapatabiliyorsunuz, bu isteğe bağlı olsaydı daha iyi olurdu.

artıları ;

direksiyonun sert olması :) şehir içinde dezavantaj olan bu durum şehir dışında inanılmaz güven veriyor.
1320 kiloluk kütleye iyi performans sunan ve çok ekonomik olan motoru
rüzgar ve yol sesi konusundaki başarısı, rüzgar sesindeki başarı sanıyorum sürtünme katsayısının 0,28 gibi bir değer olmasından kaynaklanıyor.
kocaman bagaj.
ön cam çok ferah bir hava katıyor arabaya. bunu başka bir arabaya bindiğiniz zaman anlıyorsunuz, diğer arabalar kuyu gibi gelmeye başladı:)
yedek parça ve aksesuar konusunda sıkıntı yaşatmayacak gibi görünüyor. kauçuk paspas ve bagaj havuzu aldım servisten, yan sanayi mallardan daha ucuza mal oldu resmen. anlayan ustası da bol.
start&stop harika çalışıyor.
fren kalibrasyonu gayet iyi ayarlarmış.

aklıma geldikçe eklerim :)

GOXIN
28-08-2014, 11:40
Esp nin deaktif yapılması ne gibi durumlarda gerekli oluyor? Yanlamak istediğimizde mi :)

TanerHoca
28-08-2014, 11:44
Kışın işe yariyor.esp ve cekis kontrol sistemi birlikte çalışıyor. Yokus cikarken Aracin patinaja düşerek Yokuşu cikabilmesi için esp nin devreden cikarilmasi gerekli olabiliyor.

GOXIN
28-08-2014, 11:51
Kışın işe yariyor.esp ve cekis kontrol sistemi birlikte çalışıyor. Yokus cikarken Aracin patinaja düşerek Yokuşu cikabilmesi için esp nin devreden cikarilmasi gerekli olabiliyor.

Karlı havada yokuş çıkarken espnin olması, aracın burnunun sağa sola kaymasını engelleyerek rahat bir şekilde çıkmasını sağlamıyor mu? Tecrübe ettiğim için soruyorum. Esp olmadığı zaman dediğiniz gibi patinaja geçip aracın burnu sağa sola kayacaktır diye düşünüyorum.

TanerHoca
28-08-2014, 11:55
407 kullanim klavuzu 89.sayfa
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/08/28/8e5d84dd0df5a29dcaa236409156720a.jpg

asdfg112
28-08-2014, 12:12
Esp nin deaktif yapılması ne gibi durumlarda gerekli oluyor? Yanlamak istediğimizde mi :)

hocam normalde trafik kurallarına çok bağlıyım. kesinlikle hız sınırını aşmam mesela, u dönüşünün yasak olduğu yerde herkes dönerken ben birkaç km daha gidip kavşaktan dönerim hep.

ama bazen trafiğin olmadığı yerlerde hafif artistik hareketler yapıyorum, bir nevi ego tatmini diyebilirim. drift yapmaya çalışıyorum ama namussuz esp bir gıdım bile izin vermiyor hemen topluyor :))

esp-asr'nin karda, buzda kapatılması gereken zamanlar olabiliyor ama sadece kalkış anında. örneğin bir yokuşta araba kaldı diyelim, gaza basıyorsunuz ama araba hemen gaz kesiyor patinajdan dolayı. işte ilk kalkış anında esp'yi kapatmak gerekiyor, araba hareketlenince de hemen açmak gerekiyor ki yol giderken patinaja düşmesin. bu şekilde araba sağa sola sapmadan kalkış yapmış oluyor. ben bunu geçen sene dikmende deneyimledim.

tsinanb
28-08-2014, 12:20
3 ay kadar 508 access 1.6 e-hdi 6r kullanmıştık 1 hoparlörü patlamıştı serviste garantiden değiştirdikten sonra ben ses kalitesini beğendim o sıra babamın diğer arabası 2013 opel astra sedanın ses sistemine göre denon ses sistemi gelmişti bana :)
Start stop çok başarılı çalışıyordu
6r şanzıman konfor olarak iyi olmasa bile kalkışlarda dsg ye göre daha atak geldi bana dsg ile patinaj çekemezken 508 bunu güzel yapıyordu :) 508

Şimdi sabırsızlıkla 2008 in gelmesini ve onla ilgili yazılar yazmayı bekliyorum :)

Esp den bahsetmişken 2008 deki grip controlde kar modu var işimize yarayacak gibi :)

2008 gelmedi ama grip controlde olan kar modu işimize yarayacak gibi duruyor :)

HamzaHakkı
28-08-2014, 22:28
Tanıdığımda partner tepee outdoor modeli var onda da grip kontrol var işe yariyor mu diye sordum kışın kar olduğu zaman çok işe yaradığını daha hiç zincir takmadiğini söylemişti.

heroesmani
09-11-2015, 14:24
2015 - 208 - 1.4 e-Hdi (Aracı daha 1 haftadır kullanıyorum, ona göre deneyimlediklerimi yazacağım)

+ ları

Yokuş kalkış desteğinin çok iyi işlemesi,
Start - Stop çok iyi çalışıyor,
Araç içi, özellikle şoför kısmının genişliği inanılmaz güzel (Biraz kalıplı ve uzun olunca bu çok önemli bir detay oluyor)
Yakıt kullanımı çok iyi
Direksiyonun küçük olması uzun insanlar için güzel bir avantaj, dizlerim sıkışmıyor - direksiyonu engellemiyor
Düz ve boş yolda aracın hızlanmasından memnunum, henüz yeni şoför olduğum için çok hız yapmıyorum ama bu hali bile beni fazlasıyla tatmin ediyor,
Aynalar çok sağlam :D dün biraz hızlı bir şekilde dar bir yola daldım, sağ tarafı tam ayarlayamadım ve minibüse aynayı çok şiddetli vurdum. Öyle bir ses geldi ki aynayı orada bıraktım zannettim. Çok şükür ki iki araçta da hiç birşey olmadı. Ne benim aynada en ufak bir çizik vardı, ne de minibüsün stop lambalarında en ufak bir hasar.

- leri

*Aracın vites geçişleri çok yavaş geldi,
*Araç belli bir hızda giderken trafikte yavaşladığınız zaman eğer durmuyorsanız aracın tekrar ivmelenmesi çok yavaş oluyor. Dur - Kalk yapsam belki çok daha hızlı hareketlenirim,
*Yokuş çıkarken otomatik vites kendini ayarlayamıyor. Mutlaka manuele alıp öyle çıkmak gerekiyor.
*Start - Stop özelliği ayağımı frenden çektiğim an değil de gaza dokunduğum an devreye girse trafikte daha rahat bir sürüş imkanı olur, düz yolda durduğum an el frenini çekip rahat rahat durabilirdim. Ama o da sanırım zamandan kaynaklı oluyor. Ayağını frenden çekip gaza basana kadar araba çalışmış oluyor ve gaza basar basmaz hareketleniyor. Öteki türlü gaza basarken çalışsa arabanın hareketlenmesinde gecikme yaşanacak. Tahminim bu yönde ama bunu da ayarlamayı bize bırakabilirlerdi. Tek tuşla istersek frenden ayağımızı çekince, istersek gaza bastığımızda start - stopu kontrol edebilsek güzel olabilirdi.

1 haftalık deneyimle aklıma gelenler bunlar. Daha aracı kullandıkça deneyimlerimi yazarım :)

CaglarB
09-11-2015, 14:58
benim için eksileri, bunlar benim de eksim tabi :)
park ederken sorun yaşıyoruz çok dar bi sokakta mmrik park etmem gerekiyor,sağ aynayı yere indirdiğinde kapı eğiminden köşe taşları görmek zor, dün marşpiyerin altını taşa sürttük canım sıkıldı,yukarı doğru alt taraf ezildi,
4 aydır kullanıyorum önünü arkasını hesap etmekte hala sıkıntım var, 406 gibi uzun bir aracı çok daha rahat ve güvenli park ediyordum.
Artıları;
yakıt tasarrufu, performans, frenlerin başarısı, ferah iç hacim, yol tutuşu

307sw
09-11-2015, 23:14
yaklaşık 10 aydır 308 sw kullanıyorum. yakıtı ve performansından çok memnunum. ancak arkadaki yaşam alanı,özellikle arka koltukların formu 307nin yanında oldukça vasat. birde 307den en büyük eksisi yol tutuş. 307 swnin yanına bile yaklaşamaz. servise her gittiğimde bu konuyu açıyorum belki benim aracıma has bir sorun vardır diye ama herşeyi normal. kimi yerde gazlı süspansiyondan dolayı deniyor ama. bakalım. rcz süspansiyonlarını bile takmayı düşündüm :D(uyumlu mudur bilgim yok) yol tutuş dışında uzun yolda çok keyifli bir araç 110 120 km gibi hızlarda 6. viteste çok rafine ve sessiz ilerleyebilmek hoşuma gidiyor.

ozyvet
10-11-2015, 01:05
Bende 307 sw den 407 sw ye geçtim ,kesinlikle 307 nin yeri ayrı

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aliersan
13-11-2017, 22:06
Araç:2013 model 301 access 1.6 HDI 92hp

İlk sahibiyim 147500 km dir kullanıyorum.Bu araçla beraber 4 farklı B ve C segment araca,
farklı zaman ve sürelerde sahip oldum ancak satmadığım tek araç 301.
Araç donanımı giriş seviyesi farkındayım
ve donanımdan kaynaklı eksiklik yazılmış ise gözardı edebilirsiniz.
Tahmin edersiniz ki tüm yazdıklarım bireysel görüşlerimdir.
Hatalı yada taraflı bakış açısı ile fikir yürütmüş olabilirim.

NOT:Araç her 10000km de serviste periyodik bakıma girmiştir.Asla özel servise yada sanayiye girmemiştir.

(+) Artılar
>Yakıt tüketimi olağanüstü derecede az. (şehir içi:5.1 lt şehirlerarası:3.9 lt) (İkamet:Muğla,Antalya)
>Motor ara hızlanmalarda gayet kullanışlı.
>Sollama ve benzeri anı hareketlere iyi tepki veren genel bir durum hakim.
>Bakım masrafları ideal seviyede.
>Şanzıman oranları ve motor gayet uyumlu.
>İç mekan hacmi ve bagaj hacmi olarak çoğu marka ve modeli kıskandıracak seviyede geniş.
>Hız sabitleyici ve sınırlayıcı sunmak konusunda marka zaten alkışlanacak seviyede cömert.
>İç mekanda sıcaklık, güneş ışıgı, uzun ve özensiz kullanım gibi sebeplerden aşınma yada eskime neredeyse hiç yok.
>Baskının hala bitmemekte ısrar etmesi de süper.(nazar değmesin)

(-) Eksiler
>Yalıtım malzemesi kullanmamak için yemin edilen model.
>Lastik ve rüzgar sesi seviyesi şu ana kadar gördüğüm en kötü 2010 model üzeri B segment araç.
(tabikide sadece hacmine bakarak C segment olduğunu idda edenler de gördüm)(Gülünç!)
>Fren kuvveti ve mesafesi segmentine göre rezalet seviyede.
>Ani fren esnasında esp ve abs "olmayan" bir araç gibi saçma gezinmeler, kopmalar olmakta.
>Yan rüzgarlarda çok kolay cizgisini kaybetmekte ve uzun yolda çok fazla direksiyon düzeltme ihtiyacına sebep olmakta.
>Süspansiyonlar virajlarda amerikan aracı gibi yumuşak hissettirmekte ve çok fazla yığılmaya sebep olmakta.
Kasis veya boya gördüğünde ise aynı yumuşaklığı şaşılası şekilde "gösteremeyerek" basılmış araçlar gibi yolda gezmekte.
Kısacası süspansiyonlar her koşulda beklenilenin tam tersini yapmakta.
>147000km boyunca iki kez ön bir kez arka süspansiyonlar değişerek rekor kırmaya oynamakta.
Hayatında bir kez bile asfalttan başka zemin görmemesine ve ikamet ettiğim illerin yolları çok da kotü
olmamasına rağmen.
>Vites topuzu çok dandik hissettirmekte ve gaza basarak hareket ettirilebilmekte.(jöle gibi hareket ettirilebilir)
>Şanzıman aşırı sert ve yolları segment standartlarının altında olacak şekilde belirsiz.
>Debriyaj aşırı sert. Neyseki burada trafik pek yok.
>Koltukların dokusu gereksiz sert.Ucuz sinema salonu koltuğu gibi.
>Yanal destekler 301 modeli için daha icat edilmemiş.
>En büyük klişelerden birisi "cam açma düğmeleri".Malum hayatımda ilk defa 2013 model araçta böyle bir konumda gördüm.

Uzun lafın kısası kendi segment ve yılını baz alırsak kullanıp zaman geçirilebilecek en kötü seri üretim otomobil.
Evet diğer marka ve modellere göre ucuz ancak (örneğin) 10 bin TL daha ucuz olsa bile bunun iki katı daha ucuz olmayı
hak edecek kadar kötü bir otomobil.

Gelelim milyon liralık soruya.Ben neden hala bu otomobili kullanıyorum.
Çünkü ikinci elde satış durumunda elimdeki en fazla zarar ettirecek model 301 idi.
Diğer otomobilleri de sıfır almama rağmen ve her bir aracı ortalama aynı miktar km kullanmama rağmen
en fazla fiyatı 301 modelinde kırmak zorunda kaldım.(en ucuzu olmasına rağmen)
Bu sebeple maddi durumum düzelir ise en kısa zamanda satıp tabiri caiz ise "kurtulmaya" çalışacağım.
Peugeot markasının diğer hiç bir modelinde "yılına göre" bu kadar yerlerde bir kalite görülmemiştir.
301 almayın, aldırtmayın!